مدیر واحد توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان گفت؛

فصل بهار، بحران منابع انسانی کرونا/ تا پایان سال سه بحران دیگر را تجربه خواهیم کرد

احسان شهیر مدیر واحد توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان، گفت: کرونا در فصل بهار باعث بحران منابع انسانی شد و تاحدود زیادی از این بحران عبور کرده ایم اما تا پایان سال براساس آمارو بررسی ها و آینده پژوهی که انجام گرفته سه بحران «بازار فروش در تابستان، زنجیره تامین از اواخر شهریوماه و بحران مالی و نقدینگی را از اواخر پاییز و اوایل فصل زمستان تجربه خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، احسان شهیر مدیر واحد توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان با حضور در سلسله نشستهای مجازی علمی با موضوع پیامدهای ناشی از کرونا در حوزه کسب و کارها که به همت معاونت علمی پژوهشی بسیج دانشجویی استان اصفهان برگزار شد، گفت: کرونا در فصل بهار باعث بحران منابع انسانی شد که تاحدود زیادی از این بحران عبور کرده ایم اما تا پایان سال براساس آمار و بررسی ها و آینده پژوهی که انجام گرفته سه بحران «بازار فروش در تابستان، زنجیره تامین از اواخر شهریوماه و بحران مالی و نقدینگی را از اواخر پاییز و اوایل فصل زمستان تجربه خواهیم کرد.

شهیر با اشاره به گروههای مدیریتی اظهار کرد: دو نوع مدیریت اجرایی و راهبردی استراتژیک وجود دارد و مدیریت استراتژیک چند خصوصیت مهم دارد اول این که برنامه ها را بلند مدت هدف می گیرد و تصمیمات چند بعدی دارد سوم این که جنس آن هم علم و هنر است.

وی در خصوص سه بعد اصلی عنوان کرد:اول نگاه همه جانبه بودن که در حوزه نگاه راهبردی باید از زوایای مختلف مورد توجه باشد بُعد دوم متناسب با زمان و مکان بودن است و بُعد سوم تمرکز است اگر این سه بُعد را بعنوان الگوی مدیریت راهبردی بپذیریم در حوزه کرونا، کسب و کارها باید نگاه راهبردی داشته باشند، نباید فقط فکر حال باشند که متاسفانه نگاه بسیاری از کسب و کارهای فقط حال است.

شهیر گفت: اتفاقی که باید در کسب و کارها بیفتد و همین الان هم در جریان است موضوع راهبردی فکر کردن است که متناسب با همین موضوع اتاق بازرگانی استان هم ورود پیدا کرده کارهایی در اصفهان انجام داده که تمرکز بر نگاه راهبردی است.

مدیر واحد توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: متناسب با این نگاه طرحها و خدمات متنوعی را طراحی کرده ایم برای این که در خدمت زیست بوم کسب و کار باشد، نیازهایی دستگاهها و شرکتها و کسب و کارها دارند باید روی زیست بوم دقت کنند.

وی با بیان این که رویکردهایی در جهان مطرح بوده یکی رویکرد اکتشافی است و رویکرد دیگر هم اینکه آینده را بسازیم، گفت: تا 50 سال پیش رویکرد مطرح بیشتر اکتشافی بود اما از حدودا سی سال پیش رویکرد مورد توجه  این است که  باید آینده را بسازیم، بنابراین جنس آینده ای که باید برای زیست بوم کسب و کار طراحی کنیم، ساختنی و طراحی است.

شهیر گفت: چه کارهایی می شود برای کسب و کارها کرد تمرکز ما بیشتر بر توانمندسازی است، یکی از راهکارهای اصلی توانمند کردن است که اگر بحرانی پیش آمد کسب و کارها بتوانند خیلی از مشکلات را کنترل کنند.

وی افزود: برای این باید بتوانیم راهکار ارائه کنیم قدم اول باید کلیه رویدادها، روندها و پیشرانها را بررسی کنیم که این کار را انجام دادیم کل پیشرانهای از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، زیست محیطی و اجتماعی و غیره بررسی و شناسایی شد، بعد روندها را بررسی کردیم روند در دنیا بررسی شد مثلا این که چه زمانی سراغ فاصله اجتماعی رفته ایم، یک سری رویدادها برای مثال وضعیت سفید، زرد، نارنجی و قرمز در خصوص کرونا بررسی شد و براساس رویدادها و روند طرحهایی برای زیست بوم کسب و کار طراحی شد بطوری که الان می توانیم یکسری الگوهایی را پیشنهاد بدهیم برای فعالان اقتصادی که در زمانهای پیک بحران بتوانند موفق شوند.

مدیر واحد توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی تصریح کرد: مثلا فصل بهار فصل پیک بحران منابع انسانی بود و خیلی از شرکتها با بحران منابع انسانی مواجه شدند پرسنلی کرونا گرفته بودند حتی برخی از شرکتها رفتند به این سمت که نیروها را 24 ساعته نگه دارند دوهفته کار و یک هفته مرخصی،کارگاههایی داریم که کرونا باعث تعطیلی آن شده است.

وی با بیان این که بحران منابع انسانی در کشور ما فصل بهار بود بعضی از شرکتها توانستند کنترل کنند بعضی ها سخت عبور کردند بعضی هم الان مواجه اند اما عمدتا از این پیک عبور کردیم، بیان کرد: به تعبیری از این به جایی رسیدیم بطوری که الان اکثر مردم ماسک می زنند راحت تب چک می شود.

شهیر در خصوص بحران دیگر گفت: فصل تابستان بحران فروش داریم شرکتها تولید می کنند امکان بازاریابی و فروش ندارند توانمندی فروش ندارند الان تمرکز ما باید بر روی بازار فروش باشد و اگر این بحران را کنترل نکنیم خیلی از شاغلین نمی توانند کار کنند خیلی شرکتها نمی توانند فروش داشته باشند ورشکست می شوند.

شهیر عنوان کرد: طبق آماری که داریم و بررسی که انجام دادیم بحران تا انتهای تابستان بیشتر در مبحث فروش است به خاطر همین ما یک سری رویدادهایی را برای تابستان طراحی کردیم برای این که فروش بالاتر برود امکان بازاریابی افزایش پیدا کند دوره های توانمندسازی بازاریابی را هم طراحی کردیم.

وی تصریح کرد: روز سه شنبه رویدادی برگزار کردیم 2388 نفر بازدید کننده داشت رویداد چهار ساعته که قریب 200 نفر بطور مستقیم تعامل داشتند قریب 3800 نفر یک طرفه مشاهده می کردند که باید روی این حوزه بیشتر تمرکز کنیم بنابراین کسب و کارهای نوپا باید تمرکز ویژه ی روی فروش داشته باشند.

مدیر واحد توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی در ادامه به آینده پژوهی با توجه به روندها و رویداهایی اشاره کرد و گفت: با آینده پژوهی بررسی و پیش بینی می کنیم بحران بعدی در کدام جز از زیست بوم کسب و کار اتفاق خواهد افتاد، که بر اساس آینده پژوهی که انجام دادیم پیش بینی این است که بحران بعدی در زنجیره تامین اتفاق می افتد.

 شهیر گفت: بحران بعدی در زنجیره تامین تقریبا از اواخر شهریورماه شروع می شود برای تولید یک کالا قبلا از کل کشور و حتی تمام دنیا امکان خرید و فروش وجود داشت اما الان  برای این کار باید یکسری برنامه های کلانی را تعریف کنیم نه تنها در ایران در تمام دنیا این گونه است، اکثر اندیشکده های دنیا به این نتیجه رسیده اند ما اندیشکده های خیلی کمی داریم و برای آینده پژوهی براساس فرهنگ، ارزشها و زیست بوم بومی سازی کردیم و به این نتیچه رسیدیم که بحران بعدی بحران زنجیره تامین است.

وی ادامه داد: به خاطر همین یک سری شبکه سازیهایی را طراحی کردیم که اعضای زیست بوم نیازها و توانمندیها را عرضه کنند و شبکه سازی شوند که اینجا دانش بنیانها خیلی می توانند کمک کنند.

مدیر واحد توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی با بیان این که بحران بعدی بحران زنجیره تامین است که از اواخر شهریورماه اتفاق می افتد و خیلی از اعضای زیست بوم ما دچار بحران زنجیره تامین می شوند، متذکر شد: شرکتها و تولید کنندگان از همین حالا باید موجودی کالا و نیازمندیها و مواد اولیه را تعیین کنند دقت بیشتری بکنند.

وی بیان کرد: اگر بخواهند سرمایه های انسانی زیست بوم از بین نروند حفظ شوند و به سرمایه تبدیل شوند و بمانند باید به زنجیره تامین توجه ویژه ای داشته باشند.

شهیر گفت: بعد از زنجیره تامین وارد فصل پاییز می شویم پیش بینی می کنیم از آبان به بعد اواخر پاییز و اوایل زمستان بحران کرونا کرونای مالی و نقدینگی و در حوزه وامها، سرمایه در گردش خواهد بود، پس الان باید تمهیداتی را طراحی کنیم برای وامها و نقدشوندگی برای این که شرکتها بتوانند از لحاظ مالی پس ور بیایند، کرونا یک عصر است کرونا یک حادثه نیست یک فرایند و موضوعی است که پیش آمده و باید این مسیر طی شود.

وی با بیان این که الان خیلی از افراد وارد بورس شده اند که از یک لحاظ خوب است به سمت تولید نزدیک می شود اخاطرنشان کرد: اما باید بدانیم و طراحی کنیم که اتفاقی که در حوزه کرونای مالی خواهد افتاد در آبان ماه است.

شهیر با اشاره به این که کرونای اول بحران بازار فروش، بحران دوم در زنجیره تامین، و بحران سوم کرونای مالی است که باید طرحها را آماده کنیم، بیان کرد:  بعد بحران دیگری هم در حوزه بحران فناوری داریم یک بحران بعنوان یک عصر جدید فناوری و رشد جدید در حوزه فناوری اتفاق خواهد افتاد که کسانی که از سه بحران اول بگذرند از این بحران راحت تر عبور خواهند کرد ما سابقا در بعضی از موضوعات جهشی حرکت کرده ایم.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷:۵۷

شناسه خبر: 89679

مطالب مرتبط :
۱۲۳

برگزاری وبینار بین المللی بررسی اثرات پایداری هفت ستونه ناشی از شیوع بیماری کرونا

در راستای توسعه همکاریهای علمی بین‌المللی در قالب سری سمینارهای تخصصی مجازی (وبینار) دفتر روابط بین‌الملل دانشگاه ارومیه، سمیناری با عنوان " بررسی اثرات پایداری هفت ستونه(۷PS) ناشی از شیوع بیماری کرونا: سناریوهای جدید کسب و کار، فناوریها و کاربردها" برگزار می شود.

 كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بیمارستان کودکان لوری شیکاگو؛

كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بر طبق یک مطالعه در بیمارستان کودکان لوری شیکاگو گزارش کردند، کودکان زیر پنج سال بین «۱۰ تا ۱۰۰» برابر بیشتر میزان ماده ژنتیکی کروناویروس در بینی خود نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان دارند.

معاون دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان خبرداد؛

معاون دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان خبرداد؛

فعالیت ۵ آموزشکده فنی و حرفه ای در تولید«پوشاک، ماسک و گان بیمارستانی

معاون دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان در مراسم امضای تفاهم نامه راه اندازی «کارگاههای جوار خوابگاهی فرامد» بین دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان با شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، خبر داد: ۵ آموزشکده فنی و حرفه ای استان اصفهان در تولید«پوشاک، ماسک و گان بیمارستانی» فعالیت دارند و با امضای این تفاهم نامه بخشی از سفارشات شرکت بهیار صنعت در زمینه های مختلف به این دانشگاه سپرده می شود.

تفاهم نامه «راه اندازی کارگاههای جوار خوابگاهی فرامد» بین دانشگاه فنی و حرفه استان اصفهان و شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان

تفاهم نامه «راه اندازی کارگاههای جوار خوابگاهی فرامد» بین دانشگاه فنی و حرفه استان اصفهان و شرکت بهیار صنعت سپاهان

در راستای طرح مصوب هیات امنای دانشگاه فنی و حرفه ای بعنوان «سفیران جوان اقتصاد مقاومتی» تفاهم نامه راه اندازی کارگاههای جوار خوابگاهی فرامد بین دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان با شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان فعال و سرآمد در حوزه تولید و فناوری تجهیزات پزشکی امضا شد.

 ​بستری بودن ۱۷۹ بیمار حاد تنفسی در بیمارستانهای استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

​بستری بودن ۱۷۹ بیمار حاد تنفسی در بیمارستانهای استان

دهقانی گفت: در حال حاضر تعداد ۱۷۹ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستانهای خراسان جنوبی بستری می باشند که از این تعداد ۷۳ نفر مبتلا به کرونا هستند.

ی

برگزاری دوره مساله شناسی نظام آموزشی در یزد

مسئول معاونت پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد از برگزاری دوره مجازی مساله شناسی نظام آموزشی در یزد خبر داد.

مجلس شورای اسلامی

درخواست دانشجویان ۵۸ دانشگاه از نمایندگان؛

تشکیل کمیسیون ویژه خانواده در دستور کار قرار گیرد

بسیج دانشجویی ۵۸ دانشگاه کشور در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نوشتند: تشکیل کمیسیون ویژه خانواده در دستور کار قرار گیرد.

تشکیل خانه نخبگان راهی برای شناسایی و حل مشکلات استان است

جانشین بسیج علمی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر؛

تشکیل خانه نخبگان راهی برای شناسایی و حل مشکلات استان است

صبح امروز کارگاه آموزش و توانمندسازی مدیران علمی نواحی، حوزه ها و پایگاه‌های علمی بسیج استان بوشهر به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب