علم و فناوری گزارش می دهد؛

موشک ضد زره صهیونیست ها در دستان نظامیان ایرانی/ مهندسی معکوس"اسپایک" اسرائیلی چگونه انجام شد؟

به تازگی تصاویری با کیفیتی از موشک ضد زره ایرانی که چند ماه پیش توسط پهپادهای ابابیل ۳ شلیک شد منتشر شده که نشان می دهد این موشک ها در واقع مهندسی معکوس موشک های پیشرفته اسپایک LR رژیم صهیونیستی است که سال گذشته از آن رونمایی کرده بود .

به گزارش خبرگزای علم و فناوری از همدان -  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کشورمان با تکیه بر دانش محققین خود، در بسیاری از زمینه ها همچون پزشکی، نانو، کشاورزی و ... پیشرفت های چشمگیری داشته است. صنعت نظامی نیز یکی از حوزه هایی است که بعد از جنگ تحمیلی و به دست آوردن تجربه های گران بها ، باعث شد سیاست ایران به سمت خودکفایی و تولید سلاح های مورد نظراش گام بردارد و هم اکنون، کشورمان در زمینه تولید انواع موشک های نقطه زن، قایق های تندور ، سلاح های سبک و سیستم های راداری به خودکفایی رسیده است. حال خبر می رسد ایران موفق به ساخت نسل جدیدی از موشک های ضد زره با قابلیت حمله از بالا "تاپ اتک" و اصطلاحاً " شلیک کن- فراموش کن " شده است که با رونمایی از این سلاح ، علاوه بر آن که قدرت دفاعی کشورمان به صورت چشمگیری افزایش یافته، ایران به صورت رسمی به زمره ده قدرت برتر دارنده تکنولوژی ساخت این موشک ها پیوسته است .

موشک های " شلیک کن- فراموش کن " چه ویژگی هایی دارد و چگونه عمل می کنند ؟

" شلیک کن فراموش کن " (نقطه زن) به موشک‌هایی گفته می‌شود که بعد از شلیک، در هدفیابی، دیگر نیازی به راهنمایی شخص یا دستگاهی دیگر (مثلا از طریق هدایت سیمی یا روشن‌سازی هدف) نداشته و لازم نیست تا پرتاب‌کننده آن‌ها خود را در یک خط مستقیم با هدف نگه دارد، بلکه تمام مراحل هدف‌یابی پس از شلیک توسط خود موشک انجام می‌شود. این که موشک برای خود یک نفر راهنما یا یک سیستم هدفیابی داشته باشد تا آن را به طرف هدف سوق دهد (برای مثال از نقش دهنده‌های لیزری استفاده کند) به بهبود کارایی آن کمک می‌کند اما این حالت موجب در خطر قرار گرفتن شخص و دستگاه شلیک‌کننده موشک می‌شود که مجبور هستند خود را در مکان ثابتی در نزدیکی هدف نگه دارند و همچنین باعث ناتوانی آن‌ها در رسیدگی به کارهای دیگر می‌شود.

نمونه ای از موشک "تاپ اتک"

در سیستم هدف‌گیری "شلیک کن - فراموش کن" فقط کافیست اطلاعات کلی هدف قبل از شلیک در حافظه موشک برنامه‌ریزی شوند. این اطلاعات شامل نشانه‌گیری به سوی هدف، اندازه‌گیری‌های راداری (از جمله شتاب هدف) و تصویر مادون قرمز (حرارتی) هدف می‌شود. بعد از شلیک موشک سامانه هدایتی موشک با استفاده از گردش‌بین‌ها (ژیروسکوپ)، شتاب‌سنج‌ها، جی‌پی‌اس، رادار داخلی خود و دید حرارتی (مادون قرمز) خود به سوی هدف می‌رود. هر موشکی که از یکی از امکانات بالا برای راهیابی بهره بگیرد موشکی با قابلیت شلیک کن و فراموش کن شناخته می‌شود.

چه کشورهایی دارای دانش ساخت موشک های ضد زره پیشرفته هستند ؟

با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری تنها 9 کشور در جهان دارای فناوری ساخت این موشک ها هستند که در ادامه سعی خواهیم کرد به معرفی آن ها و قابلیت های موشک های ساخته شده آن ها بپردازیم :

1- آمریکا

دو سلاح اصلی حمله از بالا در ارتش آمریکا یکی موشک های سری هلفایر و دیگری موشک جاولین است. موشک هلفایر در اصل برای مسلح کردن بالگردهای آپاچی طراحی و ساخته شده است. این موشک هوا به سطح که تا به امروز نزدیک به بیش از ۱۰ مدل از آن توسعه پیدا کرده و تولید شده است از هدایت ترکیبی نیمه فعال لیزری و امواج رادار موجی میلی متری بهره می برد. سازنده اصلی این موشک شرکت لاکهید مارتین است و این موشک برای نصب بر روی انواع بالگردها، پهپادها و یک سری از هواپیماهای بال ثابت توسعه پیدا کرده است.

موشک هلفایر

بالگردهای آپاچی، کبری، بلک هاوک و تایگر در کنار پهپادهای سری پردیتور و ریپر و هواپیماهای بال ثابت مثل سری Archangel و ۲۰۸AC- از جمله حامل های این موشک هستند. هلفایر از زمان تهاجم آمریکا به پاناما در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی در تمامی جنگ های این کشور حضور فعالی داشته است. این موشک امکان پرتاب از روی پلتفرم های زمینی و دریایی را نیز دارد. برد موشک هلفایر بسته به ارتفاع پرواز بین ۸ تا ۱۰ کیلومتر، سرعت آن در حدود ۱.۳ ماخ بوده و از انواع سر جنگی با قابلیت ضد زره، ترموباریک و شدید الانفجار بهره می برد.

موشک جاولین

تاپ اتک معروف دیگر آمریکایی ها "جاولین" ساخت شرکت های ریتهون و لاکهید مارتین در کنار موشک قدیمی تر و معروف تاو سلاح ضد زره اصلی پیاده نظام ارتش آمریکا را تشکیل می دهند. این موشک می‌تواند با اهدافی در فاصله ۲۷۵۰ الی ۴۷۵۰ متری بسته به پروفایل پروازی خود درگیر شود. این موشک از سیستم هدایت تصویر ساز فروسرخ بهره برده و وزن موشک در حدود ۲۲ کیلوگرم است. وزن سر جنگی موشک در حدود ۸.۴ کیلوگرم است. این موشک از دو پروفایل پروازی تاپ اتک و حمله مستقیم بهره می برد. موشک جاولین سابقه حضور در نبردهای مختلف از زمان تهاجم آمریکا به افغانستان تا به امروز را در کارنامه داشته است.

2- ژاپن

در کشور ژاپن شرکت معروف کاوازاکی موشک های سری  Type ۰۱ LMAT را توسعه داده است و یکی از سلاح های اصلی ضد زره این کشور است. این موشک ژاپنی البته به دلیل سیاست های بسیار سخت گیرانه توکیو در بحث صادرات جنگ افزار فرصت حضور در بازارهای نظامی را نداشته است. این موشک از سیستم هدایت فروسرخ بر اساس حسگرهای غیر سرد شونده بهره برده و سر جنگی آن نیز از مکانیزم نفوذگر دو مرحله ای استفاده می کند.

موشک Type ۰۱ LMAT

این موشک از سیستم پیشران سوخت جامد بهره برده و ۴ کیلومتر برد دارد. وزن موشک و سیستم هدایت آن روی هم نزدیک به ۳۰ کیلوگرم است.

3- کره جنوبی

کره جنوبی از دیگر بازیگران قوی در زمینه موشک های حمله کننده از بالا است. موشک ضد زره AT-۱K Raybolt ساخت شرکت LIG Nex۱ از جمله محصولات تقریبا جدید ساخت شده در این رده است و در سال ۲۰۱۷ میلادی به ارتش کره جنوبی تحویل شده است. این موشک به عربستان سعودی و امارات نیز صادر شده و بر اساس مدارک تصویری موجود توسط عربستان در جریان تهاجم به یمن مورد استفاده قرار گرفته است.

موشک Raybolt  در خدمت عربستان سعودی

این موشک ضد زره ۲۰ کیلوگرم وزن داشته و برد آن در حدود ۳ کیلوگرم است. سیستم هدایتی آن نیز از نوع تصویرساز فروسرخ و سرجنگی آن نیز از نوع دو مرحله ای شدید الانفجار ضد تانک است.

4- چین

اما به چینی ها می رسیم که از سال ۲۰۱۴ میلادی اولین تصاویر و اطلاعات را درباره موشک 12HJ- ملقب به پیکان سرخ را منتشر کردند. این موشک از نظر ظاهری شدیدا شبیه به جاولین آمریکایی است. برد این موشک در طول روز ۴ و در طول شب دو کیلومتر است. وزن آن در حدود ۲۲ کیلوگرم است و از سامانه هدایت فروسرخ بهره می برد. این موشک دارای قابلیت حمله عمودی از بالا به اهداف زرهی را داشته و می تواند در ۱۱۰۰ میلی متر زره نفوذ کند. این موشک از نوع شلیک کن - فراموش کن می باشد.

موشک پیکان سرخ

بر اساس خبرهای رسیده اخیرا چینی ها این موشک را به  یک کشور صادر کرده اند. برخی منابع خبری اعتقاد دارند نیجریه کشور مقصد این موشک ها بوده است.

5- ترکیه

در کشور ترکیه نیز نسل جدیدی از موشک های ضد زره برای جایگزینی سری تاو و کورنت که در خدمت ارتش این کشور بوده وارد خدمت شده که سری OMTAS ساخت شرکت روکستان ترکیه است. این موشک ضد زره با قابلیت شلیک کن فراموش کن و حمله از بالا از سال ۲۰۱۸ وارد فاز تولید انبوه و تحویل به ارتش ترکیه شده است.

موشک OMTAS

این موشک بردی در حدود ۴ کیلومتر داشته و علاوه بر حالت حمله از بالا توان حمله مستقیم و البته به روز شدن اطلاعات در زمان پرواز را دارد. کل مجموعه موشک و سیستم هدف گیری و پایه های آن در حدود ۳۶ کیلوگرم وزن دارد.

6- آلمان

آلمان ها برای مسلح کردن بالگردهای سری تایگر موشک PARS ۳ LR را استلفاده می کنند که ۷ کیلومتر برد داشته و در ابتدا یک پروژه مشترک بین این کشور، فرانسه و انگلستان بود. به ترتیب انگلیس و فرانسه از این طرح خارج شدند و در نهایت آلمان ها این طرح را به تنهایی به پیش بردند.

موشک PARS ۳ LR

این موشک ها از سیستم هدف یابی الکترواپتیک و فروسرخ غیر فعال بهره برده و دارای سر جنگی به وزن ۹ کیلوگرم است.           

7- فرانسه

دیگر موشک در این لیست، MMP ساخت فرانسه است که به تازگی وارد خدمت ارتش این کشور شده است. این موشک ضد زره توانایی شلیک کن فراموش کن و حمله از بالا را داشته و امکان هدایت شدن در میانه راه توسط شخصی به غیر از کاربر را نیز دارد.

موشک MMP

 MMP توسط کمپانی MBDA طراحی و ساخته شده است. این موشک ۱۵ کیلوگرم با متعلقات خود وزن داشته و می تواند به برد ۵ کیلومتر دست پیدا کند. این موشک برای حمل توسط نیروهای پیاده توسعه پیدا کرده ولی امکان نصب آن بر روی خودرو نیز وجود دارد.

۸- رژیم صهیونستی

در رژیم صهیونیستی با سری اسپایک ساخت شرکت رافائل رو به رو هستیم که از جمله محصولات معروف اسراییلی ها در بازارهای جهانی است. این سری از موشک های ضد زره در چندین مدل ارائه شده و در بردهای کوتاه مثل حدود زیر یک کیلومتر تا نزدیک به ۲۵ کیلومتر را پوشش می دهد.

موشک اسپایک انلوس

این موشک از سیستم هدایت ترکیبی الکترواپتیکی و تصویرساز فروسرخ برای هدف یابی بهره برده و از سرجنگی آن از نوع دو مرحله ای شدید الانفجار ضد تانک است. کشورهایی مثل هند، استرالیا، سنگاپور، آذربایجان، فنلاند، آلمان، لهستان، کره جنوبی، اسپانیا و انگلستان از جمله کاربران این موشک هستند.

ایران نیز به جمع معدود کشورهای دارای دانش ساخت موشک های ضد زره پیشرفته پیوست

در جریان تحویل انبوه پهپادها به ارتش در فروردین ۱۳۹۹ فیلم شلیک یک سلاح جدید و متفاوت از ابابیل-۳ نیز منتشر شد. این سلاح یک موشک هواپرتاب دارای موتور راکتی سوخت جامد و بالهای بازشونده از داخل بدنه می باشد  .

فیلم / آزمایش موشک ضد زره جدید ایرانی

 دقت در شکل و شمایل این موشک و فیلم پرواز و برخورد آن به هدف نشان می دهد که یک سلاح جدید و پیشرفته به فهرست تسلیحات هواپرتاب پهپادهای سبک ایرانی افزوده شده است.

موشک اسپایک مدل LR

تاکنون جزئیاتی از این موشک ایرانی به بیرون درز نکرده است اما به تازگی تصاویر بسیار با کیفیت و خوبی از این موشک منتشر شده که با قاطعیت می توان گفت که موشک مذکور مهندسی معکوس یکی از آخرین محصولات رژیم صهیونیستی با نام موشک اسپایک مدل LR است که فقط یک سال است وارد خدمت شده و توانایی ایران در مهندسی چنین محصولی بدون شک صهیونیست‌ها را دچار وحشت مفرط خواهد کرد. موشک اسپایک مدل LR رژیم صهیونیستی ، در شلیک از سطح زمین دارای بردی بین ۴ تا ۵ کیلومتر، جرم ۱۴ کیلوگرم و میزان نفوذ ۷۰۰ میلیمتر می باشد. نمونه LR-2 این موشک نیز دارای برد ۵.۵ کیلومتر با شلیک از زمین و تا ۱۰ کیلومتر با پرتاب از بالگرد بوده و جرم آن به ۱۲.۷ کیلوگرم کاهش یافته است. با توجه به محدوده ارتفاع و سرعت پروازی مشابه بین بالگردها و پهپادهای متوسط و سبک، همین حدود برد برای شلیک آن از پهپادهای این رده قابل تخمین است.

لحظه شلیک موشک ضد زره ایرانی

لحظه برخورد موشک ایرانی

آنچه قابل توجه است این که حالا ایران موشک "تاپ اتک" و پیشرفته ای در اختیار دارد که قدرت ضد زره ای کشور را به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهد.

کلام آخر ...

رونمایی از این موشک توسط کشورمان این پیغام را برای رژیم منحوس اسرائیلی دارد که ایران در همه ارکان صنایع نظامی این رژیم یا نفوذ دارد یا آنکه در حوزه سایبری آنقدر توانمند است که توانسته جزئیات بسیار ریز و فنی یکی از معروفترین و به‌روزترین موشک‌های ضدزره رژیم صهیونیستی را مهندسی کند و بسازد. با توجه به بررسی ها خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری تاکنون نام خاصی برای این موشک انتخاب نشده است به نظر می رسد "اسپایک اسلامی" می تواند نامی در خور، برای این موشک ضد زره باشد که می تواند نمایانگر شعار رستم ایران زمین ، شهید سردار سلیمانی باشد که :

« ما از آنچه که فکر می کنید به شما نزدیک تر ایم ... »

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90176

مطالب مرتبط :
موشک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

قاتل تروریست های داعش در دستان نیروی دریایی سپاه / موشک بالستیک «ذوالفقار بصیر» چه ویژگی هایی دارد ؟ + فیلم و عکس

روز گذشته، متخصصین کشورمان از نسل جدید موشک های بالستیک دریایی با نام «ذوالفقار بصیر»، رونمایی کردند که با عملیاتی شدن این موشک ، برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه به بیش از ۲ برابر خواهد رسید.

۲۵

۲۵ شهریورماه برگزار می شود ؛

ششمین همایش ملی پژوهش های نوین در حوزه علوم تربیتی و روانشناسی ایران

ششمین همایش ملی پژوهش های نوین در حوزه علوم تربیتی و روانشناسی ایران در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ توسط مرکز بین المللی همایشها و سمینارهای توسعه پایدار علوم جهان اسلام و تحت حمایت سیویلیکا در شهر تهران برگزار خواهد شد.

الکترود برشکاری غواصی محصولی با تکنولوژی بالا و قابلیتهای منحصر بفرد در ایران تولید شد

با همت بلند یک خانواده فناور در مبارکه اصفهان،

الکترود برشکاری غواصی محصولی با تکنولوژی بالا و قابلیتهای منحصر بفرد در ایران تولید شد

محسن معتمدی سده اعلام کرد: با کمک پدر و به همراه خواهرم دست به ساخت الکترود برشکاری (نمونه ی آمریکایی) زدیم و با چندین بار آزمون و خطا و ایجاد تغییراتی هم پایه با ترکیبات اصلی الکترود را تولید کردیم، با تغییراتی بازدهی محصول را نسبت به نمونه ی امریکایی افزایش دادیم و توانستیم محصولی قابل کاربرد در زیر آب و هم در روی خشکی تولید کنیم، همین تغییرات باعث شد بتوانیم همه ی فلزات و غیر فلزات موجود در روی کره ی خاکی را با الکترود بومی سازی شده برش دهیم.

جنایت گروه‌های راست‌گرای افراطی سوئد و «شارلی ابدو» محکوم است/ سران کشورهای اسلامی در روابط با آمریکا و اسرائیل تجدید نظر کنند.

در بیانیه بسیج اساتید استان اصفهان آمده است؛

جنایت گروه‌های راست‌گرای افراطی سوئد و «شارلی ابدو» محکوم است/ سران کشورهای اسلامی در روابط با آمریکا و اسرائیل تجدید نظر کنند

بسیج اساتید استان اصفهان جنایت گروه‌های راست‌گرای افراطی سوئد، همچنین اقدام توهین آمیز مجله فرانسوی «شارلی ابدو» را محکوم کرده و به سران کشورهای اسلامی تاکید می‌شود لازمست در روابط خود با عاملان اصلی این حرکت یعنی آمریکا و اسرائیل تجدید نظر کنند.

موشک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تل‌آویو و کشتی های جنگی آمریکا در تیررس موشک های جدید ایرانی/ موشک "ابومهدی" و "حاج قاسم" چه ویژگی هایی دارند ؟+ فیلم و عکس

موشک حاج قاسم و ابومهدی دو دستاورد جدید نظامی کشورمان می باشد که به دلیل قابلیت های بالایی که دارند می تواند نقش مهمی در دکترای دفاعی کشورمان ایفا نمایند.

تلفن

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت دستگاهی که می تواند تا ۹۹/۹۹ درصد انواع آلودگی های تلفن همراه تان را پاک نماید + فیلم و عکس

به تازگی محققان کره جنوبی موفق به ساخت نوعی دستگاه پیشرفته ای شده اند که علاوه بر شارژ بی سیم تلفن همراه می تواند در مدت ۵ دقیقه تا ۹۹/۹۹ درصد تلفن هوشمندتان را از انواع آلودگی ها پاک نماید .

پوست

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

بازسازی پوست پس از سوختگی های شدید

محققان دانشگاه کالگری کانادا با همکاری دانشمند ایرانی خود موفق به کسب بینش‌های جدیدی در مورد ترمیم پوست پس از سوختگی شدید شدند.

خبرگزاری علم و فناوری

خبری که دنیا را شوکه کرد

نیروی هوافضای سپاه به فناوری موشکی جدیدی دست پیدا کرد که تنها اسراییل در اختیار داشت

mnmghc

تولید "سوخت موشک" با استفاده از زباله‌های پلاستیکی!

یک شرکت حافظ محیط زیست توانست از پلاستیک‌های دورریز "سوخت موشک" تولید کند!

svfvf

موشک «فالکون ۹» را در هنگام پرتاب ببینید+عکس

ناسا تصویری منتشر کرده که در آن موشک فالکون ۹ را نشان داده؛ این موشک در چند وقت اخیر برای آزمایش دراگون مورد استفاده قرار گرفته است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب