گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با جوان نخبه زاهدانی/

حمایت های دولت هیچ دردی از نخبگان رفع نمی کند/ نقش شرکت های دانش بنیان استان در پیشبرد اهداف نخبگان صفر بوده است

مرتضی راشکی جوان نخبه زاهدانی است که چندسالی در زمینه تولید در شرکت های دانش بنیان فعالیت نموده و توانسته اختراعات مهمی را به نام خود ثبت کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از زاهدان، مرتضی راشکی جوان نخبه زاهدانی است که چندسالی در زمینه تولید در شرکت های دانش بنیان فعالیت نموده و توانسته اختراعات مهمی را به نام خود ثبت کند.

نوشتار ذیل حاصل گفتگوی تفصیلی خبرگزاری علم و فناوری با این جوان نخبه است:

هدف بنده این است که اختراعات خود را به تولید انبوه رسانده و در آمدی‌ بیشتری همراه با اشتغال زایی برای خود و جوانان این شهر فراهم کنم. با توجه به مشکلات به وجود آمده در کشور که موجب کم شدن تولید شده و در کنار آن هزینه ها هم بالا رفته است.

بنده به دنبال این هستم تا بتوانم یک اسپانسر خوب پیدا کرده تا اختراعات خود را به تولید انبوه برسانم و اقدامی برای به روز رسانی محصول خود انجام دهم.

متاسفانه شرکت های دانش بنیان هیچ ارزشی برای افراد نوپا نداشته و تنها به اعطای امتیازاتی مانند حق پرداخت نکردن مالیات و یا پرداخت وام های میلیاردی که تنها به درد آدم های قوی و کسانی که از لحاض مالی توان مند هستند می پردازد.

حمایت های دولت هیچ دردی از نخبگان رفع نمی کند، خود بنیاد نخبگان هم در  این چند ساله متوجه نشده ایم که چرا ساخته شده است؛ در کنار آن نمی توانیم شکایت هم کنیم؛ جشنواره اختراعات پیش از این هر دوماه یک بار برگزار می شد اما اکنون کمتر برگزار می شود.

جوایزی که در  این جشنواره دریافت کردم سری اول دو میلیون تومان از طرف بنیاد، سری دوم هشتصد هزارتومان و برای سری سوم نه تنها جوایز به ما تعلق نگرفت بلکه تمام هزینه ها از جانب خودمان پرداخت شد.

اگر قبلا حمایت دولت دو میلیون تومان بوده الان دیگر این حمایت از طرف دولت کم رنک شده است و دیگر دردی را دوا نمی کند.

تنها حمایتی که هنوز از جانب دولت پا برجاست حق ثبت اختراع است و اینکه شما 20 سال حق دارید این محصول را تولید کنید.

البته با شرایط فعلی کشور هم معلوم نیست اگر کسی اختراعی را به سرقت ببرد، دولت از آن حمایت ویژه می کند یا خیر؟

 به نظر من تک تک مسئولین آدم های خوبی هستند اما در قانون هیچ گونه حمایتی برای نخبگان تعریف نشده است که بشود بر طبق آن کم کاری مسئولین را پیگیری نمود.

 نقش شرکت های دانش بنیان در پیشبرد اهداف نخبگان صفر بوده است و هیچ گونه نقشی نداشته و ندارند؛ بعضی از نخبگان می گویند شرکت های دانش بنیان تنها مکانی برای ثبت محصول تولید شده می باشد.

حمایت های دستگاه ها زیاد به درد نخبگان نمی خورد.

ارگان های مختلف سهم زیادی در رفع مادی و معنوی مشکلات مخترعین نداشته و در پیشرفت ها واقعا نقشی ندارند و ما هر پیشرفتی که داشته ایم نتیجه تلاش خودمان بوده است.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 89913

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
جهش تولید

جهش تولید با بوروکراسی اداری سازگار نیست

علی رغم همه توصیه ها و تذکرات مقام معظم رهبری مبنی بر رفع موانع واحدهای تولید ملی، ولی همچنان مشکلات و موانع تولید وجود داشته و بوروکراسی اداری نیز فعالان عرصه اقتصادی و تولید را آزار داده و آنها را در تنگنا قرار می دهد.

بیماری منیر

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

بیماری منیر و علائم آن

منیر بیماری که در اثر تجمع مایع در گوش داخلی فرد حاصل شده و باعث افت شنوایی، سرگیجه و ... می شود.

شکسته شدن سیل بند شهر رفیع در خوزستان

نماینده مردم ساری :

نسبت به بی‌تفاوتی‌های دولت به مردم مازندران در مجلس سکوت نمی‌کنم

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مردم مازندران در شرایط سخت سیل پیامک تبریک نوروزی دولت را درک نمی‌کنند، مردم در حال حاضر نیاز به مساعدت و کمک مالی دولت دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب