خبرگزاری علم و فناوری

عضو انجمن اقتصاددانان ايران تشریح کرد

ابعاد نگران کننده بازار کار تحصیلکرده های دانشگاهی یزد

علوی راد گفت: متاسفانه سیاست گذاری های بازار کار استان یزد در سال ۹۸ نه تنها منجر به اشتغال زایی برای تحصیلکرده های دانشگاهی نشده بلکه باعث بیکار شدن برخی از آنها نیز شده است.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ بیان داشت: نتایج طرح آمار گیری نیروی کار سال ۱۳۹۸ مرکز آمار ایران ابعاد تکان دهنده اشتغال و بیکاری تحصیلکرده های دانشگاهی استان یزد را به تصویر می کشد. براین اساس جمعیت شاغل تحصیلکرده دانشگاهی استان یزد از ۱۱۱ هزار و ۹۴۰ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۱۱۰ هزار و ۶۳۵ نفر در سال ۱۳۹۸ کاهش یافته است. به بیان دیگر ۱۳۰۵ تحصیلکرده دانشگاهی شغل خود را در سال ۱۳۹۸ از دست داده اند.

عباس علوی راد گفت: این در حالی است که جمعیت شاغل تحصیلکرده دانشگاهی کل کشور در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

وی ابراز داشت: نرخ بیکاری تحصیلکرده های دانشگاهی استان یزد در سال ۹۸ با حدود ۱ درصد افزایش نسبت به سال ۹۷ به ۲۱/۱ درصد رسیده است. در همین حال نرخ بیکاری تحصیلکرده های دانشگاهی کل کشور در سال ۹۸ با ۱/۶ درصد کاهش نسبت به سال ۹۷ به ۱۶/۷ درصد رسیده است.

علوی راد گفت: از مجموع این آمار و ارقام می توان دونتیجه گرفت. نخست آنکه سهم اشتغال تحصیلکرده های دانشگاهی مجموع تمام مقاطع تحصیلی استان یزد از همین اندک خالص اشتغال سال ۹۸ (مجموعاً ۵۷۱۸ شغل) صفر است. همچنین سیاست گذاری های بازار کار استان یزد در سال ۹۸ نه تنها منجر به اشتغال زایی برای تحصیلکرده های دانشگاهی نشده بلکه باعث بیکار شدن برخی از آنها نیز شده است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بنده در چند سال اخیر بارها نسبت به پیچیدگی های بازار کار و تهدیدهای پدیده بیکاری چند سطحی در استان یزد هشدار داده ام. برای جلوگیری از ایجاد بحران در این زمینه، استفاده از متخصصان اقتصادی متعهد و جسور در تصمیم گیری ها و تغییر راهبردهای توسعه استان اجتناب ناپذیر است.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 90355

مطالب مرتبط :
۶
۸۶۳

دولت از فروش نفت در بازار بورس چه هدفی دارد؟

دولت از فروش نفت در بازار بورس چه هدفی دارد؟

۴۵

سال تحصیلی جدید در دانشگاه یزد از ۲۹ شهریورماه آغاز می‌شود

مدیر امور آموزشی دانشگاه یزد اعلام کرد: نیمسال تحصیلی جدید دانشگاه یزد از ۲۹ شهریورماه جاری آغاز می‌شود و تا ۱۸ دی‌ماه امسال ادامه خواهد داشت.

بازو

ابداع بازوی رباتیک با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی

یک شرکت آمریکایی به نام Unlimited Tomorrow موفق به ابداع بازوی رباتیک با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی شده است.

ض

برپایی موکب مجازی در یزد

با توجه به شرایط پیش آمده در اثر شیوع بیماری کرونا عزاداری های محرم امسال نیز تغییر کرده و شکل تازه ای به خود گرفته است.

۱

ارائه مشاوره توسط پایگاه های علمی شهرستان تفت

ارائه مشاوره های تحصیلی و خانوادگی یکی از ده ها خدمتی است که پایگاه های علمی شهرستان تفت به اعضای خود ارائه می دهند.

بورس

عضو انجمن اقتصاددانان ايران پاسخ می دهد

چرا دولت از بازار سرمایه حمایت می کند؟

علوی راد اعلام کرد: دولت نگران است که سپرده های موجود در بانک به سمت بازارهای ارز، طلا و مسکن برود و از این حیث فشار مضاعفی بر اقتصاد وارد شود. بنابراین طبیعی است که از بازار سرمایه حمایت کند تا حداقل بخشی از این نقدینگی به این سمت هدایت شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب