براساس یک مطالعه جدید:

تزریق ویتامین C، قدرت ایمنی بدن در برابر سرطان را در موشها افزایش می‌دهد

براساس یک مطالعه جدید بر روی موش‌ها، نشان داد تزریق مقدار زیاد ویتامین C می‌تواند رشد بسیاری از انواع تومورهای سرطانی را به تأخیر اندازد و قدرت سیستم‌های درمانی تقویت کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ براساس یک مطالعه جدید بر روی موش‌ها، نشان داد تزریق مقدار زیاد ویتامین C می‌تواند رشد بسیاری از انواع تومورهای سرطانی را به تأخیر اندازد و قدرت سیستم‌های درمانی تقویت کند.

این یافته‌ها حاکی از آن است که ویتامین C که در گذشته به عنوان درمانی برای سرطان مورد بررسی قرار می‌گرفت باید به عنوان یک درمان حمایتی برای بیماران سرطانی که از سیستم ایمنی درمانی استفاده می‌کنند، آزمایش شود، که اغلب به دلیل مقاومت در برابر درمان بی اثر هستند.

این ویتامین در دوزهای بسیار بالایی در موشها تزریق شد، در سطوحی بالاتر از آنچه انسان می‌تواند از مکمل‌ها یا مواد غذایی دریافت کند. به عنوان مثال، نویسندگان مطالعه تخمین زدند كه دوز درمانی لازم برای بیمار مبتلا به سرطان برابر با بیش از 2000 پرتقال در روز است.

ویتامین C از دهه 1970 میلادی مورد توجه دانشمندان سرطان قرار گرفته است، هنگامی که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که می تواند به نفع برخی از بیماران سرطانی باشد. در این مطالعه دانشمندان دریافتند که مقادیر زیادی ویتامین C به صورت خوراکی و داخل وریدی بار زنده ماندن در 100 بیمار مبتلا به سرطان پایانه افزایش یافته است.

 

با این حال، نتایج به دست آمده طبق گفته‌های فدریکا دی نیکولانتونیو، استادیار دانشگاه تورینو در ایتالیا و نویسنده ارشد این مطالعه جدید، نتایج بعدی نتوانست اثرات درمانی ثابت کند به همین خاطر تحقیقات در زمینه ویتامین C در سرطان پس از مدتی کنار گذاشته شد.

 اما محققان خیلی زود فهمیدند که این نتایج بدست آمده از ویتامین C مربوط به استفاده خوراکی از این ویتامین به شکل قرص بوده است. مطالعه‌ای در سال 2004 نشان داد كه ویتامین C را نمی‌توان از طریق روده به مقدار كافی جذب كرد تا به اثرات ضد سرطانی آن پی برد.

Injected Vitamin C Boosts Power of Cancer Immunotherapy in Mice ...

از آن زمان به بعد، تحقیقات جدید بر روی بدن انسان نشان داده است که ویتامین C داخل وریدی می‌تواند برخی از مزایای درمانی را به همراه داشته باشد و می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

آلبرتو بردلی، استاد دانشگاه تورینو ایتالیا و نویسنده ارشد این مطالعه جدید گفت: «این تحقیق به ما این ایده را داد كه شاید سیستم ایمنی بدن نیز در كنترل رشد تومور در حضور یا عدم وجود ویتامین C اهمیت داشته باشد».

برای درک چگونگی تأثیر ویتامین C بر ایمنی و تعامل با سلولهای سرطانی، الساندرو ماگوری، محقق دانشگاه تورینو در ایتالیا و نویسنده اصلی این تحقیق جدید، و همکارانش این ویتامین را به موش‌هایی با انواع مختلف سرطان دادند. بر خلاف مطالعات قبلی، آنها کار خود را برموش‌هایی با سیستم ایمنی سالم انجام دادند و به آنها امکان تشخیص نحوه ویتامین سلولهای ایمنی بدن را دادند.

این تیم دریافتند که دوزهای زیاد ویتامین C از طریق تزریقات شکمی، رشد سرطان‌های روده بزرگ، پستان، ملانوم(وخیم‌ترین نوع سرطان پوست) و لوزالمعده را در درجه اول با تقویت فعالیت سلول‌های ضد سرطان Tدر موش‌ها به تأخیر می‌اندازد.

پس از مطالعه ویتامین به تنهایی، نویسندگان تصمیم گرفتند تا آن را با آنتی بادی‌های ضد CTLA-4 و ضد PD-1، که برای درمان برخی از انواع سرطان‌ها تأیید شده‌اند، ترکیب کنند. اگرچه آنتی بادی‌های ایستگاه بازرسی امیدوارکننده برای درمان سرطان هستند، اما عوارض جانبی زیادی دارند و نتوانسته‌اند مزایای بادوام را برای بسیاری از بیماران به همراه داشته باشند.

تزریق ویتامین C به میزان قابل توجهی، اثربخشی آنتی بادی‌های ایست بازرسی در موش‌ها را بهبود بخشید. این مطالعه همچنین نشان داد كه درمان سه‌گانه به خوبی توسط موشها تحمل نمی شود و هیچگونه واكنش خود ایمنی را كه قبلاً با آنتی بادی های ضد CTLA-4 در ارتباط بوده است، ایجاد نمی كند.

دانشمندان با برداشتن این مرحله، استراتژی خود را در موشهایی با تومورهای کمبود ترمیم عدم تطابق، که فاقد مکانیسم مهم ترمیم DNA هستند، آزمایش کردند. مانند گذشته، ترکیبی از مهارکننده های ایست بازرسی و ویتامین C تومورها را از بین برند، که در غیر این صورت در برابر مهار کننده های ایست بازرسی مقاومت داشتند.

دی نیکولانتونیو و باردلی گفتند: مهمترین مانع در زمینه یافته‌ها از موش‌ها به انسان، دوز ویتامین C است که برای دستیابی به این اثرات ضد سرطان باید مصرف شود. آنها افزودند، هر نوع درمانی مبتنی بر ویتامین C باید به صورت تزریق داخل وریدی یا تزریق وریدی( ؛(IV therapy) به تزریق سرم یا دارو به داخل ورید بیمار گفته می‌شود) تجویز شود.

نویسندگان در حال برنامه ریزی برای یک کارآزمایی بالینی هستند که در آن دوزهای تشدید کننده ویتامین C داخل وریدی به بیماران سرطانی که از مهارکننده‌های بازرسی استفاده می‌کنند، انجام دهند. آنها با تركیب كردن دوزها به این روش، امیدوارند كه دوز ایده آل ویتامین در مبارزه با تومورها و همچنین طول مطلوب درمان را مشخص كنند.

منبع خبر

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳:۳۶

شناسه خبر: 90136

مطالب مرتبط :
دارو

فن آوری سرنگ ۲ مخزنه می تواند تزریق داروهای بیولوژیک غلیظ را فعال کند

محققان MIT یک وسیله ساده و کم هزینه برای تزریق زیر جلدی داروهای بیولوژیک غلیظ طراحی کرده اند.

۲۵

در جدیدترین تحقیقات حوزه پزشکی و سرطان شناسی مطرح می شود؛

فناوری هایپرترمیا روش مکمل برای درمان سرطان/موفقیت محققان ایرانی در گرمادرمانی سرطانی

روش هایپرترمیا، روش غیر تهاجمی است که علم آن در فصل مشترک علوم مختلف قرار داشته و بازه گسترده‌ای از این علوم را از ریاضیات کاربردی و مدل‌سازی کامپیوتری گرفته تا علوم نانو، علوم اعصاب و فیزیک سلولی و مولکولی و ژنتیک در بر می‌گیرد.

نانو ذرات

یک روش دیگر برای تشخیص و درمان سرطان در اراک؛

موفقیت نانوذرات ها در تشخیص زودهنگام و درمان سرطان

انجام تحقیقات کاربردی توسط محققان دانشگاه اراک منجر به ساخت نانوذرات با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شد.

دستگاه شتابدهنده خطی

برای اولین بار در استان مرکزی؛

در استان مرکزی سرطان را با فناوری روز دنیا درمان کنید

خریداری دستگاه شتابدهنده خطی برای درمان سرطان باعث شد استان مرکزی به معدود استان های دارنده فناوری روز دنیا در درمان سرطان بپیوندد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب