دانشمندان کمپانی سامسونگ یک ماده جدید با خاصیتی ویژه کشف کردند+عکس

نیمه‌رسانا یا نیمه‌هادی عنصری است که رسانایی الکتریکی آن، چیزی بین رسانا (مانند مس) و عایق الکتریکی (مانند شیشه) باشد. مقاومت الکتریکی نیمه‌رسانا برخلاف فلزات، با افزایش دما کاهش می‌یابد. رسانایی این مواد را می‌توان با افزایش دقیق و کنترل‌شده ناخالصی‌ها تغییر داد، که به این فرایند، دوپینگ یا آلایش گفته می‌شود.

ماده‌ی جدید دارای چیزی است که از آن به‌عنوان ساختار مولکولی آمورف یاد می‌شود، زیرا از گرافین سفید حاصل شده است. گرافین سفید بر پایه‌ی بور و نیتروژن در یک ساختار مولکولی شش‌ضلعی بنا شده است و ساختارش را برای تغییر خصوصیات الکتریکی خود عوض می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از گورو3D، سامسونگ این ماده را با همکاری موسسه‌ی ملی علم و فناوری «اولسان» و دانشگاه «کمبریج» کشف کرده است. به‌لطف این تغییرات ساختاری، این ماده قادر به داشتن ثابت دی‌الکتریک فوق‌العاده کم (1.78) و خاصیت الکتریکی و مکانیکی قوی بوده و برای نسل بعدی نیمه‌هادی‌ها ایده‌آل است. هم‌چنین می‌توان آن را در دمای پایین فقط 400 درجه‌ی سانتی‌گراد در ‌اندازه‌ی ویفر تهیه کرد و برای تولید مموری‌های «ان.ای.ان.دی» و «دی.رم» در مقیاس بزرگ مناسب است.

«سامسونگ» از کشف یک نیمه‌هادی جدید خبر داد: بور نیترید آمورف

این تحقیق از پیشرفت‌ها و تحقیقات سامسونگ در زمینهی گرافین نشات می‌گیرد که در جستجوی نیمه‌هادی ایده‌آل برای نسل‌های بعدی نیمه‌هادی‌ها ادامه خواهد یافت. هنوز تأیید نشده است که بور نیترید آمورف از نظر تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه این ماده گزینه‌ی خوبی برای این امر است.

اخیراً موسسه‌ی پیشرفته‌ی فناوری سامسونگ مشغول تحقیق و توسعه‌ی مواد دو بعدی (مواد بلوری با یک لایه اتم) است. این موسسه مخصوصا در زمینهی تحقیق و توسعه‌ی گرافین فعالیت کرده است و به نتایج چشم‌گیری در این زمینه مانند طراحی یک ترانزیستور گرافینی جدید و هم‌چنین روشی جدید برای تولید انبوه گرافین در مقیاس ویفری تک‌کریستالی دست یافته است. علاوه بر تحقیق و توسعه‌ی گرافین ، این موسسه در تلاش است تا تجاری‌سازی مواد را تسریع کند.

نیمه‌رساناها در دنیای امروز نقشی اساسی دارند، و تقریباً همه دستگاه‌هایی که استفاده می‌کنیم، مانند گوشی‌های همراه، تبلت‌ها، رایانه‌ها، رادیوها و … به آنها وابسته‌اند. نیمه‌رساناها، خواص جالبی دارند. برای مثال، عبور دادن جریان تنها از یک سمت، داشتن مقاومت الکتریکی متغیر، و حساسیت به نور یا گرما. به دلیل اینکه می‌توان رسانایی نیمه‌رساناها را با فرایند آلایش تغییر داد، می‌توان از آن‌ها در کاربردهای تقویت‌کننده، قطع و وصل جریان (سوییچینگ)، و تبدیل انرژی استفاده کرد.

از نیمه‌رساناها برای ساخت قطعاتی مانند دیود، ترانزیستور، تریستور، آی سی و … استفاده می‌شود. پیدایش نیمه‌رساناها در الکترونیک، انقلابی در این علم به‌پا کرده که اختراع رایانه یکی از دستاوردهای آن است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 90152

مطالب مرتبط :
فناوری

فناوری نوار مغناطیسی جدید ذخیره سازی داده ها را در برابر تداخلات مقاوم می سازد

محققان ژاپنی با استفاده از یک ماده جدید، نوار مغناطیسی ساخته اند که اجازه می دهد تراکم ذخیره بالاتر و محافظت بیشتری در برابر تداخل داشته باشد.

گوشی

علم و فناوری گزارش می دهد؛

جان سخت ترین گوشی هوشمند با کاربرد نظامی ساخته شد ! + عکس

روز گذشته شرکت سامسونگ از یک گوشی جان سخت رونمایی کرد ، این گوشی علاوه بر آن که در مقابل آسیب های فیزیکی بسیار مقاوم است ، دارای سخت افزار قدرتمندی می باشد و می توان از آن برای کاربردی های نظامی نیز استفاده کرد .

عکس ۱۱۱۱۱

با فناوری نانو؛

قدرتمندترین نقره جهان ساخته شد

محققان موفق شده اند قدرتمندترین فلز نقره جهان را بسازند که ۴۲ درصد قدرتمندتر از رکورددار قبلی جهان است. برای این منظور محققان از مکانیسمی در مقیاس نانو استفاده کردند.

تحول الکترونیک

تحولی بنیادین در حوزه الکترونیک؛

تکامل عناصر اتمی تک لایه ای و جابجایی مرزهای دانش/ سیگنال هایی که به جریان الکتریسیته ‏تبدیل می گردند+ فیلم‏

جهانی را تصور کنید که در آن گوشی های هوشمند، لپ تاپ ها، لوازم جانبی الکترونیکی بدون نیاز ‏به باطری کار کنند، ساختاری متشکل از عناصر منعطف و ارزان قیمت که می تواند در حوزه های وسیعی مانند ‏الکترونیک، تجهیزات پزشکی و صنایع وابسته مورد استفاده قرار گیرد.‏

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب