خبرگزاری علم و فناوری

رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر:

دانشگاه خلیج فارس بوشهر؛ اقدامات انجام شده در مقابله با کرونا

دکترعبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر گفت: دانشگاه خلیج فارس با شیوع ویروس کرونا و با هدف صیانت هر چه بیشتر از سلامت کارکنان، اعضای هیات علمی و دانشجویان، در هماهنگی با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و کمیته بحران استان بوشهر، از تاریخ ۴/۱۲/۱۳۹۸ با تشکیل نخستین جلسه اضطراری هیأت رئیسه، اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ دانشگاه خلیج فارس هم راستا با عزم دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در جهت مبارزه با شیوع ویروس کرونا و با هدف صیانت هر چه بیشتر از سلامت کارکنان، اعضای هیات علمی و دانشجویان، در هماهنگی با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و کمیته بحران استان بوشهر، از تاریخ 4/12/1398 با تشکیل نخستین جلسه اضطراری هیأت رئیسه، اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز کرد.

در ادامه و طی هفته‌های اخیر، اقدامات مؤثری در حوزه‌های مدیریت بحران، آموزش مجازی، فعالیت‌های فناورانه و خدمات فرهنگی – آموزشی در دانشگاه خلیج فارس انجام گرفته که اهم آنها در حوزه‌های «پژوهش و فناوری»، «آموزشی»، «اداری و مالی» و «فرهنگی و دانشجویی» می‌باشد.

تولید فرمولاسیون ژل ضد عفونی کننده دست با خواص نرم کنندگی

دکترعبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر با بیان فعالیت‌های تولیدی و فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان متناسب با نیازهای دوران بحران کرونا اظهار داشت: با توجه به شیوع جهانی ویروس کرونا و ایجاد بحران سلامت، شرکت لیان‌سازان دانش محور و با حمایت‌های دانشگاه خلیج فارس و مرکز نوآوری و کارآفرینی آن دانشگاه به محض ورود ویروس به ایران، تیم تحقیقاتی این شرکت با تجربه‌ای که در حوزه مواد پاک کننده و دارویی داشت، توانست فرمولاسیون ژل ضد عفونی کننده دست با خواص نرم کنندگی، محافظت کنندگی و ترمیم کنندگی پوست دست را تهیه و تجاری‌سازی کند.

ژل ضد عفونی کننده دست بدون اسانس و رنگ پریچه - لیان سان

وی افزود: به منظور تسهیل در فرآیند تجاری‌سازی و عرضه محصول شرکت لیان‌سازان دانش محور با مهندس حامد پریچه (برند پریچه) و مهندس جواد به نژاد قرارداد همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک امضا نمود. هم اکنون ژل ضد عفونی کننده دست با برند پریچه به بازار مصرف ارائه می‌گردد. در ادامه شرکت لیان سازان دانش محور به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا دو محصول دیگر برای ضدعفونی نمودن سطوح حساس و سطوح سخت و غیر حساس را فرموله و به بازار عرضه نموده است.

تولید روزانه 5 هزار عدد ژل ضد عفونی کننده دست

مصلح در ادامه گفت: در حال حاضر کارگاه تولید شرکت لیان سازان دانش محور در محل دانشکده مهندسی نفت گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس قرار دارد. این شرکت توانایی تولید روزانه 5 هزار عدد ژل ضد عفونی کننده دست و 3 هزار محلول ضد عفونی کننده دست و سطوح و همچنین 1 تن محلول ضد عفونی کننده سطوح سخت را دارا می‌باشد که در صورت دردسترس قرار گرفتن مواد اولیه، این شرکت می‌تواند تولید خود را به 3 برابر این ظرفیت برساند.

رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر با اشاره به هسته فناور آلاگل  اظهار داشت: این شرکت که زیرمجموعه بخش فناوری دانشگاه خلیج فارس است و در قالب هسته نوآور دانشگاه فعالیت می‌کند، متشکل از تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه است و در زمینه تولید ژل ضدعفونی کننده دست از گیاه آلوئه ورا فعالیت می‌کند و در حال حاضر در تلاش برای کسب مجوز است. این تیم تمامی زیرساختهای لازم جهت تولید را مهیا کرده و به محض صدور مجوز، به جمع تولیدکنندگان ژل صدعفونی کننده دست اضافه خواهند شد.

وی افزود: شرکت ایده پردازان ژاله خورشید (فودجو(؛ این شرکت که یکی از شرکت‌های زیرمجموعه مرکز نوآوری صنایع خلاق دانشگاه خلیج فارس است اولین سامانه سفارش اینترنتی غذا در بوشهر و غرفه برگزیده الکامپ ۱۳۹۶ استان است و طی ۵ سال اخیر با بیش از ۱۰۰ رستوران و فروشگاه مواد غذایی بوشهر همکاری داشته است.

راه اندازی «شیوه ارسال بدون تماس»

مصلح بیان داشت: خدمات جدید این شرکت بر اساس «شیوه ارسال بدون تماس» شده است که در آن فروشنده و پیک هیچ گونه برخورد مستقیمی با محصولات ندارند. کاربرد این شیوه مانع از انتقال این ویروس از طریق خرید مواد اولیه می شود. علاوه بر محصولات موجود در سوپرمارکت ها، به زودی بخش میوه، سبزیجات و سیفی جات، گوشت و مرغ گرم نیز به خدمات این شرکت افزوده خواهد شد.

راه‌اندازی سامانه مدیریت یادگیری دانشگاه خلیج فارس lms.pgu.ac.ir

وی در ادامه با بیان اهم فعالیت‌ها و اقدامات معاونت پژوهش و فناوری این دانشگاه گفت: دانشگاه خلیج فارس در راستای پیگیری و مبارزه با شیوع ویروس کرونا بخش آموزش فضای مجازی را فعال کرده و سامانه مدیریت یادگیری دانشگاه خلیج فارس lms.pgu.ac.irرا راه اندازی نموده است.

رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر افزود: این سامانه، یک سامانه Learning Management System  است که همه اعضای هیات علمی (تمام وقت و حق التدریس) و دانشجویان در آن عضو می‌باشند و از امکان استفاده از قابلیت‌های آن برخوردار می‌باشند و در حال حاضر این سامانه تمامی امکانات مورد نیاز آموزش را در اختیار کاربران آن قرار می‌دهد.

7 نکته در مورد نحوه آموزش مجازی | نرم افزار آموزش مجازی - نرم ...

 

مصلح با بیان امکانات این سامانه اظهار داشت: بار گذاری محتواهای گوناگون (فایل اسناد، صدا، تصویر، فیلم و غیره) در صفحه درس، تالار گفت و گو برای بحث و سوال و جواب‌های درسی بین استاد و دانشجویان درس، چت متنی برای گفتگوی آنلاین بین دانشجویان و استاد، برگزاری آزمون آنلاین تشریحی و تستی، دادن تکالیف زمان‌مند به دانشجویان و تحویل گرفتن تکلیف دانشجویان از طریق سامانه، فرستادن ایمیل یا پیام به همه دانشجویان یا هر دانشجوی دلخواه از جمله امکانات این سامانه است.


وی با اشاره به سامانه وبینار دانشگاه خلیج فارس گفت: (mt.pgu.ac.ir) این سامانه برای برگزاری کلاسهای آنلاین، جلسات آنلاین مانند جلسات گروه، دانشکده و غیره و نیز کنفرانس‌های آنلاین راه اندازی شده است. سامانه مدیریت یادگیری دانشگاه نیز به صورت اتوماتیک به این سامانه متصل است و از آن استفاده میکند. نشست‌های اینترنتی دانشگاه از طریق این سامانه صورت میگیرد. این سامانه تمام امکانات نشست یا کنفرانس آنلاین را دارد و با حدود ۱۰۰ نفر کاربر آنلاین تست شده است.

رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر تصریح کرد: در صورتی که سامانه وبینار اصلی دانشگاه دچار مشکل شود، این سامانه به عنوان گزینه دوم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر مصلح گفت: در بخش آموزش، علیرغم تعطیلی کلاسهای حضوری خوشبختانه خلل و وقفه‌ای در روند آموزش ایجاد نشد و با توجه به آماده بودن زیرساخت‌های سامانه آموزش مجازی، انتقال کلاسها و محتواهای آموزشی به این بخش به سرعت انجام پذیرفت.

فعال کردن سامانه آموزش مجازی دانشگاه lms.pgu.ac.ir

وی افزود: اهم اقدامات صورت گرفته در بخش معاونت آموزشی در جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا به فعال کردن سامانه آموزش مجازی دانشگاه lms.pgu.ac.ir برای تمامی دروس ترم جاری که با استقبال اعضای هیات علمی و دانشجویان، تمامی دروسی که امکان ارائه آنها به صورت مجازی وجود داشته است، در سامانه مدیریت یادگیری دانشگاه خلیج فارس فعال شده و محتواهای آموزشی در آنها در حال بارگذاری شدن است. همچنین استادان دروس مختلف از طریق همین سامانه، اقدام به برگزاری کلاس های آنلاین می‌نمایند و بدین ترتیب هیچ وقفه و خللی در امر آموزش ایجاد نشده و روند ارائه دروس به صورت مجازی به دانشجویان تا پایان دوره تعطیلی کلاسها به همین شکل ادامه یابد.

 

رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر با اشاره به اهمیت موضوع شیوع کرونا و سلامتی کارکنان و دانشجویان افزود: از روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا و در پی تشکیل نخستین جلسه اضطراری هیأت رئیسه، با توجه به عدم تشکیل کلاسها به صورت فیزیکی و کاهش مراجعات دانشجویان، دستورالعمل ویژه‌ای جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در تمام حوزه‌های اداری دانشگاه در هیأت رئیسه طرح، تصویب و ابلاغ شد و در این دستورالعمل ضمن اعلام تسهیل اعطای مرخصی به کارکنان، امکان انجام دورکاری نیز برای افرادی که شرایط انجام وظایف اداری به صورت دورکاری (با نظر مافوق) برای آنان فراهم بود‌ در نظر گرفته شد و اتاق‌ها و محل‌های حضور کارکنان و ارباب رجوع گندزدایی و ضدعفونی گردید.

وی افزود: ضمن توزیع ژل ضدعفونی ویژه دست در میان کارکنانی که در محل کار حاضر بودند، در نگهبانی درب اصلی نیز ژل ضدعفونی برای مراجعین قرار داده شد تا با راهنمایی نگهبان قبل از ورود مراجعین، نسبت به ضدعفونی دست آنان اقدام گردد.

 

فراخوان «پویش دانشجویی مقابله با کرونا»

مصلح با اشاره به کارهای انجام شده در بخش معاونت فرهنگی و دانشجویی، گفت:  اقدامات متنوعی به هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و همچنین کمک به ارائه اطلاعات مفید در حوزه بهداشت فردی و بهداشت روانی به کارکنان و دانشجویان انجام گرفته است از جمله: تعطیلی آشپزخانه و سلف سرویس، سم پاشی و ضدعفونی سلف سرویس و آشپزخانه با مواد ضدعفونی کننده تولید شده توسط بخش فناوری دانشگاه، مرخص کردن سرپرستان سراهای دانشجویی و ملزم نمودن آنها جهت استفاده ار مرخصی استحقاقی، تشویقی و دورکاری، چاپ بنر و توزیع بروشور در زمینه اقدامات پیشگیرانه از ابتلا به ویروس کرونا در سراهای دانشجویی در روزهای اولیه و قبل از تعطیل شدن آنها است.

گفتنی است: تهیه و انتشار نماواها و پیام‌های حاوی محتواهای روانشناسانه و بهداشتی با همکاری اعضای هیات علمی گروه روانشناسی جهت پیشگیری از ابتلا، کنترل فشار و اضطراب، بهینه کردن روابط خانوادگی در ایام حضور در منزل، چگونگی کنترل اضطراب کودکان، تلاش در جهت تقویت روحیه نشاط و شادی در روزهای بحران از جمله فعالیت این معاونت است.

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۳:۰۱

شناسه خبر: 90008

مطالب مرتبط :
یکی از مولفه‌های قدرت، تولید علم است/دشمن، به دنبال تخریب شخصیت‌های علمی است

فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر:

یکی از مولفه‌های قدرت، تولید علم است/دشمن به دنبال تخریب شخصیت‌های علمی است

«سردار علی رزمجو»، فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر گفت: اندیشه ‌علم‌گرایی و خودکفایی و رشد و پیشرفت در علوم مختلف در نظام‌ها قابل اهمیت است و شورای علمی بسیج در مقیاس استان بوشهر باید به جایی برسد که قدرت رقابت با استکبار را داشته باشد و یکی از مولفه‌های قدرت، تولید علم است.

کرونا

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد:

داستان دنباله‌دار مدعیان تولید شربت گیاهی کرونا در مازندران/ دریافت نامه تخلف در نظام پزشکی مازندران

داستان دنباله‌دار مدعیان تولید شربت گیاهی کرونا در مازندران وارد تحقیقات جدی رسیدگی در نظام پزشکی مازندران شده است.

شیوع کرونا، فرصتی  برای ارائه راهکارهای نوین آموزشی شد

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر؛

شیوع کرونا، فرصتی برای ارائه راهکارهای نوین آموزشی شد

دکتر شهناز پولادی، رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: اگرچه شیوع کرونا در کشورمان مشکلات و سختی‌هایی را بر سر راه نظام آموزشی قرار داده‌است، اما فرصتی ایجاد کرده تا راهکارهای نوین آموزشی در بوته آزمایش قرار گیرد.

تولیدمحصول فناورانه ضد ویروس کرونا توسط دانشگاه خلیج فارس

تولیدمحصول فناورانه ضد ویروس کرونا توسط دانشگاه خلیج فارس

دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر موفق به تولید دومین محصول فناورانه ضد ویروس کرونا شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب