خبرگزاری علم و فناوری

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

آغاز تولید بیوسیلاژ در مازندران

گامی بزرگ در تامین زنجیره غذایی آبزیان و طیور در مازندران برداشته شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، محیط زیست شکننده استان‌های شمالی کشور نیاز دارد که حتی در مصرف غذایی هم راهکاری برای کاهش پسماند ارائه شود.

این روزها زباله و پسماند به چالش جدی در سه استان شمالی کشور به ویژه مازندران تبدیل شده است.

فعالیت مازندران در حوزه تولید مواد غذایی به ویژه طیور و آبزیان و باقی ماندن پسماندهای ناشی از این محصولات و نداشتن برنامه مناسب برای دفن مناسب آن به خطری جدی در حوزه محیط زیست تبدیل شده بود.

فعالیت چندین کشتارگاه و مراکز عرضه و فروش ماهیان و طیور و نداشتن برنامه مدون برای استفاده و وارد کردن آن به چرخه تولید از چالش‌های بود که متولیان امر باید در سال‌های گذشته برنامه‌ مدونی برای آن تهیه می‌کردند.

اقدامی که در سال‌های گذشته راهکار آن وجود داشته اما به دلیل عدم حساسیت جدی در این ارتباط پروژه بیوسیلاژ در استان‌های شمالی کشور مغفول مانده بود.

در پروژه بیوسیلاژ پسماندهای ناشی از طیور و آبزیان برای تبدیل مواد غذایی ماهیان دوباره وارد چرخه تولید می‌شود.

بر اساس اطلاعاتی که در فضای مجازی در بحث بیوسیلاژ وجود دارد، سالانه بیش از یک میلیون تن آبزی در کشور صید می‌شود که ضایعات آنها به صورت پراکنده در صنعت آبزی پروری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عدم استفاده از پسماندهای مرغ و ماهی در استان به چالش زیست محیطی در این استان‌ها تبدیل شده بود، راهکار علمی برای برون رفت از چالش‌های زیست محیطی ناشی از پسماندهای مرغ و ماهی در مازندران تبدیل آن به محصولاتی با ارزش افزوده نظیر بیوسیلاژ است اقدامی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان در حال انجام است،سیلاژ محصول تخمیری است که با استفاده از روش های شیمیایی و میکروبی تولید می‌شود که در هنگام استفاده از میکروارگانسیم‌ها اصطلاحا به آن بیوسیلاژ گفته می‌شود.

 در این طرح با بهره گیری از باکتری‌های شاخص و بهینه شده،  میتوان ضایعات اولیه را به محصولی با درصد پروتئین و قابلیت هضم بالاتر کرد.

با توجه به افزایش قیمت نهادهای مورد استفاده در جیره غذایی آبزیان  به ویژه پودر ماهی و سویا برای طیور با استفاده از بیوسیلاژ می‌توان جایگزین مناسبی برای پروتئین مورد نیاز در جیره غذائی ماهیان و طیور برنامه ریزی کرد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور برای اولین بار در ایران اقدام به تولید بیوسیلاژ از ضایعات ماهی قزل آلا کرده و پایلوت این مطالعه در پژوهشکده اکولوژی دریای خزر انجام گرفت که نتایج تست‌ها مثبت بوده است.

کارشناسان امر همچنین مزیت‌های بیوسیلاژ  را پائین بودن قیمت تمام شده بیوسیلاژ در مقایسه با پودر ماهی (30 درصد قیمت پودر ماهی)،قابلیت هضم بسیار بالاتر از پودر ماهی،تولید محصولی غنی از پروبیوتیک،عدم استفاده از تکنولوژی پیشرفته در تولید بیوسیلاژ،افزایش زمان ماندگاری بیوسیلاژ بدلیل pH اسیدی و حفظ پروفایل اسیدهای آمینه به دلیل عدم استفاده از تیمار حرارتی عنوان کردند.

 با استفاده از تعاریف متولیان و کارشناسان مدیران استانی را متقاعد به حمایت از تولید آن در مازندران کردند.

طرح تولید بیوسیلاژ از ضایعات طیور و آبزیان با حضور استاندار مازندران در ساری به بهره‌برداری رسید.

احمد حسین زادگان استاندار مازندران با اشاره به ظرفیت بسیار مناسبی که در تولید گوشت سفید و ماهی در مازندران وجود دارد، گفت: راه اندازی این مجموعه و رسیدن به ظرفیت واقعی آن می‌تواند گام موثری برای تامنی غذای مورد نیاز طیور و آبزیان در استان باشد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری یکی از راهکارهای تامین مواد غذایی مورد نیاز برای ماهیان صید ماهیان کیلکا بوده است.

استاندار مازندران در این ارتباط اظهار کرد:فرآیند تهیه پودر ماهی از کیلکا به خاطر صید آن در دریا و نوسانات آن و شرایط آب و هوایی سخت تر است و میزان تولید و قیمت تمام شده آن برای ما اهمیت دارد.

وی خاطر نشان کرد: در برنامه ریزی اساسی و منسجم باید تلاش کنیم که نیازمندی‌های وارداتی به این محصول را کاهش دهیم و زنجیره کامل از تولیدات مواد غذایی در استان را در دستور کار قرار دهیم.

استاندار مازندران یادآور شد:ممکن است در ابتدای کار؛ این طرح، پروژه بزرگی بنظر نرسد اما  می تواند جهشی در صنعت شیلات و طیور ما ایجاد کند زیرا می تواند در کاهش هزینه های تولید در این دو بخش کمک شایانی کند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90295

مطالب مرتبط :
۰۶۶۵

دستاوردی دیگر از محققان حوزه کشاورزی در کشور؛

تکنولوژی تبدیل آب شور به آب کاربردی برای کشاورزی در دستان محققان ایرانی

شوری آب مصرفی کشاورزی و تاثیرات منفی و غیرقابل جبران آن سبب شده تا محققان به دنبال شیوه ای مناسب برای مقابله با این مسئله باشند.به تازگی محققان داخلی موفق به ساخت دستگاهی برای جداسازی شوری از آب شده اند.

از اینترنت اشیا چقدر می دانید؟

توسط نخبه مازندرانی طراحی و تولید شد

اینترنت اشیاء در خدمت کشت گلخانه‌ای

نخبه مازندرانی موفق به تولید نرم افزار موبایلی با قابلیت کنترل کشت گلخانه‌ای شده است.

۲۲۵۵۵۲

با ارائه محصول جدید شرکت آمازون ؛

خرید آسان با ابزار واقعیت افزوده /فناوری واقعیت افزوده را بهتر بشناسید

بـا اینکه واقعیت مجازی (VR) نیازمند تجهیزات خاص خود می‌باشد، از واقعیت افزوده (AR) می‌توان با ابزارهای ساده‌تری مانند اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای قابل نصب بر روی تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند استفاده نمود

۱

واکسیناسیون ۱۶ هزار راس دام و طیور توسط دانشجویان جهادگر

طرح واکسیناسیون تب مالت و نیوکاسل طیور بخش عقدا توسط گروه جهادی شهید مروتی دانشگاه اردکان در شهر عقدا برگزار شد.

۱۳ هزار تن خامه پاستوریزه از اصفهان به کشوری در اوراسیا صادر شد/ «جهش تولید»

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان خبر داد؛

۱۳ هزار تن خامه پاستوریزه از اصفهان به کشوری در اوراسیا صادر شد/ «جهش تولید» در فرآورده های خام دام استان اصفهان

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان خبر داد؛ سال گذشته ارزش صادراتی محموله های دامی از استان اصفهان بالغ بر ۳۰ میلیون دلار بوده است از جمله این که ۱۳ هزار تن خامه پاستوریزه از اصفهان به کشوری در اوراسیا صادر شد وخوشبختانه مقایسه آماری دوماهه اول امسال و سال ۱۳۹۸ هم نشان دهنده جهش در تولید است.

برداشت مکانیزه سیب زمینی

ابداع ماشین برداشت مکانیزه و کیسه گیری همزمان سیب زمینی

شرکت سبز چرخ اردبیل موفق به ابداع ماشین برداشت مکانیزه سیب زمینی شده است که علاوه بر برداشت سیب زمینی، کار کیسه گیری را نیز به طور همزمان انجام می دهد.

آبزی پروری

معاون کارآفرینی وزارت تعاون عنوان کرد

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای تولیدی آبزی پروری/ صیادان به سیستم ماهی یاب مجهز شدند

معاون کارآفرینی و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شرکت ‌های بزرگ می ‌توانند با صاحبان مزارع کوچک پرورش آبزی ‌پروری قرارداد منعقد کنند تا به ازای قرارداد تسهیلات بانکی به واحدهای کوچک نیز اختصاص یابد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب