خبرگزاری علم و فناوری

جانداری که از انفجار هسته‌ای چرنوبیل جان سالم به در برد+عکس

فاجعهٔ چرنوبیل یک حادثهٔ هسته‌ای بود که در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ در رآکتور هسته‌ای شمارهٔ. ۴ در نیروگاه چرنوبیل، در نزدیکی شهر پریپیات در شمال اوکراین، رخ داد. این حادثه در جریان یک آزمایش ایمنی در یک رآکتور نوع آربی‌ام‌کی، که در شوروی رایج است، اتفاق افتاد. محتوای این آزمایش شبیه‌سازی قطعی برق الکتریکی بود.

محل فاجعه‌ی هسته‌ای چرنوبیل در سال 1986 هنوز هم پر از تشعشعات هسته‌ای است. اما حتی در این شرایط نامساعد نیز صورتی از حیات موفق شده است تا زنده بماند و رشد کند. «قارچ سیاه» یا قارچ رادیوتروفیک از قدرت ملانین (رنگ‌دانه‌ی پوست که ما را در برابر تشعشعات فرابنفش حفظ می‌کند) استفاده کرده تا تابش گاما را به انرژی شیمیایی برای رشد تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Iflscience، خارج از مگنتوسفر، لایه‌ی محافظ زمین، فضانوردان با سطوح بالای تشعشع کیهانی روبه‌رو می‌شوند که دوز بالای آن می‌تواند از بافت رد شده و موجب بیماری و یا حتی مرگ شود. محافظت از فضانوردان در برابر این خطر هر چقدر آن‌ها از زمین دورتر می‌شوند حیاتی‌تر می‌شود.

قارچ بازمانده از چرنوبیل می‌تواند به‌عنوان یک سپر تشعشع در فضا استفاده شود

چند سال قبل، دو دانش‌آموز دبیرستانی طرحی ارائه دادند که یک قارچ جذب‌کننده‌ی تشعشع در چرنوبیل می‌تواند به‌عنوان محافظ استفاده شود. در دسامبر 2018، پروژه این دانش‌آموزان به ایستگاه بین‌المللی فضایی ارسال شد و دانشمندان برای 30 روز این قارچ را مطالعه کردند.

پیش از این بحث استفاده از این موضوع برای تغذیه‌ی فضانوردان در سفرهای طولانی فضایی مطرح شده بود، اما اکنون با توجه به پتانسیل این قارچ به‌عنوان یک سپر تشعشع که قابلیت تولیدمثل دارد، می‌توان از آن برای محافظت از ساکنان آینده‌ی مریخ از خطرات فضا استفاده کرد.

نمونه‌ی 2 میلی‌متری که به فضا ارسال شد حدود دو درصد از تشعشعات را جذب کرده بود. یک لایه‌ی 21 سانتی‌متری (8.3 اینچ) احتمالا برای محافظت ار فضانوردان بر روی مریخ کافی باشد. نکته‌ای که نظر دانشمندان را جلب کرده این است که این قارچ توانایی تولیدمثل و ترمیم خود در فضا را دارد و حتی اگر آسیب ببیند، در طی چند روز به حالت قبلی باز خواهد گشت.

فاجعه چرنوبیل، هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ تلفات، بدترین حادثه هسته‌ای در تاریخ محسوب می‌شود. مبارزه برای محافظت در برابر خطراتی که بلافاصله پس از حادثه به‌وجود آمد و همچنین اقدامات در جهت پاکسازی محیط زیست، در نهایت بیش از نیم میلیون نفر پاکساز را درگیر کرد و تقریباً ۱۸ میلیارد روبل (حدود ۶۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹) هزینه دربرداشت. این حادثه موجب ارتقاء ایمنی در تمامی رآکتورهای آربی‌ام‌کی باقی مانده در شوروی شد. ۱۰ عدد از این رآکتورها تا کنون نیز فعال هستند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵:۱۸

شناسه خبر: 89703

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
چرم

تولید چرم از قارچ جایگزین چرم سنتی

نتایج پژوهش محققان نشان می‌دهد که تولید چرم از قارچ‌ می‌تواند یک جایگزین دوستدار محیط زیست برای چرم سنتی باشد.

بیروت

تماشا کنید: انفجار بندر بیروت از زاویه دید تصاویر ماهواره‌ای

۱۴ مردادماه ۱۳۹۹ در بندر بیروت واقع در پایتخت لبنان انفجار مهیبی رخ داد و ساختمان‌های زیادی در منطقه اشرفیه را تخریب کرد. موج ناشی از انفجار باعث وارد شدن خسارات گسترده به ساختمان‌های اطراف محل انفجار شد. تصاویر ماهواره ای منتشر شده پس از وقوع حادثه میزان خرابی را گزارش می‌کنند.

سواد رسانه

دختران استان مرکزی آموزش سواد رسانه می بینند

نخستین دوره آموزش مجازی (آفلاین) سواد رسانه و فضای مجازی در استان مرکزی برگزار می شود.

۰

با همت بلند یک زن استان فارسی؛

راه اندازی کسب و کار قارچ خوراکی

کارآفرینی یکی از عوامل کلیدی در توسعه اقتصادی یک جامعه به شما می آید. که بانوان کار آفرین نقش بسیار مهم و تاثیرگذار در توسعه اقتصادی کشور دارند .

خبرگزاری علم و فناوری

سفر به ماه

اولین فضاپیمایی که بر سطح ماه نشست متعلق به کدام کشور بود؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب