خبرگزاری علم و فناوری

یک دکترای گیاه پزشکی مطرح کرد

چگونگی شستن میوه ها در ایام کرونا/توت فرنگی و رطب با آب و مایع ظرفشویی شسته شود

یک دکترای گیاه پزشکی گفت: در این رزوها دو تا سه قطره مایع ظرفشویی در یک لیتر آب بریزیم و میوه های حداکثر به مدت ۵ دقیقه در آن بگذاریم و بعد آنها را بشوییم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، پس از شیوع بیماری کرونا در جهان و تاکید متخصصان بر رعایت بیشتر بهداشت فردی سوالات زیادی در ذهن هموطنان به وجود آمد.

یکی از سوالات هموطنان در ایام کروناویروس، این بود که در این روزها میوه هایی را که قصد خوردن آنها را داریم چگونه شست و شو دهیم تا با خیال راحت آن را تناول کنیم.

مایع سفیدکننده عوارض زیادی برای سلامتی دارد

در همین راستا دکتر ایمان شریفیان دارای دکترای تخصصی سم شناسی، گیاه پزشک و کارشناس محصولات بیولوژیک و پروبیوتیک در کشاورزی به چند سوال در این زمینه پاسخ داد.

این دکترای گیاه پزشکی درباره چگونگی شستن میوه در ایام کرونا اظهار کرد: در این رزوها دو تا سه قطره مایع ظرفشویی در یک لیتر آب بریزیم و میوه های حداکثر به مدت 5 دقیقه در آن بگذاریم و بعد آنها را بشوییم.

وی در ادامه بیان کرد: این مسئله ای که که بیان کردم آن چیزی است که منابع برای شستن میوه ها در این ایام ذکر کرده اند، ولی متاسفانه برخی چیزهای دیگری مطرح می کنند برای مثال یک نفر می گوید که من مایع سفید کننده برای شست و شوی میوه ها در آب می ریزم، درست است که مایع سفید کننده ویروس کرونا را از بین می برد ولی عوارض سلامتی برای مصرف کننده دارد.

دکتر شریفیان تصریح کرد: برخی هم می گویند که ما میوه را با مایع ظرفشویی نمی شوییم که باید در پاسخ به آنها گفت که قرار نیست که میوه را همراه با مایع خورد بلکه شسته می شود بعد صرف خواهد شد.

وی در همین ارتباط اضافه کرد: آن مقدار مایع ظرفشویی که بر سطح میوه ها باقی می ماند همان مقداری است که در هنگام شستن ظرف ها روی آنها می ماند و ما در آنها غذا می خوریم.

نفوذ مایع ظرفشویی به درون میوه های کرم خورده

این دکترای گیاه پزشکی خاطرنشان کرد: آن مقدار مایع ظرفشویی که بر سطح میوه ها باقی مانده از سطح زیان سلامتی پایین تر است یعنی همیشه در حال وارد کردن مقداری از مایع شوینده به داخل بدن هستیم که روی سطح بشقاب، روی سطح قاشق می ماند و آن را وارد دهانتان می کنید.

دکتر شریفیان در همین ارتباط ادامه داد: اگر مایع شوینده روی سطح بشقاب و قاشق می ماند روی سطح میوه هم می ماند.

وی با دعوت از همگان برای رعایت این نکات گفت: این پروتکولی است که تایید شده افراد می توانند از پروتکول شخصی خودشان استفاده کنند و یا اینکه این پروتکول ذکر شده را برای شستن میوه ها مورد استفاده خود قرار دهند.

این دکترای گیاه پزشکی با بیان این نکته که میوه ها را 5 دقیقه در مایع آماده شده با آب و مایع ظرفشویی نگه داری کنیم، با طرح این سوال که که برخی میوه ها مانند شاه توت، توت فرنگی و رطب که الان فصل آن است و نرم هستند را چگونه شست و شو دهیم، یادآور شد: اول باید این میوه ها را بر اساس آنچه که گفته شد شست و شو دهید بعد میوه های نرم، کرم خورده و یا ضربه دیده را جدا کنید چون مایع ظرفشویی درون آن نفوذ کرده که ممکن است هم روی طعم آن تاثیر بگذارد و هم روی سلامتی ما که می خواهیم آن میوه را استفاده کنیم تاثیر بد بگذارد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 89966

مطالب مرتبط :
ماسک

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ‌ای خوزستان:

استفاده از ماسک در خوزستان به ۴۹ درصد رسید

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ‌ای مرکز بهداشت خوزستان گفت: میزان استفاده از ماسک در هفته سوم مردادماه با دو درصد کاهش در در استان خوزستان ۴۹ درصد بوده و این در حالی است که این رقم در هفته دوم مردادماه ۵۱ درصد بوده است.

پروتکل های بهداشتی

رئیس مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد

کمرنگ شدن نظارت بر رعایت دستور العمل ‌های بهداشتی

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در حال حاضر نظارت ‌های تیمی بر روند رعایت دستور العمل ‌های بهداشتی بسیار کمرنگ شده و در برخی شهرها انجام نمی‌ شود و در برخی شهرها نیز نظارت ضعیف است.

ماسک سه لایه

معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

بیمارستان های خوزستان کمبود ماسک سه لایه دارند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: یکی از مشکلات مهم و فعلی ما نبود ماسک سه لایه در بیمارستان ها است.

زباله های بیمارستانی

علم و فناوری گزارش می دهد

بلای خاموش خطرآفرین برای سلامت جامعه/ چرا پزشکان زیر بار قانون نمی روند؟

پسماند شاید مانند آلودگی هوا یا آلودگی آب، نمود روشنی نداشته باشد اما می ‌تواند یک بلای خاموش باشد که در بلند مدت آثار خود را بر محیط زیست و سلامت نشان دهد.

هورمون درمانی

یک متخصص بیماری های داخلی:

داروهای ضد بارداری و هورمون درمانی در ایام کرونا استفاده نشود

یک متخصص بیماری های داخلی گفت: در دوران کووید ۱۹ که این ویروس خودش می تواند باعث افزایش لخته پذیری در خون شود توصیه می شود که از داروهای ضد بارداری و هورمون درمانی در حد امکان استفاده نشود.

پلمپ شد

به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شد

پلمپ بانک رفاه کارگران شوشتر

در راستای گام دوم مبارزه با بیماری کووید -۱۹، شعبه مرکزی بانک رفاه کارگران به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی پلمپ شد.

تاثیر ماسک و انواع آن

رئیس بیمارستان نظام مافی شوش:

بیماران کرونایی از ماسک ساده استفاده کنند/تمامی ماسک ها در لایه های میانی خود فیلتر دارند

رئیس بیمارستان نظام مافی شوش دانیال گفت: افرادی تست کووید آنها مثبت شد نباید از ماسک های سوپاپ دار استفاده کنند حتما باید از ماسک های سه لایه بدون سوپاپ استفاده کنند.

حیدر کاظمی فرماندار فقید اندیکا

پس از چند روز بستری شدن در بیمارستان

فرماندار اندیکا تسلیم کرونا شد

پس از چند روز بستری شدن در بیمارستان فرماندار شهرستان اندیکا به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد.

نماز جماعت در آبادان

همزمان با عید غدیر

مساجد آبادان پس از چند ماه بازگشایی شدند

امام جمعه آبادان از بازگشایی مساجد این شهر پس از چند ماه خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب