خبرگزاری علم و فناوری

محسن محمدی:

خبرنگاری مثل زهر در کام عسل

خبرنگاری گذر از مرز غیر ممکن برای بیان مشکلات مردم و پرداختن بهایش با چشیدن زهر عدم تمکن مالی است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، حرفه خبرنگاری حرفه‌ای سخت در کنار زیبایی‌های خاص خودش است، گاهی از سختی کار آنان به میان می‌آید، این شغل پردردسر، پراسترس و پرتنش و نیز شغلی که گاهی با وجود سختی‌های کشنده‌اش شور و شیرینی را نیز به همراه دارد، اما تا زمانی که افراد در این جایگاه قرار نگیرند و با سختی‌های آن دست و پنجه نرم نکنند کسی این شغل پرمشغله، سخت و کم درآمد را لمس نمی‌کند.


حرفه خبرنگاری حرفه‌ای سخت در کنار زیبایی‌های خاص خودش است.
خبرنگاری بعد از کار در معدن سخت‌ترین کار دنیاست، شغلی که هنوز جایگاه واقعی آن درست تعریف نشده و فقط سختی‌هایش برای این قشر مانده است.
امروزه، یکی از ابزارها و مولفه‌های اصلی پیشرفت و توسعه به ویژه در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و...، رسانه‌ها و به طبع آثار و تلاش خبرنگاران به عنوان تهیه کنندگان و تولید کنندگان محتوای رسانه‌ای جامعه است.


خبرنگار به عنوان رابط صدیق بین مردم، واقعیت‌ها و رویدادها، در حقیقت انعکاس رخدادهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور و جامعه است و خبرنگار و رسانه در حقیقت امانتدار مردم در دستیابی به اطلاعات هستند که باید این امانت را به خوبی ادا کنند و لذا مبتنی بر این اصل حق مردم در جامعه اسلامی بر رسانه‌ها این است که از اخبار مفید، لازم و منطبق با مصالح جامعه برخوردار باشند و از سویی خبرنگار به عنوان چشم بیدار و هوشیار جامعه در دستیابی به حقایق و واقعیت‌ها رسالتی بس خطیر بر عهده دارد و کانون این اهمیت، صداقت و قابل اعتماد بودن خبرنگار و رسانه است.


خبرنگاران رسالت خطیری بر عهده دارند، زیرا ارتباط دائم آن‏ها با همه اقشار و ‌طبقات جامعه و نیز زیر نظر داشتن فعالیت‏‌های مختلف و حساس بودن و مطالبه‌گری از جانب مردم به منظور انعکاس درست و دقیق موضوعات اقتضا می‏‌کند که دقت، صراحت و صداقت به عنوان مشخصه‏‌های یک خبرنگار موفق را به همراه داشته باشد و از سوء استفاده و یا بی‌‏توجهی نسبت به این حرفه پر اهمیت اجتناب ورزد و از سویی به فضای عمومی وحدت در جامعه کمک نمایند.

 

 

مردم انتظار دارند کسی که خبرنگار می‌شود، از مردم بگوید و از آنان و همان طور که گفته می‌شود آنان پل ارتباطی مردم و مسئولان هستند، باشند و نواقص و مشکلات را مطرح و برای رفع آن مجدانه بکوشند و در یک جمله نمی‌شود خبرنگار بود و دغدغه مردم و پیشرفت جامعه را نداشت.


خبرنگار به عنوان امین نظام و مردم، می‌تواند وضعیت شاخص‌های مختلف از قبیل بیکاری، اشتغال، سلامت، بیماری، حوزه فرهنگی، عمومی و اجتماعی را جمع‌بندی و منتقل کند تا مسئولان امر بدانند در چه وضعیتی هستند و چه اهدافی را می‌توانند دنبال کنند و زمینه برای بهره‌مندی اطلاعات دلسوزانه خبرنگاران و رسانه‌ها نیز برای مدیران و کارگزاران نظام فراهم شود.


یادمان نرود اگر فرهیختگان، هنرمندان، نویسندگان، روشنفکران متدین و با تقوا، روزنامه نگاران و خبرنگاران کشورمان با معضلاتی روبع‌رو باشند و مشکلاتشان در حد و اندازه‌های آنان برطرف نشود به طور قطع و یقین، شاهد ضعف در پیشرفت و اثرات نامطلوبی نیز در دیگر حوزه‌ها خواهیم بود.


در مجموع آنچه واضح است، امروز باید بر اساس یک برنامه‌ریزی و تفکر جمعی تمامی تهدیدها را به فرصتی برای رشد و شکوفایی تبدیل نماییم. در این میان باید از قدرت جادویی و بی‌نظیر رسانه به عنوان یکی از تاثیر‌گذارترین شیوه‌های جذب مخاطب برای توسعه کشورمان و هم برای پاسخگویی و مواجهه با تهدیدات نرم و شانتاژهای خبری دشمن استفاده نماییم تا آینده‌ای درخشان و پرامیدی را در به ثمر رسیدن اهداف جامعه شاهد باشیم.


فعالان عرصه رسانه، هر روز برای ثبت لحظه به لحظه اخبار و رویدادهای محله، شهر، استان و فراتر از مرزهای این سرزمین پهناور در کشورهای خارجی حضوری پررنگ و فعال دارند و گاهی هم با نثار جانشان وقایع مهم تاریخی را به ثبت می رساند.


واقعیت این است که خبرنگار مطالبه‌گر خواسته‌ها و نیازهای جامعه محسوب می‌شود. بدون حضور رسانه‌ها و خبرنگارانشان، هیچ کدام از اقشار جامعه نمی‌توانند آن چنان که باید صدای خود را به گوش دیگران و از جمله مسئولان برسانند. این در حالی است که خبرنگاران آن قدر که در زمینه پرداختن به امور جامعه و مطالبه‌گری به عنوان واسطه مردم و مسئولان کوشا هستند، در مورد خود مطالبه‌گری نمی‌کنند. در مقابل نیز بدون وجود رسانه‌ها، مسئولان از بسیاری از نیازهای اجتماعی، مطالبات مردمی، مشکلات، کمی‌ها و کاستی‌ها و حتی در نقطه مقابل حاصل اثر عملکرد خود در پیشرفت‌ها و بهبود اوضاع مطلع نمی‌شوند. نبودن نقد و انتقاد رسانه بر بالای سر مسئولان می‌تواند آسیب‌ها و فسادهای بسیار به همراه داشته باشد. در نتیجه جمع این دو مقوله، این انتظار بزرگی نیست که بخواهیم یک بار هم که شده، دیگران به رسانه و اهالی  رسانه توجه کنند.

 


در یک منظر اسباب کار خبرنگار اگر قلمی و کاغذی است اما همین ابزار کوچک و شاید ارزان ، موجب تحولی می گردد موجب می گردد راهی ساخته شود، مدرسه ای آباد گردد ،حادثه ای بخیر بگذرد ،بیماری سلامتی بدست بیاورد ، بی خانمانی خانه دار گردد گرسنه ا ی سیر و تشنه ای سیراب گردد و در نمایی بزرگتر جنگی پایان یابد .


مسئولین باید بدانند حمایت از خبرنگار در شعار دادن و مراسم روز خبرنگار خلاصه نمی شود بلکه حمایت از خبرنگار در عمل، با احترام به آزادی قلم و آزاد اندیشی به اثبات می رسد.


کسی که شغل مقدس خبرنگاری را انتخاب می کند باید فردی سراپا عشق و استعداد باشد ودرکار خویش برای کاوشگری فراوان علاقه وافر داشته باشد و از بی باکی و استقامتی در خود برخوردار باشد تا بتواند رنج ها و سختی ها را تحمل نماید. مترادف کار خبرنگاری، استقلال، آزادی، عمران، آبادانی، اصلاح و پیشرفت و تغییر و دگرگونی اجتماعی، امانت داری و ترویج فکر و فرهنگ و انتقال اندیشه، تولید و سازندگی و ... است. 


شاید همین همراهی خبرنگاری با چنین واژه های ارزشمندی باعث می شود تا بسیاری از خبرنگاران مشکلات شغل خود را فراموش کرده و چنان با اشتیاق به این کار سخت بپردازند که گویا همه چیز همانگونه است که می خواهند و همین ظاهر رضایتمند خبرنگاران بسیاری از نوجوانان را علاقه مند می کند تا برای آینده خود روی این شغل فکر کنند. 


گفته می شود افکار عمومی در جامعه تحت تاثیر کار خبرنگاران است، حال که آن ها می توانند نگاه بسیاری از افراد جامعه در موضوعات مختلف را شکل بدهند پس با رفتار رضایتمندانه از شغل خود و ذکر مدام خوبی ها و مزیت های آن می توانند بسیاری از نوجوانان را به خبرنگاری علاقه مند کنند. 
سختی کار خبرنگاری به حدی است که برخی آن را بعد از کار معدن، دومین شغل سخت در میان سایر مشاغل قرار می دهند.

زمان انتشار: جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶:۰۸

شناسه خبر: 89905

مطالب مرتبط :
روز خبرنگار

به مناسبت ۱۷ مردادماه، روز خبرنگار؛

برای آنها که با سلاح قلم در سرزمین آگاهی قدم می‌زنند

خبرنگار و به طور کلی آن دسته از کسانی که در حال تلاش برای تهیه گزارش از مشکلات جامعه می باشد تنها افرادی هستند در جامعه که علاوه بر دغدغه خود اضطراب و دغدغه و مشکلات جامعه را به عنوان حافظ حقوق جامعه و مردم به همراه دارد.

سیدی

دریغ ۳۵ درصد دانش آموزان خراسان شمالی از شاد

معاون متوسطه آموزش و پرورش استان خراسان شمالی گفت: حدود ۳۵ درصد دانش آموزان استان امکان استفاده از شبکه آموزشی شاد را ندارند که یا به دلیل نبود اینترنت و یا نداشتن سخت افزار است.

خبرگزاری علم و فناوری

خبرنگار

محسن محمدی

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب