خبرگزاری علم و فناوری

اینفوگرافیک: کدام کشورها بیشترین ماهواره را در فضا در اختیار دارند؟

تحقیقات جدید حاکی از آن است که آمریکا و چین دو کشور نخست در فهرست کشور‌هایی هستند که بیشترین ماهواره را در فضا دارند. نخستین ماهواره فضایی جهان اسپوتنیک-۱ (به معنی همسفر-۱ به زبان روسی) بود که در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۳۶ (۴ اکتبر ۱۹۵۷) به مدار زمین پرتاب شد.

اما جمعی از دانشمندان نگران از این موضوع رئیس جمهور منفور آمریکا خواسته است كه در برنامه‌های خود برای تشکیل چنین نهادی تجدیدنظر كند و به فضا به عنوان مکانی كه ملل مختلف در آن به طور مسالمت آمیز با هم تحقیق و همزیستی میکنند نگاه کند تا اینکه جایی که جنگ و کشمکش در آن اتفاق می افتد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از دلانو، گروه وکالت علمی با داشتن یک پایگاه داده گسترده ماهواره‌ای خاطرنشان کرده‌اند که فعالیت‌های نظامی فقط جزئی از همه اتفاقاتی است که در فضا اتفاق خواهد‌افتاد. سران این گروه ادعا كرده‌اند كه فضا در حقیقت مکانی است برای افرادی كه در آن فراتر از منافع ملی با هم كار می‌كنند. در سویی دیگر اما بسیاری از افراد ایده داشتن ارتش فضایی و اعزام یک نیروی فضایی را هیجان‌انگیز و آینده‌نگرانه می‌دانند.

کشورهایی که بیشترین تعداد ماهواره در فضا را دارند

داده‌های پایگاه این گروه از این ادعا حمایت می‌کند. از میان 2666 ماهواره‌ای که در فضا به عنوان فعال شناخته شده‌اند، تنها 339 مورد استفاده نظامی دارند. ایالات متحده آمریکا کشوری است که بیشتر تعداد ماهواره‌ها را در فضا دارد. این تعداد به ۱۳۰۸ عدد میرسد.

بیشترین تعداد ماهواره در فضا:

  1. ایالات متحده آمریکا : ۱۳۰۸
  2. چین : ۳۵۶
  3. سایر کشورها: ۱۷۷
  4. روسیه: ۱۶۷
  5. بریتانیا: ۱۳۰
  6. ژاپن: ۷۸
  7. هند: ۵۸
  8. کانادا: ۳۹

اهمیت ماهواره‌ها برای مخابرات و بررسی منابع زمینی و پژوهش و کاربردهای نظامی و جاسوسی روزافزون است. بخشی از پژوهش‌های علمی و تخصصی که در آزمایشگاه‌های مستقر در فضا انجام می‌شود، هرگز نمی‌توانست روی کرهٔ زمین، عملی شود.

نخستین ماهواره فضایی جهان اسپوتنیک-۱ (به معنی همسفر-۱ به زبان روسی) بود که در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۳۶ (۴ اکتبر ۱۹۵۷) به مدار زمین پرتاب شد. پرتاب اسپوتنیک-۱ به مدار زمین آغازگر عصر فضا و مسابقه فضایی شد. از آن زمان، حدود ۶۶۰۰ ماهوارهٔ بیش از ۴۰ کشور به وسیلهٔ ۱۰ ملت به فضا پرتاب شده‌اند. بنا بر تخمینی مربوط به ۲۰۱۳، ۳۶۰۰ تا در مدار باقی مانده‌اند.

از این تعداد حدود ۱۰۰۰ تا فعال بوده‌اند و بقیه، عمر مفیدشان را پشت سر گذاشته و به زباله‌های فضایی تبدیل شده‌اند. تقریباً ۵۰۰ ماهواره عملیاتی در مدار زمین-پایین هستند؛ ۵۰ تا در مدار زمین-متوسط (در 20000 کیلومتری)، و بقیه در مدار زمین-ثابت هستند (در 36000 کیلومتری). تعداد کمی ماهواره بزرگ در قطعات جداگانه پرتاب و در مدار به هم متصل شده‌اند. بالغ بر یک دوجین سفینه کاوشگر در مدارات سایر اجرام قرار داده شده و تبدیل به ماهواره‌های مصنوعی ماه، تیر، ناهید، مریخ، برجیس(سیاره)، کیوان، تعدادی سیارک، و خورشید گشته اند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷:۱۰

شناسه خبر: 89701

مطالب مرتبط :
به گفته چین  وضعیت کاوشگر مریخ تیانوان ۱ پایدار است

به گفته چین  وضعیت کاوشگر مریخ تیانوان ۱ پایدار است

CNSA همچنین هنوز مشخصات موشک مرموز قابل استفاده مجدد خود را که اخیراً بازیابی شده است ، فاش نکرد.

تاثیرات کرونا

تماشا کنید: تصاویر ماهواره‌ای ناسا از تاثیرات پاندمی کووید ۱۹ بر سیاره زمین

اینکه بیماری کرونا در زندگی تغییرات مثبت یا منفی داشته بر کسی پوشیده نیست، اما اینکه کدام تغییرات بیشتر بوده، هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. نقشه تعاملی جدیدی که ناسا با همکاری با سایر آژانس های فضایی منتشر کرده به کاربران این امکان را می‌دهد تا تغییرات در فعالیت‌های اقتصادی، تغییرات آب و هوایی و کیفیت آن را بررسی کنند.

یادداشت

یادداشت/

اهمیت ماهواره های نظامی در تحقق امنیت کشورها

فناوری ماهواره کاربردهای گسترده ای در عملیات نظامی دارد زیرا همواره کسب اطلاعات بیشترین مزیت برای نیرو های نظامی می باشد.

ماهواره

ماهواره‌ای که رسانه‌های غربی را تلخکام کرد/ هرچه ایران موفق‌تر عصبانیت آمریکا بیشتر

قرار گرفتن ماهواره ایرانی در مدار زمین و اعتراف رسانه‌های غربی که در ابتدا سعی در عدم پوشش این موفقیت داشتند کام رسانه‌های معاند را تلخ کرد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب