محققان دانشگاه ملی استرالیا گزارش کردند؛

ایزوتوپهای آهن «بارش ابرنواخترها» بر روی زمین است

پروفسور آنتون والنر ، فیزیکدان هسته ای دانشگاه ملی استرالیا، که تجزیه رسوبات دفن شده در اعماق زیر آب اقیانوس هند را انجام داده است، می گوید: ایزوتوپهای آهن بارش ابرنواخترها بر روی زمین است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از zmescience، پروفسور آنتون والنر، فیزیکدان هسته ای دانشگاه ملی استرالیا، که تجزیه رسوبات دفن شده در اعماق زیر آب اقیانوس هند را انجام داده است می گوید: ایزوتوپهای آهن بارش ابرنواخترها بر روی زمین است.

هنگامی که سوخت هیدروژن یک ستاره عظیم خاتمه می یابد، آماده است تا پرده ها را بکشد و این کار را با یک انفجار انجام می دهد! ابرنواخترها بعنوان قدرتمندترین انفجارها در جهان شناخته شده اند، که طی آن ستاره در حال مرگ انواع عناصر سنگین که قبلاً با واکنشهای هسته ای آمیخته شده اند را از بین می برد. زمین و منظومه شمسی به طور مرتب توسط محصولات ابرنواخترها بارش می شوند.

اکنون، یک مطالعه جدید شواهد ملموس را نشان می دهد که چنین پدیده هایی در حال انجام است و ایزوتوپهای نادر آهن موجود در رسوبات در اعماق دریا که حداقل 33000 سال قدمت دارند را توصیف می کند.

این یافته ها توسط محققان دانشگاه ملی استرالیا ANU) ) که تجزیه رسوبات دفن شده در اعماق زیر آب اقیانوس هند را توصیف کرده اند، توصیف شده است.

پروفسور آنتون والنر ، فیزیکدان هسته ای در دانشگاه ملی استرالیا، در بیانیه ای  می گوید: "این ابرها می توانند بقایای انفجار ابرنواخترهای قبلی، یک انفجار قدرتمند و فوق العاده پرنور از یک ستاره باشند."

 

آهن 60، ایزوتوپ نادر با نیمه عمر 2.6 میلیون منبع فرازمینی دارد

در پنج نمونه رسوب، ستاره شناسان توانستند آهن 60 ، ایزوتوپ نادر با نیمه عمر 2.6 میلیون سال را شناسایی کنند. از آنجایی که باید در طی 15 میلیون سال کاملاً پوسیده باشد، غیرممکن است که ایزوتوپ در طول شکل گیری زمین میلیارد ها سال قبل در زمین گنجانیده شود. بدون شک، منبع آن فرازمینی است و به نظر می رسد ابرنواخترها عامل این احتمال هستند. پیش از این ، آهن 60 نیز در برف قطب جنوب و در بقایای ساحلی دریا مشاهده شده بود ، از 2.6 میلیون تا 6 میلیون سال پیش.

وجود آهن 60 در رسوبات تازه توصیف شده حاکی از آن است که طی 33000 سال گذشته با سرعت حدود 3.5 اتم در هر سانتی متر مربع در سال رسوب داده شده است. این سرعت آهسته رسوب نشان می دهد که ابرنواخترهای بذر باید با محصولات ایزوتوپی خود فضای بین ستاره ای را پر کرده باشند.

اگرچه منشأ ابرنواختر را نمی توان مشخص کرد، محققان معتقدند که این انفجار میلیون ها سال پیش رخ داده است، و هنوز هم محصولات آن باید از طریق ابر محلی بین ستاره ای  (LIC) در جریان باشد- ابر میان ستاره ای در کهکشان راه شیری که از طریق آن منظومه شمسی در حال حرکت است.

در آینده، اخترشناسان می خواهند جدول زمانی خود را اصلاح كنند و به این ایده برسند كه چه موقع این ایزوتوپ ها به سمت زمین رفتند و تأیید کنند كه آیا LIC احتمالاً منبع است.

پروفسور والنر می گوید: "اخیراً مقالات وجود دارد که نشان می دهد آهن 60 در ذرات غبار به دام افتاده است و ممکن است در محیط بین ستاره ای گزاف گویی کند."

وی اظهار می کند: "بنابراین آهن 60 می تواند از انفجار ابرنواخترهای قدیمی نیز منشأ بگیرد و آنچه اندازه گیری می کنیم نوعی پژواک است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/science/news-science/supernova-isotopes-earth-052352/

زمان انتشار: پنج شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 90286

مطالب مرتبط :
مطالعات جدید نشان می دهد:  احتمال انقراض در زمین در اثر انفجار ستاره ها !

مطالعات جدید نشان می دهد: احتمال انقراض در زمین در اثر انفجار ستاره ها !

به گفته محققان، پرتوهای کیهانی کشنده و منتشر شده از ابرنواخترهای نزدیک می توانند باعث حداقل یک رویداد انقراض دسته جمعی شوند و کشف برخی از ایزوتوپ های رادیواکتیو موجود در سوابق سنگی موجود زمین می تواند این سناریو را تأیید کند.

امروزه دانشگاه‌ها باید مسئله محور عمل كنند/هسته‌های نخبگانی باید فعال گردد

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان بوشهر:

امروزه دانشگاه‌ها باید مسئله محور عمل كنند/هسته‌های نخبگانی باید فعال گردد

دکتر حمزه شیخیانی؛ مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان بوشهر با بیان اینكه دانشگاه‌ها امروزه باید مسئله محور عمل كنند، گفت: توجه به حل مسائل روز برای دانشگاه‌ها ضروری است و مراکز علمی بسیج باید ارتباط خوبی با دانشگاه‌ها داشته باشند تا به کمک یکدیگر راه حل‌های مناسب برای رفع مشکلات کشور بیابند.

درخشش پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان در رشته ادبیات و علوم انسانی

درخشش پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان در رشته ادبیات و علوم انسانی

مدیر پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان از راهیابی تعداد ۴۷ نفر از دانش آموزان این پژوهشسرا برای شرکت در نخستین دوره مسابقات علمی- پژوهشی کشوری خبرداد و گفت: از این تعداد هشت عنوان برتر مربوط به رشته ادبیات و علوم انسانی است.

سازه های سنگی ۷۰۰۰ ساله در عربستان سعودی از قدیمی ترین های جهان است

محققان مؤسسه ماکس پلانک و کالج کینگ لندن؛

سازه های سنگی ۷۰۰۰ ساله در عربستان سعودی از قدیمی ترین های جهان است

محققان مؤسسه ماکس پلانک و کالج کینگ لندن براساس تفسیر تصاویر ماهواره ای گزارش کردند: سازه های سنگی ۷۰۰۰ ساله در عربستان سعودی از قدیمی ترین های جهان است، این ساختارهای اسرارآمیز سنگی مستطیل شکل ممکن است به یک هدف آیینی خدمت کرده باشند.

ل

پیام مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان ایلام بمناسبت گرامیداشت هفته دولت:

شهیدان رجایی و باهنر اسطوره و الگو برای مسئولان و مردم هستند

تکمیل خودرو برقی با ظرفیت های داخلی

تکمیل خودرو برقی با ظرفیت های داخلی

مدیرعامل ایران خودرو در نشستی که برگزارشد افزود: امروز در قسمت خودروهای برقی سند و نقشه  در ایران خودرو به تصویب رسیده

فلزات سنگین

برای اولین بار در شمالغرب کشور

از دستگاه سنجش فلزات سنگین در اردبیل رونمایی شد

برای اولین بار در شمالغرب کشور و با حضور مسئولان محیط زیست استان اردبیل دستگاه سنجش فلزات سنگین GC در اردبیل رونمایی شد.

باور توانستن در جامعه باید نهادینه‌سازی شود

جانشین بسیج علمی استان بوشهر؛

باور توانستن در جامعه باید نهادینه‌سازی شود

نهادینه‌سازی باور توانستن در جامعه است باید در گام اول تولیدکننده به این باور برسد که کالای تولیدی او توانایی رقابت با جنس خارجی را دارد از آن‌طرف مصرف‌کننده داخلی هم باید نسبت به تولیدات داخلی به این باور برسد که این تولیدات می‌تواند نیازهای او را مرتفع کند.

علامه مجلسی

مفاخر ایران؛

عالمی بلند آوازه که ناشناخته ماند

او یکی از علمای بزرگ ناشناخته تاریخ است. شصت سال حیات علمی و با برکت وجودش باید بازخوانی شود تا عظمت علمی و اجتماعی او و آثار و برکات زیاد آن شناسائی و مورد استفاده قرار گیرد. او تجدیدکننده علوم اهل البیت (ع) ، احیاگر مذهب تشیع و مدافع موفق حریم ولایت و امامت می باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب