خبرگزاری علم و فناوری

صنایع دستی نفیس زنان عشایر فارس

با همت اداره کل امور عشایر فارس، شهرک صنایع دستی در منطقه مهکویه فیروزآباد در حال راه اندازی می باشد و بزودی عملیات راه اندازی کارگاه تولید و آموزش تولید صنایع دستی راه اندازی می گردد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، اقتصاد شبانی، وابستگی به دام و مرتع، تولید صنایع دستی و کشاورزی از ویژگی های مهم اقتصادی جوامع عشایری است که در قالب پوششی از فرهنگ غنی خاص از جامعه، اقتصادی مولد را بوجود آورده است و متاسفانه آحاد این جامعه همواره علی رغم تلاش و کوشش بسیار زیاد و تحمل مصائب و زحمات طاقت فرسا،  کمترین بهره ای را از حاصل دسترنج خود می‌برند .

 

 علیرغم وجود پتانسیل‌های مادی و معنوی بسیار در مناطق عشایری، این جامعه به لحاظ اقتصادی جامعه ای فقیر محسوب می‌شود. جامعه عشایری کشور به عنوان هدف سوم کشور، بعداز جامعه شهری و روستایی شناخته می‌شوند، که براساس اسناد موجود از سال 1345 تا به امروز در کشور حضوری فعال، بخصوص در عرصه اقتصادی داشته اند .

 

 آمار جامعه عشایری یک میلیون و 200 هزار نفر است که دو درصد جمعیت کل کشور را شامل می شوند، اما بدیهی است که بهره وری نیروی انسانی و عوامل تولید، مهمترین عملکرد را در برنامه ششم توسعه دارا می باشند.

 

در این برنامه به عشایر توجه خاصی به عنوان متولیان تولید شده است زیرا تامین کننده  25 درصد گوشت قرمز کشور هستند و 35 درصد صنایع دستی کشور و 40 درصد فرش صادراتی کشور توسط عشایر تولید می‌شود .

 

در این راستا استان فارس یکی از قطب‌های مهم عشایر کشور محسوب می‌شود. جامعه عشایر فارس متشکل از ایلات قشقایی، خمسه، لر و طوایف مستقل،می باشد.

 

یکی از تولیدات جامعه عشایر فارس، تولید صنایع دستی است که قالی، قالیچه، گلیم و جاجیم از مهم‌ترین تولیدات عشایر فارس محسوب می گردد.

 

در استان فارس بخش عمده ای از توليد قالی، قالیچه، و گليم توسط زنان و دختران عشاير ساکن و کوچ رو قشقايی انجام می شود. برای بافت این نوع دست بافت‌ها معمولاً از نقشه استفاده نمی کنند و نقشه ها ذهنی هستند و معمولاً از طرح هايی استفاده می شود که از نسل های گذشته به حال انتقال يافته و تغييرات جزيی در همان چهارچوب آداب و رسوم موجود می باشد .

 

برای رنگرزی نخ های پشمی مورد مصرف در پود دست بافته ها، بیشتر از رنگهای گياهی و کمتر از رنگهای شيميايی استفاده می شود.

 

مهمترين مراکز توليد دست بافته های عشایر در استان فارس، منطقه فيروزآباد، ممسنی و داراب است. قالی قشقايی نه تنها در ايران بلکه در سطح جهان نيز به واسطه اصالت نقش ها و رنگ های گیاهی زيبا و کيفيت مشهور و مورد تقاضا است .

 

 طرح های دستبافت ها دارای رنگ آميزی و طراوت خاصی است. البته در سالهای اخير بافندگان عشايری به بافتن صنایع دستی برای فروش و به سليقه مصرف کنندگان روی آورده اند. ليکن غالباً همان ذهنی بافی و رنگهای مرسوم پيشينيان خود را ادامه می دهند .

 

به طور کلی توليد دستبافته ها از مرحله ابتدايی تا آخرين مرحله به دست زنان صورت می گيرد. دار عشاير افقی است و بافنده برای بافتن بر روی زمين می نشيند. علت استفاده عشاير از دار افقی به اين دليل است که با زندگی کوچ نشينی آنها هماهنگی داشته و حمل آن بر پشت چارپايان به سهولت انجام می گيرد .

 

به گفته دکتر یوسفی رئیس اداره برنامه ریزی و فن آوری اطلاعات اداره کل امورعشایرفارس: صادرات فرش دست‌بافت استان فارس 14 درصد از کل صادرات فرش ایران را شامل می‌شود .

 

وی می افزاید: 44 درصد از صنایع دستی فارس متعلق به جامعه عشایر استان  می باشد. بیش از 57 هزار متر مربع  از انواع صنایع دستی توسط زنان عشایری بافته و تولید و روانه بازار داخلی و خارجی می گردد .

 

دکتر یوسفی خاطرنشان کرد‌‌؛ در سالهای گذشته صنایع دستی قشقایی به ویژه قالی، جاجیم و گبه قشقایی در بازارهای داخلی و خارجی مشتریان خاص خود را داشته و خریدار این صنایع دستبافت نفیس عشایری هستند.

 

وی در ادامه به اقدامات انجام شده از سوی اداره کل امور عشایر اشاره کرد و افزود: شهرک صنایع دستی در منطقه مهکویه فیروزآباد در حال راه اندازی می باشد که ساختمان و سوله کارگاه صنایع دستی در منطقه به اتمام رسیده و بزودی عملیات راه اندازی کارگاه تولید و آموزش تولید صنایع دستی راه اندازی می گردد.

 

وی تاکید کرد: که این حرکت تاثیر بسزایی در ایجاد اشتغال و افزایش درآمد زنان عشایر خواهد داشت .

 

وی در پایان گفت‌: بیش از 60 صندوق خرد زنان در مناطق عشایری ایجاد گردیده که به امر تولید صنایع دستی و سایر مشاغل مرتبط می پردازند .

 

فرش قشقائی و گبه فارس در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) ثبت شده است .

با ثبت معنوی و جهانی فرش قشقایی و گبه، امکان جعل و کپی برداری از این 2 محصول صنایع‌دستی از بین خواهد رفت .

سازمان جهانی مالکیت معنوی ( وایپو ) یکی از 16 آژانس تخصصی سازمان ملل به‌شمار می‌رود که مقر آن در استکهلم سوئد مستقر بوده و از سال 1967 فعالیت خود را با هدف ثبت و تشویق آثار خلاقانه برای حمایت از مالکیت معنوی آثار و تولیدات هنری و صنایع‌دستی، آغاز کرده است .

 

 

گزارش از صمن رخ  صهبانیا

انتهای خبر/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴:۲۷

شناسه خبر: 89782

مطالب مرتبط :
۰

گزارش؛

لزوم ایفای نقش پررنگ رسانه در زندگی مردم عشایر

حضور رسانه در هرقشر از جامعه، نقش بسیار مهمی در پیشرفت و رفع مشکلات داشته وتاثیر مثبت در زمینه های مختلف و ارتقای سطح کمی و کیفی آن جامعه دارند.

۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است/ رونمایی از تمبر اختصاصي

مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان گفت؛

۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است/ رونمایی از تمبر اختصاصي "اصفهان پایتخت مهارت ايران"

آرش اخوان طبسي مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان در پنحمين روز از هفته ملي مهارت و در مراسم رونمایی از تمبر اختصاصي "اصفهان پایتخت مهارت ايران" ضمن اشاره به ظرفیتها و اقدامات این اداره کل در خصوص مهارت آموزی، گفت: ۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است.

۰

با همت بلند یک زن استان فارسی؛

راه اندازی کسب و کار قارچ خوراکی

کارآفرینی یکی از عوامل کلیدی در توسعه اقتصادی یک جامعه به شما می آید. که بانوان کار آفرین نقش بسیار مهم و تاثیرگذار در توسعه اقتصادی کشور دارند .

باگشت شهدای تازه تفحص شده

علم و فناوری گزارش می دهد

پرواز ۱۹۲ کبوتر خونین بال در آسمان ایران/ مبتکران آزادی از شلمچه به کشور بازگشتند+عکس

پیکر پاک و مطهر ۱۹۲ شهید تازه تفحص شده دوران هشت سال دفاع مقدس به خاک وطن بازگشت.

۱۰

توزیع بسته های کمک تحصیلی میان دانش آموزان عشایر

در حمایت از دانش اموزان عشایری محروم بسته هایی شامل کیف، کفش و لوازم والتحریر در مناطق نرگس زار فامور،گاوکشک و چاه شیرین و... توسط حوزه های مقاومت سپاه عشایر فارس توزیع شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب