نوشیدن این آب از خودکشی جلوگیری می‌کند+عکس

طبق مطالعه جدیدی که توسط محققان "دانشکده پزشکی برایتون" و "ساسکس" (BSMS) و "موسسه روانپزشکی ، روانشناسی و علوم اعصاب کالج سلطنتی لندن" صورت گرفته است، لیتیوم موجود در آب آشامیدنی عمومی ممکن است اثر ضد خودکشی(anti-suicidal effect) داشته باشد.

لیتیوم از سبک ترین عناصر جامد فقط باتری‌های قابل شارژ شما را را تغذیه نمی‌کند. اثری حاصل از لیتیم تقریباً در هر سنگی از سیاره ما نفوذ کرده‌است و در منابع غذایی و آب ما یافت می‌شود. طبق یک تحقیق جدید این حضور نامرئی می‌تواند تأثیر قابل توجهی در زندگی ما داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، لیتیوم سال‌ها یک داروی برای افراد مبتلا به اختلالات خلقی، از جمله اختلالات دو قطبی، با توانایی اثبات شده در تقویت روحیه و کاهش خطر خودکشی در این بیماران بسیار آسیب پذیر بوده‌است. دوزهای مورد استفاده در روانپزشکی، حداقل روزانه 200 میلی‌گرم، نسبتاً زیاد هستند و عوارض جانبی آنها باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند. اما برخی تحقیقات نشان داده‌اند که حتی میکروتوزهای این عنصر یعنی فقط 400 میکروگرم در روز می‌توانند باعث بهبود خلق و خوی شوند.

ارتباط بین لیتیوم موجود در آب آشامیدنی و میزان خودکشی

از دهه 1990 دانشمندان پرسیده‌اند كه آیا كه در جهان وجود دارد می‌تواند تأثیراتی در سطح كل جمعیت داشته باشد و آیا این ماده میتواند میزان خودكشی را پایین آورده و باعث كاهش خشونت و حتی زوال عقل شود یا خیر. با گذشت سالها تعدادی از مطالعات مشاهده‌ای یا زیست محیطی به ارتباط بین سطوح بالاتر لیتیوم در آب و میزان پایین‌تر مرگ و میر در اثر خودکشی در جمعیت محلی اشاره کرده‌اند.

اکنون تیمی از محققان در انگلستان اولین متاآنالیز چنین مطالعاتی را تأیید کرده و میگویند بین لیتیوم موجود در منابع آب آشامیدنی و میزان خودکشی رابطه‌ای وجود دارد.  محققان این پژوهش از دانشگاه «برایتون» می‌گوید: «این یافته‌های نوید‌بخش این است که سطوح بالاتر لیتیوم در آب آشامیدنی ممکن است اثر ضد خودکشی و پتانسیل بهبود سلامت روان جامعه را داشته باشد.» البته این تیم تأکید می‌کند که مطالعات زیست محیطی برای تولید فرضیه‌ها باید با دقت بسیار زیادی برسی شوند.

لیتیوم، که به آن لقب "یون سحرآمیز"(Magic Ion) را نیز داده‌اند به طور گسترده و مؤثر به عنوان دارویی برای معالجه و پیشگیری از بیماری‌های شیدایی و افسردگی، تثبیت خلق و خو و کاهش خطر خودکشی در مبتلایان به اختلالات خلقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خواص ضد تهاجمی آن می‌تواند به کاهش تنش، پرخاشگری، رفتار خشونت آمیز جنایی و سوء مصرف مواد مزمن کمک کند.

لیتیوم یک عنصر طبیعی است و در سبزیجات، غلات، ادویه‌ها و آب آشامیدنی به مقدار متغیر یافت می‌شود. این ماده تقریباً در همه سنگ‌ها به مقدار کم مشاهده می‌شود و با هوازدگی در خاک، زمین و آب ایجاد می‌شود و در نتیجه در ترکیب منبع آب آشامیدنی عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱:۵۱

شناسه خبر: 89706

مطالب مرتبط :
باتری الکترولیت

اختراع نوعی الکترولیت جدید با ظرفیت بسیار بالا برای باتری ها

یک طراحی جدید برای الکترولیت می‌تواند منجر به باتری‌هایی با ظرفیت بسیار بیشتر از قبل برای اتومبیل‌های برقی و سایر وسایل نقلیه شود.

dfdf

تحولات هوش مصنوعی در مراقبت از سلامت روان/ ردیابی بیماران با کمک هوش مصنوعی

پیشرفت‌های قابل توجه هوش مصنوعی به زودی بر نحوه اعمال مراقبت‌های سلامت روان در محیط‌های کلینیکی روزمره تأثیر می‌گذارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب