علم و فناوری گزارش می دهد؛

از اولین واکسن بیماری کرونا به صورت رسمی رونمایی شد / تا چه اندازه می توان به درمان ساخته شده روسیه اعتماد کرد ؟

صبح امروز رئیس جمهور روسیه به صورت رسمی از اولین واکسن کرونای جهان رونمایی کرد و اعلام کرد این واکسن می تواند مردم را در مقابل ویروس کرونا محافظت نماید؛ این اتفاق در حالی افتاده است که بسیاری از دانشمندان بر موثر بودن واکسن روسیه بر روی این بیماری با تردید صحبت می کنند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری  این روزها همه جا حرف از کروناست و واکسنی که همه بی صبرانه منتظریم تا رخ بنماید! از همان آغاز شیوع کرونا، شرکت های مختلفی در سراسر جهان برای ساخت هرچه سریع تر واکسن کووید- ۱۹ دست به کار شدند. روسیه نیز یکی از کشورهایی است که همگام با سایر محققان جهان، تحقیقات گسترده ای را برای ساخت واکسن این بیماری آغاز کرده و طی هفته های اخیر، بارها بر تأثیر چشمگیر این واکسن بر روی بیماران کرونایی مطالبی را منتشر کردند؛ اما ساعتی پیش این کشور به صورت رسمی از اولین واکسن کرونا رونمایی کرد و ادعا کرد که این واکسن می تواند جان مردم جهان را در مقابل این ویروس عجیب نجات دهد. این رونمایی در حالی اتفاق افتاد که بسیاری از محققان جهان زمان تحقیق و توسعه برای ساخت این ویروس را حداقل تا پایان سال 2021 میلادی لازم می دانند و بسیاری از کارشناسان در اثر بخش بودن این واکسن تردید دارند .

مراحل درخواست گواهی انحصار وراثت

ویروس کرونا؛ از ظهور تا امیدها برای ریشه کن شدن

در ماه ژانویه (دی-بهمن) زمانی که «ووهان» چین و مناطق اطراف آن به دلیل شیوع کرونا قرنطینه شدند، مردم سایر نقاط جهان گمان نمی‌کردند که پای این ویروس به این سرعت و با این شدت به کشورشان باز شود؛ در حالی که اعمال تدابیر کنترلی شدید در همان مراحل اولیه نیز قادر به جلوگیری از گسترش بیماری نبود اما قطعا آمادگی جوامع در مراحل اولیه بحران‌های همه‌گیر و انجام اقدامات تهاجمی، رسیدن به دوره پیک بیماری و آمار فزاینده مبتلایان را به شیوه مطلوب‌تری کنترل می‌کرد.

با گذشت حدود هفت ماه از ثبت نخستین موارد ابتلا به کووید-۱۹ در جهان، ناشناخته‌های ویروس عجیب کرونا هنوز برای ما بسیار است؛ اینکه چرا تاثیر آن بر مردان بیشتر است؟ چرا علائم بیماری در کودکان خفیف‌تر است؟ آیا آنتی بادی‌های افراد مبتلا پس از بهبودی موجب ایمنی آن‌ها می شود یا خیر؟ آیا ایده مصونیت گروهی در مقابل این بیماری همه‌گیر عملی است یا خیر؟  آیا ایمنی پس از واکسن ۱۰۰ درصد است؟ آیا واکسن کرونا مثل واکسن آنفلوانزا هر سال باید تکرار شود و صدها سوال دیگر که ذهن پرسشگر محققان در سراسر جهان به دنبال یافتن پاسخ‌های آنان است.

رقابت بیش از 140 کشور جهان برای ساخت واکسن کرونا

در حالی که به طور معمول روند مراحل تحقیقات و کارآزمایی‌های بالینی تولید واکسن‌های قطعی و موثر چندین سال به طول می‌انجامد اما تهاجم ویروس کرونا در جهان به قدری شدید بود که از همان هفته‌های نخست، مراکز تحقیقاتی و علمی کشورهای مختلف را برای کشف واکسن این بیماری در سریع ترین زمان ممکن به تکاپو انداخت. با توجه با اعلام سازمان جهانی بهداشت ، در حال حاضر بیش از 140 کشور جهان تحقیقات و آزمایشاتی را برای ساخت واکسن و یا درمانی برای این بیماری آغاز نموده اند که  ۱۲۴ کشور در جهان مراحل آزمایش و تولید این پیش واکسن را می‌گذرانند که ده مورد آن به مرحله آزمایش انسانی رسیده است. 

در این رابطه بخوانید :

ایران به جمع ۵ کشور دارای دانش ساخت واکسن کرونا پیوست + فیلم

در آخرین تحولات مربوط به تولید واکسن بیماری کووید-۱۹، گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد در انگلیس هفته گذشته اعلام کردند نتایج آزمایش‌های اولیه در زمینه تولید این واکسن امیدوارکننده بوده و پیش از آن نیز پژوهشگران آمریکایی تاکید کردند واکسن شرکت داروسازی «مدرنا» در مرحله نخست آزمایش، در بدن همه داوطلبان منجر به تولید پادتن در برابر نسل جدید ویروس کرونا شده  و اکنون وارد فاز اصلی و تقریبا نهایی کارآزمایی بالینی شده است. در ایران نیز نتایج آزمایش های اولیه واکسن تولید شده نویدبخش گزارش شده است.

برای ساخت واکسن کرونا چه مراحلی را باید طی کرد ؟

ساخت واکسن فرآیندی چندمرحله ای است. هر واکسن جدیدی باید در چند مرحله آزمایش شود. در مرحله اول، آزمایش های بالینی معمولا روی جامعه آماری نسبتا کوچکی صورت می گیرد، گاهی روی فقط حدود ۵۰ نفر (تعداد شرکت کنندگان می تواند در هر آزمایش متفاوت باشد). هدف آزمایش های این مرحله بیشتر به ارزیابی ایمنی اولیه واکسن مربوط می شود. در مرحله دوم، دانشمندان سعی می کنند تا به میزان اثربخشی واکسن پی ببرند. مثلا سطح آنتی بادی ها و سایر شاخص های ایمنی را در نتایج آزمایش خون شرکت کنندگان بررسی می کنند تا ببینند که در بدن هر فرد اصطلاحا چقدر سلاح برای خنثی سازی عامل بیماری زای هدف به وجود آمده است. در مرحله سوم، دانشمندان باید میزان محافظت کنندگی واکسن را در مقیاس وسیع تری روی هزاران نفر آزمایش کنند. معمولا هم میزان محافظت کنندگی واکسن مورد آزمایش را در مقایسه با دارونما بررسی می کنند. اما آزمایش واقعی زمانی است که چنین داروهای پیشگیرانه ای تایید و روانه بازار شده و مورداستفاده همگانی قرار می گیرند.

اعتراض به گواهی انحصار وراثت

به گفته چارلی ولر، رئیس برنامه واکسن ها در ولکام (بنیادی در لندن که روی تحقیقات زیست پزشکی سرمایه گذاری می کند)، آزمایش های بالینی را هم می توان تا حدودی کنترل شده دانست، زیرا شرکت کنندگان در چنین آزمایش هایی معمولا آگاهانه تر رفتار می کنند؛ یعنی به دلیل معاینات پزشکی مداوم احتمالا حواس جمع تر عمل کرده و خودشان را کمتر در معرض ویروس قرار می دهند. ولر می گوید همین آگاهی بر حضور در آزمایش بالینی می تواند روی نحوه رفتارمان تاثیر بگذارد. پس آزمایش واقعی زمانی است که واکسن از مرحله آزمایش بالینی خارج شده و مورداستفاده عموم قرار می گیرد.

روسیه از اولین واکسن کرونا به صورت رسمی رونمایی کرد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از خبرگزاری "اسپوتنیک" روسیه، پوتین در یک سخنرانی تلویزیونی از ثبت رسمی نخستین واکسن علیه ویروس کرونا در کشورش خبر داد و مدعی شد این واکسن در بدن افراد "ایمنی پایداری" علیه ویروس ایجاد می‌کند. رییس فدراسیون روسیه همچنین گفت یکی از دخترانش این واکسن را تزریق کرده است. او گفت:" امروز صبح برای نخستین بار در جهان، واکسن ویروس کرونا در روسیه به ثبت رسید." پوتین با قدردانی از زحمات تیم تحقیقاتی واکسن کرونا در کشورش، ساخت واکسن را قدمی مهم در مبارزه جهانی علیه ویروس کرونا توصیف کرد.

نام واکسن تولیدی روسی" اسپوتنیک وی" است. قرار است روسیه از ابتدای ماه آتی میلادی تولید انبوه این واکسن را آغاز کند و تا ژانویه سال 2021 (دی ماه 1399) میلیون‌ها "دُز" از واکسن تولیدی روسیه برای واکسیناسیون دردسترش همگان خواهد بود. واکسن ساخت روسیه در موسسه "تحقیقاتی گامالیا" با همکاری وزارت دفاع روسیه تولید شده است.

روسیه برای ساخت واکسن کرونای خود از چه روشی استفاده کرده است ؟

وادیم تاراسوف، مدیر موسسه بیوتکنولوژی دانشگاه سچنووا میگوید که برای ساخت این واکسن نوعی فناوری بکار گرفته شده که 20 سال است استفاده می شود. منظور تاراسوف همان فناوری "وکتورهای ژن درمانی" (Adenovirus Vectors) است که پیش تر برای ساخت واکسن ابولا و "سندروم تنفسی خاورمیانه" هم مورد استفاده قرار گرفته بود.

پاول ولچکوف ویروس شناس روس نیز اینگونه توضیح می دهد که در استفاده از روش "وکتورهای ژن درمانی"، دانشمندان ذرات ویروسی را جدا کرده، ترکیبات بیماری زا را از آنها زدوده و مواد ژنی کووید-19 را در جای آنها قرار می دهند. ولچکوف می گوید دقیقا از همین روش برای ساخت ویروس هپاتیت ب هم استفاده شده بود.

از واکسن کرونای روسیه نمی توان برای کودکان استفاده کرد

وزارت بهداشت روسیه اعلام کرده که با وجود موفقیت آمیز بودن تست بالینی این واکسن، عملکرد دقیق آن زمانی مشخص می شود که واکسناسیون عمومی صورت گرفته و شاهد ایمنی دسته جمعی جامعه در برابر کرونا باشیم. الکساندر گینتسبورگ معاون مرکز گامالئی در این باره می گوید:

«با توجه به اینکه این واکسن هنوز دوره آزمایش روی بزرگسالان را پشت سر نگذاشته، فعلا نمی توان آن را بی خطر برای کودکان دانست و تست روی کودکان پس از پایان سومین مرحله تست روی بزرگسالان صورت خواهد گرفت. از این 3 مرحله تاکنون یک مرحله با موفقیت پشت سر گذاشته شده و افراد داوطلب باید دو بار دیگر دوزهایی از واکسن کرونا را دریافت کنند و با گذشت حداقل دو هفته، اگر نشانه های خاصی در آنها مشاهده نشد، میتوان آن را موفقیت آمیز دانست. البته همین رویه باید برای گروه های مختلف سنی و همچنین بیماران کرونایی هم طی شود که نیازمند زمان زیادی است. »

آیا می تواند به واکسن ساخته شده روسیه اعتماد کرد ؟

هرچند دانشمندان و محققان روسی که روی این پروژه کار می کنند دائما می گویند رقبای خارجیِ آنها هنوز به مرحله تست بالینی هم نرسیده و در همان مراحل اولیه نتایج خوبی نگرفته اند، اما سیاسی شدن این رقابت در عرصه بین المللی باعث شده تردیدهای جدی به واکسن روسی کرونا وارد شود. علاوه بر آن، سازمان بهداشت جهانی واکسن های روسی کرونا را همچون پروژه های دیگر کشورها، واکسن هایی در مرحله آزمایش بالینی میداند که کارایی نهایی آنها مشخص نیست.

اول از همه انتقاداتی جدی در داخل روسیه به تبلیغات گسترده رسانه ها از کارآمدی این واکسن مطرح شده است. ویتالیا زوِروا عضو آکادمی علوم روسیه در مصاحبه با رادیو کامسامولسکایا پراودا می گوید:

«شروع ساخت یک واکسن تا انجام واکسناسیون عمومی جامعه، به طور متوسط 4 تا 5 سال طول می کشد. شاید بتوان این روند را کوتاه کرد اما نه آنطور که طی 6 ماه به نتیجه برسد. دور زدن و حذف برخی مراحل هم خطرناک است پس به هیچ وجه با چند آزمایش اولیه نمی توان گفت که عملکرد مناسب واکسن روسی کرونا ثابت شده است. در چین در فاز نخست آزمایش بالینی 500 نفر شرکت کرده اند و آمریکایی ها می خواهند در فاز سوم روی 30 هزار نفر تست کنند. پس نمی شود تنها با آزمایش روی چند پزشک داوطلب، درباره موثر بودن این واکسن نظر قطعی داد.»

نیکلای کریوچکوف ایمنی شناس روس هم می گوید: یک واکسن موثر و ایمن کرونا در بهترین حالت در بهار سال 2021 می تواند عرضه شود و زودتر از آن ممکن نیست.

دکتر «مینو محرز» متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا معتقد است روس‌ها در زمینه ساخت واکسن هنوز موفق نشده‌اند و این یک نمایش است. به گفته او امکان ندارد ایران از واکسن ساخت روسیه استفاده کند چراکه ایمن‌بودنش اثبات نشده است.

کشورهای غربی هم از طرف دیگر به جنگ رسانه ای با روسیه برخواسته اند. در روزهای اخیر آمریکا، انگلیس و کانادا اعلام کرده اند که هکرهای مرتبط با روسیه تلاش کرده اند تا اطلاعات و تحقیقاتی که در مراکز این کشورها برای ساخت واکسن کرونا جریان دارد را به سرقت ببرند.

کلام آخر ...

آنچه مشخص است اولین کشوری که بتواند از داروی یا واکسن کرونا رونمایی کند علاوه بر آنکه درآمد هنگفتی را برای آن کشور در پی خواهد داشت، می تواند آن کشور را به نماد برتر علمی جهان و  عامل نجات مردم دنیا معرفی کند. به همین دلیل کارشناسان معتقدند روسیه با رونمایی سریع واکسن کرونا، سعی می کند تا در این رقابت گوی سبقت را از رقبای خود همچون آمریکا، چین، انگلیس، آلمان و ... بروباید اما تا ثابت شدن اثر قطعی این واکسن هنوز راه درازی در پیش است. البته که این تبلیغات گسترده روی رئیس جمهور آمریکا هم تاثیر گذاشته تا جایی که ترامپ هم ابراز امیدواری کرده که واکسن آمریکایی کرونا تا پیش از انتخابات در این کشور آماده شود؛ ادعایی که دانشمندان آمریکایی آن را غیر ممکن می دانند. با این حال در شرایطی که هنوز اسناد علمی معتبری برای اثبات دقت واکسن روسی کرونا ارائه نشده و با در نظر گرفتن طبیعت ویروس کویید-19 که دائما جهش میابد، ادعای وزارت بهداشت این کشور مبنی بر اینکه واکسناسیون عمومی کرونا حدود دو ماه دیگر در روسیه صورت می گیرد، هرچند ابهام آور است ولی این امیدواری را به همراه دارد که قطعا دانشمندان روسی پیش از ارائه این واکسن در کشور خود، از ایمنی و تاثیر آن اطمینان خواهند داشت.

انتهای خبر /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۶:۵۸

شناسه خبر: 89979

مطالب مرتبط :
۱۲۳۴۵۶

کرونا و چالش‌های نظام آموزشی در سال تحصیلی جاری

تامین گوشی داشتن زیرساخت‌های اینترنتی و در عین حال افزایش سواد رسانه‌ای خانواده‌ها و تهدید کرونا از مهمترین چالش‌های نظام آموزشی در سال تحصیلی جاری است که متولیان امر باید برای همه موضوعات برنامه‌ای مدون داشته باشند.

استرالیا با دادن واکسن های COVID-۱۹ به شهروندان به صورت رایگان قرارداد امضا کرد

استرالیا برای دادن واکسن های COVID-۱۹ به شهروندان به صورت رایگان قرارداد امضا کرد

این کشور با نام داروی AstraZeneca برای نامزد واکسن خود قراردادهایی امضا کرده است.

واکسن کرونا

گزارش بلومبرگ از روند تولید واکسن کرونا در ایران

در هفته‌های اخیر مسابقه برای یافتن واکسن کرونا شدت گرفته است و دولت‌های جهان درصدد رزرو پیش از موقع درمان‌های ثابت نشده بوده‌اند. حالا محققان آکسفورد به نتایج بسیار امیدوارکننده ای رسیده اند و خبرهایی نیز از روسیه به گوش رسیده است.

پروتکل های بهداشتی

رئیس مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد

کمرنگ شدن نظارت بر رعایت دستور العمل ‌های بهداشتی

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در حال حاضر نظارت ‌های تیمی بر روند رعایت دستور العمل ‌های بهداشتی بسیار کمرنگ شده و در برخی شهرها انجام نمی‌ شود و در برخی شهرها نیز نظارت ضعیف است.

دولت

علم و فناوری گزارش می دهد؛

سیر تا پیاز "طرح گشایش اقتصادی" دولت / فروش ریالی اوراق نفت به مردم چه چالش هایی را برای کشور به دنبال خواهد داشت ؟

بنابر خبرهای رسیده قرار است دولت با اجرای طرحی با عنوان "گشایش اقتصادی" ، با هدف کاهش نقدینگی و جبران کسری بودجه خود ، اقدامات اساسی انجام دهد که این طرح البته باتوجه به زوایای پنهانی که دارد با واکنش کارشناسان و نمایندگان مجلس روبه رو شده است .

بارش شهابی برساوشی مهمترین بارش شهابی سالیانه است/ همه جا اوج بارش در بازه زمانی «۲۱ تا ۲۳ مردادماه»

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی:

بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است/ امکان مشاهده حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با بیان این که بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است و شبهای اوج بارش هم از ۲۱ تا ۲۳ مردادماه می باشد، گفت: معمولا اگر آسمان کاملا تاریک و بدور از موانع نوری باشد تا حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت هم قابل دیدن است.

اسکلت

این اسکلت فلزی می تواند امکان دوباره راه رفتن را برای معلولین فراهم کند !

به تازگی محققین نوعی اسکلت فلزی با نام "MyoSwiss" ساخته اند که معلولین با آن می توانند طعم دوباره راه رفتن را حس کنند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب