تلاش محققان ۵ کشور برای درمان کرونا ویروس:

۱۵۰ پروژه تحقیقاتی برای کشف داروی کرونا در کل دنیا

کارشناسان و محققان معتفدند تولید واکسن علاوه بر هزینه های سنگین ۱۵ الی ۲۰ سال زمان نیاز دارد اما سختی شرایط و تحت الشعاع قرار گرفتن تمام قسمت های زندگی سبب فعالیت تمام وقت دانشمندان شده است بطوریکه در ایران نیز وزیر بهداشت وعده خبر های خوش را داده است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، واکسن یک فرآورده‌ی بیولوژیک است که در برابر یک بیماری میکروبی مشخص، ایمنی فعالِ اکتسابی تولید می‌کند، ادوارد جنر پزشک انگلیسی اولین کسی بود که کاربرد واقعی  واکسیناسیون را کشف کرد.

این روز ها به دلیل همه گیری بیماری کووید – 19 مطالب فراوانی در خصوص کشف واکسن این ویروس شنیده می شود و به نوعی تبدیل به دغدغه اصلی مردم شده است. اما واقعیت چیست ؟ آیا واکسن ویروس می تواند به سرعت ساخته و در اختیار تمام جوامع قرار گیرد ؟

ساخت واکسن

بنا بر گفته های دانشمندان تولید واکسن علاوه بر هزینه های سنگین دست کم به 15 الی 20 سال زمان نیاز دارد اما آیا واقعا بدون واکسن می توان وضعیت بحرانی را پشت سر گداشت؟ از طرفی دیگر وضعیت جهان آنقدر بحرانی است که تمام کشورها از آمریکا و آلمان گرفته تا ایران و چین و روسیه ودیگر کشور ها به دنبال یافتن دارو و واکسن این بیماری هستند تا بتوانند به وسیله این سلاح در جنگ با این ویروس خطرناک پیروز شوند.

 خبر‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر بیش از ۱۵۰ پروژه برای این منظور در مراحل مختلف پژوهش و تحقیق در حال انجام است که بیشترین آن‌ها در آلمان انجام می شود که فقط ۱۰ درصد این پروژه‌ها به مرحله آزمایش بالینی رسیده‌ است.

کارشناسان و متخصصان این حوزه معتقدند اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود حدود یک سال دیگر مردم در برابر این ویروس واکسینه می‌شوند اما آنچه که معلوم است هیچ واکسنی با چنین سرعتی ساخته نشده است بطوریکه برای بسیاری از بیماری های ویروسی همچون HIV با وجود مطالعات گسترده هنوز واکسنی طراحی و در مقام ایمنی زایی به دست نیامده است و اصلا شاید در مورد کرونا نیز همین مورد پیش آید.

واکسن دانشگاه آکسفورد

در بین خبر های منتشر شده برای ساخت ویروس کرونا واکسن ساخت دانشمندان دانشگاه آکسفورد اثر گذار تر به نظر می رسد بطوریکه این واکسن می‌تواند از افراد در برابر ویروس کرونا به مدت طولانی محافظت کند. دانشمندان در خصوص این  واکسن چنین اظهار می کنند که واکسن ساخته شده توسط دانشگاه آکسفورد این قابلیت را دارد که سه برابر بیشتر از بهبود یافتگان کرونایی، در بدن آنتی بادی تولید کند.

سارا گیلبرت، استاد واکسن‌شناسی در دانشگاه آکسفورد و رهبر تیم پژوهشگران تولید واکسن ویروس کرونا در تازه‌ترین اظهارات خود گفته است که نسبت به کارآمدی واکسن مذکور خوش‌ بین است و واکسن ChAdOx۱ nCoV-۱۹ آخرین نسخه از واکسن‌های تولیدی دانشگاه آکسفورد بوده که آخرین مراحل خود را طی می کند تا با نهایی شدن، مورد استفاده همگان قرار گیرد.

دانشگاه آکسفورد تنها گروهی نیست که در این زمینه فعالیت کرده و به موفقیت های نسبی دست یافته است بلکه در این عرصه، گروه‌های تحقیقاتی و شرکت‌های دارویی فراوانی هستند که توانسته اند در ساخت واکسن کرونا پیشرفت کنند؛ از جمله آن ها شرکت بیوتک چین است که واکسن این شرکت در مرحله سوم آزمایش خود قرار دارد.

"آدریان هیل استاد و مدیر "موسسه جنر" در آکسفورد در گفتگوی اینترنتی خود به خبرنگاران گفت: ما ساخت این واکسن را نه تنها در مقیاس کوچک، بلکه با همکاری شبکه‌ای از تولیدکنندگان در تقریباً هفت مکان مختلف در جهان آغاز کرده‌ایم.  هدف ما این است که در ماه سپتامبر حداقل یک میلیون دوز از آن تولید کنیم و از طرفی دیگر نیز امیدواریم آزمایش‌ها با موفقیت انجام شوند.

تولید واکسن در کشور

سعید نمکی وزیر بهداشت و آموزش پزشکی هفته گذشته طی یک مصاحبه خبری اعلام نمود که در زمینه تولید واکسن کووید ۱۹ گروه‌های تحقیقاتی متعددی در کشور فعال هستند که دو الی سه تیم تحقیقاتی پیشرفت‌های خوبی را بدست آورده اند و در مدل‌های حیوانی نتایج بسیار خوبی حاصل و بناست روی انسان نیز آزمایش شود.

نمکی فعالیت ایران برای بدست آوردن واکسن را حرکتی پا به پای ۵ کشور بزرگ دیگر دانسته و اعلام نمود که در روز های آتی خبر های خوشی را به مردم ایران اعلام خواهد کرد.

استقبال از واکسن های ساخته شده

حال با فرض موفقیت آمیز بودن ساخت واکسن کرونا نگرانی هایی در باب توزیع و اقبال مردم در خصوص تزریق واکسن وجود دارد بطوریکه در یک نظر سنجی از مردم آلمان در خصوص تمایل به تزریق واکسن فقط نیمی از مردم خواهان زدن واکسن شده اند و تقریبا نتیجه مشابه آن نیز در یک نظر سنجی از مردم کشور آمریکا به دست آمده که نشان از اعتماد کم مردم نسبت به استفاده از این واکسن است.

با توجه به همه گیری این بیماری مرموز و ناشناخته آنچه باعث مصونیت از این بیماری می شود رعایت پروتکل های بهداشتی است که مردم باید در رعایت آن ها اهتمام جدی به خرج دهند تا در آینده ای نزدیک شاهد خبر های خوش به ویژه از دانشمندان کشورمان باشیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۸:۳۳

شناسه خبر: 89837

مطالب مرتبط :
۲۰۲۰۲

طبق تازه ترین اعلام نظر پزشکان روسی؛

موفقیت موثر و چشمگیر داروی درمان کرونا/مقابله با ویروس بعد از ۳روز

طبق تازه ترین آزمایشات انجام گرفته در روسیه نتایج اولیه آزمایش بالینی داروی آویفاویر در درمان ویروس کرونا موفقیت آمیز بوده است. این دارو چهار روز پس از مصرف به از بین رفتن ویروس در بدن ۶۲.۵ درصد از شرکت کنندگان منجر شد.

کروناویروس

برای نخستین بار در کشور؛

اراک، میزبان نخستین همایش کووید ۱۹ در ایران

شهریورماه امسال در دانشگاه آزاد اسلامی اراک اولین همایش کشوری با عنوان کووید ۱۹، دستاوردها، تهدید‌ها و فرصت‌های پیش رو برگزار می‌شود.

دکتر شیرانی

۹۰ درصد از مبتلایان به کرونا در چهارمحال و بختیاری کاملا بهبود یافته اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاري گفت: از ابتداي شيوع بيماري کوويد ۱۹ در استان تا کنون ۳۷۱۱ مورد ابتلاي قطعي به اين بيماري در استان شناسايي شده است که بيش از ۹۰ درصد از آنها بطور کامل بهبود يافته اند.

کرونا

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد:

داستان دنباله‌دار مدعیان تولید شربت گیاهی کرونا در مازندران/ دریافت نامه تخلف در نظام پزشکی مازندران

داستان دنباله‌دار مدعیان تولید شربت گیاهی کرونا در مازندران وارد تحقیقات جدی رسیدگی در نظام پزشکی مازندران شده است.

ویروس

آيا توسعه واکسن کرونا قرار است ۱۵ سال طول بکشد؟

همزمان با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، تلاش‌ها نیز برای یافتن واکسن مناسب شدت گرفته است. واکسن‌ها بدون ایجاد خطر ویروس‌ها و میکروب‌ها را به دستگاه ایمنی بدن نشان می‌دهند. ارکان تدافعی بدن نیز عامل مهاجم را می‌شناسند و راه مبارزه با آن را یاد می‌گیرند.

 كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بیمارستان کودکان لوری شیکاگو؛

كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بر طبق یک مطالعه در بیمارستان کودکان لوری شیکاگو گزارش کردند، کودکان زیر پنج سال بین «۱۰ تا ۱۰۰» برابر بیشتر میزان ماده ژنتیکی کروناویروس در بینی خود نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب