اکتشاف جدید محقق ایرانی می‌تواند به درمان سرطان کمک کند+عکس

یک تیم تحقیقاتی به رهبری «دلارام شکیبا» محقق ایرانی دانشگاه واشنگتن اکتشافات ارزشمندی در حوزه فرآیندهای بهبودی زخم و اثرات آن به دست آورده اند که در سطح ملکولی میتواند درک جدیدی در زمینه‌ی بهبود زخم، فیبروز و متاستاز سرطان ایجاد کند و در نوع خود دریچه جدیدی به سوی مقابله با سرطان به شمار می‌آید.

محقق ایرانی اطلاعات جدیدی در مورد فرآیند بهبود زخم به دست آورده است. این تیم تحقیقاتی با استفاده از نقشه‌برداری سه‌بعدی، فرآیندی را کشف می‌کنند که مکانوبیولوژی‌ پیچیده‌ای دارد. این مطالعه جدید می‌تواند درک انسان را از فرآیندهای بهبودی زخم و اثرات آن و نیز نحوه انتشار سرطان در بدن به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، هنگامی که زخمی بر روی پوست خود داریم، سلول‌های بدن ما به سرعت برای ترمیم آن بسیج می‌شوند. در حالی که مشخص شده است که سلول‌ها چگونه زخم‌ها را بهبود می‌بخشند و زخم‌ها چگونه شکل می‌گیرند، تیمی به‌سرپرستی محققان دانشگاه «واشنگتن» در «سنت لوئیس» برای اولین بار چگونگی شروع این روند را مورد بررسی قرار داده‌اند که ممکن است بینش جدیدی در زمینه‌ی بهبود زخم، فیبروز و متاستاز سرطان ایجاد کند.

اکتشاف مهم محقق ایرانی حوزه مکانوبیولوژی

این تیم به‌سرپرستی «دلارام شکیبا»، از مرکز علوم و فناوری دانشکده‌ی مهندسی «مک کلوی»، نحوه‌ی فیبروبلاست‌ها یا سلول‌های مشترک موجود در بافت همبند را با ماتریس خارج سلول تشریح کردند. این تیم یک روند بازگشتی را که بین سلول‌ها و محیط آن‌ها انجام می‌شود و هم‌چنین ساختارهایی در سلول‌هایی که قبلاً ناشناخته بودند، کشف کرد.

دکتر شکیبا می‌گوید: «تلاش‌های بالینی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری‌های «فیبروکنتراکتیل» مانند زخم و فیبروز تا حدود زیادی ناموفق بوده ‌است، زیرا بخشی از مکانیسم‌هایی که سلول‌ها برای تعامل با فیبرهای پروتئینی در اطراف خود استفاده می‌کنند نامشخص است. ما دریافتیم که مکانیسم‌های مراحل اولیه با سایر مراحل کاملا متفاوت است و پاسخ آن‌ها به داروها در مراحل اولیه می‌تواند برخلاف مراحل بعدی باشد.»

یکی دیگر از محققان که در این مقاله شرکت نداشته توضیح می‌دهد: «محققان در زمینه‌ی مکانوبیولوژی دریافته‌اند که راه رسیدن سلول‌ به کلاژن متفاوت با آن‌چه است که آنان تصور می‌کردند. یک سلول باید ابتدا راه خود را از میان کلاژن به بیرون باز کند، سپس به‌جای چسبیدن به آن، از طرفین بازوهای خود، کلاژن را به سمت خود می‌کشد و سپس عقب می‌نشیند. اکنون که این روند را درک کرده‌اند، می‌توانند شکل مورد نظر را در یک سلول کنترل کنند.»

در برخی از سلول‌های توموری در اثر جهش‌های بیشتر، اغلب خصوصیات سلول اولیه تغییر می‌کند. این سلول‌ها پروتئین‌هایی را بیان می‌کنند که در حالت عادی در سلول‌های نرمال، بیان نمی‌شوند. همچنین در این سلول‌ها از بیان برخی از پروتئین‌ها، جلوگیری می‌شود. این تغییرات در بیان پروتئین‌های سلولی باعث می‌شود سلول سرطانی، ارتباط خود را با سلول‌های مجاور از دست دهد و با تجزیه ماتریس بین‌سلولی، از محل اولیه خود مهاجرت کرده و به محل دیگری برود و در آنجا نیز باعث ایجاد تومور شود. به این حالت متاستاز گفته می‌شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸:۱۵

شناسه خبر: 89896

مطالب مرتبط :
پوست

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

بازسازی پوست پس از سوختگی های شدید

محققان دانشگاه کالگری کانادا با همکاری دانشمند ایرانی خود موفق به کسب بینش‌های جدیدی در مورد ترمیم پوست پس از سوختگی شدید شدند.

ساعت

توسط محقق ایرانی دانشگاه UCLA تحقق یافت؛

ساعت هوشمند سطح داروهای داخل بدن را ردیابی می کند

مهندسان دانشکده مهندسی UCLA Samueli با همکاری محقق ایرانی خود و همکارانشان در دانشکده پزشکی استنفورد در مطالعه اخیرشان نشان داده اند که یک ساعت هوشمند می تواند مواد شیمیایی موجود در عرق را تجزیه و تحلیل کند و سطح داروهای داخل بدن را ردیابی کند.

دستگاه شتابدهنده خطی

برای اولین بار در استان مرکزی؛

در استان مرکزی سرطان را با فناوری روز دنیا درمان کنید

خریداری دستگاه شتابدهنده خطی برای درمان سرطان باعث شد استان مرکزی به معدود استان های دارنده فناوری روز دنیا در درمان سرطان بپیوندد.

سرطان

پرخطرترین گروه مبتلایان به کرونا چه کسانی هستند؟

ویروس کرونا در افراد مبتلا به سرطان به چه شکل عمل می‌کند؟ بیماران سرطانی در مقابله با کرونا جز دستهٔ بیماران با ریسک بالا طبقه‌بندی می‌شوند. اما ارتباط کووید-۱۹ و سرطان چیست و چرا افراد مبتلا به سرطان نرخ بالایی از مرگ و میر در نتیجه این بیماری را از خود نشان داده‌اند.

پانسمان بیوپلیمری

توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

بهبود و ترمیم زخم با پانسمان بیوپلیمری/محصولی شگفت انگیز برای اولین بار در جهان ساخته شد

پانسمان هیدروژلی شفاف، ترمیم کننده و ضد میکروبی بر پایه يك فيلم بيوپليمري که درآن ماده طبیعی بارگذاری شده است، و از لحاظ ساختار و ترکیبات مشابه داخلی و یا خارجی ندارد، توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی و ساخته شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب