خبرگزاری علم و فناوری

بررسی تلاقی علم روانشناسی و حقوق در علوم انسانی

در ابتدا باید گفت که علم روانشناسی چیست؟ علم روانشناسی درواقع بررسی رفتارهای مشخص یک انسان است. برای تعریف بهتر این موضوع باید به تعریف رفتارهای افراد بپردازیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری فارس، یاسین فرشچی تبریزی بر رفتارهای پرخطر و مصرف مواد مخدر نوجوانان متمرکز است و پایان نامه این محقق تحت عنوان «بررسی ارتباط کنشگری، مولفه های سلامت روان، نگرش جنسی بر گرایش به مواد مخدر در نوجوان»  است، که با توجه به سابقه کاری او در اداره زندانها و سبقه علمی پژوهشی اش تهیه گردیده است.

 

فرشچی می گوید: دلیل شروع مطالعه دو رشته حقوق و روانشناسی بالینی در این نکته بوده که این دو رشته با یکدیگر تلاقی دارد و در مقاطعی نیاز است این دو رشته با یکدیگر درنظر گرفته شوند. این مسئله می تواند در رشته های پزشکی قانونی نیز کاربرد زیادی داشته باشد. هرچند که بیشترین تاثیر تلاقی مطالعه دراین دو رشته را در وضع قوانین و ترتیب اثربخشی به مجازات مجرمان می توان درنظرگرفت.

 

 او می افزاید: برای روشن کردن این مسئله باید گفت برخی از افراد جامعه درگیر مسائل قانونی می شوند و به منظور پیشگیری و تنبیه این افراد قوانینی در نظرگرفته شده که در نظر نتیجه آن انتظار می رود که فرد مجددا درگیر انجام آن جرم مشخص نشود. این مسئله نیازمند این است که  قوانین به گونه ای باشد که بیشترین تاثیر و کارکرد را داشته باشد.

 

 اما سوال دراین است که قوانین باتوجه به چه ملاک های باید تدوین شوند که بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشد؟ جواب این سوال در فهم رشته روانشناسی و زیر شاخه های آن می باشد.

 

 در ابتدا باید گفت که  علم روانشناسی چیست ؟

علم روانشناسی درواقع بررسی رفتارهای مشخص یک انسان است. برای تعریف بهتر این موضوع باید به تعریف رفتارهای افراد بپردازیم. هر رفتاری می تواند مبنای خاصی داشته باشد که باتوجه به نظریات روانشناسی مختلفی که در این علم تعریف و به آن پرداخته شده است، قابل بررسی است.

 

به طور کلی هر عملی که در انسان نمود خارجی داشته باشد را می توان نوعی رفتار درنظر گرفت ، حال باید این نکته را درنظر داشت که رفتارها می توانند جهت مثبت یا منفی داشته باشند. به این معنی که برخی از رفتارها اجتماعی تر و از نظر اجتماع ناپخته تر هستند وبه نوعی می توان از آنها تحت عنوان رفتارهای نابالغ نام برد.

 

 بسیاری از افرادی که درگیر جرایم و مشکلات قانونی می شوند درواقع از نوعی از رفتارهای ناپخته اجتماعی رنج می برند. مبنای این رفتارها می تواند مشکلات دوران کودکی ، مشکلات دستگاه عصبی و هورمونی و یا یادگیری نادرست باشد.

 

علاوه براین سایر افراد جامعه که مشکل خاصی ندارند و عملکرد روزمره خوبی دارند نیز می توانند از تلاقی این دو رشته بهره مند شوند.

 

تدوین قوانین برای جهت دهی به کلیه افراد جامعه است و در نظر گرفتن این موضوع که روانشناسی، علم بررسی رفتار انسان ها است، می تواند در تدوین قوانین به قانون گذار کمک کند.

 

روانشناسان جهت دهی رفتار انسان ها را بررسی می کنند وبه نوعی می توانند به جهت دهی رفتارهای مطلوب اجتماعی نیز کمک نمایند.

 

در جوامع مختلف تحقیقات علمی مختلفی انجام شده  که برای تفهیم  و روشن کردن مطلب نمونه ای را برایتان می آوریم. یکی از مهمترین اختلالات روانپزشکی که دربین افراد زندانی و مجرمان دیده می شود،  اختلال شخصیت ضد اجتماعی است.

 

این اختلال در این نمونه به وفور دیده می شود و آمار بالایی دارند. لذا در نظر گرفتن تنبیه و قانون مجازات اسلامی موثر برای این افراد از اهمیت بسزایی برخوردار  است.

 

از جمله ویژگی های این گروه از افراد ناسازگاری و مقابله با مراجع قدرت است و به میزان زیادی رفتارهای نامطلوب اجتماعی همچون نقض قوانین، درگیری با مراجع قدرت،و آزار و اذیت سایر افراد از آن جمله می باشد.

 

 مجازات و قوانین که در رابطه با این افراد در نظر گرفته می شود نه تنها کارآمد به نظر نمی رسد، بلکه رفتارهای ضد اجتماعی این گروه از افراد با درگیر شدن با مراجع قدرت نیز تقویت می شود.

 

این افراد توسط روانشناسان بررسی و از طریق تحیقیقات علمی تاحدی مورد بررسی قرار گرفته اند.

 

 مسئله ای که در پژوهش ها مورد بررسی قرار گرفته شده، فهمیدن این موضوع است که چه نوع برخوردی می تواند در کاهش رفتارهای ضد اجتماعی این افراد موثر باشد و عملکرد این افراد را بهبود بخشد.

 

 در این پژوهشی مشخص شد که تنبیه های مالی تاثیر بیشتری را نسبت به مجازات دیگر همچون زندانی شدن برروی بیماران مبتلا به شخصیت ضد اجتماعی دارد.. بنابراین می تواند از این نکته دریافت که تمرکز کردن برتبنیهات  مالی در مقایسه با سایر مجازات اسلامی می تواند احتمال کاهش رفتارهای مجرمانه دراین افراد را کاهش دهد.

 

دراین نظریه به این موضوع اشاره می شود که تنبیه یا تشویق افراد منوط به این است که عامل تنبیه یا تشویق مناسبی باید برای هر فرد انتخاب شود تا موثرترین نتیجه  را شاهد باشیم. در این جامعه در نظر گرفتن نظریات ومبانی روانشناسی جدید و علوم نوین با این گروه از افراد لازم می باشد.

 

هر جامعه ای که باتوجه به آمار بالای جرایم در جامعه می توان با حمایت سازمان های مربوطه از این آمار کاهش داد. از دیگر مسائل مربوط به مشکلات اجتماعی می توان به مشکلات افراد با رفتارهای مربوط به سوع مصرف مواد نام برد‌. این مسئله  به دلایلی در ایران آمار بالایی دارد و به موضوعی حاد مبدل شده که نه تنها فرد درگیر مشکلات اجتماعی و قانونی می شود بلکه خانواده فرد نیز درگیر این مشکلات خواهند شد.

 

خبرنگار: احسان ایوبی

انتهای خبر/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 90367

مطالب مرتبط :
گیاهان دارویی

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

بایدها و نبایدهای گیاهان دارویی

برخی گیاهان دارویی مانند آویشن، فلفل و... به عنوان ادویه در زندگی روزمره مورد استفاده اند. آیا استفاده زیاد و نادرست می تواند خطرآفرین باشد؟

عاشورا

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

چگونگی آشنا کردن کودکان با واقعه عاشورا/خواندن کتاب و شرکت در محافل سوگواری از مهمترین روش ها است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: یکی از اقدامات مهم والدین در زمینه آموزش واقعه کربلا و عاشورا به فرزندانشان، این است که آرام آرام و گام به گام فرزندان را با این مسئله آشنا کنند.

بیماری ام اس

چه اشخاصی مبتلا به بیماری ام اس هستند؟

تاثیر تخریبی گسترده به میلین و در نتیجه سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز، در نتیجه می تواند مشکلات بینایی، حرکتی حسی و حشی صحبت کردن و بلع غذا و بسیاری مشکلات دیگر را به همراه داشته باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
Sabafarshchi
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹:۲۴

دروغ میگه بابام مجبورش کرد😂😂😂😂😂😂

اشتراک گذاری مطالب