خبرگزاری علم و فناوری

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

نخبگی و شروط آن

در حال حاضر از واژه نخبه بیشتر برای افرادی استفاده میشود که در امتحانات مختلف المپیادها و کنکور رتبه ی بالایی کسب می نمایند و یا رتبه تک رقمی می شوند. درحالی که تعریف نخبه با این مدلی که درحال حاضر متداول هست متفاوت می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، در قرن 21 و با سرعت رشد علم و تکنولوژی بصورت لحظه ای و از طرفی گسترده تر شدن ارتباطات بین جهان یادگیری زبان های مهم دنیا از جمله زبان بین المللی دیگر بعنوان یک کالای لوکس و تجملی نیست و بلکه تبدیل به یک ضرورت و نیاز شده است برای همه مردم دنیا بلاخص کسانی که قصد دارند بروز باشند و همگام با دنیا پیشروند.

در ابتدای این امر مهم و ترویج یادگیری زبان بین مردم و اقشار مختلف جامعه باید به فکر پرورش و کادر سازی برای نظام آموزش زبان های خارجه نیز بود و با تربیت دبیران و اساتید مجرب در این زمینه بنیاد آموزش زبان را برای اهداف و چشم انداز های بعدی مستحکم کرد.

به همین منظور گفتگویی تفصیلی با یکی نخبگان شیرازی در زمینه زبان انگلیسی و استاد این رشته داشتیم که در ادامه می خوانیم:::

 

** * لطفا خودتان را معرفی نمایید؟

سلام و عرض ادب. اینجانب زهرا منتصری هستم. در حال حاضر دانشجوی سال چهارم دکترای رشته ی آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه شیراز هستم و مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را هم در همین دانشگاه حضور داشتم که توانستم بخاطر رتبه برتر بودن ، مقطع کارشناسی ارشد  را  از طریق مصاحبه ممتازین و بدون آزمون ورودی پذیرفته بشم.

 

** * در چه زمینه ای بصورت تخصصی و حرفه ای فعالیت دارید؟

در حال حاضر در کنار تحصیل در مقطع دکترای  تخصصی آموزش زبان انگلیسی، مشغول به تدریس در دانشگاه  هستم و کار پژوهش هم انجام میدهم.

 

** * تعریف شما از فرد نخبه چیست؟

 

در حال حاضر از واژه نخبه بیشتر برای افرادی استفاده میشود که در امتحانات مختلف المپیادها و کنکور رتبه ی بالایی کسب می نمایند  و یا رتبه تک رقمی می شوند. درحالی که تعریف نخبه با این مدلی که درحال حاضر متداول هست متفاوت می باشد.

از ویژگی های افراد نخبه میشود به هوش و خلاقیت، نبوغ فکری و کارآفرینی و اثرگذاری این افراد در تولید و گسترش علم ، فرهنگ و فناوری  یاد کرد. همچنین این نبوغ فکری ، هوش، تولید و گسترش علم باید در راستای سرعت بخشیدن  به رشد علمی کشور باشد.

 

** * پیرامون فعالیت تخصصی و نخبگانی خودتان بیشتر توضیح دهید؟

من در سال 89 با رتبه خوب در دانشگاه  شیراز در رشته ادبیات انگلیسی پذیرفته شدم و از همان سال به عضویت دفتر نخبگان علوم انسانی این دانشگاه  درامدم و در حال حاضر بیش از 20 مورد مقاله در کنفرانس  ها و ژورنال های داخلی و خارجی به چاپ رسانده ام و تابستان گذشته برای تبادل اطلاعات و پژوهش ها با جمعی از دانشجویان دانشگاه شیراز  به یکی از  دانشگاه های آلمان دعوت  شدم.

 

** * نخبه شدن سخت است؟

نخبه شدن الزاماتی را  دارد  که از جمله آنها میشود به  روحیه ی پرسشگری اشاره کرد. افراد نخبه معمولا سوال های نقادانه ای  را  در ذهن دارن و به دنبال جواب های  قانع کننده ای هستند و به خردورزی اهمیت بسیاری میدهند و از همه مهمتر مهارت "اندیشیدن"  را دارند. ازطرفی افراد نخبه معمولا به ورود به دانشگاه و گرفتن مدرک بسنده نمیکنند و  کسی را بعنوان  الگوی خودشان قرار  میدهند و  توجه و تمرکز خودشان را  به روی پژوهش  پژوهشگری  میگذارند.

البته جا دارد ذکر کنم که شرایط هم باید برای  افراد نخبه آماده باشد مثلا اینکه کار جمعی و تقسیم کار و سایر مهارت های  مختلف باید در طول دوره ی آموزشی  یاد داده بشود که سیستم آموزشی، نظام آموزشی نقش بسزایی در این زمینه دارد.

 

** * برای نخبه شدن باید از کجا شروع کرد؟

بسیاری از افراد نخبه در سنین نوجوانی و در سال های دبیرستان  علاقه و استعداد خودشان را پیدا میکنند و در آن  زمینه مطالعات جانبی علاوه بر دروس مدرسه در برنامه ی خودشان میگنجانند و بعد از آن  با پیدا کردن یک فرد آگاه  در این زمینه مشورت های لازم  را میگیرندو همه ی  این ها مقدماتی هست برای  پیدا کردن یک الگوی مناسب و هدف گذاری هایی که برای آینده  در ذهن خودشان دارند.

همچنین  افراد نخبه معمولا بعد از گذراندن این  مراحل دغدغه هایی در  ذهنشان دارن و پرسش هایی را در زمینه ی مورد علاقه ی خودشان دارن که با تلاش  برای پاسخ به این پرسش ها درهای بسیار زیادی از علم به روشون گشوده می شود و  باید تلاش کنند که در راستای تولید و گسترش علم تلاش کنند.

 

** * در زمینه تخصصی خودتان چه افتخاراتی کسب نموده اید؟

از سال 89 به عضویت  دفتر نخبگان علوم انسانی دانشگاه شیراز درامدم1  و تا کنون موفق به نوشتن و چاپ مقالات مختلف در ژورنال های  داخلی و خارجی  و همچنین کنفرانس ها و ترجمه ی کتاب شدم. همینطور در سال95 بعنوان یکی از دختران برتر شیراز در برنامه ی "دختران آفتاب "شدم.

 

** * در این مسیر انتظار شما از مسئولین چیست؟

در این زمینه از مسئولین انتظار میرودکه پشتیبانی لازم را از دانشجویان نخبه داشته باشن  و امکانات لازم را برای  پیشرفت اونها فراهم کنند. همچنین دغدغه ی بسیاری از نخبگان مسئله آینده شغلی هست که مسئولان باید تلاش کنند که این مشکل  را برطرف کنند . همچنین مسئله  مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور هست که یکی از مسایل بسیار جدی هست .و همچنین دانشجویان  نخبه ایرانی باید امکان دسترسی پیدا کردن به اساتید در دانشگاه های خارج از کشور برای تبادل اطلاعات و پژوهش ها  و پروژه های مختلف را داشته باشند. یکی از  طرح های بسیار خوبی که در دانشگاه های ما جای خالی آن  واقعا حس میشود، بحث تبادل دانشجو با سایر دانشگاه های خارجی و بین المللی  هست که همه ی این کمبود ها در بین قشر نخبگان ما بسیار محسوس هست.

 

** * برای آینده چه برنامه ای دارید؟

برای آینده علاقمند به ادامه ی تحصیلات خودم در مقاطع بعدی و انجام کارهای  پژوهشی  هستم و علاوه بر این  تصمیم دارم که در آینده بتوانم هییت علمی یکی از دانشگاه ها باشم و بتوانم فعالیت های خودم را بصورت پویا و فعال ادامه بدم و درصورت توان به تولید و گسترش علم در حوزه  ی تخصص خودم کمک کنم و اینکه تیم های مختلفی از دانشجویان را در این زمینه هدایت کنم.

 

** * توصیه شما به افراد هم سن و سال شما و علاقه مند به نخبه شدن چیست؟

توصیه ی من به افرادی که در ابتدای راه هستند این هست که در سنین پایین تر علاقه و استعداد خودشان را پیدا کنند و هدف گزاری های دقیقی را برای آینده علمی و پیشرفت خودشان و کشورشان داشته باشند و در این زمینه با تلاش و جدیت بسیار زیاد اهتمام بورزند.

 

** * صحبت پایانی؟

یک فرد نخبه نیازمند امنیت شغلی و در اختیار داشتن امکانات ، همچنین امید به  آینده  و فراهم بودن زمینه های مختلف برای پژوهش بیشتر و همچنین داشتن پشتوانه های مالی برای انجام امور پژوهشی خود هست و این میطلبد که مسئولین توجه ویژه تری را داشته باشند به این قشر؛  تا جلوگیری بشود از عوامل مهاجرت بسیاری از نخبگان به کشورهای خارجی و شرایط برای ماندگار شدن این دانشجویان در کشور افزایش پیدا کند.

 

گفتگو از  فاطمه  همتی

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90345

مطالب مرتبط :
۰

معرفی کتاب؛

کتاب خون دلی که لعل شد

کتاب « خون دلی که لعل شد » خاطرات حضرت آیت الله سید علی خامنه ای (مدظله العالی) از زندان ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی بوسیله دکتر محمد علی اذرشب گردآوری شده است.

دانشجویان

آینده روشن کشور با با وجود جوانان مستعد، متخصص و متعهد

افراد نخبه بسیاری در کشور داریم که باید باتوجه به نیازهای کشور، محدودیت ها و ضربات دشمن، برنامه ریزی های خوب و منسجمی برای بهره گیری از این نخبگان صورت گیرد.

خبرگزاری علم و فناوری

توسط نخبه مازندرانی طراحی و ساخته شد :

دستگاه دوخت ماسک به روش مافوق صوت(اولتراسونیک)

مافوق صوت نخبه مازندران موفق به طراحی و ساخت دسته جوش اولتراسوند بر روی جک هیدرولیک خودکار شده تا علاوه بر دوختش کش برای دوخت پارچه ماسک چسب را هم حذف کرده است.

ساخت مکمل و الگو گیری از گیاهان دارویی مقاوم به خشکی

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند:

ساخت مکمل آبیار و آبسار براساس شرایط اقلیمی کشور و مقاوم به خشکی

​افخم شعرا با اشاره به معرفی مکمل و الگو گیری از گیاهان دارویی مقاوم به خشکی افزود: این مکمل ابتدا از عصاره برخی گیاهان مقاوم به خشکی تهیه شد و سپس با تجزیه و تحلیل بر روی عصاره تهیه شده، اقدام به ساخت صنعتی آن با الگوگیری از شکل طبیعی آن انجام شد.

قاضی پور

می‌توانیم و شدنی‌است

باید از اندیشمندان اقتصادی راهکار فوری مطالبه کنیم و اجازه دهیم تا اقتصاددان ها برای حل مسائل و رسیدن به این اهداف ایده های ایده آل اقتصادی جامعه ی ما راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را ترسیم کنند و اجماع بر آن حاصل شود.

۰

درگفتگوی یک نوجوان مخترع با علم و فناوری مطرح شد:

تو هستی، پس می‌توانی/ اعتماد به نفس انجام کارهای بزرگ را داشته باشید

شاید اگه چهار سال پیش همین موقع اسم یک مخترع را جلوی من می اوردند، می گفتم چقدر فلانی به قولی مخه که می تواند چیزی را ابداء و خلق کند.

انقلاب نهادی، یکی از الزامات جهش تولید است

یادداشت؛

سالی به نام جهش تولید

اگر به نامگذاری‌های سال‌های گذشته یعنی از سال ۱۳۹۷ تا امسال بنگریم، توجه به اشتغال و اقتصاد و تولید بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد. امسال هم در ادامه سال‌های گذشته سال "جهش تولید" نامگذاری شده تا پازل نام‌گذاری‌های سالانه کامل‌تر شود و سیاست‌های اجرایی و عملیاتی سمت و سو پیدا کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب