رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی:

نباید تجربه عسلویه در چابهار تکرار شود/ سیستان و بلوچستان نیازمند آموزش نیروهای متخصص است

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: با توجه به نقشی که سیستان و بلوچستان در آینده قرار است ایفا نماید، باید نیروهای متخصص را تربیت کرد تا در حوزه نفت، گاز، فولاد و صنایع دچار کمبود نیرو نشویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از زاهدان، صبح امروز مرکز علمی کاربردی فناوران پهره در ایرانشهر با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مدیر کل فنی و حرفه ای استان، معاون استاندار و فرماندار ویژه ایرانشهر، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان به صورت ویدئو کفنرانس افتتاح گردید. 

دکتر سالارزهی، رئیس دانشگاه علمی کاربردی سیستان و بلوچستان ضمن عرض خیرمقدم و خوش آمدگویی به حاضرین بیان داشت: استان سیستان و بلوچستان 11 درصد مساحت کشور و 3.4 جمعیت کشور را دارا است، ولی متاسفانه پایین ترین شاخصهای توسعه استانی را شامل می شود.

دکتر سالارزهی عنوان کرد: در حال حاضر 56 کد رشته در مقطع کاردانی و 37 رشته در مقطع کارشناسی در استان دایر است که تمامی این رشته ها پالایش شده و مراکز به سمت مهارت گرایی و رشته های شغل محور سوق داده شده اند.

وی در ادامه گزارشی از عملکرد دانشگاه جامع علمی کاربردی استان شامل فعالیتهای فرهنگی، ورزشی و علمی ارائه داد. برگزاری نمایشگاه جشنواره غذاهای سنتی و خوراکی بومی و محلی استان، نمایشگاه اشتغال و کارآفرینی، راه اندازی کلینیک کسب و کار، مشارکت در مسئولیتهای اجتماعی، اعطای وام شهریه به دانشجویان و کارت رفاهی دانشجویان بخشی از این فعالیتها بود.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی سیستان و بلوچستان در خاتمه در خصوص دغدغه های شیوع کرونا، از راه اندازی سامانه آموزش الکترونیکی، راه اندازی سامانه وبینار و راه اندازی سامانه شبکه دولت در دانشگاه خبر داد. 

دکتر امید، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور اظهار داشت: با توجه به نقشی که سیستان و بلوچستان در آینده قرار است ایفا نماید، باید نیروهای متخصص را تربیت کرد تا در حوزه نفت، گاز، فولاد و صنایع دچار کمبود نیرو نشویم و تاکید کرد نباید اتفاقی را که در عسلویه افتاد در چابهار تکرار کنیم.

امید از ظرفیتهای موجود منطقه، نظیر بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور، سواحل مکران، کشاورزی در کنارک و زابل یاد کرد و گفت: باید برنامه های توسعه استان را ببینیم و برشهای استانی داشته باشیم. اگر قرار است حمل و نقل، کشاورزی، شیلات توسعه پیدا کند باید سیستم آموزش را به این سمت ببریم. این دانشگاه آمادگی ایجاد مراکز جدید را برای این استان دارد.

وی افزود: رشته های ما شغل محور است و دانش آموخته ها باید بلافاصله بعد از تحصیل وارد بازار کار شوند. آموزشهای کوتاه مدت به صورت تک درس و تک پودمان نیز به این روند کمک می کند و فرصت کسب مهارت را به متقاضی می دهد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تصریح کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی با استفاده از ظرفیتهای موجود می تواند خلاء آموزشی را برطرف نماید. باید از مدرک گرایی به سمت مهارت گرایی پیش برویم. امروزه ذائقه اشتغال با گذشته بسیار متفاوت است. استان در افقی که قرار دارد نظیر پروژه های بزرگ مثل راه آهن چابهار، گاز، شیلات و صنایع دریایی نیاز به نیروی متخصص دارد.

جهاندیده خاطرنشان کرد: ورود دانشگاه جامع علمی کاربردی به سمت مشاغل بومی و روبه انقراض بسیار حائز اهمیت است و این امر با ظرفیت مدیریت این دانشگاه در استان که مدیریت مشارکتی و تحول گرا در استان را دنبال می کند، شدنی است.

وی بیان داشت: ما در طرح تکاپو رشته های پرکشش در استان را در قالب دینامیک اشتغال دنبال می کنیم و همچنین بدنبال آموزش متقاضیان اشتغالزائی و کسب و کارهای خرد با دانشگاه جامع هستیم و در اداره کار صرفاً به دنبال پرداخت تسهیلات نیستیم بلکه کسب مهارت مدنظر ماست.

در ادامه مدیر کل فنی و حرفه ای استان اظهار داشت: دانشگاه جامع در حوزه مهارت، بسیار عالی و قوی در کنار ما بوده است. استان سیستان و بلوچستان، استانی جوان است ولی با درصد بیکاری بالا، لذا باید در مسیر مهارت آموزی به درستی حرکت کنیم.

اولیائی افزود: برای اینکه با دیگر نهادها همگرایی داشته باشیم شورای مهارت استان ایجاد شد تا هم افزایی بین تمامی دستگاههایی که در استان فعالیت می کنند را داشته باشیم. و در این راستا سه دپارتمان آب و کشاورزی، دپارتمان مهارتهای دریا محور و دپارتمان آموزشهای روستایی ایجاد گردید. سند راهبردی مهارتها به صورت 5 ساله برای هر منطقه استان جداگانه نوشته شده است. لذا پیوند بین اشتغال و مهارت آموزی را دنبال می کنیم.

وی عنوان کرد: المپیاد ملی مهارت برای اولین بار مهرماه در حوزه طلا و جواهر در استان سیستان و بلوچستان برگزار خواهد شد. و امیدواریم نهادهای مختلف نهایت مشارکت را داشته باشند. 
در ادامه مراسم از مدرسان تجلیل بعمل آمد و از سامانه مجازی ویدئو کنفرانس رونمایی گردید. 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵:۲۱

شناسه خبر: 89975

مطالب مرتبط :
فن بازار سلامت

با میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛

پنجمین فن بازار ملی سلامت در چابهار برگزار خواهد شد

پنجمین همایش و فن بازار ملی سلامت در تاریخ های ۱۵ و۱۶ آبان ماه با میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در چابهار برگزار می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب