تولید گاوهای تراریخته که زاده‌های نر بیشتری به دنیا می‌آورند+عکس

تراریخته یا ترانس‌ژنیک که به آن تراژنی یا ترازایی نیز می‌گویند به فرایند تزریق یک ژن بُرون‌زاد به جانداران زنده، گفته می‌شود. به طوری که جاندار ویژگی جدیدی پیدا کند و آن را به فرزندانش منتقل کند. در فناوری تولید جانداران تراریخته (ترازایی)، یک یا چند ژن به ژنوم طبیعی جاندار اضافه یا از آن حذف می‌شود.

در آوریل 2020، یک گوساله نر به نام «کوزمو» در میان تلاش‌های تیمی از دانشمندان دانشگاه «کالیفرنیا» متولد شد. این امر معمولاً قابل توجه نیست، مگر این‌که این گوساله خاص و تندرست ژنوم  ویرایش‌شده داشته ‌باشد، به‌طوری که او احتمال بیشتری برای تولید فرزندان نر داشته ‌باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس،  این تیم از ابزار ویرایش ژن «CRISPR» برای ایجاد تغییر استفاده کرده‌اند. در این حالت از یک ژن به‌نام «اس.آر.وای» استفاده شده ‌است. این ژن رشد مردانه را آغاز می‌کند و احتمال این‌که فرزندان خود حیوان نر شوند را افزایش می‌دهد.

گاو اصلاح‌شده با «CRISPR» فرزندان نر بیشتری تولید می‌کند

در حالت ایده‌آل، ژن اس.آر.وای بر روی کروموزوم X قرار می‌گیرد، و از این طریق، کوزمو می‌توانست 100 درصد فرزندان نر تولید کند. اما این تیم موفق به انجام این کار نشد، بنابراین به‌جای آن تصمیم گرفتند از کروموزوم 17 استفاده کنند. این کار منجر به تولید حدود 75 درصد فرزندان نر، با تبدیل برخی از موارد که به‌طور عادی زن هستند، می‌شود. کروموزوم 17 یک مکان ایمن است، بنابراین درج ژن‌های مجاور را مختل نمی‌کند.

«آلیسون ون»، نویسنده این مطالعه، می‌گوید: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که فرزندان کوزمو که ژن اس.آر.وای را به ارث می‌برند، صرف‌نظر از این‌که یک کروموزوم Y را به ارث ببرند، شبیه به نرها رشد خواهند کرد.»

چرا محققان می‌خواهند گاو نر را در اولویت قرار دهند؟ ظاهرا این امر در صنعت گوشت گاو مهم است. نرها 15 درصد در تبدیل به خوراک وزن کارآمدتری دارند. این هم‌چنین می‌تواند مزایای زیست‌محیطی نیز داشته باشد، زیرا برای تولید همان مقدار گوشت گاو به گاوهای کمتری نیاز است.

جانداران دستکاری‌شده ژنتیکی یا جانداران مهندسی‌شده ژنتیکی موجوداتی هستند که ساختار ژنتیکی‌شان به وسیله روش‌های مهندسی ژنتیک تغییر پیدا کرده‌است.  در یک موجود تراریخته ساختار ژنتیکی به وسیلهٔ افزودن ماده ژنتیکی از یک موجود نامرتبط تغییر یافته‌است.

این نباید با روش بسیار کلی که در آن GMO برای طبقه‌بندی ارگانیسم‌های تغییریافته ژنتیکی استفاده می‌شوند اشتباه گرفته شود، چرا که GMOها به صورت متداول ارگانیسم‌های هستند که ساختار ژنتیکی شان بدون افزودن مواد از یک ارگانیسم نامرتبط تغییر یافته‌است. اولین موش اصلاح شده ژنتیکی در سال ۱۹۷۴ و اولین گیاه اصلاح شده ژنتیکی در سال ۱۹۸۳ تولید شدند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱:۱۹

شناسه خبر: 89669

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
پروژه شاخص ملی دام و تحول عظیمي که ایجاد خواهد کرد

محققان شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان؛

پروژه شاخص ملی دام و تحول عظیمي که ایجاد خواهد کرد

محمد وکیلی مدیرعامل شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان، از پروژه شاخص ملی دام با نام "پارس" در کشور و تحول عظیمي که ایجاد خواهد کرد خبر داد و گفت: با توجه به زیر ساخت علمی چندین ساله در حوزه دام این پروژه را بنا نهادیم و برآورد می کنیم، استفاده از اين شاخص در سال ۱۴۰۱ اجرايي شود.

پشه

ژنتیکدان ایرانی پشه‌ ماده را به پشه نر تبدیل کرد+عکس

پژوهشگران آمریکایی با همکاری «آزاده آریان»، دانشمند ایرانی دانشگاه ویرجینیا توانستند پشه‌های ماده را با کمک یک ژن، به پشه‌های نر تبدیل کنند. این موجود جدید تراریخته است. تراریخته با ترانسژنیک به گیاهان، جانوران یا موجودات میکروسکوپی گفته می‌شود که ترکیب ژنتیکی آن‌ها (دی‌ان‌ای) به طریقی تغییر یافته که در طبیعت از راه جفت‌گیری یا نوترکیبی طبیعی اتفاق نمی‌افتد.

موش تراریخته

تولید «موش‌های تراریخته» که مغز انسان در سر دارند

در سال‌های اخیر صدها درمان کلینیکال انسانی که درمان‌های بالقوه موثر را مورد مطالعه قرار می‌دادند، با شکست مواجه شده‌اند. البته برخی از مطالعات نتایج امیدوارکننده‌ای را در فازهای اولیه بر روی حیوان‌ها نشان دادند. به طور فزاینده‌ای این موضوع در حال روشن شدن بوده است که حیوانات مدل استاندارد ما برای درمان آلزایمر کفایت نمی‌کنند. در نتیجه این موضوع چیز تازه‌ای نیست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب