محققان مؤسسه ماکس پلانک و کالج کینگ لندن؛

سازه های سنگی ۷۰۰۰ ساله در عربستان سعودی از قدیمی ترین های جهان است

محققان مؤسسه ماکس پلانک و کالج کینگ لندن براساس تفسیر تصاویر ماهواره ای گزارش کردند: سازه های سنگی ۷۰۰۰ ساله در عربستان سعودی از قدیمی ترین های جهان است، این ساختارهای اسرارآمیز سنگی مستطیل شکل ممکن است به یک هدف آیینی خدمت کرده باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از zmescience، محققان مؤسسه ماکس پلانک و کالج کینگ لندن براساس تفسیر تصاویر ماهواره ای گزارش کردند: سازه های سنگی 7000 ساله در عربستان سعودی از قدیمی ترین های جهان است، این ساختارهای اسرارآمیز سنگی مستطیل شکل ممکن است به یک هدف آیینی خدمت کرده باشند.

 

صدها ساختار سنگی در سطح زمین فوتبال توسط باستان شناسان در عربستان سعودی شناسایی شده اند، که قدمت آنها به 5000 سال قبل از میلاد باز می گردد. در آن زمان، شبه جزیره خشن و خشک عربستان که امروز می شناسیم بسیار مرطوب تر بود. به همین ترتیب، این ساختارهای مستطیل شگفت انگیز ممکن است برای نشان دادن قلمرو برای گله داران یا برای اهداف آیینی باشد.

 

هزاران سال قبل از اهرام جیزه

سازه های سنگی با کلمه عربی "مستطیل" به mustatils" "معروف است. صدها مستطیل تا کنون در شمال غربی عربستان یافت شده است، از جمله در دامنه آتشفشان، نمایانگر برخی از قدیمی ترین بناهای سنگی یادبود.

محققان مؤسسه ماکس پلانک در آلمان و کالج کینگ کالج لندن در ژورنال "هولوسن" در نوشتن مقاله "شخصیت و وقایع" این ساختارهای اسرارآمیز را که برای اولین بار در سال 2016 به کمک تصاویر ماهواره ای مشخص شد، را توصیف کردند.

این گزارش شامل 104 سازه سنگی «مستطیل) است که در حاشیه جنوبی کویر نفود در شمال عربستان واقع شده است، و موقعیت های چشم انداز ، معماری و فرهنگ مواد و بقایای جانوران را شرح می دهد.

یک مستطیل در اصل شبیه یک میدان است که با یک دیوار کم سنگ و یک دروازه احاطه شده است. طول آنها از 15 متر تا 615 متر است. سکوهایی که در انتهای هر مستطیل قرار دارند، به راز این سازه های باستانی می افزاید. یکی از این سکوها دارای نقاشی با نقوش هندسی بود که الگوی آن هرگز در هنرهای سنگی دیگر دیده نشده است. در طول روزهای شادی آنها، کاملاً ممکن است که مستطیلها به طور گسترده نقاشی شوند و باید دیدنی باشند.

محققان همچنین اولین قدمت رادیوکربن از یک مستطیل را انجام دادند، بر این اساس قدیمی ترین آنها در حدود 7000 سال پیش ساخته شده است.

محققان می گویند: "ساختاری که تاریخ آن را گذاشته ایم قدیمی ترین سازه سنگی بزرگ است که از شبه جزیره عربستان شناخته شده است. پدیده مستباتی نمایانگر پیشرفت چشمگیر در معماری بنای یادبود است، زیرا  مورد از این سازه ها در شمال غربی عربستان ساخته شده اند. این "منظره بنای تاریخی" یکی از اولین شکل های مقیاس بزرگ ساخت و سازهای سنگی در جهان است. "

آثار بسیار کمی در این مکان ها یافت شد و نشان می دهد که سازه ها در طول سال استفاده نشده اند. برخی از محققان بر این باورند که مستطیل ها برای یک هدف آیینی استفاده شده اند، اما می توان این آثار سنگی را برای نشانه گذاری قلمرو به کار برد.

حدود 7000 سال پیش، شبه جزیره عربستان کاملاً سرسبز بود و بارندگی منظم را تجربه کرد. در این دوره ، مردم نوسنگی به عنوان پاستورالیست بودند و برای تغذیه به گله های حیوانات اهلی تکیه می کردند.

اگرچه آب و هوا بسیار بهتر از امروز بود، عربستان سعودی خشکسالی های گاه به گاه را تجربه می کرد و به رقابت برای اراضی مرتع منجر می شد. نویسندگان می نویسند كه تختخواب ها مظهر افزایش سرزمین در منطقه بوده است.

به اصطلاح "عربستان سبز" دوام نیاورد. پس از خشک شدن منطقه به سرعت، سازه های سنگی مستطیل شکل در کارنامه باستان شناسی متوقف شدند.

"فقدان عملکردهای سودمند برای آشکار سازیها، تفسیر آیینی را نشان می دهد. در واقع ، مستطیل ها به ظاهر یکی از اولین نمونه های شناخته شده در هر نقطه از رفتارهای آیینی در مقیاس بزرگ است که در عمل ساخت و استفاده از بناهای یادبود رمزگذاری شده است. "

"یافته های ما نشان می دهد که مستطیل ها ، و به ویژه سکوهای آنها ، بایگانی قابل توجهی از پیش از تاریخ عربستان هستند، و تحقیقات و کاوش های آینده آنها احتمالاً بسیار با ارزش است و منجر به درک بهتر از تحولات اجتماعی و فرهنگی عربستان می شود."

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/science/7000-year-old-stone-structures-in-saudi-arabia-are-among-the-oldest-in-the-world/

زمان انتشار: سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲:۱۳

شناسه خبر: 90287

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

تکنولوژی و جنگ

سلاح یا نیروی انسانی؟ کدام سرنوشت جنگ را تعیین می‌کنند؟

داروی تزریقی جدید هم جلوگیری کننده و هم درمان کننده «ایدز»

محققان دانشگاه یوتا؛

داروی تزریقی جدید هم جلوگیری کننده و هم درمان کننده «ایدز»

محققان دانشگاه یوتا یک داروی تزریقی مبتنی بر پپتید ابداع کرده اند که از ابتلا به HIV جلوگیری می کند و بر خلاف سایر داروهای موجود در بازار، نوآوری درمانی محافظت طولانی مدت را ارائه می دهد، مقاومت دارویی را کاهش می دهد و عوارض جانبی کمی دارد.

ایزوتوپهای آهن بارش «ابرنواخترها» بر روی زمین است

محققان دانشگاه ملی استرالیا گزارش کردند؛

ایزوتوپهای آهن «بارش ابرنواخترها» بر روی زمین است

پروفسور آنتون والنر ، فیزیکدان هسته ای دانشگاه ملی استرالیا، که تجزیه رسوبات دفن شده در اعماق زیر آب اقیانوس هند را انجام داده است، می گوید: ایزوتوپهای آهن بارش ابرنواخترها بر روی زمین است.

درخشش پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان در رشته ادبیات و علوم انسانی

درخشش پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان در رشته ادبیات و علوم انسانی

مدیر پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان از راهیابی تعداد ۴۷ نفر از دانش آموزان این پژوهشسرا برای شرکت در نخستین دوره مسابقات علمی- پژوهشی کشوری خبرداد و گفت: از این تعداد هشت عنوان برتر مربوط به رشته ادبیات و علوم انسانی است.

ل

پیام مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان ایلام بمناسبت گرامیداشت هفته دولت:

شهیدان رجایی و باهنر اسطوره و الگو برای مسئولان و مردم هستند

تکمیل خودرو برقی با ظرفیت های داخلی

تکمیل خودرو برقی با ظرفیت های داخلی

مدیرعامل ایران خودرو در نشستی که برگزارشد افزود: امروز در قسمت خودروهای برقی سند و نقشه  در ایران خودرو به تصویب رسیده

فلزات سنگین

برای اولین بار در شمالغرب کشور

از دستگاه سنجش فلزات سنگین در اردبیل رونمایی شد

برای اولین بار در شمالغرب کشور و با حضور مسئولان محیط زیست استان اردبیل دستگاه سنجش فلزات سنگین GC در اردبیل رونمایی شد.

باور توانستن در جامعه باید نهادینه‌سازی شود

جانشین بسیج علمی استان بوشهر؛

باور توانستن در جامعه باید نهادینه‌سازی شود

نهادینه‌سازی باور توانستن در جامعه است باید در گام اول تولیدکننده به این باور برسد که کالای تولیدی او توانایی رقابت با جنس خارجی را دارد از آن‌طرف مصرف‌کننده داخلی هم باید نسبت به تولیدات داخلی به این باور برسد که این تولیدات می‌تواند نیازهای او را مرتفع کند.

علامه مجلسی

مفاخر ایران؛

عالمی بلند آوازه که ناشناخته ماند

او یکی از علمای بزرگ ناشناخته تاریخ است. شصت سال حیات علمی و با برکت وجودش باید بازخوانی شود تا عظمت علمی و اجتماعی او و آثار و برکات زیاد آن شناسائی و مورد استفاده قرار گیرد. او تجدیدکننده علوم اهل البیت (ع) ، احیاگر مذهب تشیع و مدافع موفق حریم ولایت و امامت می باشد.

طبق تجزیه و تحلیل ژنومی، گونه های جانوری در برابر  کرونا ویروس جدید آسیب پذیر اند

یک مطالعه جدید از دانشگاه کالیفرنیا؛

طبق تجزیه و تحلیل ژنومی، گونه های جانوری در برابر کرونا ویروس جدید آسیب پذیر اند

محققان دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، گزارش کردند:انسانها تنها گونه ای نیستند که با خطر بالقوه کروناویروس جدید که باعث کووید۱۹ می شود مواجهه شده اند،تجزیه و تحلیل ژنومی نشان می دهد بسیاری از گونه های جانوری در برابر عفونت کرونا ویروس جدید آسیب پذیرهستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب