خبرگزاری علم و فناوری

به سرپرستی دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع دستگاه جدید برای تشخیص سرب سمی در چند دقیقه

محققان راتگرز به سرپرستی دانشمند ایرانی خود دستگاهی مینیاتوری را برای تشخیص میزان سرب سمی در رسوبات در انتهای بنادر، رودخانه ها و سایر آبراه ها در عرض چند دقیقه ایجاد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل ؛ آلودگی محیطی و تحت تأثیر قرار گرفتن انسان توسط فلزات سنگین مانند جیوه، کادمیوم و سرب یک مشکل جدی و در حال رشد در دنیا شده است. متأسفانه پیدایش و کشف این فلزات در پنجاه سال اخیر باعث افزایش نمایی استفاده از فلزات سنگین در تولیدات و فرآیندهای صنعتی بوده است. ما روزانه به­طور غیر مستقیم از طریق ترکیبات زیستی مختلف، غذا، آب و هوا در معرض آلودگی این فلزات هستیم. فلزات سنگین ماده اصلی تشکیل دهنده پوسته زمین هستند. از آنجایی­که این فلزات به آسانی تجزیه نشده و از بین نمی­روند، به­عنوان مواد آلود کننده محیطی پایدار به­شمار می­روند

سرب یکی از مهمترین عناصر سنگین و سمی است که از طریق خوردن آب و غذا و از راه تنفس وارد بدن می­شود. به محض بلعیدن، این فلز با بیومولکول­های بدن مانند پروتئین­ها و آنزیم­ها به شکل ترکیبات بیوتوکسیک پایدار در می­آید. در نتیجه ساختار آنها، تغییر کرده و فعل و انفعالات زیستی آنها با مشکل مواجه می­شود. آلودگی سرب باعث جلوگیری از سنتز هموگلوبین، آسیب به عملکرد کلیه­ها، سیستم باروری، مفاصل، سیستم قلبی­عروقی، آسیب حاد و مزمن به سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی جانبی می­شود.

نشانه‌های نیاز به سم‌زدایی یک فلز سنگین

محققان راتگرز به سرپرستی دانشمند ایرانی خود دستگاهی مینیاتوری را برای اندازه گیری میزان سرب سمی در رسوبات در انتهای بنادر، رودخانه ها و سایر آبراه ها در عرض چند دقیقه ایجاد کرده اند که این دستگاه خیلی سریعتر از تست های آزمایشگاهی موجود، که روزها طول می کشد، است.

این دستگاه همچنین می تواند به شهرداری ها، شرکت های آب، دانشگاه ها، مدرسه های K 12، و صاحبان خانه اجازه دهد منابع آب خود را به راحتی و سریع آزمایش کنند.

مهدی جوانمرد نویسنده ارشد این تحقیق، استادیار گروه مهندسی برق و کامپیوتر در دانشکده مهندسی دانشگاه راتگرز نیوبرانزویک که برای پروژه تحت عنوان "بسترهای مدولار برای سنجش بیوشیمیایی پویای زخم های حاد پوست" جایزه ای از آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA) دریافت کرده است، گفت: علاوه بر تشخیص آلودگی سرب در نمونه های محیطی یا آب در لوله ها در خانه ها یا مدارس ابتدایی، با ابزاری مانند این، روزی می توانید به یک رستوران سوشی بروید و بررسی کنید که آیا ماهی سفارش داده شده سرب یا جیوه در آن است.

جوانمرد گفت: شناسایی فلزات سمی مانند سرب، جیوه و مس به طور معمول نیاز به جمع آوری نمونه ها و ارسال آن ها به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل گران دارد و نتایج آن در روزها برمی گردد. هدف ما دور زدن این فرآیند و ساختن یک دستگاه حساس و ارزان است که به راحتی می توان آن را حمل کرد و نمونه ها را در مدت چند دقیقه در سایت مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تا سریع نقاط داغ آلودگی شناسایی شود.

این تحقیق به تجزیه و تحلیل سرب در نمونه های رسوب پرداخته است. بسیاری از رسوبات رودخانه ای در نیوجرسی و سراسر کشور توسط آلودگی های زباله های صنعتی و دفع شده دهه ها قبل آلوده شده اند. مدیریت مناسب مواد لایروبی آلوده از کانالهای پیمایش برای محدود کردن تأثیرات احتمالی بر حیات وحش، کشاورزی، گیاهان و مواد غذایی مهم است. شناسایی سریع مناطق آلوده می تواند برنامه های به موقع و مقرون به صرفه را برای مدیریت مواد لایروبی فراهم کند.

عصاره های دستگاه جدید از نمونه رسوب سرب گرفته و آن را تصفیه می کنند، با یک فیلم نازک از اکسید گرافن به عنوان یک ردیاب سرب. گرافن یک لایه گرافیت با ضخامت اتم است، مواد نوشتاری در مداد است.

برای اعتبار بیشتر عملکرد دستگاه و افزایش دوام آن، تحقیقات بیشتری لازم است تا بتواند به یک محصول تجاری مناسب احتمالاً طی دو تا چهار سال تبدیل شود.

این تحقیقات در مجله سنسورهای IEEE منتشر شده است.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90306

مطالب مرتبط :
انتشار مواد خطرناک از آسفالت های قدیمی!

مطالعات دانشگاه ییل نشان داد:

انتشار مواد خطرناک از آسفالت های قدیمی!

یک مطالعه جدید در ییل نشان می دهد آسفالتی که در شهرهای مدرن ما در همه جا وجود دارد، میزان گسترده ای از مواد شیمیایی را مدت ها پس از پیاده سازی در هوا آزاد می کند - و این مقدار در روزهای گرم سه برابر بیشتر است!

ابوریحان بیرونی

۱۳ شهریور ماه؛ روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی

به مناسبت زحمات و تلاش های ابوریحان بیرونی، ۱۳ شهریورماه را به نام این دانشمند ایرانی نامگذاری کرده اند.

مدیریت پسماندهای پزشکی بر عهده چه ارگانی است؟

مدیریت پسماندهای پزشکی بر عهده چه ارگانی است؟

به گفته معاون پردازش و دفع سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران طبق قانون مدیریت پسماند ویژه بر عهده تولید کننده می باشد و در بخش زباله پزشکی وزارت بهداشت متولی این نوع پسماند است

داروی تزریقی جدید هم جلوگیری کننده و هم درمان کننده «ایدز»

محققان دانشگاه یوتا؛

داروی تزریقی جدید هم جلوگیری کننده و هم درمان کننده «ایدز»

محققان دانشگاه یوتا یک داروی تزریقی مبتنی بر پپتید ابداع کرده اند که از ابتلا به HIV جلوگیری می کند و بر خلاف سایر داروهای موجود در بازار، نوآوری درمانی محافظت طولانی مدت را ارائه می دهد، مقاومت دارویی را کاهش می دهد و عوارض جانبی کمی دارد.

توصیه های آكادمی چشم پزشكی آمریكا برای یادگیری از راه دور و محافظت از بینایی کودکان

توصیه های آكادمی چشم پزشكی آمریكا برای یادگیری از راه دور و محافظت از بینایی کودکان

آكادمی چشم پزشكی آمریكا می گوید، اگر كودك شما در سال تحصیلی یادگیری از راه دور را انجام می دهد، باید اقدامات لازم را برای محافظت از او در برابر خستگی چشم انجام دهید.

اگر نتوانیم تولید بیمار را مهار کنیم سیستمهای درمانی از عهده برنخواهند آمد/ در آزمایشگاهها لنگ قطعات مصرفی ساده هستیم

رئیس بیماریهای واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان؛

اگر نتوانیم تولید بیمار را مهار کنیم سیستمهای درمانی از عهده برنخواهند آمد/ در آزمایشگاهها لنگ قطعات مصرفی ساده هستیم

دکتر رضا فدایی رئیس بیماریهای واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان و متخصص عفونی، با بیان این که اگر نتوانیم تولید بیمار را مهار کنیم سیستمهای درمانی از عهده برنخواهند آمد گفت: در حوزه آزمایشگاه با محدودیت منابع و تجهیزات مواجهه هستیم، بویژه در آزمایشگاهها لنگ قطعات مصرفی ساده فلزی و پلاستیکی با حجم های مختلف هستیم.

ی

یادداشت:

نقش داروسازان در سلامت جامعه بی بدیل است

در شرایط بحرانی کرونا ، داروسازان تمام قد تمام تلاش خود را دوشادوش کادر درمان بکار بستند و متعهدانه و صادقانه خادم مردم در عرصه سلامت بودند.

پوست

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

بازسازی پوست پس از سوختگی های شدید

محققان دانشگاه کالگری کانادا با همکاری دانشمند ایرانی خود موفق به کسب بینش‌های جدیدی در مورد ترمیم پوست پس از سوختگی شدید شدند.

کاغذ سنگی

سرنوشت سیاه ورق سفید کارخانه کاغذ سنگی محلات

کارخانه تولید کاغذ از ضایعات سنگ در شهرستان محلات که دوسال پیش برای فعالیت اقدام کرد حالا پس از گذشت دو سال همچنان در چاله مشکلات گیر کرده و در حسرت تولید است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب