محقق ایرانی نخستین ربات شیمی‌دان مبتنی بر هوش مصنوعی را ساخت

سیستم‌های هوش مصنوعی برای تقریبا هر جنبه‌ای از رشته‌های علمی، رشد داشته‌اند اما این ابزار جدید، می‌تواند کمک موثری برای شیمیدانان باشد. در جدیدترین پیشرفت ها این حوزه یک محقق ایرانی تبار به نام «میلاد ابوالحسنی» رباتی مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده است که به طور خودمختار آزمایش های شیمیایی انجام دهد.

محققان به تازگی یک فناوری هوش‌مصنوعی شیمی‌دان را توسعه داده‌اند. این فناوری شامل هوش مصنوعی و یک سیستم خودکار انجام واکنش‌های شیمیایی برای سرعت بخشیدن به تحقیق، توسعه و ساخت مواد شیمیایی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از NewsNCSU، محققان میگویند که این هوش مصنوعی می‌تواند بهترین نقاط کوانتومی ممکن را برای هر رنگ را در 15 دقیقه یا کمتر شناسایی و تولید کند. نقاط کوانتومی نانوکریستالهای نیمه هادی کلوئیدی هستند که در برنامه‌هایی مانند نمایشگرهای LED استفاده می‌شوند.

محقق ایرانی و هوش مصنوعی شیمی‌دان

«میلاد ابوالحسنی» نویسنده ایرانی‌تبار مقاله و استادیار مهندسی شیمی و بیومولکولار می‌گوید: «این شیمی‌دان با هوش مصنوعی یک سیستم خودمختار است که می‌تواند هوشمندانه در درون جهان شیمیایی حرکت کند. در حال حاضر این شیمی‌دان برای ساخت مواد فرآوری شده با محلول طراحی شده است.»

او ادامه می‌دهد: «این به این معنی است که این شیمی‌دان توانایی ساخت موادی که با استفاده از پیش سازهای شیمیایی مایع ساخته می‌شوند را دارد. مواد فرآوری شده با مواد مایع شامل مواد با ارزشی بالا مانند نقاط کوانتومی، نانوذرات اکسید فلز، مواد آلی فلزی و غیره هستند. برای استفاده از این فناوری فناوری مجموعه‌ای از پارامترها و این ویژگی‌هایی که می‌خواهید ماده نهایی داشته باشد را به آن می‌دهید.»

این یک فناوری کاملاً مستقل برای تولید مواد است که به شما کمک می کند تا سریعتر از هر تکنیکی که در حال حاضر استفاده می‌شود، بهره ببرید و مواد ایده‌آل خود را پیدا کنید.  این فناوری این کار را با استفاده از مقادیر کمی از پیش‌سازهای شیمیایی و با هزینه بسیار کمتر انجام می‌دهد و مواد زاید و اضافی بسیار کمتری تولید میکند.

این شیمیدان مصنوعی قادر است به صورت فیزیکی نیز آزمایشات را انجام دهد.  بسترهای نرم افزاری این فناوری نشان داده است که می تواند 500 آزمایش ترکیبی نقطه کوانتومی در روز را انجام دهد. هرچند دکتر «ابوالحسنی» میگوید که این شیمی‌دان می‌تواند تا هزار آزمایش در روز را نیز تحمل کند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵:۵۴

شناسه خبر: 89772

مطالب مرتبط :
ربات

توسط ژاپنی انجام شد؛

غول پیکرترین ربات جهان با موفقیت آزمایش شد + فیلم و عکس

به تازگی محققان ژاپنی موفق به ساخت نوعی ربات هوشمند با اندازه ۱۸ متر شده اند که توانسته است لقب غول پیکرترین ربات جهان را به خود اختصاص دهد.

جدول تناوبی

جدول تناوبی؛ نموداری از عناصر شیمیایی که براساس خواصشان مرتب شده است

در جدول تناوبی، عناصر با عدد اتمی یعنی تعداد پروتون های موجود در آنها ترسیم می شوند. مکان یک عنصر در جدول مرتبط با واکنش پذیری و چگونگی چیدمان الکترون‌های آن است.

نقاشی

محققان MIT با هوش مصنوعی نقاشی‌هایی بهتر از ون گوگ می‌کشند!+عکس

برای آنکه از نزدیک با آثار هنرمندانی نظیر ونگوگ و فرایند آماده سازی آثارشان آشنا شویم امکان آنکه در زمان صفر کنیم و به گذشته برویم وجود ندارد با این حال هوش مصنوعی شاید بتواند چاره ای برای حل این مشکل باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب