خبرگزاری علم و فناوری

اعلام آمادگی دانشجویان نخبه بسیجی فارس برای پاکسازی آب های بندر بیروت از نیترات

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی فارس از آمادگی مرکز تحقیقاتی دانشجویان بسیجی استان فارس برای پاکسازی آب¬های بندر بیروت از نیترات توسط نانو ذرات سلنیوم پوشش داده شده با ویتامین c خبرداد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، سعید یوسفی در نشست مجازی با اصحاب رسانه ضمن اعلام همدردی دانشجویان بسیجی با مردم لبنان گفت: پژوهشگران بسیجی این مرکز تحقیقاتی که پیش از این تحقیقات علمی در زمینه سنتز نانو ذرات سلنیوم پوشش داده شده با ویتامین c و جذب نیتریت و نیترات و سم نیتروزآمین‌های مشتق شده از آن و همچنین بررسی خواص آنتی باکتریال و آنتی اکسیدانی نانوذرات انجام داده‌اند از دانش تخصصی و توانمندی علمی برای پاکسازی بندر بیروت از نیتریت و نیترات و کاهش خطرات بالقوه آن برای مردم آن منطقه برخوردارند.

مسئول هیئت مؤسس مرکز تحقیقاتی صنایع غذایی و ترورهای بیولوژیک بسیج دانشجویی فارس نیز گفت: با توجه به اینکه نیتریت و نیترات پیش‌ساز ترکیبات شیمیایی فعال و سرطان‌زایی به نام نیتروزآمین‌ها می‌باشد که جزء محصولات جانبی (DBP) ها می‌باشد، این ساختار شیمیایی سرطان زا و فعال در مواد غذایی و آب می تواند به مراتب از خود نیتریت‌ و نیترات خطرناک تر بوده و طبق تحقیقات علمی می تواند 5 میلیون بار سرطان زا تر از ساخارین باشد.

وی افزود: همچنین نیتریت و نیترات باعث تغییر شکل هموگلوبین به مت هموگلوبین شده واین امر دلیل سمی بودن آنها در انسان وحیوان است.

مهندس مژگان حاجی‌زمانی، با بیان اینکه می توان با استفاده از نانو ذرات سازگار با محیط زیست خطرات احتمالی این سم را در آینده از چرخه آب و غذایی مردم منطقه حذف نمود، افزود: توانمندی علمی و دانش تخصصی برای این امر مهم در مرکز تحقیقاتی صنایع غذایی بسیج دانشجویی فارس وجود دارد که در صورت نیاز می توان تنها در مدت یک هفته با مواد اولیه محدود به پاکسازی آب های بندر بیروت از نیترات و سم مشتق شده از آن که همان نیتروزآمین ها می‌باشد، اقدام نمود. وی از آمادگی دانشجویان بسیجی این مرکز تحقیقاتی برای اقدام عملیاتی درآب های بندر بیروت خبر داد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲:۲۱

شناسه خبر: 89945

مطالب مرتبط :
شهر مایا تاریخی

سیستم تصفیه آب در شهر باستانی مایا

شهر مایای باستان دارای یک سیستم تصفیه آب به طرز شگفت آور و موثر بوده است.

خبرگزاری علم و فناوری

آتش در بیروت

آن همه نیترات آمونیوم در بیروت متعلق به چه کسی بود؟

خانواده

به همت ناحیه بسیج دانشجویی فارس

تاسیس مرکز علمی و تحقیقاتی "بهشت خانواده"

مرکز علمی و تحقیقاتی بهشت خانواده با رویکرد انجام پروژه های پژوهشی اولویت دار در حوزه خانواده و سبک زندگی، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای با توجه به نیازهای روز کشور و هدایت و پشتیبانی از هسته های علمی مسئله محور خانواده در راستای گفتمان سازی و مطالبه گری تشکیل شده است .

هنر

رونمایی از اولین کتاب فارسی در حوزه هنر زیستی ( بیوآرت )

اولین کتاب فارسی در حوزه هنر زیستی ( بیوآرت bioart ) در نمایشگاه عکس عصب نگاره در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اردبیل رونمایی شد.

هنر

برای اولین بار در کشور

تصویرگری بر مبنای هنر زیستی

مخترع بسیجی اردبیلی برای اولین بار در کشور توانست با استفاده از هنر زیستی (bioart) سیگنال ها و نشانگرهای حیات بدن را به تصویر در آورد.

افتتاح و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب منطقه مهرویلا در شهر کرج

دستاورد شرکت دانش بنیان مهندسی کاشفان نیلفام؛

افتتاح و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب مهرویلای کرج با «پکیج نوین تصفیه زیستی»

دومین پروژه پکیج نوین تصفیه زیستی فاضلاب بهداشتی شرکت دانش بنیان مهندسی کاشفان نیلفام برای تصفیه خانه فاضلاب منطقه مهرویلا در شهر کرج افتتاح و به بهره برداری رسید.

۲۲۵۵۵۲

به تلاش یک شرکت فناور و با هدف ارتقای کیفیت آب آشامیدنی محقق شد؛

ورود نانو جاذب ها به شبکه آب کشور /مزایای نانوجاذب ها

گروهی از محققان یک شرکت فناور با تولید نانو جاذب‌هایی توانستند سامانه‌هایی را برای حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی پیاده سازی کنند و از این طریق دو استان اردبیل و کرمان از مزایای این فناوری برای بهبود آب آشامیدنی بهره‌مند می شوند.

زنده یاد امید محمدی نخبه و مخترع جوان خوزستانی

مخترع خوزستانی تسلیم کرونا شد+ تصویر

نخبه و مخترع جوان خوزستانی به علت بیماری کرونا دعوت حق را لبیک گفت و چشم از جهان فرو بست.

روح الله نجابت

در جلسه بسیج دانشجویی با نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی مطرح شد:

بررسی شبکه نظام مسائل تولید در استان فارس و کشور

قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی استان فارس طی جلسه ای با روح الله نجابت نماینده مردم شریف شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی اهم نظامات حوزه تولید را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب