خبرگزاری علم و فناوری

وزش بادهای ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان زندگی مردم را به نابودی کشانده است/ لزوم ورود جدی دولت برای حل معضلات سیستان

بادهای ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می کند و امکان زندگی کردن در شرایط عادی برای مردم این استان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، باد های 120 روزه در منطقه سیستان زندگی  را در شرایط عادی برای مردم هر روز سخت و سخت تر می کند.

شدت گرفتن باد های 120 روزه، زندگی ده ها  هزار خانواده را که در این شهر ساکن هستند را زیر آور شن دفن می کند؛ این بادها باعث مختل شدن زندگی مردم در شرایط عادی شده است.

این بادها تاکنون عوارض و خسارت های فراوانی بر منطقه سیستان وارد کرده است؛ این عوارض شامل پرشدن گرد وغبار چاه نیمه ها، افزایش بیماری های چشمی و ریوی و لغو پرواز مربوط به این استان است.

متاسفانه اگر مدیران کشوری و استانی به فکر احیای تالاب هامون بودند و استفاده بهینه از بادهای 120 روزه را در دستور کار قرار می دادند، هرگز بودجه ملی این استان صرف هزینه های درمان بیمارانی که منشا این گرد و غبار هستند در قالب طرح تحول نظام سلامت نمی شد.

بر اساس مطالعات بین الملی انرژی نو، در صورت مدیریت درست و صحیح در رابطه این پدیده های خدا دادی در سیستان این اتفاق می تواند به فرصت تبدیل شود، اما باید نگاه مسئولین در این حوزه تغییر کند که همان گونه که در راستای احیای دریاچه ارومیه تلاش می کنند؛ برای بهبود شرایط مردم این استان هم تلاش کنند.

این باد ها در گذشته به عنوان محاسن این شهر به محسوب شده است، اما اکنون مشکلات زیادی برای مردم این منطقه به وجود آورده است، بادهای گرم و پراز گرد و غبار، 130 هزار نفر از ساکنین منطقه سیستان را بیکار و مجبور به مهاجرت کرده است.

بادهای 120 روزه سیستان اقتضای جغرافیای این منطقه می باشد، این بادها روزی درمانی برای دردهای مردم این منطقه بوده اما اکنون خود تبدیل به درد بزرگ شده است.

جابه جایی هوای گرم از دشت های سیستان با هوای سرد شمالی عامل اصلی شکل گیری این بادها می باشد و باعث ایجاد یک سیستم کم فشار در گرمای تابستان و حرکت این باد ها بر روی ریگستان ها باعث توده هوای خشک از سمت شمال و شمال غرب به سمت جنوب و جنوب شرق می شود.

این باد ها بر اثر فشار هوا بین ارتفاعات شمالی افغانستان و دشت سیستان است،که از سمت کشور هند می آید این بادهای موسمی از  کشور هند می باشد.

بادهای 120 روزه به قول ساکنین این شهر کولر چهار ماهه سیستان محسوب می شد، اما حالا با گذشتن از روی دشت های خشک سیستان مردم را مجبور به مهاجرت می کند و این باد ها زابل را به آلوده ترین شهر ایران تبدیل کرده است.

جدایی افغانستان از ایران، اغاز دوباره خشکی رود خانه هیرمند است، هیرمند بخش مرزی بین دو کشور ایران و افغانستان می باشد که بر سر اختلافات دو دولت هر روز این رودخانه باریک و باریک تر می شود.

بدعهدی افغانستان بر سر پرداخت حقآبه به سیستان این منطقه را به نابودی کشانده است و هر روز زندگی را برای مردم این منطقه سخت وسخت تر می کند.

حیبب الله دهمرده، نماینده مردم سیستان در  مجلس شورای اسلامی در مورد وضعیت خشک سالی این منطقه بیان می کند: گرم شدن هوا این شهر و خشکی تالاب هامون از عوامل مهم باد‌های ۱۲۰ روزه است که به علت اختلاف فشار هوا بین کو‌ه‌های افغانستان و دشت زابل این باد‌ها را شدید تر می کند.

وی اشاره کرد: اثرات مضر این ذرات گرد و غبار و تدوام در این منطقه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است، این ذرات زیر ۲ و نیم میکرون می باشد.

میری، رئیس دانشگاه علوم  و پزشکی زاهدان در رابطه با گرد وغبار منطقه سیستان بیان می کند: هر بار که این ذرات گرد وغبار وارد کشور می شود، اهالی منطقه سیستان را دچار مشکلات تنفسی،سوزش چشم ویا مشکلات قلبی می کند که بسیاری از این مردم مجبور هستند برای بهبود حال خود به بیمارستان ها و اورژانس ها مراجعه کنند.

نصب توربین های بادی و استفاده آن در راستای تولید برق کشور و باز شدن سد کجکی از طرف کشور افغانستان که باعث پر آب شدن رود خانه هیرمند می شود به طوری که شبکه آب رسانی را برای مردم منطقه فراهم می کند این عوامل مهم برای آبادی زندگی مردم شهر سیستان موثر است.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 89766

مطالب مرتبط :
خدمات الکترونیک

اجبار برای خدمات الکترونیکی دستگاه ها

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس گفت: الزامات قانونی برای الکترونیکی کردن خدمات دستگاه ها باید توام با اجبار شود.

۲

تشکیل کارگروه تعامل پذیری در شورای اجرایی فناوری اطلاعات

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت:کارگروه تعامل پذیری به منظور تعامل بین دستگاه‌های اجرایی در این شورا شکل گرفته است.

نیوشا

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

سوء مدیریت باعث خشکسالی های اخیر در منطقه سیستان

کشاورزي، دامپروري و صيادي پیشینه ساکنان سیستان بود که با خشکسالي هاي اخير و از بين رفتن دام ها، ماهيان و زمينها، باعث از دست دادن منبع درآمد خانواده ها شدو آن ها را به مهاجرت اجباری سوق داده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب