توسط دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع یک LED در مقیاس نانو

دانشمندان موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) به سرپرستی دانشمند ایرانی خود LED را ابداع کرده اند که می تواند کلید غلبه بر محدودیت طولانی مدت در بهره وری منابع نور باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از فیز؛ یک طراحی جدید برای دیودهای ساطع کننده نور (LED) که توسط تیمی از جمله دانشمندان موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) تهیه شده است، می تواند کلید غلبه بر محدودیت طولانی مدت در بهره وری منابع نور باشد.

این طرح که با استفاده از LED های میکروسکوپی در آزمایشگاه نشان داده شده است، به افزایش چشمگیر درخشندگی و همچنین در ایجاد نور لیزر منجر می شود - تمام خصوصیاتی که می توانند آنرا در طیف وسیعی از برنامه های بزرگ و کوچک اندازه گیری کنند.

این تیم که شامل دانشمندان دانشگاه مریلند، انستیتوی پلی تکنیک رنسلائر و مرکز تحقیقات IBM توماس جی واتسون نیز می باشد، کار خود را در مقاله ای که امروز در ژورنال Science Advances منتشر شده است، شرح داده است. دستگاه آنها از 100 تا 1000 برابر افزایش درخشندگی نسبت به طرح های LED معمولی ریز و درشت با اندازه کوچک نشان می دهد.

بابک نیکوبخت، که طرح جدید را طراحی کرده است، گفت: این یک معماری جدید برای ساخت LED است. ما از همان مواد LED های معمولی استفاده می کنیم. تفاوت در نوع ما شکل آنهاست.

LED ها برای ده ها سال وجود داشته اند، اما توسعه LED های روشن جایزه نوبل را به دست آورد و دوره جدیدی از روشنایی به وجود آمد. با این حال، حتی ال ای دی های مدرن نیز محدودیتی دارند که طراحان آنها را ناامید می کند.

تا حدی، تغذیه یک چراغ برق بیشتر LED باعث می شود که درخشش بیشتری پیدا کند، اما به زودی میزان روشنایی از بین می رود و باعث می شود LED بسیار ناکارآمد باشد. این موضوع با نام "افت کارایی" توسط این صنعت، در نحوه استفاده از LED ها در تعدادی از برنامه ها از فناوری ارتباطات گرفته تا کشتن ویروس ها امیدوار کننده است.

در حالی که طراحی جدید LED آنها بر افت کارایی غلبه کرده است، محققان در ابتدا برای حل این مشکل اقدام نکردند. هدف اصلی آنها ایجاد یک LED میکروسکوپی برای استفاده در کاربردهای بسیار کوچک مانند فناوری آزمایشگاهی بر روی تراشه است که دانشمندان NIST و جاهای دیگر در حال پیگیری آن هستند.

این تیم با طراحی کاملاً جدیدی برای بخشی از LED که درخشش دارد آزمایش کرده است: برخلاف طراحی مسطح بکار رفته در LED معمولی، محققان منبع نوری را از رشته های اکسید روی نازک و طولانی ساخته اند که به آنها باله می گویند. (بلند و نازک از نظر نسبی هستند: هر باله فقط حدود 5 میکرومتر طول دارد و حدود یک دهم از طول آن به طور متوسط ​​از موی انسان کشیده شده است.) آرایه باله آنها به نظر می رسد مانند یک شانه کوچک است که می تواند تا مناطقی به اندازه 1 سانتی متر یا بیشتر گسترش یابد.

نیکوبخت گفت: ما فرصتی را در باله ها دیدیم، زیرا فکر می کردیم شکل طولانی و جنبه های جانبی بزرگ آنها می توانند جریان الکتریکی بیشتری را دریافت کنند. در ابتدا فقط می خواستیم اندازه گیری کنیم که طراحی جدید چقدر می تواند کار کند. ما شروع به افزایش جریان کرده ایم و می دانیم که می خواهیم آن را بیرون بریزیم تا بسوزد، اما فقط روشن تر شد.

A light bright and tiny: NIST scientists build a better nanoscale LED 

طراحی جدید آنها در طول موج های درخشانی بین مرزهای بنفش و ماوراء بنفش درخشان بود و حدود 100 تا 1000 برابر بیشتر از LED های معمولی ریز تولید می کند. نیکوبخت نتیجه را یک کشف اساسی مهم توصیف می کند.

وی ادامه داد: یک LED معمولی کمتر از یک میکرومتر مربع در منطقه با حدود 22 نانووات برق تولید می کند، اما این می تواند تا 20 میکرووات تولید کند. این نشان می دهد که این طرح می تواند بر افت راندمان LED ها برای ایجاد منابع نوری روشن تر غلبه کند.

گریگوری سیمین، استاد مهندسی برق در دانشگاه کارولینای جنوبی که درگیر این پروژه نبود، گفت: این یکی از کارآمدترین راه حلهایی است که من دیده ام. جامعه سالهاست که در تلاش است تا کارآیی LED را بهبود ببخشد، و رویکردهای دیگر هنگام استفاده از LED های طول موج زیر قطعه مشکلات فنی دارند. این رویکرد کار را به خوبی انجام می دهد.

این تیم با افزایش جریان، کشف غافلگیرکننده دیگری کردند. در حالی که در ابتدا LED در طیف وسیعی از طول موج می درخشید، انتشار نسبتاً گسترده آن در نهایت به دو طول موج از رنگ بنفش شدید کاهش می یابد. این توضیحات واضح و روشن شد: LED کوچک آنها به یک لیزر کوچک تبدیل شده بود.

نیکوبخت افزود: تبدیل یک LED به لیزر نیاز به تلاش زیادی دارد. این امر معمولاً نیاز به اتصال یک LED به یک حفره تشدید دارد که اجازه می دهد تا نور لیزر به دور خود حرکت کند. به نظر می رسد که طراحی باله می تواند کل کار را به تنهایی انجام دهد، بدون اینکه نیازی به افزودن حفره دیگری باشد.

یک لیزر کوچک برای کاربردهای مقیاس تراشه نه تنها برای سنجش شیمیایی، بلکه در محصولات ارتباطی دستی بعدی، نمایشگرهای با کیفیت بالا و ضد عفونی نیز بسیار مهم است.

نیکوبخت گفت : این یک پتانسیل مهم برای ایجاد یک بلوک ساختمانی مهم است. در حالی که این کوچکترین لیزری نیست که مردم ساخته اند، این یک نوع بسیار روشن است. عدم وجود افت کارایی می تواند این کار را مفید کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 90033

مطالب مرتبط :
مسیر زرد بیانگر انتقال انرژی اکسیتون بین ورق های نانو با ضخامت های مختلف است.

ساخت LED فوق کارآمد بر پایه نوارهای بسیار باریک پروسکایت

اخیرا در یک پروژه تحقیقاتی مشترک با همکاری دانشمندان دانشگاه سیتی در هنگ کنگ (CityU) یک ماده پروسکایت بسیار نازک برای مدل کم مصرف تری از LED ها تولید شده است.

ماسک

ماسک صورت LED هنگام کار صحبت می کند و در صورت درخواست لبخند می زند

یک سازنده بازی های indie اکنون JabberMask را راه اندازی کرده است که می تواند با گفتار شما به موقع مانند دهان حرکت کند، یا در صورت تمایل لبخند بزند یا ایموجی نشان دهد.

تلفن

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت دستگاهی که می تواند تا ۹۹/۹۹ درصد انواع آلودگی های تلفن همراه تان را پاک نماید + فیلم و عکس

به تازگی محققان کره جنوبی موفق به ساخت نوعی دستگاه پیشرفته ای شده اند که علاوه بر شارژ بی سیم تلفن همراه می تواند در مدت ۵ دقیقه تا ۹۹/۹۹ درصد تلفن هوشمندتان را از انواع آلودگی ها پاک نماید .

پوست

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

بازسازی پوست پس از سوختگی های شدید

محققان دانشگاه کالگری کانادا با همکاری دانشمند ایرانی خود موفق به کسب بینش‌های جدیدی در مورد ترمیم پوست پس از سوختگی شدید شدند.

ساعت

توسط محقق ایرانی دانشگاه UCLA تحقق یافت؛

ساعت هوشمند سطح داروهای داخل بدن را ردیابی می کند

مهندسان دانشکده مهندسی UCLA Samueli با همکاری محقق ایرانی خود و همکارانشان در دانشکده پزشکی استنفورد در مطالعه اخیرشان نشان داده اند که یک ساعت هوشمند می تواند مواد شیمیایی موجود در عرق را تجزیه و تحلیل کند و سطح داروهای داخل بدن را ردیابی کند.

مالک اشتر

دهمین جشنواره مالک اشتر در استان اردبیل برگزار شد

دهمین جشنواره مالک اشتر سپاه حضرت عباس علیه السلام استان اردبیل با تجلیل از فرماندهان و رده‌های برتر سپاه و بسیج برگزار شد.

۵۴۴۵۵۴

کشف محققان دانشگاه جورج واشنگتن؛

داروی جدیدی که عفونت و انتقال ایدز را در سلولهای ایمنی بدن انسان مسدود می کند

طبق یک مطالعه منتشر شده در ۱۳ آگوست در مجله PLOS Pathogens، یک داروی سیستم ایمنی بدن به نام فینگولیمود، که برای درمان مولتیپل اسکلروزیس تأیید شده است، ویروس نقص ایمنی بدن ایدزHIV) ) و انتقال در سلولهای ایمنی بدن را مسدود می کند.

۱۲

علم و فناوری گزارش می دهد؛

مسکن رویای دست نیافتنی برای جوانان!

در سال جاری قیمت خانه و آپارتمان در نقاط مختلف کشور افزایش بی سابقه ای داشته است.

مهندسی

آشنایی با پردرآمدترین رشته های مهندسی در جهان!

فارغ‌التحصیلان رشته‌های"STEM"(علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) در سراسر جهان، جزء ثروتمندترین افراد جهان هستند.

۱۲

در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری عنوان شد

کنکو الزامی گریز ناپذیر

کارشناس امور اجتماعی گفت:تاخیر در برگزاری کنکور سراسری مشکلی از جامعه هدف حل نمی کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب