تولید سرکه چوب و قطران از شاخ و برگ درختان

شرکت آذران صنعت دشت پریخان مستقر در پارک علم و فناوری استان اردبیل موفق شده است از شاخ و برگ درختان سرکه چوب و قطران تولید کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل، سرکه چوب ( به انگلیسی:  wood vinegar) که از آن به عنوان اسید چوب و یا اسید پیروگلینوس یاد می‌شود، مایعی قهوه‌ای رنگ، کدر یا شفاف می‌باشد که از فرایند پرولیز به دست می آید. میزان کیفیت و کارایی این محصول وابستگی مستقیمی به کنترل دقیق دما و زمان در این فرایند و همچنین در نظر گرفتن ماده‌ی مصرفی و دوز و غلظت سرکه چوب نسبت به خاک یا گیاهی که قرار است در آن این محصول به کار برده شود، دارد.

شرکت آذران صنعت دشت پریخان مستقر در پارک علم و فناوری استان اردبیل موفق شده است از شاخ و برگ درختان سرکه چوب و قطران تولید کند.

این ماده ی خوشبو PH پایینی (حدود ۳) دارد، در حالی که میزان موادآلی این ماده به ۸ درصد می‌رسد که علاوه بر این، از قدرت تراوش بالایی نیز برخوردار است. سرکه چوب از ۲۰۰ ترکیب گوناگون تشکیل شده است که همگی ارگانیک و کاملا بی ضرر می‌باشند.

مهمترین ترکیب آلی در سرکه چوب اسید استیک می باشد که ۳ تا ۷ درصد آن و ۵۰ تا ۷۰ درصد مواد آلی آن را تشکیل می‌دهد. ترکیبات گوناگون درون این محصول موجب می‌شود که کارایی این محصول جهت استفاده‌ی ارگانیک برای موارد گوناگون، نتایج فوق العاده ای را به ارمغان بیاورد.

استفاده از این ماده در عصر باستان برای مصارف گوناگونی از قبیل پزشکی، خوراکی و کشاورزی به شکل محدودی در مناطق جغرافیایی مشخصی رواج داشت. در اواسط قرن شانزدهم میلادی ژوهان رودولف گلابر، شیمیدان آلمانی توانست این ماده را به شکل حرفه ای ارزیابی کند. اما بیشترین استفاده در آن زمان به عنوان خوراکی و یا درمان زخم‌ها و بیماری‌ها بود. از اوائل قرن نوزده میلادی استفاده از این محصول رواج بسیاری پیدا کرد اما این رواج برای استفاده جهت طعم‌دهی به محصولات غذایی بود. در اواخر قرن نوزده با تحقیقات گسترده روی این ماده، دانشمندان به تاثیرگذاری چشمگیر این محصول در زمینه‌ی محصولات کشاورزی پی بردند و در نتیجه استفاده از سرکه چوب برای مصارف کشاورزی در کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن، استرالیا و ایالات متحده امریکا رونق زیادی پیدا کرده است.

حمید قدیرزاده پریخانی مدیر عامل شرکت گفت: شرکت آذران صنعت دشت پریخان در زمینه کود و سموم کشاورزی ارگانیک، تولید سرکه چوب، قطران، گاز متان و پودر زغال فعالیت دارد.

وی افزود: تولید سرکه و قطران نقش اساسی در کاهش آلودگی محیط‌ زیست خواهد داشت.

چرا سرکه چوب

سرکه چوب قدرت جذب موادغذایی از خاک توسط گیاهان و همچنین توانایی سیستم دفاعی گیاهان را از افزایش می‌دهد. از آنجایی که این ماده از تخریب چوب به دست می‌آید، مواد غذایی مورد نیاز گیاه را نیز در خود دارد و خاک را غنی می‌کند، بنابراین استفاده از آن نه‌تنها کیفیت خاک را افزایش می‌دهد و آفت‌های خاک را از میان می‌برد، بلکه ریشه‌ی گیاه را تقویت نموده و قدرت جذب‌پذیری ریشه را افزایش می‌دهد، سبب زخیم شدن شاخه‌ها، ساقه ها و برگ‌ها شده و همچنین جوانه زدن بذر و رشد گیاه را سرعت می‌بخشد. میوه‌های درختانی که سرکه چوب روی آن‌ها مصرف می‌شود درشت‌تر، پررنگ‌تر، شیرین‌تر و همچنین ماندگارتر می‌باشد. به دلیل قابلیت نفوذ بالای ترکیباتی مانند الکل، کتون و آلدئید، با افزودن سرکه چوب به برگ گیاهان، این محصول سریع جذب گیاه می شود.

این محصول صد در صد ارگانیک، غیرسمی بوده و کاملا زیست تخریب پذیر می‌باشد. سرکه چوب می تواند میزان نیاز آب را به یک سوم کاهش دهد و در نتیجه مقاومت گیاه در برابر کم آبی را افزایش ‌دهد. استفاده از سرکه چوب، نیاز به کود را کاهش داده و همچنین تاثیر کود روی گیاه را سرعت می‌بخشد. افزودن آن به کودهای دامی سبب رفع بوی بد آن و تسهیل فرآیند کمپوست سازی می شود.

به شکل کوتاه می‌توان این گونه نتیجه گرفت که سرکه‌ چوب یک مایع آلی غنی با چگالی بالا با هزینه های تجاری اقتصادی مناسب می باشد که متناسب با زنجیره تامین موجود و زیرساخت های مزرعه ای است. این محصول یک منبع تغذیه‌ای آلی و پایدار می‌باشد که به کاهش وابستگی به شرکت های شیمیایی پرهزینه منجر می شود.

مصارف دیگر این محصول

استفاده از سرکه چوب به عنوان یک مواد افزودنی در خوراک دام، سبب افزایش کیفیت و بهتر شدن مزه‌ی گوشت می‌شود، سرکه چوب تنظیم کننده‌ی دستگاه گوارشی حیوان نیز بوده که استفاده‌ی بهتر از مواد مغذی در خوراک و در نتیجه کاهش نیاز به خوراک دام را نتیجه می‌دهد.

از ویژگی‌های منحصربفرد سرکه چوب ایفا کردن نقش یک سم کشاورزی قوی اما کاملا بی‌ضرر و ارگانیک می‌باشد؛ دفع حشرات و آفت‌ها از گیاه، جلوگیری از سرایت بیماری‌های قارچی و باکتریایی و ویروسی به گیاه و در عین حال عدم وجود بوی نامطبوع در این محصول، نقش سرکه چوب را به عنوان سمی تاثیرگذار و ارگانیک، پررنگ می‌کند. بنابراین محتوای طبیعی و قیمت مناسب آن سبب می‌شود که جایگزین مناسبی برای آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی باشد.

سرکه چوب در ایران

با توجه به نوظهور بودن کشف ویژگی‌های منحصر بفرد این محصول در زمینه‌ی کشاورزی، استفاده از سرکه چوب در ایران تا چند سال پیش کاملا ناشناخته بود، خوشبختانه به سبب تحقیقات و بررسی های محققین و دانشمندان ایرانی، استفاده از این محصول با سرعت چشمگیری در حال گسترش می‌باشد، شرکت آذران صنعت دشت پریخان با به کارگیری از آخرین تحقیقات و اکتشافات علمی توانسته است به عنوان اولین تولیدکننده‌ی انبوه سرکه‌ی چوب قدم به عرصه‌ی تولید ملی بگذارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱:۴۸

شناسه خبر: 90079

مطالب مرتبط :
سالک

لیشمانیوز پوستی (سالک) یک بیماری تک یاخته انگلی

لیشمانیوز پوستی یا سالک یکی از بیماریهای اندمیک در برخی از نواحی ایران می باشد که توسط تک یاخته لیشمانیا و از طریق نیش پشه خاکی به انسان منتقل می شود.

انرژی خورسیدی

ایلان ماسک از انجام پروژه انرژی خورشیدی در قطر به دنبال چیست؟

قطر سرشار از منابع نفت و گاز طبیعی است، اما از سال ۲۰۱۷ سیاست «زیاد روی منابع خود حساب باز نکنید» را اتخاذ کرده و شروع به تنوع بخشیدن در استفاده از انرژی خورشیدی کرده است. اکنون تسلا باتری‌های «پاور پک» را در اولین پروژه‌ی ذخیره‌سازی خورشیدی این کشور مستقر کرده است.

پوست

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

بازسازی پوست پس از سوختگی های شدید

محققان دانشگاه کالگری کانادا با همکاری دانشمند ایرانی خود موفق به کسب بینش‌های جدیدی در مورد ترمیم پوست پس از سوختگی شدید شدند.

لباس فضایی

ساخت لباس فضایی جدید ناسا برای حفظ سلامتی فضانوردان در شرایط ریزگرانش

محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو یک لباس فضایی جدید برای ناسا طراحی کرده است که قادر است فضانوردان را در شرایط ریزگرانش سالم نگه دارد.

کاغذ سنگی

سرنوشت سیاه ورق سفید کارخانه کاغذ سنگی محلات

کارخانه تولید کاغذ از ضایعات سنگ در شهرستان محلات که دوسال پیش برای فعالیت اقدام کرد حالا پس از گذشت دو سال همچنان در چاله مشکلات گیر کرده و در حسرت تولید است.

۵۴۴۵۵۴

کشف محققان دانشگاه جورج واشنگتن؛

داروی جدیدی که عفونت و انتقال ایدز را در سلولهای ایمنی بدن انسان مسدود می کند

طبق یک مطالعه منتشر شده در ۱۳ آگوست در مجله PLOS Pathogens، یک داروی سیستم ایمنی بدن به نام فینگولیمود، که برای درمان مولتیپل اسکلروزیس تأیید شده است، ویروس نقص ایمنی بدن ایدزHIV) ) و انتقال در سلولهای ایمنی بدن را مسدود می کند.

تبعیض بین فرزندان دختر و پسر

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران:

والدین از تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب کنند/ استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: سعی شود از هر گونه تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب شود و فرزندان دختر و پسر به یک اندازه مورد توجه والدین قرار گیرند.

ماهی خاویار

۱۴۳درصد افزایش رهاسازی مروارید سیاه دریای خزر در واحدهای آبزی در ۵ماه نخست امسال

رهاسازی ۱۲هزارو ۱۰۰قطعه انواع بچه ماهی خاویاری در واحدهای آبزی پروری در ۵ماهه نخست امسال از فعالیتهای اقتصادی استان مرکزی است ، این فرصت خوبی برای درآمدزایی و اشتغالزایی می باشد.

پرنده یخ زده

به گزارش علم و فناوری:

پرنده منجمد شده پس از ۴۶۰۰۰ سال کشف شد

در منطقه سیبری پرنده ای یخ زده یافت شده است که حدود ۵۰۰۰۰ سال قدمت دارد و همچنان تحقیقات روی آن ادامه دارد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب