خبرگزاری علم و فناوری

مسئولیت خطیر مداحان در تبیین فلسفه غدیر خم

یک مدرس دانشگاه با بیان اینکه مداحان ما در موضوع معرفی غدیر خم کوتاهی کرده‌اند، گفت: با وجودی که جامعه مداحان و مبلغان در طول سال تریبون‌های بزرگی دارند، اما متأسفانه در معرفی، شناساندن و تبیین فلسفه غدیر عملکرد خوبی نداشتند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی،علی اسماعیلی، مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری، با بیان اینکه مداحان ما در موضوع شناسایی و معرفی غدیرخم کوتاهی کرده‌اند، گفت: رسالت همه ما در طول تاریخ معرفی و شناساندن غدیر به نسل‌های بعدی است ولی متأسفانه هر کدام از ما به نوبه خود در این امر کوتاهی کرده‌ایم و جامعه مداحان و منبری‌ها که تریبون‌های بزرگی در طول سال در اختیار دارند متأسفانه در این امر به‌خوبی عمل نکرده‌اند.

وی افزود: اگر موضوع غدیر، ولایت و اطاعت بی‌چون و چرا از ولی خدا به‌خوبی تبیین و تشریح شده بود اختلافی بین مسلمانان پیش نمی‌آمد و واقعه عاشورا به‌وجود نمی‌آمد.

اسماعیلی ادامه داد: خداوند و رسولش در غدیر خم با امت اسلام عهد و میثاق گرفتند تا همیشه پشتیبان ولایت باشند ولی شکاف عمیقی به وجود آمد که منجر به غفلت شد و در نهایت واقعه عاشورا رقم خورد.

این مدرس دانشگاه، غدیر خم را یک واقعه بسیار مهم در طول رسالت حضرت پیامبر اسلام(ص) دانست و افزود: واقعه غدیر خم به قدری عظیم و با عظمت است که خداوند به رسولش امر می‌کند اگر پیام غدیر را به گوش دنیا نرسانی رسالت خویش را به انجام نرسانده‌ای و پیامبر(ص)، امین خدا برای انجام این رسالت بزرگ فراخوان همگانی اعلام کرد و در زمان بازگشت از سفر حج پیام خدا را به همگان اعلام کرد.

وی ادامه داد: غدیر خم نقطه‌ای است که مهم‌ترین حادثه پایانی زندگی حضرت رسول اکرم(ص) به وقوع پیوست و در حضور بیش از یکصد هزار نفر حاجیانی که به حجة‌الوداع آمده بودند حضرت علی(ع) به‌عنوان ولی، وصی و جانشین پیامبر(ص) معرفی شد.

اسماعیلی با بیان اینکه طی سه روز مسلمانان با آن حضرت بیعت کردند، ادامه داد: بعد از اینکه پیامبر(ص) فرمان خدا را اطاعت کرد مردم دسته دسته به در خانه علی(ع) آمده و با او بیعت کرده و تبریک گفتند و حتی زنان نیز در ظرف آبی دست زده و با آن حضرت بیعت کردند و حضرت زهرا اولین زنی بود که با همسرش حضرت علی‌(ع) بیعت کرد.

این مدرس دانشگاه ابلاغ حکم ولایت امیرالمؤمنین(ع) را یک رسالت اجتماعی ذکر کرد و افزود: حضرت رسول اکرم(ص) در مقام هدایت و راهنمایی امت اسلام رسالت‌های متعددی بر عهده داشتند. مهم‌ترین رسالت اجتماعی پیامبر اسلام(ص) بعد از نبوت، اعلام امامت و ولایت است؛ چرا که خداوند امامت و ولایت حضرت علی(ع) را کمال دین نام برده و می‌فرماید: «امروز دین را بر شما تمام کردم‌».

وی با تأکید بر اینکه برخی از محققان و نویسندگان مسیحی و سایر ادیان واقعه غدیر خم و کتاب شریف نهج‌البلاغه را خیلی بیشتر و بهتر از ما مطالعه و درباره آن تحقیق کرده‌اند، افزود: متأسفانه ما در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم و غدیر خم را غباری از مظلومیت و بی‌توجهی گرفته است. هر چند که امامت و ولایت حضرت علی(ع) و اولاد ایشان بدون هیچ تردید و شک و شبهه‌ای از سوی رسول اکرم(ص) اعلام و ابلاغ شده است ولی مسلمانان در اثر غفلت، کم‌توجهی، سکوت نخبگان و اختلافاتی که پایه و اساس مشخصی ندارند باعث شدند تا پیام غدیر در فراسوی زمان به فراموشی سپرده شود. به طوری که اکنون نیز نتوانسته‌ایم غدیر را به فرهنگ عمومی جامعه تبدیل کنیم و چه بسا اگر غدیر منشأ تاریخ بود و مورد مجد و عظمت اسلام قرار می‌گرفت هرگز حادثه عاشورا اتفاق نمی‌افتاد.

اسماعیلی وظیفه علما، وعاظ، مبلغان، روحانیان و مداحان را در این زمینه بسیار مهم برشمرد و تأکید کرد: با وجودی که واقعه غدیر خم به‌عنوان تکمیل‌کننده دین و نعمت از سوی خداوند عنوان شده است ولی مداحان و مبلغان دینی آن طور که انتظار می‌رود به اهمیت غدیر خم پی نبرده‌اند. آن طور ‌که برای عزاداری و سینه‌زنی ایام محرم و صفر تبلیغ کرده و همه امکانات و تجهیزات را به خدمت می‌گیرند ولی در معرفی غدیر خم کوتاهی کرده‌اند.

وی با اشاره به ارتباط جوانان با مداحان گفت: از آن جایی که مداحان با تعداد بیشتری از جوانان در ارتباط هستند باید بر اهمیت غدیر خم و ضرورت دفاع از ولایت علی بن ابیطالب(ع) تأکید کرده و جهانیان را با موضوع ولایت آشنا کنند. این روزها سطح مطالعه بین جوانان کمتر شده و اطلاعات خود را از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به دست آوردند و خوب است از ظرفیت فضای مجازی برای رساندن پیام غدیر و ولایت امیرالمؤمنین(ع) به تمام دنیا استفاده کرد.

اسماعیلی با اشاره به برگزاری کرسی‌های شیعه‌شناسی که در برخی کشورهای اروپایی برگزار می‌شود، اظهار کرد: در حالی که ما مسلمان و شیعه هستیم ولی مطالعات حقانیت غدیر خم و شیعه اندک است ولی در برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی جلسات شیعه‌شناسی در دانشگاه‌های اروپایی برای تبیین معارف علوی تشکیل شده و آن‌ها تحقیقات جامع و کاملی را در این زمینه انجام می‌دهند.

این مدرس دانشگاه کم‌کاری و بی‌توجهی نهادهای فرهنگی را در این زمینه یکی از عوامل عدم آشنایی جوانان با موضوع اساسی و مهم غدیر و ولایت دانست و گفت: متأسفانه وقتی موازی‌کاری‌های فرهنگی در یک کشور به اوج می‌رسد بسیاری از موضوعات فرهنگی و دینی همچون توپی در میدان ادارات و نهادهای فرهنگی پاسکاری می‌شود و در نهایت می‌بینیم کار مفیدی در بسیاری از موضوعات فرهنگی و دینی انجام نشده است.

انتهای پیام/

                                                                                معصومه درخشان

                                                                                  http://stnews.ir/p=89651         

 

 

زمان انتشار: جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴:۱۸

شناسه خبر: 89909

مطالب مرتبط :
آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم بین نیازمندان در دستور کار باشد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹) مطرح کرد؛

آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم در دستور کار باشد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان، با اشاره به توزیع بسته های غذای گرم که در دهه ولایت و روز غدیر خم انجام می شود، گفت: کووید۱۹ یک بیماری تنفسی است که از فرد به فرد دیگر انتقال پیدا کرده اما آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم بین نیازمندان در دستور کار باشد.

شربت نذری

توصیه های بهداشتی برای جشن های دهه ولایت؛

شهروندان حتما از آب و یخ بهداشتی در تهیه نذورات و شربت ها استفاده کنند/گزارش مشکلات بهداشتی به سامانه ۱۹۰

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان نکات بهداشتی را برای تهیه و توزیع نذورات در دهه ولایت و عید سعید غدیر خم ارائه کرد و گفت: شهروندان حتما از آب و یخ بهداشتی در تهیه نذورات و شربت ها استفاده کنند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب