خبرگزاری علم و فناوری

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی کشور در اراک؛

حرکت قطار اشتغال کمیته امداد بر روی ریل جدید

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی کشور از گام های کمیته امداد در حوزه اشتغالزایی گفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، نشست هم اندیشی با حضور مدیر کل راهبری شغلی کمیته امداد کشور، مدیر کل کمیته امداد استان مرکزی، مراکز علمی و دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان در مجتمع فرهنگی آیت الله اراکی کمیته امداد استان مرکزی برگزار شد.

چرا کمیته امداد پا به عرصه اشتغالزایی گذاشت؟

احمد خانی نوذری مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی کشور گفت : کمیته امداد جزء شجره طیبه انقلاب است که به میل خود حضرت امام نام گذاری شده چون خودشان را حامی مستضعفان می دانستند.

خانی نوذری با بیان اینکه کمیته امداد با یک تابلو فرش که مددجویی برای امام خمینی هدیه آوردند وارد اشتغالزایی شد افزود: کمیته امداد خدمات مختلفی را ارائه داده که یکی از این حوزه ها اشتغال است و الان هم حوزه فرش و صنایع دستی مهم ترین بخش اشتغال کمیته امداد است.

وی ادامه داد: حوزه اشتغال کمیته امداد به طور تخصصی از اوایل دهه ۷۰ به وجود آمد. حجم فعالیت ها و کیفیت عملکرد کمیته امداد در طول یک دهه اخیر نسبت به کل این 25 سال بالا رفته است.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی کشور گفت: در این مدت بالغ بر ۱،۵ میلیون فقره تسهیلات اشتغال در کل کشور اعطا کرده ایم که تقریبا بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است.

خانی نوذری از نوسانات موجود اقتصادی که موجی از خانواده ها را وارد کمیته امداد کرده ابراز نگرانی کرد.

وی عنوان کرد: در یک دهه اخیر با ورود جدی دولت برای حمایت از اشتغال کمیته امداد با تخصیص اعتبارات تبصره 16 برای ایجاد اشتغال باعث شد ظرفیت ما افزایش پیدا کند به همین علت حجم اعتبارات حتی با وجود بیشتر شدن تنگناها بیشتر شد.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی کشور گفت : امسال با افزایش 30 درصدی اعتبارات، اعتبار حوزه اشتغال امداد بالغ بر 6500 میلیارد تومان شد که از طریق خطوط اعتبارات تسهیلات تکلیفی دولت، صندوق قرض الحسنه امداد ولایت کمیته امداد و صندوق توسعه ملی مقام معظم رهبری برای اشتغال روستایی تامین شد.

خانی نوذری کارکرد این تسهیلات را توضیح داد: بخش عمده ای اعتبار قرض الحسنه بلند مدت است که امسال از 5 به 7ساله افزایش یافته و با توجه به جنس مشاغل از 6 تا 9 ماه تنفس می توانیم بدهیم ، همچنین پرداخت اقساط سالانه است به انضمام هزینه های بلاعوض برای آموزش و زیرساخت های ایجاد اشتغال.

وی افزود: طبق آمار دولت در سال ۹۶ حدود یک چهارم کل اشتغال کشور، در سال 97 حدود 31 درصد و سال 98 قریب به 40 درصد اشتغال کل کشور توسط دولت ایجاد شده است. سال گذشته چیزی بالغ بر 450 هزار فرصت شغلی را دولت ایجاد کرده که طبق آمار از این تعداد 174 هزار فرصت شغلی متعلق به کمیته امداد است.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی کشور گفت : در سال گذشته ارزش درآمد اقتصادی طرح های اشتغال ما برای خانواده های مددجویی دو برابر کل مستمری است که در طی سال از کمیته دریافت می کردند.

خانی نوذری توضیح داد: ریل اشتغالی امداد تا سال ۹۶ در مسیری در حرکت بود که تمرکز در آن مسیر با توجه به تجربه تعاونی ها، ایجاد شرکت های تولیدی و توسعه مشاغل منفرد کمیته امداد باعث شد کمیته امداد در کنار عملکرد سایر نهادها دیده شود .اما از سال  ۹۷ بازنگری انجام دادیم که وضعیت اشتغال ما به چه صورت بوده و در ادامه به چه شکل باید باشد.

وی ادامه داد: بعد از بررسی هایی که روی حدود یک میلیون شغل که منجر به خروجی اساسی شد انجام دادیم متوجه دو نقطه آسیب شدیم. یک پایداری مشاغل که درصدی بعد از 3 تا 5 سال راکد می شدند ، و دوم با فرض پایداری درصدی از مشاغل هرچند درآمد خوبی داشتند اما منجر به استغنا کامل خانواده نمیشد.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی کشور از اصلاح سنگ بنا و ریل  جدید کمیته در حوزه اشتغال خبر داد و گفت: ساختار اداری، قوانین و مقررات و دستورالعمل‌ها به منظور ایجاد مشاغل دانش بنیان و اجرای راهبری شغلی بر مبنای توسعه و پایداری مشاغل مددجویی و کسب درآمد مناسب اصلاح شده است.

ریل جدید چیست؟

خانی نوذری عنوان کرد: تمام مشاغلی که در گذشته انجام میشد در قالب هدایت شغلی دسته بندی کردیم و همچنین مشاغلی که به شکل گذشته ادامه کار می دهند نیز به آن اضافه شد و اداره کل هدایت شغلی ایجاد شد .

وی ادامه داد: اداره کل راهبری شغلی متولی ریل جدید شد. جنس کارهای ما در این حوزه مستقل از مشاغل منفرد است و مبتنی بر توسعه مشاغل خوشه ای است. در یک جمله توسعه مشاغل به شکل زنجیره هایی با مالکیت منفرد و مدیریت متمرکز. یعنی مددجو رها نیست که وام بگیرد، خودش برود طرح و نقشه پیدا کند، وسیله بخرد و ببافد و کارشناس بیاید و بگوید خودت برو بفروش.

خانی نوذری خلاصه ای از مدل راهبری شغلی بیان کرد: این مدل به این شکل است که کسی که در حوزه فروش بازار فرش فضا دارد و می تواند بفروشد می آید راهبر ما میشود. می گوید در خصوص این نقشه خاص من بازارش را دارم . سپس ما با او قرار داد میبندیم، چند مددجو به او میدهیدم، او آموزش میدهد و بعد ما وام میدهیم و کسب و کار ایجاد میشود. سپس او در بافت فرش نظارت میکند و نهایتا خودش فرش ها را میفروشد. برای همین ازاول تا آخر زنجیره راهبر نظارت دارد.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی کشور تصریح کرد: ورود به مشاغل نوین نیازی جدی است که برای این کار ما سه گام برداشتیم. یک ساختار تخصصی برای جذب ایده های دانش بنیان (چه فرزندان و چه خانواده های مددجو) که ایده ای در زمینه مشاغل نوین دارند و یا شرکتهای دانش بنیانی که ایده شان منجر به تولید محصول بشود ما ظرفیت جذب مددجو ها را در بستر اشتغال داریم. چه مستقیم و چه به صورت ثانویه به گونه ای که نفعش به خانواده مددجو برسد.

وی با بیان اینکه صندوق نوید مجموعه ای است که توسط کمیته امداد با مشارکت بنیاد برکت ایجاد شده است گفت: ما یک اعتبار اولیه گذاشتیم که اعتبار هزینه ای است (VC) یعنی سرمایه گذاری می کنیم وام نمیدهیم و سقف ندارد. چنانچه اثبات بشود فرد توانمند است، منوط به دو آیتم یک مستقیما خود طرح برای خانواده مددجو باشد و دو خروجی این محصول به کار حوزه اشتغال کمیته امداد بیاید کمیته امداد در آن حوزه سرمایه گذاری می کند.

محسن نجاتی مدیر کارگروه اشتغال ومعیشت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه روح الله استان مرکزی گفت: مدل اشتغال در کمیته امداد مدل اسلامی ایرانی است یعنی بر اساس داشته های داخلی است که به آن اقتصاد مقاومتی گفته می شود. مدل اشتغال کمیته امداد بنا بر اقتصاد مقاومتی است یعنی بر ظرفیت های حال حاضر کشور تکیه می کنیم. همچنین تمام اشتغالهایی که پیگیری میکنیم یک اشتغال پویا بر اساس زنجیره تولید است.

نجاتی افزود: سال گذشته مبلغی که برای تسهیلات در نظر گرفته شد به ازای هر نفرشغل ۵۰ میلیون تومان بود، امسال با این افزایش قیمتها هنوز همان ۵۰ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: به همین علت ما دو پیشنهاد را مطرح کردیم. پیشنهاد اول افزایش تسهیلات از 50 میلیون تومان به حدود ۱۶۰ میلیون تومان لازم است . زیرا در حال حاضر برای ایجاد یک شغل حدود 160 میلیون تومان لازم است.

و پیشنهاد دوم مشوق هایی را برای راهبران در نظر بگیریم یعنی به ازای هر شغلی که راهبر ایجاد می‌کند خودش هم تشویقی بگیرد. یا به شکل مبلغ یا به شکل تسهیلات .

نجاتی گفت: بنای شرکت های دانش بنیان این است که از علم ثروت بسازد. در راهبران شغلی قرار است کارآفرینانی که این امکان برایشان فراهم است تولیدات شان را برون سپاری کنند، اگر ظرفیت بازار را دارند اما سرمایه افزایش ظرفیت کاری را ندارند از سرمایه کمیته امداد و نیروی کار خانواده های کمیته امداد استفاده کنند تا ظرفیت تولید را اضافه کنند.

مجید مؤمنی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی گفت: اهمیت کار از منظر قرآن باید مورد تحقیق قرار گیرد. نزدیک به ۴۰۰ آیه از این مصحف شریف مستقیم و غیرمستقیم به کار و تلاش اشاره دارد و تمام انبیای الهی در مشاغلی همچون دامداری و کشاورزی مشغول به کار بودند.

مومنی افزود: کمیته امداد متناسب با فعالیت خود توانمندسازی مددجویان را در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۴۸هزار و ۵۰۰ خانوار در قالب ۸۶هزار و ۵۰۰ نفر تحت پوشش کمیته امداد استان مرکزی هستند، اساس کار کمیته امداد را فرهنگی دانست و ادامه داد: فرهنگ کار باید در خانواده نهادینه شود تا اشتغال پایدار ایجاد شود. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند ما را در این راستا یاری کنند. خوشبختانه استان ما در این حوزه موفق عمل کرده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی اضافه کرد: کمیته امداد در استان ۹هزار خانواده را از لحاظ استعداد سنجی شناسایی کرده است. امسال ۵هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی برای مددجویان با اعتباری بالغ بر ۱۲۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. از تعداد عنوان شده یک هزار شغل با هم‌افزایی به بسیج و گروه‌های جهادی تعلق گرفته است.

در پایان این جلسه موارد پیشنهادی نمایندگان مراکز علمی و دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه راهبری شغلی مطرح و مدیرکل اداره راهبری شغلی کمیته امداد کشور به سوالات و ابهامات پاسخ دادند.

انتهای پیام / م

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷:۰۴

شناسه خبر: 90163

مطالب مرتبط :
آجرنسوز

خاک، آب ، آتش ۳عنصر اصلی کار در استان مرکزی

با بهره برداری از طرح توسعه کارخانه تولید آجر نسوز در اراک ، ظرفیت تولید این محصول به ۸۰ تن در روز رسید.

شرکت های دانش بنیان

در چهارمحال و بختیاری؛

واحد های دانش بنیان در شهرک های صنعتی مستقر می شوند

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری گفت: طرح هایی که در شرکت های دانش بنیان به مرحله اقتصادی برسند در شهرک های صنعتی مستقر می شوند.

مهارت آموزی سربازان

آموزش کدام مهارت ها برای اشتغالزایی سربازان اجباری شد؟

جانشین قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیرو‌های مسلح : در صورتی برای اشتغالزایی سربازان برنامه ریزی می شود که ۷ مهارت را در سربازی آموزش ببینند.

آماده سازی فاز یک اپلیکیشن ﴿بانی خیر﴾به همت کمیته امداد استان تهران

آماده سازی فاز یک اپلیکیشن ﴿بانی خیر﴾به همت کمیته امداد استان تهران

به همت و پشت کار مدیر کل کمیته امداد استان تهران درباره راه اندازی این اپلیکیشن به همت این نهاد توضیحات مختصری داد

مدیر کل بانوان استانداری آ‌ذربایجان شرقی

آغاز طرح " توانمندسازی زنان سرپرست خانوار" در تبریز

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی از آغاز فاز اول "طرح توانمندسازی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونتگاه‌های غیررسمی شهر تبریز" خبر داد.

کمیته امداد

تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه های ابلاغی در بخش اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) استان فارس

سید اسماعیل جوادی حقیقی در گفتگو با علم و فناوری از تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه های ابلاغی در بخش اشتغال کمیته اماد امام خمینی (ره) استان فارس خبر داد.

داشتن ۱۱۰ هزار بیکار ننگ است/اشتغال‌زایی و کارآرفینی باید بصورت جهادی انجام شود

نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان بوشهر؛

داشتن ۱۱۰ هزار بیکار ننگ است/اشتغال‌زایی و کارآفرینی باید بصورت جهادی انجام شود

آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان بوشهر، گفت: استان بوشهر یک استان با قابلیت‌های فراوان است که که توانایی مرجعیت را داراست نباید۱۱۰هزار بیکار داشته باشد، اگر در این استان بر روی محصولات استراتژیک کار شود می‌توان امکان اشتغال را برای بسیاری از جوانان تحصیلکرده فراهم نمود.

طرح دانش بنیان

نماینده طرح بنیاد برکت:

بنیاد برکت از طرح های دانش بنیان حمایت می کند/ شناسایی ۱۳ طرح برتر استارتاپی

نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: بنیاد برکت در طرح دانش بنیان هم ورود پیدا کرد مجموعه ای به نام دانش بنیان برکت تشکیل شد که جلسات اولیه آن را با مسئولین پارک علم و فناوری و بنیاد علمی نخبگان برگزار کردیم. در این راستا بنیاد برکت یک جشنواره استارآپی انجام داد که در بین آن ها ۱۳ طرح برتر استارتاپی را شناسایی شد و پنج طرح از محصولات آن را پیش خرید کردیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب