خبرگزاری علم و فناوری

محققان می‌گویند خیلی از ما انسان‌ها درست نفس کشیدن را بلد نیستیم!

در طول چندین سال گذشته، افزایش قابل توجهی در افسردگی دانشجویان، اضطراب و تقاضا برای خدمات بهداشت روان وجود داشته است. استرس، اضطراب، بی‌خوابی و… همگی نشانه‌هایی از روان ناسالم هستند. پژوهشگرانی از دانشگاه ییل باور دارند بسیار از افراد درگیر استرس و نگرانی باید به سراغ تمرین درست نفس کشیدن بروند.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که برای افزایش سلامت روان دانشجویان، باید به آن‌ها طریقه‌ی صحیح تنفس را یاد داد. یک مطالعه‌ی جدید در دانشگاه «ییل» نشان می‌دهد که هنگامی که دانشجویان تکنیک‌های خاصی برای مدیریت استرس و اضطراب یاد می‌گیرند، وضعیت آن‌ها به‌طور گسترده‌ای بهبود یافته و منجر به سلامت روانی بهتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، این تیم تحقیقاتی سه برنامه‌ی آموزش سلامتی مبتنی بر کلاس را که شامل راهبردهای تنفس و هوش هیجانی است، مورد ارزیابی قرار دادند و دریافتند که دو تا از آن‌ها منجر به پیشرفت در جنبه‌های زندگی بهتر می‌شود. مؤثرترین برنامه منجر به پیشرفت در شش زمینه از جمله افسردگی و ارتباط اجتماعی شده است.

تمرین درست نفس کشیدن؛ راهکاری برای بهبود سلامت روان

این محققان می‌گویند که چنین برنامه‌های آموزش قابلیت ارتجاع می‌تواند ابزاری با ارزش برای مقابله با بحران سلامت روان در دانشگاه‌ها باشد. محققان در مرکز مطالعه‌ی کودک و مرکز هوش هیجانی ییل این تحقیق را انجام دادند. سه برنامه‌ی آموزش مهارت‌آموزی بر روی 135 شرکت‌کننده در مقطع کارشناسی به‌مدت هشت هفته (30 ساعت در کل) آزمایش شده و نتایج در مقایسه با یک گروه شاهد سنجیده شد.

محققان دانشگاه «ییل» دریافتند که یک برنامه آموزشی به‌نام «شادی دانشگاه اسکای» که توسط «بنیاد هنر زندگی» طراحی شده است و متکی به تکنیک تنفس به‌نام «مدیتیشن تنفس اسکای»، حالت یوگا، ارتباط اجتماعی و فعالیتهای خدماتی است، بسیار سودمند می باشد. پس از این جلسات، دانشجویان گزارش دادند که در شش زمینه وضعیت آن‌ها بهبود یافته است: افسردگی، استرس، سلامت روان، آمادگی ذهنی، تأثیر مثبت و ارتباط اجتماعی. دو برنامه‌ی دیگر تاثیر مثبت چندانی نداشتند.

در سال‌های اخیر، افزایش قابل توجهی در افسردگی دانشجویان، اضطراب و تقاضا برای خدمات بهداشت روان وجود داشته است.

بیشتر مردم حداقل در مسائلی از زندگی کمالگرا هستند. تعیین اهدافِ بزرگ می‌تواند اولین قدم به سوی موفقیت باشد٬ اما مطالعات نشان داده رده‌های بالای کمالگرایی باعث به وجود آمدن اختلالات روانی می‌شود و خطر مرگ را افزایش می‌دهد. کمالگرایی به افسردگی بعد از زایمان نیز مرتبط است. استرس، اضطراب، بی‌خوابی و… همگی نشانه‌هایی از روان ناسالم هستند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۳:۲۴

شناسه خبر: 89895

مطالب مرتبط :
۲۵۵۲

در گفت و گو با کارشناس حوزه اقتصاد و کسب و کار بررسی شد؛

نقش زنان در اقتصاد کشور

خانواده سازماني است كه توليد و توزيع كالاهاي مورد نياز را فراهم مي‌سازد و زن به عنوان يكي از ۲ ركن اساسي خانواده در اين سازماندهي و مديريت، نقش اساسي را ايفا مي‌كند.

ریه

نشانگرهای زیستی بیماری های ریه را تشخیص می دهند

مهندسان MIT با تجزیه و تحلیل نفس بازدم شده توسط بیمار راهی برای نظارت بر ذات الریه یا سایر بیماری های ریه ایجاد کرده اند.

حجاب

معرفی الگوهای اسلامی برای ترویج سبک زندگی ضروری است

در حالی که ایران بزرگترین مصرف‌کننده چادر است ولی کارخانه‌ای که بتواند در داخل کشور چادر تولید کند، وجود ندارد. بسیاری از خانواده‌ها از افزایش قیمت چادر و لباس هایی با پوشش مناسب به شدت ناراحت و ناراضی هستند.

شایعه

ویروس شایعه و ترس را مهار کنیم

برای جلوگیری از ترس و استرس ناشی از کرونا ویروس، نیازی نیست شهروندان به صورت مداوم در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اخبار درست یا نادرست و شایعات کرونا را دنبال کنند؛ در چنین شرایطی شهروندان رفته رفته دچار چالش روحی و روانی گسترده در جامعه می‌شوند و از گزند افکار پریشان و ناامید کننده که متأثر از فضای عمومی حاکم بر جامعه است رهایی پیدا نمی‌کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب