یادداشت:

نقش داروسازان در سلامت جامعه بی بدیل است

در شرایط بحرانی کرونا ، داروسازان تمام قد تمام تلاش خود را دوشادوش کادر درمان بکار بستند و متعهدانه و صادقانه خادم مردم در عرصه سلامت بودند.

یادداشت :خبرنگار فرشته نیازی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ،پنجم شهریورماه ، در تقویم جمهوری اسلامی ایران ، سالروز گرامیداشت محمد بن زکریای رازی ، بنام روز داروساز نامگذاری شده است . خدمات ارزنده ی زکریای رازی در حوزه پزشکی ، فلسفه و شیمی و خلق آثاری ماندگار و کشفیاتی ارزشمند ، همچون الکل و جوهر گوگرد ، موجب شده تا  ایشان همچنان ،  به عنوان الگویی برتر ، برای دانشمندان علم پزشکی  قلمداد شود .

داروسازی از شاخه های مهم علم پزشکی است که جایگاه آن در حوزه سلامت جامعه و انسانها به مراتب ، بسیار با اهمیت است ، چرا که بخش اعظمی از مراحل پیشگیری تا درمان بیماریها به حرفه ی داروسازی بستگی داشته و  در سلامت انسانها نقش عظیمی را ایفا می کند . تلاش در جهت تأمین داروهای مورد نیاز برای انواع بیماریها با داشتن کمترین عوارض و بیشترین درصد بهبود بیماری ، ارائه اطلاعات صحیح در خصوص روند درمان بیماری ، آموزش استفاده صحیح مصرف دارو به بیماران ، بررسی صحت تجویز داروها و انجام تحقیقات جدید بر روی تولید دارو ، جهت درمان بیماری های جدید ، تنها بخشی از وظایف سنگین داروسازان است .

اما در سالهای اخیر ، سیاست ها و تحریم های بی اساس آمریکا و اقدام غیر انسانی این کشور در تحریم دارویی و بستن راههای انتقال دارو به ایران ، موجب شد تا عزم داروسازان ایرانی برای ساخت داروهای مشابه و به مراتب با کیفیت تر از داروهای وارداتی ، بیش از پیش جزم شود  و ماحصل تلاش آنان ، موجب شد تا نه تنها توان متخصصان و داروسازان ایرانی برای تولید مواد اولیه دارو در کشور افزایش یابد ،  بلکه تحریم های دارویی کشورمان با شکست مواجه شود .

مضاف بر تحریم دارویی، شرایط بحرانی ویروس ناشناخته ی کرونا در جهان و کشورمان،  نقش و تاثیرگذاری این قشر فعال و ارزنده را بیش از پیش نمایان کرد ، داروسازانی که تمام قد تمام تلاش خود را دوشادوش کادر درمان بکار بستند و متعهدانه و صادقانه خادم مردم در عرصه سلامت بودند.

اکنون که کشورمان از حیث علم دارو سازی ، به پیشرفت‌ های قابل توجهی دست یافته و تلاش جوامع غربی برای آسیب زدن به سلامت مردم ، بی نتیجه مانده است ، اهتمام داروسازان پر تلاش جامعه را که با تولید داروهای شفابخش ، کشور را از حیث مواد دارویی به مرز خودکفایی رسانیده اند و مایه مباهات جمهوری اسلامی هستند را ارج می نهیم و این روز بزرگ را به این قشر فعال حوزه سلامت کشور تبریک میگوییم.

انتهای پیام/ن

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹:۳۰

شناسه خبر: 90305

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

زکریای رازی

محمد بن زکریای رازی دانشمند معروف اما ناشناخته

ی

تشکیل ۹ کارگروه تخصصی در خانه نخبگان ایلام

رئیس خانه نخبگان بسیج استان ایلام اظهار داشت : سیاست خانه نخبگان بسیج استان در سال جاری بر تشکیل کارگروههای تخصصی با استفاده از توان تخصصی اساتید دانشگاهی و منطبق بر حل نیازها و رفع مشکلات استانی خواهد بود

بب

حرکت پرشتاب علمی نیازمند پژوهش های کاربردی است

مسئول پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج استان ایلام از برگزاری دوره پرسشگری و نظرسنجی ویژه بسیجیان در ایلام خبر داد .

سرب

به سرپرستی دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع دستگاه جدید برای تشخیص سرب سمی در چند دقیقه

محققان راتگرز به سرپرستی دانشمند ایرانی خود دستگاهی مینیاتوری را برای تشخیص میزان سرب سمی در رسوبات در انتهای بنادر، رودخانه ها و سایر آبراه ها در عرض چند دقیقه ایجاد کرده اند.

k

برگزاری کارگاه تقویت بنیه علمی حقوقدانان بسیجی در ایلام

کارگاه تقویت بنیه علمی ، مهارتی و توانمندی هدفمند شبکه ملی حقوقدانان به همت سازمان بسیج حقوقدانان استان ایلام ، در سالن اجلاس دادگستری ایلام برگزار شد .

روز پزشک

روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک

نعمت خدمت به دیگران، نعمتی است که نصیب هر کسی نمی شود و بی شک پزشکان پس از خداوند متعال شفا دهنده بیماران می باشند.

IMG10505103

به مناسبت روز داروساز معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي کرمان بيان کرد:

در آينده اي نزديک کرمان به قطب دارويي کشور تبديل خواهد شد

سهم کرمان در بازار 15هزار ميلياردي دارو در کشور تقريبا نزديک به صفر است اين در حالي است که سرمايه گذاري در کرمان بالاست اما بسياري از آن ها در مسير سلامت نيست و سرمايه گذاران نيز نسبت به اين حوزه آشنا نيستند.

IMG10505103

به مناسبت روز داروساز معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي کرمان بيان کرد:

در آينده اي نزديک کرمان به قطب دارويي کشور تبديل خواهد شد

سهم کرمان در بازار 15هزار ميلياردي دارو در کشور تقريبا نزديک به صفر است اين در حالي است که سرمايه گذاري در کرمان بالاست اما بسياري از آن ها در مسير سلامت نيست و سرمايه گذاران نيز نسبت به اين حوزه آشنا نيستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب