خبرگزاری علم و فناوری

تماشا کنید: نخستین فضانورد زنی که راهپیمایی فضایی انجام داد به عمیق‌ترین نقطه اقیانوس رفت!

فضانورد پیشین ناسا اولین انسانی است که هم به فضا سفر کرده است و هم به عمیق‌ترین نقطه‌ٔ شناخته‌شده در اقیانوس‌ها. این نقطه در درازگودال ماریانا واقع در اقیانوس آرام قرار دارد و ژرفای آن ۱۰٬۹۲۳ متر است. نزدیکترین خشکی به آن جزیره فایس است. در نمونه خاکی که از کف این گودال برداشت شده گونه‌های ویژه‌ای از جانداران روزندار با صدف نرم دیده شده است.

دکتر «کثرین (کثی) د. سالیوان»، فضانورد ناسا و اقیانوس‌شناس، در اوج فضا از خود رکورد به‌جا گذاشته و اکنون یکی دیگر در اعماق زمین ثبت کرده است. او اولین زنی است که به عمیق‌ترین نقطه‌ی شناخته‌شده‌ی اقیانوس رسیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IflScience، در روز 7 ژوئن، این کهنه‌کار فضایی که سابقه‌ی سه‌بار پرواز با شاتل فضایی را در کارنامه دارد، چیزی حدود 10915 متر (35810 فوت) در گودال «چلنجر»، نقطه‌ای در کف اقیانوس واقع در منتهی‌الیه جنوبی شیار «ماریانا» در اقیانوس آرام غربی، پایین رفت. وسیله‌ی نقلیه‌ی وی زیردریاپیمای «لیمیتینگ فکتور» ساخته‌ی «ویکتور وسکوو»، کاوشگر، سرمایه‌گذار و افسر بازنشسته‌ی نیروی دریایی ایالات متحده بود که توسط شرکت «ترایتون ساب‌مارینز» ساخته شده است.

اولین زنی که راهپیمایی فضایی انجام داد به عمیق‌ترین نقطه‌ی اقیانوس سفر کرده است

دکتر سالیوان می‌گوید: «ویکتور از من درخواست کرد که به سفر اکتشافی وی به‌منظور رسیدن به اعماق گودال چلنجر، عمیق‌ترین نقطه بر روی سیاره، با زیردریاپیمای لیمیتینگ فکتور بپیوندم. این یک تصمیم طبیعی و راحت برای من بود، زیرا می‌دانم که این زیردریاپیما با کیفیت و تکنولوژی پیشرفته توسط ویکتور و تیم ترایتون ساخته شده است. 36 سال پس از اولین پیاده‌روی من در فضا، به اولین زنی تبدیل شدم که به عمیق‌ترین نقطه‌ی شناخته شده در اقیانوس سفر کرده است.»

سالیوان هشتمین فردی است که در تاریخ به این عمق رسیده‌اند. سالیوان پیش‌تر نیز در تاریخ 11 اکتبر 1984 به اولین زن آمریکایی تبدیل شد که در فضا پیاده‌روی کرد، و اکنون اولین فرد در جهان است که هر دو کرانه را تجربه کرده است.

دکتر سولیوان مدت یک ساعت و نیم در یک زیر‌دریاپیما که طوری ساخته شده بود که فشار زیر آب را تحمل کند، این گودال را درنوردید. ویکتور وسکوف کاوشگر و سرمایه‌گذار، که پیشتر اولین کسی بوده که به عمیقترین نقاط پنج اقیانوس جهان دست پیدا کرده است، همراه سولیوان بود.

در اعماق گودالی مثل ماریانا، آب، سرمای منجمد‌کننده‌ای دارد و هیچ نوری نیست و فشار آب منهدم‌کننده است. با این حال زندگی حتی در این نقاط ادامه دارد و پژوهشگران به تازگی شروع به تحقیق در مورد آن کرده‌اند.

گودال چلنجر عمیق‌ترین نقطه شناخته‌شده در اقیانوس‌های جهان است. این نقطه در درازگودال ماریانا واقع در اقیانوس آرام قرار دارد و ژرفای آن ۱۰٬۹۲۳ متر است. نزدیکترین خشکی به آن جزیره فایس است. در نمونه خاکی که از کف این گودال برداشت شده گونه‌های ویژه‌ای از جانداران روزندار با صدف نرم دیده شده است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷:۳۰

شناسه خبر: 89769

مطالب مرتبط :
اقیانوس آرام

تصاویر ناسا از وجود یک بیابان در وسط اقیانوس آرام+عکس

در مرکز اقیانوس آرام جنوبی، مکانی وجود دارد که به میزانی از خشکی دور است که هیچ‌کس نمی‌تواند به آنجا برسد. اقیانوس در آنجا متفاوت است. این آبهای دوردست که در قلب اقیانوس آرام جنوبی واقع شده است و غیرقابل دسترسی‌ترین نقطه اقیانوس را در خود جای داده است.

فضانورد

ساخت ایستگاه فضایی چین در حال آغاز است

چینی‌ها در حال آماده‌شدن برای انجام مجموعه‌ فشرده‌ای از مأموریت‌ها به‌منظور ساخت ایستگاه فضایی جدید خود هستند.

کربن ۱۴

کشف رادیوکربن ناشی از انفجار آزمایشات هسته ای در اعماق تاریک اقیانوس؛

اعماق تاریک اقیانوس و ایزوتوپ پرتوزای کربن/آلودگی هایی اتمی که حیات دریایی را مورد تهدید قرار داده است+فیلم

تحقیقات جدید نشان می دهد که رادیوکربن ناشی از انفجار آزمایشات بمب های هسته ای منتشر ‏شده در اتمسفر، به عمیق ترین و تاریک ترین نقاط اقیانوس رسیده است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب