سرنوشت سیاه ورق سفید کارخانه کاغذ سنگی محلات

کارخانه تولید کاغذ از ضایعات سنگ در شهرستان محلات که دوسال پیش برای فعالیت اقدام کرد حالا پس از گذشت دو سال همچنان در چاله مشکلات گیر کرده و در حسرت تولید است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، حیدری مدیرعامل کارخانه گفت: مواد اولیه کارخانه کاغذ سنگی کربنات کلسیم است که به دلیل معادن سنگ در شهرستان محلات به وفور یافت می‌شود.

حیدری افزود: بی توجهی به راه اندازی صنایع تبدیلی در حالی است که این مواد به صورت خام صادر می‌شود یا هدر می‌رود.

محمدی سرمایه گذار این کارخانه با اشاره به اینکه بیش از دو سال از کلنگ زنی و ساخت و تجهیز این کارخانه می‌گذرد، مشکلات بانکی و صدور مجوز‌ها را از مسائل اساسی راه اندازی این کارخانه دانست.

محمدی گفت: برای ایجاد این کارخانه که تماما از سوی بخش خصوصی سرمایه گذاری شده تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است که با راه اندازی آن ۱۲۰ نفر مشغول به کار می‌شوند و سالانه بیش از ۶ هزار تن کاغذ از ضایعات سنگ تولید می‌شود.

محمدی دیگر سرمایه گذار این کارخانه با بیان اینکه برای راه اندازی تجهیزات تولید، ۹۰ هزار تن کاغذ در سال برنامه ریزی شده بود گفت: با وجود مشکلات و موانع فعلا از این موضوع صرف نظر کردیم.

مواد اولیه جهت تولید کاغذ سنگی کاملا داخلی بوده و از کشوری دیگر وارد نمی شود. این مواد به کلی از موادی معدنی همچون سنگ تشکیل شده و برای بدست آوردن آنها نیازی به آسیب رساندن به محیط زیست نیست.
کاغذ سنگی را از خرده های سنگ آهک مورد استفاده در کارخانه های سیمان سازی، سنگبری های سنگ مرمر و همچنین در درجه بالاتر معادن سنگ آهک کشور تولید کرده و خمیر پالپ به آن اضافه نمی شود.
 چگونه کاغذ سنگی می تواند با مشکلات زیست محیطی مقابله کند.
در ترکیب مواد اولیه کاغذ سنگی حتی به مقداری ناچیز از چوب، آب، اسید و حتی انرژی های تجدید نا پذیری همچون نفت و گاز استفاده نمی شود.
با استفاده نشدن چوب درختان نیاز به قطع درختان و نابودی جنگل ها از میان برداشته شده و با مصرف نشدن آب مشکلات بی آبی پایان می یابد. همچنین استفاده نشدن از انرژی های تجدید ناپذیر موجب کاهش انتشار گاز CO2 شده که این اتفاق می تواند از اثر رد پای کربن و آسیب دیدن لایه اوزون جلوگیری کند.
استفاده نشدن آب و اسید برای تولید کاغذ سنگی همچنین، تولید پساب صنعتی را به صفر رسانده و موجب آلودگی آبهای جاری و سطحی نمی شود.
کاغذ سنگی و مقابله با انباشته شدن زباله
کاغذ تولید شده از سنگ آهک با قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید و تحت تاثیر پرتو ماوراء بنفش، بدون اینکه گاز سمی، شیرابه سمی تولید کرده و منظره ای زشت و بد بو را ایجاد کند، کاملا تجزیه می شود.
این فرایند بدین صورت است که؛ کاغذ سنگی هر بار به تکه های کوچکتری تبدیل شده تا در نهایت در فرآیندی تحت نام اثر عکسبرداری، به پودر کربنات کلسیم به همراه مقدار ناچیزی مواد افزودنی دیگر تبدیل شده که قابل استفاده و مفید است.

(پلی اتیلن موجود در بافت کاغذ سنگی تحت تاثیر گرم شدن بصورت بخار از سطح کاغذ جدا شده و وارد هوا می شود. این گاز سمی نبوده و هیچ خطری را به همراه ندارد.)
لازم به ذکر است؛ در صورتی که قصد بازیافت کردن کاغذ سنگی را داشته باشیم، می توان آن را در بازیافت تجاری پلاستیک درجه ۲ بدون نیاز به تزریق مواد دست اول و صرف هزینه ی زیاد بازیافت نموده و از آن برای تولید کاغذ سنگی و نیز پلاستیک استفاده نمود.
عمده ترین ماده مورد استفاده در بافت کاغذ سنگی به میزان ۸۰ درصد، کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک بوده که با ۱۵ درصد پلی اتیلن پرچگال و ۵ درصد مواد افزودنی ترکیب شده و گرانول هایی ایجاد می کند که بعدها تبدیل به کاغذ سنگی می شوند. این مواد بطور طبیعی سفید بوده و به همبن جهت اسید و سفید کننده ای برای رنگبری نیاز ندارند.
لازم به ذکر است؛ تنها درصد ناچیزی از مواد افزودنی به ترکیبات اولیه کاغذ سنگی را از دیگر کشورها خریداری کرده و ما بقی مواد اولیه در ایران به وفور و با قیمتی پایین یافت می شوند.

۱- کاغذ سنگی در چاپ و نشر
۲- کاغذ سنگی در تحریر
۳- کاغذ سنگی در تبلیغات
۴- کاغذ سنگی برای لیبل (برچسب)
۵- کاغذ سنگی در بسته بندی
۶- کاغذ سنگی در دکوراسیون داخلی
۷- کاغذ سنگی در ظروف یکبار مصرف و...

برخی از کارشناسان بر این باورند که تولید کاغذ سنگ به محیط‌زیست آسیب وارد نمی‌کند چراکه مانع قطع درختان برای تولید کاغذ می‌شود و همچنین مصرف آب در حجم قابل توجهی کاهش می‌یابد. این در حالی است که برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که علاوه بر گران بودن نرخ تمام شده کاغذ سنگ، روند بازگشت آن به طبیعت دشوار است زیرا یکی از اصلی‌ترین مواد تشکیل‌دهنده این محصول معدنی، پلاستیک است.

انتهای پیام / م

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 90111

مطالب مرتبط :
 قطع ۲۵۰ اصله درخت بید برای احداث ویلا در یکی از باغ‌های شخصی اصفهان

شهرداری اصفهان، شکایت‌نامه تنظیم کرد؛

قطع ۲۵۰ اصله درخت بید برای احداث ویلا در یکی از باغ‌های شخصی اصفهان

فردی متخلف، تعداد ۲۵۰ اصله درخت بید ۱۰ تا ۱۵ ساله را برای احداث ویلا در یک باغ شخصی، به کام نابودی کشانده است، بر این اساس شهرداری اصفهان، شکایت‌ کرد.

قطع درخت

خبرگزاری علم و فناروی گزارش میدهد

عذر بدتر از گناه برای قطع درختان ۱۵ ساله محوطه دانشگاه پیامبر اعظم مازندران

قطع درختان ۱۵ ساله محوطه دانشگاه پیامبر اعظم مازندران با واکنش جدی از سوی اساتید و دانشجویان مواجه شده و توضیحات معاون فرهنگی برای منقدان کافی نبوده است.

صادرات

رئیس اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد:

وضعیت وخیم صادرات

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به عضویت هزار نفر دارای کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد: ۳۰۰ کارت بازرگانی به حالت تعلیق درآمده و این روش نه علمی و نه منطقی است.

سرب

به سرپرستی دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع دستگاه جدید برای تشخیص سرب سمی در چند دقیقه

محققان راتگرز به سرپرستی دانشمند ایرانی خود دستگاهی مینیاتوری را برای تشخیص میزان سرب سمی در رسوبات در انتهای بنادر، رودخانه ها و سایر آبراه ها در عرض چند دقیقه ایجاد کرده اند.

قطران

تولید سرکه چوب و قطران از شاخ و برگ درختان

شرکت آذران صنعت دشت پریخان مستقر در پارک علم و فناوری استان اردبیل موفق شده است از شاخ و برگ درختان سرکه چوب و قطران تولید کند.

ق

رییس سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان مطرح کرد

۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

رییس سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی این استان خبر داد.

پلاسما

فرآیندی سبز و دوستدار محیط زیست؛

فناوری پلاسما، دریچه ای به سوی پیشرفت در صنعت نساجی

فناوری پلاسما یکی از فناوری های کلیدی در کشورهای پیشرفته است که با ایجاد چند لایه اتمی باعث افزایش کارآمدی منسوج می شود و این صنعت دوستدار محیط زیست بوده و افزایش راندمان، کاهش مصرف انرژی و کاهش پسماند از مزایای مهم آن می باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب