ساخت "حیوانخانه ویژه آزمایشگاهی" توسط جوان مخترع یزدی

جوان مخترع یزدی که سال گذشته موفق به ساخت دستگاه "حیوانخانه ویژه آزمایشگاهی" شده بود اکنون اختراع خود را ثبت بین المللی کرده و به دنبال تجاری سازی آن است.

سید محمدرضا داوودی ابرقویی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ گفت: طرح حیوانخانه بیومتریک ویژه آزمایشگاهی با کمک سلول های بنیادین سال گذشته در جشنواره خوارزمی مقام سوم کشوری را به دست آورد.

وی در توضیح کاربرد این دستگاه تصریح کرد: برای گرفتن سلول‌های بنیادین ابتدا لازم است که سلول های بنیادی را بر روی موش های آزمایشگاهی آزمایش شود، کاری که این دستگاه انجام می‌دهد این است که سلول‌های بنیادی که داخل بدن موش های آزمایشگاهی قرار می گیرد را آنالیز می کند و به صورت اتوماتیک می‌تواند به موش ها غذا بدهد و دما و رطوبت محیط را تنظیم کند.

وی ادامه داد: این دستگاه سیستمی ایمن جهت نگهداری از حیوانات آزمایشگاهی است که ضمن نگهداری حیوانات آزمایشگاهی، امنیت جانی آنها را تضمین و از اخلال و وقفه در روند آزمایشات مختلف جلوگیری می کند.

داوودی ابراز داشت: این دستگاه نیازهای حیوان را به صورت خودکار فراهم می کند و همچنین مواد موردنیاز زیستی را به صورت اتوماتیک مهیا می سازد. هزینه کم، قابلیت جابجایی، حجم اندک از دیگر مزایای این سازه می باشد.

این جوان مبتکر اظهار کرد: کمبود این وسیله کاربردی از جمله نواقص آزمایشگاه های زیستی خصوصاً مراکز سلول های بنیادی است چرا که  به خوبی می تواند فقدان و خلأ سیستم نگهدارنده و محافظت کننده از حیوان آزمایشگاهی را در طول دوره آزمایش به صورت هوشمند و اتوماتیک برطرف کند .

 

 

وی گفت: تحقیقات اولیه، طراحی، ساخت و پیاده سازی این طرح حدودا دو سال به طول انجامید. با توجه به اینکه بازدیدهای بسیاری از سالن های نگهداری موش های آزمایشگاهی انجام دادم مشاهده کردم که این حیوانان را در جعبه هایی در سالن نگهداری می کنند که خیلی محیط بد و غیراستانداردی بود.

داوودی خاطرنشان کرد: دستگاهی که بنده طراحی کرده ام کاملاً ایزوله بوده و کیفیت مناسبی دارد. دستگاه به صورت اتوماتیک به وسیله لامپ یو وی (UV ) محیط را ضد عفونی میکند. همچنین تمام مراحل به صورت اتوماتیک بوده و نیازی به نیروی انسانی ندارد در حالی که هم اکنون در آزمایشگاه ها حتماً باید حتی در روزهای تعطیل هم یک نفر به حیوانات آب و غذا بدهد.

این جوان مبتکر از ثبت بین المللی این دستگاه خبر داد و اضافه کرد: با ثبت جهانی این طرح به دنبال آن هستم که تجاری سازی و  فروش دستگاه را به اجرا دربیاورم.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 90289

مطالب مرتبط :
۱

ارائه مشاوره توسط پایگاه های علمی شهرستان تفت

ارائه مشاوره های تحصیلی و خانوادگی یکی از ده ها خدمتی است که پایگاه های علمی شهرستان تفت به اعضای خود ارائه می دهند.

درخشش پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان در رشته ادبیات و علوم انسانی

درخشش پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان در رشته ادبیات و علوم انسانی

مدیر پژوهش سرای دانش آموزی شهید شهریاری اصفهان از راهیابی تعداد ۴۷ نفر از دانش آموزان این پژوهشسرا برای شرکت در نخستین دوره مسابقات علمی- پژوهشی کشوری خبرداد و گفت: از این تعداد هشت عنوان برتر مربوط به رشته ادبیات و علوم انسانی است.

پارک علم و فناوری

با حضور استاندار مازندران

عملیات ساختمانی چهارمین پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کشور در مازندران آغاز شد

عملیات ساختمانی چهارمین پارک علم و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مازندران از صبح امروز آغاز شده است.

ی

تأسیس و راه اندازی پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد کلید خورد

با هدف ارزش‌آفرینی و اثربخشی صنعتی، اجتماعی و منطقه‌ای، رؤسای دانشگاه یزد و پارک علم و فناوری یزد روز دوشنبه بیستم مردادماه جاری توافق‌نامه تأسیس، راه‌اندازی و اداره پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد را امضا کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب