اداره کل محیط زیست و دانشگاه صنعتی اراک در مسیرهمکاری علمی- تحقیقاتی

به منظور گسترش همکاری‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی ، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل محیط زیست استان مرکزی و دانشگاه صنعتی اراک به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، رضا میرزائی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی هدف از انعقاد این تفاهم نامه را ایجاد و توسعه همکاری‌های علمی- تحقیقاتی با بهره گیری از امکانات و تجهیزات اختصاصی هریک از طرفین در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست دانست .

میرزایی گفت: راه اندازی مرکز تحقیقات مشترک ، همکاری در برگزاری دوره های آموزشی و ارائه خدمات مشاوره ،بکارگیری دانشجویان در قالب برنامه های کارآموزی و کار ورزی ،همکاری در زمینه تحقیق و توسعه ، انتقال فناوری ، تجاری سازی و راه اندازی شرکت دانش بنیان در زمینه رفع آلایندگی محیط زیستی ، همکاری در تدوین طرح های ارزیابی محیط زیستی معادن ، همکاری در راه اندازی آزمایشگاه معتمد و مرجع در زمینه محیط زیست و ... ازجمله  محورهای همکاری این تفاهم نامه ذکر شده است .

وی در آئین انعقاد این تفاهم نامه همکاری با تاکید بر نقش مهم مراکز آموزش عالی در تحقق برنامه های زیست محیطی افزود: مراکز علمی و دانشگاهها همواره در مسیر حفاظت از محیط زیست و پرداختن به این مقوله مهم چه در بخش های پژوهشی چه در حوزه فرهنگسازی پیشگام بوده اند و راهکارهای علمی ارائه شده توسط محققان و اساتید دانشگاهها قابل بررسی و راهگشاست .

 استان مرکزی یکی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت و غیره را در خود دارد و بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تاکنون ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۷گونه آبزی و یک‌هزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.

۱۲/۲۵ درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش کشور محسوب می‌شوند.

مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل ۲ منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک و الوند خمین، ۲ پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.

 

منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک دارای حدود ۹۷ هزار هکتار وسعت و الوند خمین هشت هزار و ۶۰۰ هکتار است.

 

استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.

انتهای پیام / م

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴:۱۲

شناسه خبر: 89846

مطالب مرتبط :
استارتاپ

استارتاپ های قمی آماده باشند ...

سرمایه گذاران استارتاپ به زودی در قم ...

کاروان سرمایه گذاران و حامیان استارتاپ ها برای سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها و پروژه های آنان به قم می آیند ...

باسلام

شرکت دانش بنیان قمی در لیست شرکتهای موفق جهانی

بلومبرگ باسلام قم را جهانی کرد

به نقل از پایگاه خبری معتبر و بین المللی بلومبرگ، شرکت دانش بنیان باسلام عضو پارک علم و فناوری استان قم به عنوان یکی از شرکت های موفق در رونق بخشی به اقتصاد محلی و خانگی ایران معرفی شده است.

اپلیکیشن

اپلیکیشنی که موجودات سمی را شناسایی می‌کند+لینک

کشور استرالیا طبیعت بکر و ناشناخته‌ای دارد که برای بسیاری از طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به سفر می‌تواند جذاب و هیجان‌انگیز باشد. اما تنوع گونه های گیاهی و جانوری موجود در این کشور از سویی دیگر می تواند خطر قرار گرفتن در معرض موجودات خطرناک نظیر مارها و عنکبوت های سمی را افزایش دهد. از همین رو گروهی از محققان دست به ابتکار جالبی زده اند.

استاندار مرکزی

شیب تند پیری جمعیت در استان مرکزی

چراغ هشدار روبه رشد جمعیت سالمندی و کاهش شمار ازدواج ها و نرخ موالید معضلی است که گریبانگیر استان مرکزی است.با آموزش و فرهنگ سازی می توان نرخ زادوولد را افزایش داد.

گوریل رود کراس

یکی از نادرترین گونه‌های جانوری در دام دوربین‌های عکاسان حیات وحش افتاد+عکس

تصاویر کمیاب ترین گوریل زمین که از آن با عنوان گوریل گریزان کراس ریور یاد می‌شود توسط یک دوربین تله‌ای برای اولین بار ثبت شد.

با مفهوم استارتاپ آشنا شوید

استارتاپ چیست؟

استارتاپ چیست؟

با مفهوم استارتاپ آشنا شوید

۲۲

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان:

محیط زیست و حفظ تنوع ز یستی یکی از دغدغه های مهم است

مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان با تبریک ۱۵ خرداد (۵ ژوئن) روز جهانی محیط زیست گفت: طبیعت، بسان مادری مهربان انسان را در دامن خود می پروراند و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه های خود را به پای او می ریزد. تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب