تب سه روزه در کمین دام های سنگین در استان مرکزی

دامپزشکی استان مرکزی به تمامی دامداران مراقبت از دام ها را در برابر شیوع تب سه روزه دام هشدار داد .این بیماری ویروسی و عفونی غیر قابل انتقال به انسان است که تنها در دام سنگین بروز می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، سعید رحیمی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت:: به علت قرار گرفتن در فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان احتمال شيوع تب سه روزه(BEF)  در بين دام هاي سنگين (گاو و گاوميش) وجود دارد . این بیماری ویروسی و واگیردار است و از طریق گزش و نیش بندپایان و حشرات به دام ها منتقل می شود.

رحیمی خاطرنشان کرد: اولین علائم بالینی با تب ناگهانی ۴۰ تا ۴۱.۵ درجه سانتی‌گراد به‌صورت دومرحله‌ای و گاهی هم سه مرحله‌ای مشاهده می‌شود . که  ۱۲ الی ۱۸ ساعت طول می‌کشد و اغلب سایر علائم متعاقب چند ساعت پس از کاهش و قطع تب در اکثر گاوها بروز می‌کند و سپس قطع اشتها و کاهش شدید شیر ایجاد می‌شود.

وی اظهار داشت: در این نوع بیماری، یبوست شدید در بعضی از دام‌ها و اسهال در سایر دام‌های دیگر دیده می‌شود که افزایش میزان تنفس و ضربان قلب به همراه ترشحات غلیظ و چسبنده در بینی و ترشحات آبکی از چشم نیز از علائم بارز BEF است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی با بیان اینکه شیوع این بیماری کاهش وزن، کم شدن تولید شیر و ضرر و زیان بالای اقتصادی را به همراه دارد، اظهار داشت: شدت بیماری تب سه روزه در گوساله‌های چاق بیشتر بوده و ممکن است درصد تلفات به ۳۰ درصد نیز برسد.

 رحیمی ادامه داد: گسترش این بیماری بستگی به جمعیت حشرات ناقل و شدت و مسیر بادهای غالب فصلی دارد که موجب انتقال حشرات به سایر مناطق می‌شود و یکی دیگر از راه‌های انتقال این بیماری حمل و نقل دام‌های آلوده و مبتلا از یک منطقه به منطقه دیگر است.

وی در ادامه اشاره کرد حمل و نقل دام با اخذ گواهی بهداشتی از دامپزشکی انجام شود که در کنترل بیماری های دام این کار حائز اهمیت است.

رحیمی با توجه به اینکه بی توجهی به توصیه های پیشگیرانه دامپزشکی می تواند موجب ابتلاء دام ها و ایجاد خسارت های اقتصادی به دامداران شود ادامه داد:رعایت بهداشت دام، سم پاشی و ضدعفونی جایگاه دام‌ها برای مبارزه با حشرات ناقل، از بین بردن تجمع حشرات مانند آب های سطحی در اطراف مراکز نگهداری دام ها و استفاده از جیره غذایی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن حیوانات ،‌واکسیناسیون دام ها علیه این قبیل بیماری ها در مناطق پرخطركه بايد دامداران به آنها توجه ويژه اي داشته باشند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: تاکنون موردی از بیماری تب سه روزه در استان مرکزی مشاهده نشده است.و دامداران با رعایت مسائل بهداشتی و مقابله ای برای پیشگیری از این بیماری ها می توانند از دام های خود مراقبت کنند.

وی در پایان در مورد مشاهده علائم بیماری در دام اضافه کرد: دامداران با مشاهده علائم این بیماری می توانند با مراجعه به داروخانه های دامپزشکی داروی تب سه روزه را تهیه کنند .و در صورت دیر مصرف کردن داروی این بیماری موجب مرگ دام می شود.

انتهای پیام/ج

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵:۰۳

شناسه خبر: 89900

مطالب مرتبط :
ماهی خاویار

۱۴۳درصد افزایش رهاسازی مروارید سیاه دریای خزر در واحدهای آبزی در ۵ماه نخست امسال

رهاسازی ۱۲هزارو ۱۰۰قطعه انواع بچه ماهی خاویاری در واحدهای آبزی پروری در ۵ماهه نخست امسال از فعالیتهای اقتصادی استان مرکزی است ، این فرصت خوبی برای درآمدزایی و اشتغالزایی می باشد.

استاندار مرکزی

شیب تند پیری جمعیت در استان مرکزی

چراغ هشدار روبه رشد جمعیت سالمندی و کاهش شمار ازدواج ها و نرخ موالید معضلی است که گریبانگیر استان مرکزی است.با آموزش و فرهنگ سازی می توان نرخ زادوولد را افزایش داد.

ی

مديركل دامپزشكي استان یزد خبر داد

نظارت ۲۷ اکیپ بر ذبح بهداشتی دام در عید قربان

مديركل دامپزشكي استان یزد از نظارت ۲۷ اکیپ بر ذبح بهداشتی دام در عید قربان در این استان خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب