یادداشت/

برگزاری آئین های محرم با شرایط خاص

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) فرموند: شهادت امام حسين عليه ‌السلام يک داغ سوزاني است در دل مؤمنين که هرگز به سردي نمي ‌گرايد. (جامع الاحاديث‌ الشيعه، ج ١٢، ص ٥٥٦)

از آنجائی که مکتب عاشورا بزرگترین سرمایه معنوی و یکی از محکمترین نقاط اتکاء ما شیعیان است و  ما هر آنچه از دین و معارف الهی و آزادگی و حریت داریم همه را مدیون آن هستیم.

لذا سال ها است که عناصر جبهه ابلیس برای کمرنگ نمودن و یا محو نمادهای آن تلاش می کنند. لیکن به رغم اندیشه های ناپاک، عشق و شور حسینی هر روز پر فروغ تر از پیش شده و تا در هم پیچیدن طومار ظلم در جهان این پرچم هرروز برافراشته ترخواهد بود.

امسال شرایط ویژه ای را پیش رو داریم. جهان بشریت در معرض عنصر بیماری زای منحوسی است که فعلاً تنها چاره مقابله با آن رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده اجباری و همگانی از ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی است. بنابراین حضور افراد آسیب پذیر و دارای بیماری های زمینه ای در اجتماعات ممنوع عقلی و شرعی است.

همچنین حضور افراد بیمار و ناقلِ بدون علامت در اجتماعات به شرط اطلاع داشتن از ناقل بودن، موجب ضمان است. با توجه به شرایط فعلی پیش بینی می شود اجتماعات عزاداری محرم امسال کم جمعیت تر و زمان برگزاری آنها نیز محدودتر از سال های گذشته باشد.

در فرصت های طولانی در خانه ماندن، ‌توصیه به مطالعه بیشتر  آثاری در زمینه تاریخ و فلسفه قیام عاشورا و وصیت نامه های شهدا پیشنهاد می شود.

به علاوه شایسته است امسال به طور ویژه ای  همه علاقه مندان به سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام  بر سر درب منازل و مغازه ها و کوچه ها و معابر بیرق های عزا برافراشته دارند و نما و ظاهر شهرها و روستاها را بیشتر از سال های پیش محرمی کنیم.

 

علیرضا زمانی راد

پژوهشگر و دانشجوی دکترای حقوق عمومی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰:۰۹

شناسه خبر: 90053

مطالب مرتبط :
مجلس شورای اسلامی

یادداشت/

اصلاح قوانین با مشورت نخبگان

امیدواریم برای اصلاح قانون شهرداری ها با استفاده از نظرات نخبگان و فرهیختگان مشکلات موجود برطرف شود.

نخبگان

یادداشت/

نشست با نخبگان لازمه نظارت های میدانی مجلس

بازدید میدانی رئیس‌ مجلس و سایر نمایندگان، از استان ها و حوزه های انتخابیه باید با نشست های تخصصی با کارشناسان، متخصصین، نخبگان، صاحب نظران، ذی نفعان و متضرران و منتقدین محلی و منطقه ای از مصوبات مجلس و اقدامات اجرائی مجلس همراه شود.

دکتر محمد پدرام

پرفسور محمد پدرام به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست

استاد برجسته و پرافتخار دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز پس از چندین روز تحمل درد و رنج ناشی از کرونا به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست.

امارات

علم و فناوری بررسی می کند ؛

چرا ایران بر سر امارات «داد» زد ؟

اعتراض شدید و غلیظ ایران به اقدام اماراتی‌ها در علنی کردن روابط خود با رژیم صهیونیستی برای بسیاری در کشور غیرقابل باور بود، اما آنهایی که سیاست را می‌دانند و می‌فهمند که این موضع‌گیری بسیار به‌جا، درست و از موقعیت مناسب صورت گرفته است.

سیدالشهدا

آیت الله العظمی وحید خراسانی:

عزای سیدالشهداء(ع) با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود

یک مرجع تقلید شیعیان بر برگزاری عزای سیدالشهداء(ع) با رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.

عزاداری

با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی صورت می گیرد؛

سینه ستبر ایران اسلامی مهیای اقامه عزای ماه محرم/نذورات توزیع اقلام بهداشتی باشد

سینه ستبر ایران اسلامی برای اقامه عزای سید و سالار شهیدان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی آماده می شود.

ماسک

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ‌ای خوزستان:

استفاده از ماسک در خوزستان به ۴۹ درصد رسید

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ‌ای مرکز بهداشت خوزستان گفت: میزان استفاده از ماسک در هفته سوم مردادماه با دو درصد کاهش در در استان خوزستان ۴۹ درصد بوده و این در حالی است که این رقم در هفته دوم مردادماه ۵۱ درصد بوده است.

پروتکل های بهداشتی

رئیس مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد

کمرنگ شدن نظارت بر رعایت دستور العمل ‌های بهداشتی

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در حال حاضر نظارت ‌های تیمی بر روند رعایت دستور العمل ‌های بهداشتی بسیار کمرنگ شده و در برخی شهرها انجام نمی‌ شود و در برخی شهرها نیز نظارت ضعیف است.

ماسک سه لایه

معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

بیمارستان های خوزستان کمبود ماسک سه لایه دارند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: یکی از مشکلات مهم و فعلی ما نبود ماسک سه لایه در بیمارستان ها است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب