تاثیر درمانگری سوزن‌های کوچک ‌وکم‌خرج

درمان با طب سوزنی یکی از کم خرج ترین درمانهای شناخته شده در جهان است که قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد.

پرداخت تفاضل دیه

طب سوزنی یکی از روش های درمانی در طب چینی می باشد که سابقه بیش از شش هزار سال در دنیا دارد.  بیشترین کشوری که در طی این سالها از این روش استفاده کرده،  کشور چین بوده است.

 

طب سوزنی بدون استفاده از هیچ گونه دارویی و به کمک تحریک نقطه هایی خاص در بدن،  درمان را انجام می دهد.  به همین خاطر این روش یکی از کم خرج ترین و بهترین روش درمانی می باشد که تاکنون شناخته شده است.

 

در دنیا نیز توجه ویژه ای به طب سوزنی صورت گرفته و رویکرد مردم به این روش درمانی روز به روز بهتر و بیشتر  می شود..

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فارس، دکتر مهدی قائمی نیا متختصص طب  سوزنی از کشور سنگاپور است، وی از سال ۱۳۹۴ تاکنون در شیراز  مشغول به فعالیت در حوزه طب سوزنی می باشد که درحال حاضر مسوول کلینک طب سوزنی شیراز می باشد.

 

خبرنگار این خبرگزاری در مورد "طب سوزنی و جایگاه آن" با این پزشک متخصص به گفتگو نشسته است که در ادامه می خوانید.

نحوه محاسبه تفاضل دیه

* طب سوزنی از چه زمان در کشور ایران ظهور کرده است؟

 

 از سالهای بعداز انقلاب اسلامی، افراد متعددی در کشور ایران فعالیت در زمینه طب سوزنی را آغاز کردند. اشخاصی با سفر به کشورهای مختلف که کانون های آموزش طب سوزنی بود آموزش دبده و پس از بازگشت، بصورت پراکنده در شهرهای مختلف از جمله شیراز،  تهران و مشهد در زمینه طب سوزنی فعالیت کردند.

 

 

* درمان با طب سوزنی مناسب چه افرادی است و برای چه اشخاصی ضرر دارد؟

 

طب سوزنی مثل هر روش درمانی باید بصورت مناسب، علمی و آگاهانه مورد استفاده قرار گیرد. در غیر این صورت اثر بخشی لازم را نداشته و می تواند عوارض هم داشته باشد.

 

 یک قانون کلی در طب چینی می گوید:  باید پزشک مناسب،  درمان مناسب در زمان مناسب برای فرد مناسب ارائه دهد تا به نتیجه درمانی مورد نظر دست پیدا کند.

 

 اگر ما واقعا شناخت کافی نسبت به بیمار نداشته باشیم و اگر ندانیم که بیماری از چه منشایی گرفته و همچنین آگاهی از تست سلامت بیمار و بیماری های زمینه ای نداشته باشیم،  نمی توانیم هیچ وقت درمان خوبی را ارائه دهیم.

 

طب سوزنی برپایه تئوری ها ودانش بسیار ایجاد شده است. آگاهی از تئوری های اولیه  و دانستن روند بیماری براساس طب چینی، خیلی کمک می کند تا پزشک بتواند درمان مناسبی را ارائه دهد.

 

 

* لطفا توضیح دهید که تفاوتهای  طب سوزنی و طب سنتی در چیست ؟

 

 در جامعه ما طب سنتی شناخت شده،  طب سنتی ایرانی اسلامی می باشد که بیشتر بر پایه دانش ابن سینا ودانش هایی که در طی سالها  به پزشکان طب سنتی  منتقل و  مورد استفاده قرار می گیرد.  درحالی که طب سوزنی منشا و ریشه طب چینی دارد این دو دانش هم تئوری های مختلف وهم روندهای درمانی متفاوتی دارند.

 

نکته بسیار مهم و شاخص در طب سنتی، استفاده از گیاهان دارویی است.  در طب سوزنی هیچ گونه دارویی استفاده نمی شود. طب سنتی و طب سوزنی می توانند مکمل هم باشند و در کنار هم قرار بگیرند.  بعنوان مثال در بیماری که سرماخوردگی دارد،  طب سوزنی  می تواند کمک به بهبود سیستم ایمنی،  سیستم تنفس و بهبود خون رسانی نماید. درحالیکه طب سنتی می تواند با کمک داروهای مختلف سرفه ها و علائم سرماخوردگی را کنترل کند و حتی گاهی اوقات تاثیر ضدمیکروبی دارد.

 

 

* چرا مردم به طب سوزنی کمتر از روشهای دیگر معتقداند؟

 

 هر شخصی برای دریافت خدمات باید به مراکزی مراجعه کنند که از استاندارهای لازم برخوردار باشند.   مراجعه به یک مرکز درمانی مناسب از مسایلی است که  خیلی اهمیت دارد.  .هیچ فردی دوست ندارد سلامت خود و عزیزانش به خطر افتد.

 

 خوشبختانه  سالیان اخیر انجمن طب سوزنی و همچنین وزارت بهداشت آموزش پزشکی فعالیتهای خیلی زیادی برای استاندارد سازی مراکز درمانی به ویژه مراکز طب سوزنی،، انجام داده اند. مخصوصا ‌  فردی که قصد فعالیت دارد از نظر مدارک تحصیلی و استاندارهای لازم ارزیابی می شود.. این فرد باید حتما پزشک بوده و تحصیلات پزشکی را به اتمام رساند باشد و سپس  بعد از آن تحصیلات تکمیلی و تخصصی در زمینه طب سوزنی  از مراکز رسمی و مورد اعتماد وزارت بهداشت آموزش پزشکی  دریافت کرده باشند.

 

 

* شما به عنوان نماینده انجمن علمی طب سوزنی در استان فارس چه توصیه ای به مردم دارید؟

 

 متاسفانه شناخت جامعه ما نسبت به روش های طب مکمل مانند طب سوزنی در طی سالیان اخیر ناقص بوده است و مشکل دیگر هم افرادی که علم و تخصصی در این زمینه و دانش کافی نداشته اند مشغول به فعالیت  بودند که این امر  باعث شده  دیدگاه خیلی از افراد نسبت به این روش درمانی رویکرد مناسبی نداشته و  مردم تجربه و سابقه خوبی را در این گونه درمان نداشته باشند در نتیجه جامعه همچنان نسبت به روش های طب مکمل مثل طب سوزنی ناآگاه می باشند.

 

 خوشبختانه در طی سالیان اخیر با فعالیت هایی که انجام شده و همکارانی که در رسانه های اجتماعی فعال بودند، موجب شده اطلاع رسانی بیشتر  و روند شناخت از  انجمن علمی طب سوزنی بهبود یابد.

که این باعث می شود افراد خیلی زیادی به این درمان آشنا و متخصصان به تدریج شناخته و روز به روز رویکردجامعه از این روش ها بهتر می گردد.

 

 

* در کلینک درمانی شما به همشهریان چه خدماتی ارائه میشود وباچه هدفی این مرکز درمانی ایجاد شده؟

 

  کلینک طب سوزنی شیراز دارای مجوز وزارت بهداشت  آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی  می باشد.

 

در سال ۱۳۹۴ این مرکز درمانی افتتاح شد و با حضور تنها پزشکان مورد تایید وزارت بهداشت آموزش پزشکی  و معاونت درمان در استان فارس  فعالیت خود را آغاز نمود.

 

هدف عمده این مرکز ارائه خدمات درمانی در زمینه طب سوزنی  به روش کاملا استاندارد برپایه اصول علمی و اخلاقی می باشد . باتوجه به حضور سرکار خانم دکتر سوگند زارعی و آقای دکتر  مهدی قائمی نیا، بیماران حق انتخاب درمان توسط  پزشک زن یا مرد را دارند که بتوانند با آرامش بیشتر،  دریک محیط مناسب،  درمان لازم  را دریافت کنند.

 

 تمام تلاش ما در این زمینه بوده است که محیطی آرام بخش و استاندارد را ایجاد نماییم که نه تنها مسائل جسمی بیمار مورد نظر قرار گرفته باشد بلکه مسائل روحی و عاطفی بیمار را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

 

خدماتی که در این مرکز درمانی ارائه  می شود، خدمات بر پایه اصول سنتی طب چینی و براساس اصول علمی است.

 

 

* آیا درسال جهش تولید در زمینه طب سوزنی، کارهای پژوهشی و تحقیقاتی انجام شده؟

 

از ابتدای تاسیس  کلینک طب سوزنی شیراز،  هدف ارائه  خدمات علمی و افزایش سطح آگاهی و پژوهش در جامعه بوده است.

 

در سال ۱۳۹۹ نیز ما تلاش کردیم که با وجود شرایط ویروس کرونا  و درگیری این بیماری در سطح جامعه، همچنان خدماتمان را ارائه  دهیم و برنامه های پژوهشی ویژه ای درنظر گرفته ایم تا اثر بخشی طب سوزنی  برای بیماران تنفسی و  استرس و همچنین مشکل نازایی را مورد بررسی بیشتر و دقیقتر علمی قرار دهیم.

 

 

گفتگو از احسان ایوبی

انتهای خبر/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 89664

مطالب مرتبط :
بیماری منیر

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

بیماری منیر و علائم آن

منیر بیماری که در اثر تجمع مایع در گوش داخلی فرد حاصل شده و باعث افت شنوایی، سرگیجه و ... می شود.

ننن

در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری از لرستان :

طب سوزنی موثر در افزایش ایمنی بدن، تعدیل متابولیسم

استعمال طب سوزنی باعث ترشح مواد طبیعی ضددرد در بدن می‌شود که علاوه بر خاصیت سرکوب کنندگی درد، کمک به افزایش ایمنی بدن، تعدیل متابولیسم و همچنین سیستم گوارشی می‌کند..

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب