درگفتگوی یک نوجوان مخترع با علم و فناوری مطرح شد:

تو هستی، پس می‌توانی/ اعتماد به نفس انجام کارهای بزرگ را داشته باشید

شاید اگه چهار سال پیش همین موقع اسم یک مخترع را جلوی من می اوردند، می گفتم چقدر فلانی به قولی مخه که می تواند چیزی را ابداء و خلق کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، امروزه جامعه هدف و مخاطب قشر مخترع کشور دچار یک کاهش سنی بوده و طیف گسترده ای از دانش آموزان نابغه را پوشش داده است. برخی دانش آموزان و والدینشان به این نتیجه رسیده اند که صرف آموزش دروس مدرسه به تنهایی کافی نیست و باید در سایر عرصه های خلاقانه و مهارتی نیز کسب علم نمایند که یکی از این عرصه های جذاب فضای اختراعات می باشد. به سراغ یکی از دانش آموزان خوش ذوق و خوش فکر و البته مخترع باهوش رفته ایم تا گفتگویی داشته باشیم:

 

1- لطفا خودتان را معرفی نمایید.

سلام به همگی، فرزانه پاشنه ساز هستم؛ متولد شیراز، حدودا سه ساله که در زمینه اختراعات فعالیت می کنم.

 

2-چه عاملی باعث شد که به سمت اختراع کردن بروید؟

من عاشق مبارزه کردن هستم و اول شدن، تقریبا نه سال اول بخش پرورشی و ورزشی مدرسه روی دستان من می چرخید تا دبیرستان که بخش علمی هم اضافه شد. من از طریق صحبت های یکی از استادان مشاور از پژوهشسرای ناحیه سه شیراز داخل مدرسه با جشنواره خوارزمی و بخش اختراعات آشنا شدم که هنوز نیز ادامه دارد.

 

3-مشوق شما برای ورود به این عرصه چه کسانی بودند؟

به نظرم برای چنین مسیری که توام با چاشنی صبر و حوصله است، اصلی ترین مشوق باید اعتماد به نفس و نیروی درونی خود آدم باشد و بدون اغراق مادرم در تک تک لحطات در کنار من بوده و بسیار از او متشکرم و بعد از ایشان از سایر اعضای خانواده و سرکار خانم زیارتی تشکر می کنم که هرجا کم آوردم، مرا به جلو سوق دادند.

 

4-مخترع بودن چه حسی دارد؟

شاید اگه چهار سال پیش همین موقع اسم یک مخترع را جلوی من می اوردند، می گفتم چقدر فلانی به قولی مخه که می تواند چیزی را ابداء و خلق کند اما الان که مزه اش رفته زیر زبانم باید بگویم دیگر آن میزان از شوق و ذوق را ندارم زیرا شیرینی و لذت آن را چشیده ام البته همیشه عس دارم در لحظه زندگی کرده و با اهداف بزرگ به سمت جلو حرکت کرده و پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنم.

 

5- مخترع شدن سخت است؟

به نظر من هنگامی که علاقه وجود داشته باشد، سختی نخواهد بود و به نوعی این دو در تضاد با هم هستند. سعی کرده ام مسیر را با تمام سختی هایش را با شادی و شوق طی کنم، هرچند در این مسیر گریه کردم، خسته شدم اما طبق صحبت مادرم، شکست هایم برایم تجربه شد و مرا قوی تر نمود که در نهایت قدر موفقیت را بیشتر بدانم.

 

6-برای مخترع شدن باید از کجا شروع کرد؟

مخترع شدن به نوعی همانند موفقیت است و همانطور که هرکسی برای رسیدن به قله موفقیت از مسیری به آن می رسد، در اختراعات نیز چنین می باشد. مدرسه قهرمان ایزدی و پژوهشسرای ناحیه سه شیراز باب آشنایی من با این مسیر شدند اما قطعا قرار نیست همه مثل من باشند. به نظرم سرنوشت خودش راه را به وقتش نشان خواهد داد و البته باید حواسمان به چراغ سبزهایش باشد.

 

7- اولین اختراع شما  چه بوده است؟

اولین اختراع من دستگاه مایت لگ می باشد که اتفاقا از سایر اختراعاتم بیشتر دوست دارم و هنوز وقتی به آن نگاه میکنم بسیار سرذوق می آیم از اختراع و ساخت این دستگاه.

 

8- اختراع شما چقدر هزینه مالی داشته است؟

برای ساخت دستگاه مایت لگ در سال 97 چهارصد هزارتومان هزینه قطعات آن شد و مبلغی نیز برای پرپوزال، قبت و تاییدیه ها که جهت حضور در جشنواره خوارزمی صورت گرفته بود.

 

9- در این مسیر انتظار شما از مسئولین چیست؟

برخلاف انتظار، ساخت و ثبت یک وسیله فرآیندی هزینه بردار است که نیازمند وقت و حوصله بسیاری نیز می باشد. بسیاری از دوستانم به همین دلایل در میانه راه منصرف شده و جا زدند. البته گاهی باید شرایط را درنظر گرفت، یک دانش آموز دبیرستانی دغدغه هایی همچون کنکور و دانشگاه را نیز دارد.

 

 

10- کدام اختراع را بیشتر دوست دارید؟

پیش از این نیز گفتم، اختراع اولم، مایت لگ را از سایر اختراعات خود بیشتر دوست دارم، هرچند که به دلیل نبود تجربه نسبه به سایر اختراعات با سختی های بیشتری همراه بود اما برایم از جذابیت بالایی برخوردار بوده است و از طرفی چون جلوی هدر رفتن زمان و پول مردم را می گیرد، آن را بیشتر نیز دوست دارم.

 

11- برای آینده چه برنامه ای دارید؟

بعد از چندین سل فعالیت در این عرصه، به این نتیجه رسیده ام که هیچکدام از اهداف بزرگ خود را به کسی نگویم. با نمی توانی های دیگران و پالس های منفی آنها انگیزه بیشتری گرفته و سریعتر رو به جلو حرکت می کنم. اولویت من هنره، چیزی که از کودکی دوست داشتم و علاقه دارم در این زمینه فعالیت کنم و می دانم به لطف خدا و با ذهنیت خوبی که دارم به آن خواهم رسید، هرچند که رشته و درسی که می خوانم در زمینه ای دیگر می باشد.

 

12- توصیه شما به افراد هم سن و سال شما و علاقه مند به مخترع شدن چیست؟

اگه واقعا به کاری علاقه دارید بدون درنگ به سمت آن حرکت کرده و برایش برنامه ریزی کنید. از انرژی منفی های دیگران برای خود انرژی مثبت بسازید و قوی تر از قبل به راهتان ادامه دهید، تنها کسی که از توانایی های شما خبر دارد خودتان هستید و باید گفت قدرت انسان از چیزی که تصورش را می کند، بسیار فراتر می باشد. هنگامی که در مسیر و جاده موفقیت قرار گرفتید، قطعا سخنان مرا بهتر درک خواهید کرد و برایتان قابل لمس تر خواهد بود.

 

13- صحبت پایانی؟

به فرصتت چنگ بزن...

تو اجازه نداری جا بزنی چون اهدافت منتظر تو هستند و تنها امیدشان تویی

 

گفتگو از خانم شهسوار

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱:۰۵

شناسه خبر: 89676

مطالب مرتبط :
۱۳۰نکته اعتماد بنفس نوشته سوزان جفرز، نویسنده‌ی مطرح بین‌المللی

معرفی کتاب؛

۱۳۰نکته اعتماد به نفس/چیزی که لازمه موفقیت مخترعان و مبتکران است

تا حالا برای شما اتفاق افتاده که مصاحبه شغلی مهمی داشته باشید و از روزها قبل تلاش کردید خودتان را برای چنین روزی آماده کنید؛ اما استرس و ترس از خراب‌کردن مصاحبه باعث کاهش شدید عملکرد شما شده‌ است، اين كتاب كوچك، به شما کمک می‌کند که به قدرت اعتماد به نفس دست یابید.

۱

ساخت "رآکتور سنتز مواد آلی" توسط مخترع یزدی

بُرنامنش جوان مبتکر یزدی موفق به ساخت رآکتور با کاربری آزمایشگاهی جهت سنتز مواد آلی شد.

نخبه

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

نخبگی و شروط آن

در حال حاضر از واژه نخبه بیشتر برای افرادی استفاده میشود که در امتحانات مختلف المپیادها و کنکور رتبه ی بالایی کسب می نمایند و یا رتبه تک رقمی می شوند. درحالی که تعریف نخبه با این مدلی که درحال حاضر متداول هست متفاوت می باشد.

نوجوان و اینترنت

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

راهکارهایی برای وابسته نشدن نوجوانان به اینترنت/ استفاده از فضای مجازی محدودیت زمانی داشته باشد

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: خوب است استفاده از اینترنت و حتی پلی ‌استیشن برای فرزندان در خانه «محدودیت زمانی» داشته باشد.

قاضی پور

می‌توانیم و شدنی‌است

باید از اندیشمندان اقتصادی راهکار فوری مطالبه کنیم و اجازه دهیم تا اقتصاددان ها برای حل مسائل و رسیدن به این اهداف ایده های ایده آل اقتصادی جامعه ی ما راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را ترسیم کنند و اجماع بر آن حاصل شود.

۰

کارگاه ظروف یکبار مصرف ناحیه بقیه الله(عج) شیراز

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، سپاه ناحیه بقیه الله(عج) شیراز در مکان حوزه مقاومت بسیج امام حسین (ع) در راستای شعار سال ۹۹، جهش تولید اقدام به راه اندازی کارگاهی در زمینه تولید ظروف یکبار مصرف با حداقل امکانات کرده است تا گامی دیگر درجهت کارآفرینی و اشتغال زایی برداشته باشد.

نانو

تصفیه آب و پساب با استفاده از فناوری نانو

گروه تحقیقاتی مهندسی شیمی دانشگاه اراک با استفاده از فناوری نانو، روش نوینی در تصفیه آب و پساب به وسیله طراحی غشا‌های جاذب به دست آوردند وگام موثری در راستای دستیابی به منابع پایدار آب برداشتند.

نوجوان

یک روانشناس کودک و نوجوان مطرح کرد

راهکارهایی برای مواجهه با نوجوان سلطه جو/ نوجوانان را تحقیر نکنیم

یک روانشناس کودک و نوجوان گفت: در مقابل پرخاشگری های نوجوان، او را موعظه نکنیم، با او مقابله نکنیم، تحقیرش نکنیم، کینه او را به دل نگیریم، اگر از او توقع احترام داریم، در احترام گذاشتن به او کوتاهی نکنیم.

کیت

ژاپن کیت های تست coronavirus را آزمایش می کند که نتایج سریع تری را ارائه می دهد

دولت ژاپن روز چهارشنبه از کیت های آزمایشی رونمایی کرد که می تواند آنتی ژن های جدیدی از coronavirus را در ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ردیابی کند ، به این امید که بتواند با وجود افزایش تقاضا برای یک روش ساده تر و سریعتر ، رژیم آزمایش خود را بهبود ببخشد.

شروع ثبت نام جشنواره خوارزمی

شروع ثبت نام جشنواره بین المللی خوارزمی

ثبت نام و ارائه دادن طرح ها در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
Mr.amiri
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷:۴۸

علاوه بر بیان عالی کارشون هم فوق العادس با این سن کم امیدوارم در بالاترین سکو های جهان ببینیمشون

Mr.amiri
۰ مخالف          ۲ موافق
یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶:۲۲

عالی بود کیف کردم علاوه بر بیان عالی کارشون هم فوق العاده است با این سن کم امیدوارم همیشه موفق باشن و به بالاترین سکو ها برسن

اشتراک گذاری مطالب