نخستین پیوند موفقیت آمیز کبد ساخته شده در آزمایشگاه+عکس

اندام های زیست مهندسی شده ممکن است روزی منجر به بهبود پیوندها برای انسان شده و حتی به اندام های آسیب دیده اجازه بازسازی را بدهند. گروهي ازمحققان با تركيب سلول هاي مهندسي شده كبدي 'بذرهايي' توليد كرده اند كه قابليت كاشت در بدن را دارند و در صورت موفقيت در مورد انسان ميزان نياز به پيوند اين اندام را كاهش مي دهد.

پس از پرورش دادن اندام‌های بیومهندسی‌شده در آزمایشگاه از سلول‌های برنامه‌ریزی‌شده پوست انسان، دانشمندان موفق به پیوند زدن کبدهای کوچک به موش‌ها شده‌اند. این آزمایش، که برای این حیوانات کبدهای سالم فراهم کرد، می‌تواند زمینه را برای درمان‌های آتی از کارافتادگی کبد که سالیانه جان بیش از 40 هزار آمریکایی را می‌گیرد، مهیا کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، گرچه هنوز کارهای زیادی تا رسیدن به انجام آزمایشات انسانی انجام شود، محققان می‌گویند این روش می‌تواند جایگزینی برای پیوند کبد باشد. عمل پیوند کبد در حال حاضر بسیار پرهزینه بوده و از نظر ذخایر اهدایی نیز دارای محدود است.

کبد کوچک انسانی که در آزمایشگاه پرورش داده شده بود با موفقیت به بدن موش‌ها پیوند زده شد

یک نتیجه‌ی مثبت نیز این می‌تواند باشد که از روش استفاده شود تا موقتا کارکرد کبد از کار افتاده را افزایش داد تا آن‌هایی که در لیست انتظار این اندام حیاتی هستند، فرصت بیشتری داشته باشند: حدود 14000 آمریکایی در چنین موقعیتی قرار دارند که اکثر آنان در نهایت موفق به دریافت اندام اهدایی نمی‌شوند.

برای پرورش کبدهای کوچک، محققان سلول‌های پوست اهداشده توسط داوطلبان را به وضعیت سلول‌های بنیادی برگرداند که از این طریق می‌توان سایر انواع سلول‌ها را کشت کرد. آن‌ها سپس به‌کمک هورمون‌ها و سایر مواد شیمیایی در سلول تغییر ایجاد کرده و آن‌ها را در آزمایشگاه پرورش دادند.

گرچه حدود دو سال زمان می‌برد تا از زمان تولد کبد انسان به رشد کامل برسد، محققان توانستند این کبدهای کوچک را در طی چندین هفته رشد دهند. این کبدها به پنج موش پیوند زده شد و بعد از 4 روز، این حیوانات قربانی و تشریح شدند و مشخص شد که کبدهای پیوندی با موفقیت کار می‌کردند.

مهندسی بافت به‌عنوان بخشی از دانش زیست‌فناوری، به‌طور عام به معنی توسعه و تغییر در زمینه رشد آزمایشگاهی مولکول‌ها و سلول‌ها در بافت یا عضو، برای جایگزینی یا ترمیم قسمت آسیب دیده بدن است. دانشمندان از سال‌ها قبل قادر به کشت سلول‌ها در خارج از بدن بودند، ولی فناوری رشد شبکه‌های پیچیده و سه‌بعدی سلولی برای جایگزینی بافت آسیب دیده اخیراً توسعه یافته‌است.

بر اساس تعریف برای ساخت یک بافت به شیوه‌های مهندسی، نیاز به طراحی یک داربست با ساختار فیزیکی مناسب با امکان چسبندگی سلول‌ها به آن، مهاجرت سلولی، تکثیر سلولی و تمایز سلولی و در نهایت رشد و جایگزینی بافت جدید است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷:۰۲

شناسه خبر: 89699

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
دکتر سید علی ملک حسینی

جایزه کنگره بین المللی انجمن پیوند در دست پدر پیوند کبد ایران

دکتر سید علی ملک حسینی موفق به دریافت جایزه recognition awards۲۰۲۰ از انجمن جهانی پیوند اعضا شد و این انجمن درپی تلاش ها و زحمات پدر پیوند کبد ایران از این دکتر ایرانی تجلیل بعمل آورد.

۲۵۲

دستاوردی جدید از محققان پژوهشکده رویان و دانشگاه علوم پرشکی؛

بهبود ضایعات کبدی با ایجاد ساختار سه بعدی

گروهی از محققان پژوهشگاه رویان به همراه دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، موفق شدند تا ساختاری را بیابند که در مدل آزمایشگاهی منجر به بهبود ضایعات کبدی شد.

نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد

نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد

نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد، این یک احتمال هیجان انگیز برای آینده است و می توان امیدوار بود که در آینده تزریق ساده ای جایگزین پیوندهای امروزی شود.

کبد

تولید «کبد مصنوعی» با «چاپگر سه بعدی» که قابل پیوند زدن است

قسمت نوآورانه تحقیق در چگونگی داخل کردن سلول‌ها در جوهر زیستی مورد استفاده برای تولید بافت در پرینت سه‌بعدی بود. «ارنستو گولارت»، دانشجوی فوق‌دکتری در موسسه علوم زیستی و محقق ارشد این تحقیق، می‌گوید: «بجای چاپ کردن تک تک سلول‌ها، ما روشی برای گروه‌بندی آن‌ها قبل از چاپ یافتیم. این گروه از سلول‌ها بافت را تشکیل می‌دهند و منجر به طولانی شدن عملکرد آن می‌شوند.»

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب