وزیر بهداشت اعلام کرد؛

ایران به جمع ۵ کشور دارای دانش ساخت واکسن کرونا پیوست + فیلم

بر اساس اعلام وزیربهداشت ، ایران با تلاش محققان خود توانسته است به جمع معدود کشورهایی بپیوندد که مراحل اولیه آزمایش این واکسن را با موفقیت پشت سر گذاشته و قرار است در روزهای آینده آزمایشات آن وارد مرحله تست انسانی شود.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی هفته های اخیر و بعد از انتشار اخباری مبنی بر دستیابی تعدادی از کشورهای جهان به واکسن احتمالی بیماری کرونا،  این نگرانی بین مردم کشورمان به وجود آمد که تحریم ها و فشارهای آمریکا ، مانع واردات این واکسن به کشورمان شود. اما طبق خبرهای رسیده ، ایران نیز با تلاش محققان خود توانسته است به جمع معدود کشورهایی بپیوندد که مراحل اولیه آزمایش این واکسن را با موفقیت پشت سر گذاشته و قرار است در روزهای آینده آزمایشات آن وارد مرحله تست انسانی شود.

تاکنون چه کشورهایی موفق به ساخت نمونه اولیه واکسن کرونا شده اند ؟

با توجه به اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از صد واکسن در شرکت‌های داروسازی، موسسات دانشگاهی و سازمان‌های دولتی در سراسر جهان در مرحله توسعه بالینی قرار دارند که از بین تنها ۷۰ مورد آن‌ها مورد تأیید این نهاد قرار گرفته است. در حالی که تعدادی از این نامزد‌ها در حال حاضر امیدی را در دل‌ها ایجاد کرده است، کارشناسان هشدار می‌دهند که باز هم مشخص نیست که تولید این واکسن‌ها در مقیاس بزرگ عملی باشد یا خیر. با این حال 5 کشور در زمینه ساخت و تولید واکسن عملکرد بهتری در دنیا داشته‌اند و هم‌اکنون در حال آزمایش واکسن‌های خود روی انسان هستند که در ادامه به معرفی این کشورها و شرکت ها می پردازیم :

1- روسیه؛ اولین کشوری که به ساخت واکسن کرونا دست یافت

روسیه اخیرا اعلام کرد که برای نخستین بار در جهان آزمایش بالینی واکسن کرونا را با موفقیت روی داوطلبان دانشگاه سیچینوای مسکو به پایان رسانده است. درحقیقت، برای نخستین بار است که واکسنی علیه کرونا روی انسان با موفقیت عمل کرده است.

مدیر بخش پژوهش‌های پزشکی و بیوتکنولوژی دانشگاه سچینوا اعلام کرد که گروه اول داوطلبان به تازگی مرخص شده‌اند و گروه دوم نیز چند روز دیگر از قرنطینه خارج خواهند شد. آزمایش بالینی واکسن روس‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا ماه گذشته در دانشگاه سیچینوا با شرکت ۳۸ داوطلب کلید خورد. این در حالی است که میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه، نیز چند روز پیش اعلام کرد:

«تحقیقات همزمان روی ۱۷ واکسن در حال انجام است و دانشمندان روس امید زیادی به رسیدن به نتیجه در آینده نزدیک دارند.»

2- واکسن دانشگاه آکسفورد در فاز دوم آزمایش‌های بالینی

یکی دیگر از واکسن‌های بالقوه ویروس کرونا که کارشناسان نسبت به آن بسیار امیدوارند AZD۱۲۲۲ نام دارد و توسط محققان دانشگاه آکسفورد ساخته شده است. این یک نسخه ضعیف‌شده از ویروس سرماخوردگی است که هم‌اکنون در فاز دوم/ سوم آزمایش‌های بالینی قرار دارد.

هرچند هنوز آزمایش‌های بالینی این واکسن تکمیل نشده اما شرکت آسترازنکا اعلام کرده پیش از تایید کارآمدی، تولید آن را آغاز کرده است. این شرکت تصمیم دارد ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن مذکور را بسازد. از سوی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز با شرکت آسترازنکا قراردادی برای تولید انبوه آن امضا کرده‌اند.

3- آلمان در همکاری مشترک برای تولید واکسن ضدکرونا

Pfizer، غول دارویی ایالات متحده آمریکا، در حال همکاری با شرکت آلمانی BioNTech و شرکت چینی Fosun Pharma روی واکسنی است که در ماه آوریل در آلمان و به زودی در آمریکا آزمایش‌های انسانی را آغاز می‌کند. شرکت آلمانی CureVac آزمایش‌های اولیه را برای یک کاندید واکسن دیگر در ماه ژوئن آغاز کرده است.

4- تولید یک میلیارد واکسن کرونا تا ابتدای سال میلادی جدید به شرط موفقیت مجدد تست‌ها

اواخر اردیبهشت گذشته، یک کارخانه داروسازی بزرگ در آمریکا به نام «مادرنا» در ایالت ماساچوست اعلام کرد که نتایج اولیه آزمایش یک نوع واکسن جدید که به سیستم ایمنی بدن نحوه مقابله با ویروس کرونا را یاد می‌دهد، مثبت بوده و توانسته بدن بیماران را از عفونت‌های ناشی از کووید۱۹ مصون دارد.

شرکت مادرنا چند روز پیش از پیشرفتی تازه در روند آزمایشات انسانی واکسن ویروس کرونا خبر داد. مدیران این شرکت روز سه شنبه (۱۴ ژوئیه) اعلام کردند که واکسن احتمالی آن‌ها در خون همه ۴۵ نفر که به طور آزمایشی آن را دریافت کرده بودند، بدون به بار آوردن عوارض جانبی جدی، پادتن‌های ضد ویروس کرونا ایجاد کرده است. این تحقیقات با نظارت موسسه بهداشت آمریکا انجام می‌شود.

5- ساخت واکسنی با استفاده از ویروس مهندسی‌شده توسط چینی ها

شرکت چینی "کن سینو" نیز سریع‌تر از بقیه به واکسن توسعه‌یافته‌تری دست یافت. هر دو واکسن در بازه زمانی مشابه اما با فاصله ۶ هزار مایل (یکی در آمریکا و دیگری در چین) نخستین دوز واکسن را به داوطلبان تزریق و مرحله اول آزمایش بالینی را آغاز کردند.

نتایج مرحله اول آزمایش واکسن کن سینو در یک ژورنال پزشکی منتشر و توسط محققان دیگر بررسی شده است. اطلاعات نشان می‌دهد تزریق واکسن در ۱۰۸ بیمار واکنش سیستم ایمنی را برانگیخته است. اما هنوز تاثیرگذاری دقیق واکسن در مقابل ویروس مشخص نیست. همچنین عوارض جانبی سبب شد محققان آزمایش دوز بالای واکسن را متوقف کند.

واکسن کن سینو با استفاده از نوعی ادنو ویروس مهندسی ژنتیک شده ساخته شده است. به بیان ساده‌تر توالی دی‌ان‌ای برای پروتئین اسپایک ویروس کرونا به وسیله یک ادنوویروس ارائه می‌شود.

آزمایش موفق واکسن کرونا در ایران

بعد از شیوع کرونا در ایران ، بسیاری از کشورهای جهان منتظر به زانو درآمدن سیستم بهداشتی کشورمان بودند چرا که به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا ، هیچ یک از کشورهای غربی حاضر به همکاری پزشکی یا فروش کیت های تشخیص این بیماری به کشورمان نبوند و به دلیل ناشناخته بودن این بیماری و همچنین قدرت بالای شیوع آن، در روزهای ابتدایی این بیماری ، تعداد زیادی از  هموطنانمان به کرونا مبتلا شدند اما محققان کشورمان که طی سال های اخیر بارها و بارها با تکیه برخود باوری خود به کمک دولت و مردم شتافته بودند بعد از تنها چند هفته و همزمان با کشورهای برتر غربی ، موفق به ساخت انواع کیت های درمانی این بیماری شدند و علاوه بر نیاز کشور حتی توانسته اند محصولات ساخته شده خود را به سایر کشورها صادر نماید.

در این رابطه بخوانید :

کیت جدید با قابلیت تشخیص همزمان ۳ ژن کرونا توسط محققین ایرانی ساخته شد

رکورد تشخیص بیماری کرونا در کشور شکسته شد/ شناسایی ویروس COVID-۱۹ در ۳ ساعت و با دقت ۹۸ درصد ! + فیلم

در زمینه ساخت واکسن کرونا نیز ، علارغم آزمایشات و تحقیقات صدها پزشک در سرتاسر جهان، تنها کشورهای محدودی تاکنون آزمایشات موفقیت آمیزی در این زمینه داشته اند. حال خبر می رسد ایران نیز بدون کمک هیچ کشوری باری دیگر همزمان با سایر کشورهای جهان، توانسته گام های اساسی در ساخت واکسن این بیماری بردارد. در این زمینه ، محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در جمع خبرنگاران و در حاشیه مراسم «امضای تفاهمنامه 136 میلیاردتومانی تولید آبزیان دریایی» با اعلام خبر موفقیت‌آمیز بودن تست‌های آزمایشگاهی واکسن ساخت نخبگان این نهاد افزود:

« خوشبختانه واکسن ایرانی ساخته‌شده توسط نخبگان پزشکی این ستاد با موفقیت تست حیوانی خود را پشت سر گذاشته و هم‌اکنون درحال آماده‌سازی مقدمات تست انسانی پس از تأیید وزارت بهداشت هستیم ».

تأیید موفقیت آمیز بودن تست های اولیه واکسن کورنا توسط وزیر بهداشت

سعید نمکی، روز گذشته با تأیید موفقیت آمیز بودن تست های اولیه واکسن کورنا ساخته شده محققان کشورمان گفت: خوشبختانه در بخش ساخت واکسن توفیقات بسیار قابل توجهی داشته‌‌ایم و تست‌‌های اولیه را پاس کردیم و امیدوارم به مراحل امیدوارکننده‌‌ای برسیم. وی افزود: به ‌رغم تحریم‌‌های ظالمانه توانستیم داروهای مورد نیاز بیماران «کووید-19» را وارد کرده و در کشور نیز تولید کنیم. اوایل هفته آینده ۲ شرکت داروسازی در کشور، داروی رمدسیویر را به عنوان یکی از داروهایی که در بخشی از بیماران «کووید-19» تاثیراتی داشته است، تولید و به بیمارستان‌های مورد نیاز عرضه می‌‌کنند. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در این نشست گزارشی دادم مبنی بر اینکه خوشبختانه در بخش ساخت واکسن کرونا توفیقات بسیار قابل توجهی داشته‌‌ایم و تست‌‌های اولیه را پاس کرده‌‌ایم و امیدوارم که به مراحل امیدوارکننده‌‌ای برسیم.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶:۵۶

شناسه خبر: 89583

مطالب مرتبط :
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت عنوان کرد:

مهار موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا در اقصی نقاط کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مهار موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا در اقصی نقاط کشور با تلاش شبانه روزی همکارانم و شهادت برخی از آنها انجام شد.

واکسن

علم و فناوری گزارش می دهد؛

از اولین واکسن بیماری کرونا به صورت رسمی رونمایی شد / تا چه اندازه می توان به درمان ساخته شده روسیه اعتماد کرد ؟

صبح امروز رئیس جمهور روسیه به صورت رسمی از اولین واکسن کرونای جهان رونمایی کرد و اعلام کرد این واکسن می تواند مردم را در مقابل ویروس کرونا محافظت نماید؛ این اتفاق در حالی افتاده است که بسیاری از دانشمندان بر موثر بودن واکسن روسیه بر روی این بیماری با تردید صحبت می کنند.

کیسه

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تولید نایلون فریزهای دوستدار طبیعت که در چند دقیقه در محیط تجزیه می شوند ! + فیلم و عکس

محققان شیلیائی از یک کیسه غیر پلاستیکی جدید رونمائی کرده اند که از لحاظ ظاهر تفاوت خاصی با یک کیسه پلاستیکی عادی ندارد اما این کیسه می‌تواند در عرض تنها ۵ دقیقه در طبیعت تجزیه شود و معضلات مواد پلاستیکی را در محیط زیست برای همیشه حل نماید .

وایکینگ

محققان کمبریج ویروسی کشف کردند که جان ۳۰۰ میلیون را گرفته است

آبله، یک نوع بیماری واگیر بود که عامل آن یکی از دو ویروس آبلهٔ درشت یا آبلهٔ ریز تشکیل شده‌است. آخرین نمونهٔ طبیعی ویروس آبله در اکتبر ۱۹۷۷ تشخیص داده شد و سازمان جهانی بهداشت ریشه‌کن کردن بیماری را با انجام عمل پیش‌گیری آبله‌کوبی «از سطح زمین» در ۱۹۸۰ تأیید کرد.

 كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بیمارستان کودکان لوری شیکاگو؛

كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بر طبق یک مطالعه در بیمارستان کودکان لوری شیکاگو گزارش کردند، کودکان زیر پنج سال بین «۱۰ تا ۱۰۰» برابر بیشتر میزان ماده ژنتیکی کروناویروس در بینی خود نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان دارند.

تعویق کنکور

علم و فناوری گزارش می دهد:

برگزاری کنکور در گیر و دار تناقضات کمیسیون آموزش یا ستاد کرونا؟

تعویق چند باره زمان برگزاری کنکور، مصاحبه های متناقض نمایندگان مجلس در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و تصمیم ستاد ملی کرونا همگی عواملی هستند که کوچکترین اقدامشان در بر روح و روان کنکوری ها تاثیر خواهد گذاشت که شاید مسیر زندگیشان را نیز تغییر دهد

ویروس کرونا

یک واکسن موثر کرونا باید این ویژگی را داشته باشد

محققین به دنبال داروهایی هستند که سرعت انتشار این ویروس در بدن و مشکلات تنفسی جدی که می‌تواند در بیماران پدید آورد را کاهش دهند. اما حتی با وجود سریع‌ترین روش‌ها، استفاده از داروها برای یک بیماری جدید در انسان‌ها باید آزمایش شود تا از ایمنی و کارآیی آن اطمینان حاصل گردد.

مدافعان سلامت

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران:

سربازان پزشک در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرند

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به منظور جبران کمبود کادر بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی خواستار انتقال سربازان وظیفه با مدرک پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی به این مراکز شد.

ویلچر

با این ویلچر معلولین می توانند به راحتی بر روی جاده های یخی و جنگل ها حرکت کنند !

به تازگی نوعی ویلچر چهارچرخ برقی ساخته شده است که این امکان را برای معلولین فراهم می کند که بدون کمک کسی در جاده های یخی، جنگل ها و حتی مناطق پر پیچ و خم حرکت کنند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب