عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت؛

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/ تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

محمدرضا حیدری عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان در وبینار «جهش تولید، فرصت ها و تهدیدها» با بیان این که در ایران ۱۴ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم و ۳۶ میلیون نفر جوان ما در پنجره جمعیتی هستند، گفت: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محمدرضا حیدری عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان در وبینار «جهش تولید، فرصت ها و تهدیدها» با بیان این که در ایران ۱۴ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم و ۳۶ میلیون نفر جوان ما در پنجره جمعیتی هستند، گفت: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند.

وی در این وبینار که به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر و با همکاری بسیج اساتید استان اصفهان برگزار شد، افزود: اصلی ترین عوامل در  جهش تولید را عامل فکری و اعتقادی دانست و گفت: همچنین عامل تهدید کننده تولید عامل ذهنی است.

عضو شورای عالی بسیج اساتيد استان، اظهار کرد: متاسفانه تفکری که در پاره ای موارد در کشور شاهد آن هستیم این است که باید سرمایه و تکنولوژی از غرب بیاید تا موجب اصلاح وضع معیشتی مردم شود.

حیدری سپس به مذاکرات هسته‌ای و مباحثی از کتاب هنر تحریم درباره مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: مذاکرات کنندگان حواسشان نبود که اقتصاد ایران مشکلاتی دارد که آن مشکلات را مذاکره حل نمی کند.

 

عدم هماهنگی رشد تولید و نقدینگی

وی با بیان این که از جمله مشکلات اصلی اقتصاد ما این است که اسیر رانت نفت است و لذا بهره وری اقتصاد حدود صفر است، ادامه داد: در چهل سال گذشته، در حالی که تولید ما فقط دو و سه دهم رشد کرده است نقدینگی ما حدود چهل هزار برابر رشد کرده و اصلاً با یکدیگر هماهنگ نیست.

حیدری با اشاره به این که منابع و ذخایر موجود می توانست عامل پیشرفت کشور باشد، اظهار کرد: اما متاسفانه با این منابع ارزشمند طوری کار شده که موجب رکود کشور شده و از آن تحت عنوان نحوست منابع یاد می شود.

قتل خطای محض

مشکلات اقتصادی ناشی از عدم اجرای درست سیاست های اقتصادی و خصوصی سازی غلط و صوری است

عضو شورای عالی بسیج اساتيد استان اصفهان به سیاست‌های اقتصادی که مقام معظم رهبری فرموده اند اشاره کرد و گفت: اگر این سیاستها درست اجرا شده بود منجر به یک تحول و یک انقلاب اقتصادی در جامعه می شد ولی متاسفانه به علت عدم اجرای درست سیاست های اقتصادی وبه علت خصوصی سازی غلط و صوری، این نتیجه حاصل نشد.

حیدری خاطرنشان کرد: این تصور که با حل مشکل هسته ای تحریم ها برداشته می ‌شود درست نیست چرا که تحریم ها از یک نوع نیستند بلکه چهار نوع هستند که تحریم‌های هسته‌ای فقط یکی از آنهاست می باشد و بر فرض اینکه مذاکرات هسته ای درست پیش می رفت فقط می توانست یکی از چهار نوع تحریم را لغو کند. مجازات قتل خطای محض

 وی یادآور شد: برخی افراد در سال 1395 بیان کردند هزار میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد کشور می شود و این در حالی بود که فقط در سال 1394 یک و نیم میلیارد دلار سرمایه وارد ایران شده بود.

 

عامل اصلی تهدید تولید در کشور ما در ذهن مدیران است

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، گفت: امروز تفکری حاکم است که می‌گوید تکنولوژی ما در حد صفر است و حتی مدیریت غذای قطار را به شرکت اروپایی واگذار میکنند، به همین دلیل باید بگوییم عامل اصلی تهدید تولید در کشور ما در ذهن مدیران است. 

مدیر سابق کانون بسیج اساتید دانشگاه اصفهان، مقام معظم رهبری سالهاست بر این مهم که اقتصاد کشور باید از نفت جدا شود تاکید فرمودند، عنوان کرد: حدود ۹۰ درصد فقرا، ابتدا فقر فکری و فرهنگی دارند و سپس فقر اقتصادی، فقر در بعد ملی نیز، فقر فرهنگی است، وادادگی و وابستگی و غرب‌گرایی نوعی فقر فرهنگی است.

حیدری سپس به رتبه اول ایران از لحاظ مجموع ذخایر نفت و گاز اشاره کرد و افزود: همچنین با ۱۵ کشور همسایه هستیم که ۱۵۰۰ میلیارد دلار واردات سالانه دارند ولی متاسفانه سهم صادرات سالانه ما به این کشورها فقط ۲۰ میلیارد دلار است.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، در ادامه با اشاره به این که از ۱۵ کشور همسایه ما ۸ کشور به آبهای آزاد راه ندارند، تصریح کرد: این یعنی ظرفیت ایران در اقتصاد دریا یک ظرفیت بی نهایت است.

 

۳۶ میلیون جوان ایران در پنجره جمعیتی هستند

وی ادامه داد: علاوه بر موارد فوق در ایران ۱۴ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم و ۳۶ میلیون نفر جوان ما در پنجره جمعیتی هستند. همچنین بیش از ۶۰ ماده معدنی و ده اقلیم مختلف در کشور و نیز تمدن چند هزار ساله ظرفیت های کشور ماست.

 

تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

عضو شورای عالی بسیج اساتيد استان اصفهان در خصوص موانع رشد تولید در کشور، اظهار کرد: تفکر ژن برتر در برخی مدیران  وجود دارد که موجب تئوریزه شدن فساد، امضا فروشی، ساحل فروشی، جنگل فروشی و خلاصه ورود فساد به اقتصاد شده است که انگیزه را از جوانان مستعد برای ورود به اقتصاد سلب می کند.

 حیدری با اشاره به آموزه‌های ارزشمند اسلام، گفت: این آموزه ها مملو از ذخایر و باورهای غنی و حرکت آفرین است. در این منابع عمیق، آموختن حد یقف ندارد، آموختن از گهواره شروع می شود و به مرگ ختم می شود.

وی ادامه داد: در آموزه های اسلامی تاکید بر کار کیفی است و این که هر کسی کاری انجام می دهد باید آن کار را بدون عیب و نقص انجام دهد ولی متاسفانه جنس معیوب و غیر کیفی در کشور تولید میشود، علت آن نیز عدم باور قلبی به قول خدا و پیامبر و دین خدا است.

 

اگر موانع ذهنی برداشته شود ظرفیت نظام و ظرفیت مکتب اهل بیت بزرگترین تحولات را در جامعه ما رقم خواهد زد

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، با بیان این که اقتصاد ما در آستانه یک جهش بزرگ است، گفت: اگر موانع ذهنی برداشته شود ظرفیت نظام و ظرفیت مکتب اهل بیت بزرگترین تحولات را در جامعه ما رقم خواهد زد؛ امروز ورود قوه قضاییه و شروع مجلس انقلابی،  آغازگر انبوهی از پروژه‌های کوچک و بزرگ شده است که انشالله با آغاز کار یک دولت جوان انقلابی شاهد جهش تولید در کشور خواهیم بود.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 90135

مطالب مرتبط :
مقتدایی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

نزدیکترین محل برای قانون تسهیل ازدواج جوانان بودجه ۱۴۰۰ است

عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در نشستی که به همت بسیج دانشجویی استان اصفهان و با موضوع قانون تسهیل ازدواج جوانان برگزار شد، با بیان این که در موضوع جوانان نباید فکر کنیم کار جدی انجام داده ایم گفت: نزدیکترین محل برای قانون تسهیل ازدواج جوانان بودجه ۱۴۰۰ است.

۲۵

۲۵ شهریورماه برگزار می شود ؛

ششمین همایش ملی پژوهش های نوین در حوزه علوم تربیتی و روانشناسی ایران

ششمین همایش ملی پژوهش های نوین در حوزه علوم تربیتی و روانشناسی ایران در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ توسط مرکز بین المللی همایشها و سمینارهای توسعه پایدار علوم جهان اسلام و تحت حمایت سیویلیکا در شهر تهران برگزار خواهد شد.

۲۱

۲۱ شهریور ماه برگزار می شود؛

اولین کنفرانس دستاوردهای نوین در مطالعات سبز محاسبات،کاربردها و چالش ها

دستاوردهای نوین در مطالعات سبز محاسبات،کاربردها و چالش ها در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ توسط مرکز بین المللی همایش ها و سمینارهای توسعه پایدار علوم جهان اسلام - موسسه آموزش عالی مازیار و تحت حمایت سیویلیکا در شهر نور برگزار خواهد شد.

کنفرانس

۱۹ شهریور ماه برگزار می شود؛

دومین کنفرانس بین المللی نوآوری در مدیریت کسب و کار و اقتصاد

دومین کنفرانس بین المللی نوآوری در مدیریت کسب و کار و اقتصاد در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ توسط انجمن تعالی کسب و کار ایران و تحت حمایت سیویلیکا در شهر تهران برگزار خواهد شد.

یکی از عللی که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا نمیکند مباحث بانکی و یک بخش هم انحصار گرایی است

نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر- میمه گفت؛

اگر رشد نقدینگی کنترل نشود ثروت کشور به خارج منتقل می شود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر- میمه و برخوار، با اشاره به مسئله خلق پول و حجم بالای نقدینگی و این که تنها راه حل این است که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا کند، گفت: یکی از عللی که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا نمیکند مباحث بانکی و یک بخش هم انحصار گرایی است.

واحد تولیدی

بازگشت واحد تولیدی پس از یک دهه رکود به همت فارغ التحصیلان دانشگاهی

به همت جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی واحد اقتصادی پس از یک دهه به چرخه تولید بازگشت.

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک محقق ایرانی کالج امپریال لندن گزارش کرد؛

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک مطالعه جدید به سرپرستی دکتر عباس دهقان در کالج امپریال لندن که با یک گروه بزرگ بیش از نیم میلیون نفر انجام شده است، هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نمی کند.

باور توانستن در جامعه باید نهادینه‌سازی شود

جانشین بسیج علمی استان بوشهر؛

باور توانستن در جامعه باید نهادینه‌سازی شود

نهادینه‌سازی باور توانستن در جامعه است باید در گام اول تولیدکننده به این باور برسد که کالای تولیدی او توانایی رقابت با جنس خارجی را دارد از آن‌طرف مصرف‌کننده داخلی هم باید نسبت به تولیدات داخلی به این باور برسد که این تولیدات می‌تواند نیازهای او را مرتفع کند.

طبق تجزیه و تحلیل ژنومی، گونه های جانوری در برابر  کرونا ویروس جدید آسیب پذیر اند

یک مطالعه جدید از دانشگاه کالیفرنیا؛

طبق تجزیه و تحلیل ژنومی، گونه های جانوری در برابر کرونا ویروس جدید آسیب پذیر اند

محققان دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، گزارش کردند:انسانها تنها گونه ای نیستند که با خطر بالقوه کروناویروس جدید که باعث کووید۱۹ می شود مواجهه شده اند،تجزیه و تحلیل ژنومی نشان می دهد بسیاری از گونه های جانوری در برابر عفونت کرونا ویروس جدید آسیب پذیرهستند.

لباس فضایی

ساخت لباس فضایی جدید ناسا برای حفظ سلامتی فضانوردان در شرایط ریزگرانش

محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو یک لباس فضایی جدید برای ناسا طراحی کرده است که قادر است فضانوردان را در شرایط ریزگرانش سالم نگه دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب