در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری عنوان شد

کنکو الزامی گریز ناپذیر

کارشناس امور اجتماعی گفت:تاخیر در برگزاری کنکور سراسری مشکلی از جامعه هدف حل نمی کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی ؛ پاندمی ویروس کورونا ، به عنوان رخدادی کم نظیر در تاریخ جهان ، تمام شوونات زندگی جوامع بشری را تحت تاثیر مخرب خویش قرار داده است. رفتار خاص این ویروس که همه گیری با شیوع بالا و بیماریزایی شدید دارد، نظام سلامت کشورها را با چالش جدی مواجه نمود که هنوز هم تصمیم گیری برای نحوه مراقبت و کنترل بیماری با تعارضات جدی مواجه است.

بخش مهمی از این تعارضات در تصمیم گیری مدیریتی ، به مدیریت آموزش عمومی پایه و عالی بر می گردد.جدا هم سوال بسیار مهمی که افکار عمومی و مسوولین در یک پازل کاملا متعارض با آن روبرو هستند ، سلامت دانش آموزان و دانشجویان ، و همزمان تداوم آموزش های پایه و عالی است.

موضوع وقتی پیچیده تر می شود که هنوز رفتار بیماریزایی و نحوه کنترل و پیشگیری از آن و کارآمدی درمان های دارویی و اثربخشی بلند مدت دارو ، در ابهام قرار دارد.

با وجود چنین سوالات بی پاسخ مهم و حیاتی، در کشور خود به ماه برگزاری کنکور سراسری رسیده ایم که دغدغه مشترک والدین و مسوولین و مجلس شورای اسلامی است.

سوال مهمی که مطرح است ؛ آیا کنکور برگزار شود یا خیر؟ اگر جواب مثبت است ، چگونه با حفظ ایمنی دانش آموزان این رویداد مهمی علمی را برگزار کرد؟

دکتر هوشنگ عطاپور پزشک و کارشناس امور اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی ؛ با اشاره به اینکه تاخیر در برگزاری کنکور سراسری مشکلی از جامعه هدف حل نمی کند گفت: چون میزان تاخیر محل سوال است. تا کی باید این رویداد علمی را به تاخیر انداخت ، در حالی که این فرایند هر سال با حضور دانش آموزان سال بعد به شکل متمادی و متوالی برگزار می شود و از نظر برنامه ریزی ، تاخیر سیستم آموزشی کشور را با مشکلات دامنه داری مواجه می کند. از طرفی دانش آموزان و خانواده های آنها هم پس از مدت ها تلاش ، مناظر برگزاری آزمون و استراحت دانش آموزان هستند، ولی همزمان دغدغه سلامت آنها را هم دارند.

کارشناس امور اجتماعی افزود:فصل آتی هم که پاییز است ، زمان شیوع بیماری های تنفسی است که می تواند شیوع بیماری کورونا را در جامعه و تجمع های امتحانی و آموزشی تشدید کند و  اگر در مرداد ماه شرایط آزمون ایمن فراهم نباشد ، قطعا در پاییز و زمستان ، امری محال خواهد بود.

دکتر عطاپور ادامه داد: با در نظر گفتن متغیرهای فرایندی و شرایط روانی جامعه و با توجه به امکان کاربست پروتکل های بهداشتی ، و اعمال رویکردهای علمی می توان کنکور سراسری را برگزار کرد.

این کارشناس گفت:بررسی های میدانی از جمعیت دانش آموزان و مصاحبه با آنها هم نشان می دهد ، دانش آموزان پشت کنکوری هم خواهان برگزاری ایمن و بهداشتی کنکور سراسری هستند.

اما کدام مدل از برگزاری کنکور سراسری در این شرایط توصیه می شود:

کارشناس امور اجتماعی با اشاره به ضرورت پروتکل های بهداشتی در زمان برگزاری کنکور افزود:پروتکل الزامی موثر همان رعایت فاصله گذاری فیزیکی ( اجتماعی) و رعایت اصول بهداشتی و از همه مهمتر تعهد دانش آموز ، خانواده و مسوولین برای رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی ادامه داد:این تعهد شرط بنیادین برگزاری کنکور سراسری است‌ اگر باور و ایمان راستین برای برگزاری ایمن و بهداشتی کنکور با رعابت دقیق پروتکل های بهداشتی اختصاصی کنکور نباشد ، برگزاری آن می تواند به یک فاجعه منجر شود؛ اما درصورت رعایت دقیق و متعهدانه و اخلاقی دستورالعمل ها ، می توان به ایمنی آن اطمینان حاصل کرد.

چند پیشنهاد در این زمینه کارساز و راهگشاست:

دکتر هوشنگ عطاپور افزود:تدوین و ابلاغ دستورالعمل ها و آموزش عمومی آن به مجریان برگزاری کنکور و دانش آموزان و خانواده های آنها. بسیار مهم است که چند روز قبل از برگزاری کنکور سراسری ، دستورالعمل ها ابلاغ  و از طریق رسانه های ملی و شبکه های اجتماعی در دسترس به اطلاع دانش آموزان و خانواده ها برسد.

وی ادامه داد:برخلاف سال های گذشته ، باید حوزه های امتحانی افزایش داده شده و با طراحی مدل های فضایی ، بر اساس نسبت تعداد دانش آموز به مساحت حوزه ، بر آوردهای لازم برای افزایش متناسب حوزه های امتحانی صورت بگیرد.

کارشناس امور اجتماعی بیان کرد: گام بعدی تدوین پروتکل های حضور در امتحان و جلوگیری از تجمع و تنظیم فرایندها به شکلی است که دانش آموزان در ورودی ها و خروجی ها تجمع اجباری نداشته باشند و مجریان بر رعایت اصول و ضوابط بهداشتی ابلاغی به شدت و سفت و سخت نظارت بکنند و اگر دانش آموزی نخواست این ضوابط را رعایت نکند، مانع حضور وی سر امتحان گردند.

عطاپور افزود:در نهایت تیم نظارت بهداشتی و استانداری ها بر اجرای دقیق پروتکل ها نظارت بکنتد تا دستورالعمل های اجرایی با قوت و حدیت اجرا شود.

در صورتی که این اصول رعایت شود ، می توان ضمن جلوگیری از انتقال بیماری ، امنیت روانی خانواده ها را نیز تامین کرد و در نهایت خللی هم در سیستم آموزشی کشور رخ نخواهد داد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۴:۰۱

شناسه خبر: 90029

مطالب مرتبط :
۱۲۳۴۵۶

کرونا و چالش‌های نظام آموزشی در سال تحصیلی جاری

تامین گوشی داشتن زیرساخت‌های اینترنتی و در عین حال افزایش سواد رسانه‌ای خانواده‌ها و تهدید کرونا از مهمترین چالش‌های نظام آموزشی در سال تحصیلی جاری است که متولیان امر باید برای همه موضوعات برنامه‌ای مدون داشته باشند.

کنکور

کنکور امسال با رعایت پروتکل های بهداشتی در دانشگاه شهرکرد برگزار می شود

رئیس دانشگاه شهرکرد گفت: کنکور امسال با رعایت پروتکل های بهداشتی و در فضایی کاملا بزرگ برگزار می شود که خانواده ها هیچ دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.

کنکور

دانشگاهها کمک کار آموزش و پرورش مازندران در برگزاری کنکور

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران، گفت: مراکز آموزش عالی کمک کمک کار آموزش و پررورش مازندران در برگزاری کنکور شدند.

توسط دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع یک LED در مقیاس نانو

دانشمندان موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) به سرپرستی دانشمند ایرانی خود LED را ابداع کرده اند که می تواند کلید غلبه بر محدودیت طولانی مدت در بهره وری منابع نور باشد.

همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» برگزار می شود

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس؛

همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» برگزار می شود

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» به همت بسیج علمی پژوهشی و فناوری ناحیه مبارکه با همکاری بسیج علمی دانشجویی برگزار می شود.

کنکور

معاون علوم پزشکی خبر داد

تدابیر دانشگاه علوم پزشکی برای برگزاری مطلوب کنکور ۹۹ در کهگیلویه و بویراحمد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از تدابیر این دانشگاه برای برگزاری کنکور ۹۹ خبر داد.

کنکور

معاون استاندار کرمانشاه تاکید کرد:

استفاده از همه ظرفیت‌های استان کرمانشاه برای برگزاری آزمون سراسری

معاون استاندار کرمانشاه بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌های استان کرمانشاه برای برگزاری آزمون سراسری تاکید کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب