کارآفرین لاری در گفتگو با علم و فناوری:

شرکت‌های بومی توانایی بالایی دارند که نادیده گرفته می‌شوند

رضاپور گفت: یکی از معضلاتی که در شهر لار دیده می شود، این است که خیلی از شرکت ها در سطح شهر وجود دارند که توانایی انجام بسیاری از کارها را در زمینه هوشمند سازی دارند ولی متاسفانه مسئولین کار را به شرکت های خارج از شهر می سپارند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از لارستان، عصر کنونی را عصر تکنولوژی و های‌تک می نامند که با سرعتی بسیار زیاد درحال پیشرفت و حرکت رو به جلو می باشد.

در کشور ما نیز با گسترش کسب و کارهای مختلف دانش بنیان توانسته گام های خوبی را در عرصه تکنولوژی و های‌تک بردارد و این میان هوشمندسازی جایگاهی ویژه داشته که مستلزم تلاش و کارهای بیشتر در این خصوص می باشد.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در لارستان به سراغ مهندس محمدمهدی رضاپور از کارآفرینان موفق در عرصه هوشمندسازی رفته و گفتگویی با وی داشته که در ادامه مشروح آن را می خوانید:::

 

علم و فناوری: پیرامون حوزه کاری و فعالیت خود توضیح بفرمایید.

در زمینه هوشمند سازی اشیاء، برگرفته از لوازم خانگی و حتی هوشمند سازی اماکن، فعالیت داریم.

 

کسب و کار مذکور به اینترنت متصل شده و اطلاعات آن دستگاه از طریق اینترنت به سرور های متصل که از طریق شرکت کنترل می شوند، قابل تغییر و کنترل از راه دور می باشند.

به عنوان مثال صاحب خانه ای که خارج از منزل می باشد و قصد خاموش و روشن کردن سانترال را از راه دور دارد، دستگاه ها و پنل ها در محل ساختمان قرار می گیرند و صاحب خانه می تواند در هر مکانی خارج از منزل، از طریق اینترنت، سانترال را کنترل می کند و یا در مکان هایی چون استخرها که کنترل تغییر دمای اب توسط اپراتور ها انجام می شود، با روش هوشمند سازی از طریق اینترنت در مدت زمان کوتاه تری می توان دمای آب استخر را کنترل کرد و نیازی به حضور دائم نیروی انسانی در محل مورد نظر نمی باشد.

 

علم و فناوری: عملکرد دستگاه ها به چه صورت می باشد؟

 

در گذشته که بحث اینترنت خیلی فراگیر نبود، یک پنل مرکزی در محل مورد نظر قرار می گرفت و از طریق پنل مرکزی کنترل ها انجام می شد.

امروزه به طور کلی یک سخت افزار در محلی که قرار است هوشمند سازی صورت گیرد، قرار می دهند و از طریق پنل ها اطلاعات به سرور های شرکت ارسال می شود و کاربر با نصب اپلیکیش بر روی تلفن همراه خود، می تواند اطلاعات مربوط به محل هوشمند سازی شده را از طریق سرور های شرکت دریافت کند و همچنین اگر نیاز به تغییری بود از طریق تلفن همراه تغییرات انجام و به سرور های شرکت ارسال می شود و سپس از طریق سرور ها به محل هوشمند سازی شده، اطلاعات متنقل می گردد.

 

علم و فناوری: بازار کار هوشمند سازی چگونه می باشد؟

به دلیل وارداتی بودن محصولات، هزینه ها بسیار بالا بودند و افراد تمایل زیادی به انجام این کار نداشتند، اما از زمانی که برنامه ریزی و طراحی دستگاه ها را خودمان انجام می دهیم، هزینه ها به نسبت کاهش یافته و افراد بیشتری به این موضوع گرایش پیدا کردند.

قبل از کرونا بازار کار رضایت بخش بود به گونه ای که اقدام به جذب نیروی کار بیشتر نمودیم، اما متاسفانه از زمانی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرد، موجب رکود بازار کار گردید تا جایی که کارفرماها نیز از انجام کارها خودداری نمودند.

 

علم و فناوری: معایب و مزیت های هوشمندسازی و اینترنت اشیا چیست؟

به طور کلی هوشمند سازی ضرری برای محیط زیست ندارد اما از لحاظ مصرف انرژی، در مکان هایی که هوشمند سازی صورت می گیرد، انرژی کمتر و به صورت بهینه مصرف می شود.

 

علم و فناوری: علاوه بر هزینه ای که برای نصب و راه اندازی دستگاه ها پرداخت می شود، آیا پشتیبانی سرورها نیز هزینه بر می باشند؟

 

کارفرما فقط هزینه اولیه را پرداخت می کند و بقیه ی هزینه های ماهانه ی سرور ها و غیره، با شرکت می باشد و هیچ هزینه ای در این زمینه از مشتری دریافت نمی شود، البته برخی از شرکت ها هم هستند، که هزینه سرور ها را نیز از مشتری می گیرند.

اینترنتی که سرور ها مصرف می کنند بسیار کم و مقرون به صرفه هستند، به طوری که اکثرا از اینترنت سیم کارت ها استفاده می کنند، هزینه اینترنت مصرفی، ماهانه کمتر از پنج هزار تومن می باشد.

 

علم و فناوری: طول عمر دستگاه ها و پنل ها چقدر می باشد ؟

پنل ها قطعات الکترونیکی هستند و قطعات الکترونیکی نیز معمولا دوام بالایی دارند.

یک سیستم جدید تهیه شده است که طول عمر بسیار بالایی دارد و همچنین خیلی ساده تر می تواند محل هوشمند سازی شده را کنترل کند، که ان شاءالله تا آخر سال این سیستم را معرفی خواهیم کرد.

 

علم و فناوری: سخن پایانی.

یکی از معضلاتی که در شهر لار دیده می شود، این است که خیلی از شرکت ها در سطح شهر وجود دارند که توانایی انجام بسیاری از کارها را در زمینه هوشمند سازی دارند ولی متاسفانه مسئولین کار را به شرکت های خارج از شهر می سپارند که برخی از شرکت های خارج از شهر هزینه بیشتری را دریافت می کنند و ممکن است خدمات کمتری را ارائه بدهند، درصورتی که در سطح شهر شرکت هایی با توانایی هوشمند سازی بالا وجود دارد.

و در انتها از از ریاست محترم مرکز رشد، جناب فرزاد قناعت پور بابت زحمات بی پایان ایشان، کمال تشکر را دارم.

 

گفتگو از فاطیما حلیمی

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90190

مطالب مرتبط :
۰

توصیه یک رتبه برتر کنکور به محصلان؛

اولویت کیفیت درس خواندن به کمیت آن

رتبه برتر کنکور سراسری علوم انسانی گفت: پیشنهاد می کنم در هر صورت کیفیت را نسبت به کمیت در اولویت قرار بدهند، یک ساعت مطالعه دقیق و مفید بهتر از سه ساعت مطالعه با حواس پرتی است.

۰

گفتگو با رتبه برتر کنکور۹۹ در لار که برای پشت کنکوری‌ها مفید است

خواندن کتاب کمک درسی برای همه درس ها نیاز هست، اما برخی دروس چون زیست شناسی و دروس حفظی مثل حفظیات شیمی و بقیه دروس تاکید زیادی بر کتاب درسی است، اما تاکید کمتری روی کتاب درسی ریاضی است و بیشتر تست محور می باشد

۰

معرفی کتاب؛

کتاب یادت باشد

کتاب حاضر به زندگی فردی که از خواسته ها و آرزوهای دنیایش گذشت تا با حضرت عباس (علیه السلام) محشور شود ، می پردازد .

شیر مادر

به مناسبت هفته جهانی تغذیه از شیر مادر؛

چرا تغذیه کودک از شیرمادر؟

شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر در سال ۲۰۲۰ " سیاره‌ای سالم با حمایت از تغذیه با شیر مادر" اعلام شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
حنانه جاوید
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰:۵۷

مثل همیشه عالی و مفید♥️😍

زهرا محمد سعیدی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲:۰۳

خیلی عالی بود 🌸🌷

۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶:۵۵

👍🏻👌🏻

اشتراک گذاری مطالب