آشنایی با مشاهیر معاصر خوزستان/۱

امین پور شاعری خلاق و برجسته در فتح قله های شعر/هنرمندی که سازنده آرمان شهر بود

قیصر امین پور شاعری خلاق و برجسته بود و همچنان به سمت قله ‌های این هنر بزرگ پیش می رفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، یکی از مشاهیر و نام آوران معاصر استان خوزستان دکتر قیصر امین ‌پور اندیشمند و شاعر نام آشنای ایران اسلامی است که شاگردان زیادی را در حوزه ادبیات و شعر تربیت کرد.

دکتر قیصر امین ‌پور در دومین روز از اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۸ در شهرستان گتوند استان خوزستان که یک منطقه بختیاری نشین است به دنیا آمد.

دوران کودکی را در همان گتوند پشت سر نهاد و برای کسب علم و دانش رهسپار مدرسه شد که دوران ابتدایی را در همان زادگاهش سپری کرد و پس از آن به دزفول رفت.

راه اندازی واحد شعر حوزه هنری

دوره راهنمایی و دوره متوسطه خود را در مدرسه راهنمایی دکتر معین و آیت الله طالقانی دزفول گذراند و پس از آن در کنکور سراسری شرکت کرد.

دکتر امین پور در سال ۱۳۵۷ در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در آن دانشگاه مشغول تحصیل شد ولی پس از مدتی از تحصیل این رشته انصراف داد.

در سال ۱۳۶۳ بار دیگر در کنکور سراسری شرکت و در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و فارغ التحصیل شد.

امین پور در سال ۱۳۷۶ از پایان ‌نامه دکترای خود با راهنمایی محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد که این پایان ‌نامه در سال ۱۳۸۳ از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد.

در سال ۱۳۵۸ به همراه سید حسن حسینی از جمله شاعرانی بود که در شکل ‌گیری و استمرار فعالیت‌ های واحد شعر حوزه هنری تا سال ۱۳۶۶ تأثیرگذار بود.

تشویق و ترغیب شاعران جوان انقلاب

دکتر امین پور در این دوران مسئولیت صفحه شعر هفته‌ نامه سروش را بر عهده داشت و اولین مجموعه شعر خود را در سال ۱۳۶۳ منتشر کرد.

اولین مجموعه او «در کوچه آفتاب» دفتری از رباعی و دوبیتی بود و به دنبال آن «تنفس صبح» تعدادی از غزل ها و حدود بیست شعر نیمایی را در بر می ‌گرفت که البته بعضی به اشتباه این اشعار را سپید می‌پندارند. این کتاب از سوی انتشارات حوزه هنری وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسید.

در طول زندگی دکتر قیصر امین پور هیچگاه اشعار فاقد وزن نسرود و در عین حال این نوع شعر را نیز هرگز رد نکرد.

دکتر قیصر امین پور از زمره شاعرانی بود که از همان آغاز فعالیت های حوزه هنری به جمع گروه شعر آنجا پیوست و همگام با سایر شاعران فعال حوزه هنری در بسیاری از شب های شعر برگزار شده در جبهه های دفاع مقدس شرکت کرد و در مناطق مختلف عملیاتی به شعرخوانی برای رزمندگان اسلام پرداخت.

امین پور عضو شورای شعر و ادبیات حوزه هنری بود و در تشکیل جلسات شعرخوانی و نقد و بررسی شعر و تشویق و ترغیب شاعران جوان انقلاب نقش مؤثر و ارزنده ای داشت.

تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های مختلف

این دکترای ادبیات تدریس در دانشگاه را در سال ۱۳۶۷ در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد.

دکتر امین پور در سال های پایانی عمر خود به تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران اشتغال داشت.

وی همچنین در سال ۱۳۶۸ موفق به کسب جایزه نیما یوشیج، موسوم به مرغ آمین بلورین شد و در سال ۱۳۸۲ به ‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد.

دکتر قیصر امین پور در آخرین روزهای سال 1377 دچار سانحه تصادف در جاده کناره شمال شد و به شدت مجروح شد. شدت جراحات وارده به دکتر امین پور به حدی بود که وی به دفعات تحت عمل های مختلف جراحی قرار گرفته و برای ادامه معالجات برای مدت کوتاه به کشور انگلستان اعزام شد.

با آنکه دکتر امین پور از تصادف جان سالم به در برد ولی پس از آن تصادف خطرناک همواره از بیماری ‌های مختلف رنج می ‌برد و تا آخر عمر با آنها همنشین بود.

شاعر برتر دفاع مقدس

در سال 1378 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از شاعران برتر دفاع مقدس در دهه های 60 و 70 برگزیده شد.

پس از آن تصادف دکتر قیصر امین پور دست کم دو عمل جراحی قلب و پیوند کلیه را پشت سر گذاشته بود ولی نتوانست سلامتی خود را به دست آورد.

امین پور پس از تحمل چندین سال درد و رنج بیماری ناشی از تصادف در نهایت حدود ساعت ۳ بامداد روز سه ‌شنبه ۸ آبان ماه سال ۱۳۸۶ در بیمارستان دی تهران دعوت حق را لبیک گفت و چشم از جهان فرو بست.

روز چهارشنبه 9 آبان ماه با حضور خیل مشتاقان، دوستان، دوستداران و شاگردان دکتر قیصر امین پور پیکر این شاعر نام آشنای ایران در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران تشیع شد و حاضران با این عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی وداع کردند.

آرامش در زادگاهش گتوند

در ابتدا قرار بود که پیکر دکتر قیصر امین پور عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در قطعه نام آوران بهشت زهرا تهران آرام بگیرد ولی پدر وی با این کار مخالفت کرد.

پس از آن پیکر دکتر قیصر امین پور به استان خوزستان منتقل شد و در صبح روز جمعه 11 آبان ماه سال 1386 با حضو اقشار مختلف مردم، اساتید دانشگاه، دانشجویان، دتنش آموزان، علما، روحانیون، طلاب علوم دینی، ائمه جمعه، ورزشکاران، عشایر بختیاری استان خوزستان، طوایف مختلف و جوانان و نوجوانان ایرانی در زادگاهش شهر گتوند تشییع شد.

پس از تشییع پیکر شاعر پرآوازه انقلاب اسلامی در پارک گلستان شهر گتوند در کنار یادمان شهدای گمنام این شهرستان آرام گرفت تا آرامگاهش مامنی با هنرمندان و ادبیات دوستان سراسر کشور باشد.

در پی درگذشت شاعر برجسته و خلاق انقلاب دکتر قیصر امین پور، حضرت آیت الله خامنه ‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تسلیتی صادر کردند.

درگذشت او آرزوهائی را خاک کرد

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با اندوه و دریغ، خبر تلخ درگذشت شاعر فرزانه‌ انقلاب دکتر قیصر امین ‌پور را دریافت کردم.

از دست دادن او برای اینجانب و برای همه‌ اصحاب شعر و ادب، خسارت ‌بار است. او شاعری خلاق و برجسته بود و همچنان به سمت قله ‌های این هنر بزرگ پیش می رفت.

درگذشت او آرزوهائی را خاک کرد، ولی راه فتح قله ‌ها را امید است دوستان و یاران نزدیک و شاگردان این عزیز، ادامه دهند. او و دوستانش نخستین رویش های زیبا و مبارک انقلاب در عرصه‌ شعر بودند و بخش مهمی از طراوت و جلوه‌ این بوستان، مرهون ظهور و رشد آن عزیز و دیگر دوستان همراه اوست. خداوند پاداش خوبی های او را امروز که بیش از گذشته به آن نیازمند است، با کرم و فضل به او برگرداند و او را در آغوش رحمت و مغفرت خویش بگیرد. به خاندان و بازماندگان و دوستان و شاگردان آن عزیز صمیمانه تسلیت می گویم.

سیّدعلی خامنه ‌ای

9/ آبان/1386

رهبر معظم انقلاب همچنین در دیدار با شاعران که در تاریخ 25/6/1387 برگزار شد به نیکی از دکتر قیصر امین پور یاد کردند و فرمودند: یاد مرحوم قیصر امین ‌پور كه حقیقتاً درگذشت امین ‌پور ما را داغدار كرد، گرامی می داریم. واقعاً به معنای حقیقی كلمه بعد از مرحوم حسینی، ما دلمان به امین ‌پور خوش بود كه متاسفانه رفت؛ حالا باید قدر شماها را بدانیم كه خدای نكرده شماها ما را تنها نگذارید.

سرودن شعر به زبان لری بختیاری

دکتر قیصر امین پور علاوه بر اشعاری که به زبان فارسی می‌ سرود، به زبان لری بختیاری هم اشعاری سروده، که از محبوبیت خاصی در منطقه بختیاری (شامل استان ‌های خوزستان، چهارمحال بختیاری، شرق لرستان و غرب اصفهان) برخوردار است.

همسرِ امین ‌پور، زیبا اشراقی، در سال ۱۳۹۶ با انتشار کتاب این ترانه بوی نان نمی‌ دهد؛ سبک‌ شناسی ترانه ‌های قیصر امین ‌پور به قلمِ مهدی فیروزیان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به جمع ناشران کشور پیوست.

شعرهای امین ‌پور از حیث بلاغی ارزشمند بوده و بر ظرفیت ‌ها و توانمندی زبان فارسی افزوده‌ است. او توانسته ویژگی ‌های سبکی و بلاغی شعر کلاسیک و شعر نیمایی را با شعرهایش تلفیق کند. یکی از عواملی که در نهایت، باعث برجستگی سبکی اوست، نوآوری در بلاغت و درک انتظار مخاطبان امروز از شعر است.

سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش ‌های هنری نیاوران می‌گوید امین‌پور «از نظر من انسان غریبی بود» و «پشت چهره همیشه خندان وی، غمی نهفته بود زیرا این شاعر بزرگ هیچ‌گاه از درد جامعه دور نبود.»

ساکن آرمان شهر و سازنده آرمان شهر بود

در بخشی از مقاله، نظری استاد دانشگاه در خصوص آمده که «قیصر از معدود شاعرانی است که اخلاق و انصاف را در اشعارش رعایت کرده ‌است. وی شاعری بوده که انقلاب را تجربه کرده ولی از شتاب زدگی در اشعارش اجتناب می ‌کند، در اشعار قیصر می‌ توان ظرایف و تعامل را دریافت کرد. قیصر شاعری است که ساکن آرمان شهر و سازنده آرمان شهر بود. قیصر جامعه‌ای آرمانی که عدالت در آن گسترده باشد طلب می‌کرد، آرمان شهری که پیوند میان فرد و مذهب را می ‌پندارد.»

ساعد باقری شاعر و ترانه ‌سرا با بررسی اشعار اجتماعی نیما و قیصر امین ‌پور و با بیان اینکه بعد از کودتای 28 مرداد، درحوزه ادبیات معاصر گردش چرخه امید و ناامیدی کارساز است، گفت: در شعرهای معاصر شاعران ایران، گردش امید و نا امیدی محرز است، اما سماجت امید کارساز می ‌شود. امید دوم که امید مجرب است دوباره امید نخست می ‌شود و این چرخه هیچگاه متوقف نمی ‌شود، یعنی در این چرخه دوبار امید را می ‌توان دید. با توجه به این چرخه می ‌توان چهار شعر نیما و چهار شعر قیصر امین پور را باهم مقایسه نمود. اشعار نیما چون پادشاه فتح، آقا توکا و اشعاری چون میراث باستانی و نوبت از قیصر امین پور را می ‌توان در این نوع اشعار دید. در این اشعار یاس مطلق وجود دارد ولی در نهایت سوسوی امید را نیز می‌توان ملاحظه نمود.

نگاهی فهرست وار به آثار قیصر امین پور

از وی در زمینه ‌هایی چون شعر کودک و نثر ادبی، آثاری منتشر شده‌ است که به آن ‌ها اشاره می ‌کنیم:

تنفس صبح

در کوچه آفتاب

طوفان در پرانتز (نثر ادبی، ۱۳۶۵)

منظومه ظهر روز دهم (شعر نوجوان، ۱۳۶۵)

مثل چشمه، مثل رود (شعر نوجوان، ۱۳۶۸)

بی ‌بال پریدن (نثر ادبی، ۱۳۷۰)

مجموعه شعر آینه ‌های ناگهان (۱۳۷۲)

به قول پرستو (شعر نوجوان، ۱۳۷۵)

گزینه اشعار (۱۳۷۸، مروارید)

مجموعه شعر گل ‌ها همه آفتابگردانند (۱۳۸۰، مروارید)

مجموعه شعر دستور زبان عشق (۱۳۸۶، مروارید)

آینه ‌های ناگهان نام کتاب شعری از قیصر امین‌ پور است که گزیده شعرهای بین سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۱ او در این دفتر آمده ‌است.

اولین چاپ کتاب در سال ۱۳۷۲ توسط انتشارات افق منتشر شده‌ است. این کتاب مشتمل بر دو دفتر و در ۱۶۸ صفحه در قطع رقعی چاپ شده‌است.

«دستور زبان عشق» آخرین دفتر شعر قیصر امین پور بود که تابستان ۱۳۸۶ در تهران منتشر شد و بر اساس گزارش ‌ها، در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رفت.

مجموعه ای از آثار قیصر امین پور نیز توسط علیرضا افتخاری در آلبوم نیلوفرانه خوانده شده‌ است.

مروری بر کتاب‌ های منتشر شده درباره قیصر

 * این روزها که می‌ گذرد: زیباشناسی و سیر تحول شعر قیصر امین‌پور/ ارمغان بهداروند/ تهران: نقش جهان، ‌۱۳۸۸/ 311 ص.

* از سر سطر: سروده شاعران معاصر در سوگ قیصر امین پور/به کوشش رضا اسماعیلی/ تهران: جهاد دانشگاهی، واحد تهران: جهاد دانشگاهی، واحد تهران، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، ‌۱۳۸۸/ 187 ص.

* پنجره‌ های آسمان: (۷۲ شعر درباره‌ی خدا)/ محمود کیانوش ...[و دیگران]؛ به همت بابک نیک ‌طلب/ تهران: افق، ‌۱۳۹۲/ 132 ص.

* تحلیل اشعار قیصر امین ‌پور در حوزه‌ اندیشه و خیال/ مؤلف سیده ‌سکینه نورانی ‌لاکدشتی/ ساری: سیده سکینه نورانی لاکدشتی، ‌۱۳۹۲/ 200 ص.

* حرف آخر عشق: نقد و تحلیل و گزیده اشعار قیصر امین ‌پور/ به اهتمام محمد افشین ‌وفایی/ تهران: سخن، ۱۳۸۷/ 500ص.

* درد جاودانگی: قیصر امین ‌پور٬ خاطره‌ها و نقد آثار/ به کوشش جمال‌ الدین اکرمی٬ شهرام اقبال ‌زاده؛ [تهیه و تدوین] انجمن نویسندگان کودک و نوجوان/ تهران: خانه کتاب٬ ۱۳۹۰/ 256 ص.

* شاعر لحظه‌ های ناب: نقد، تحلیل و گزینه‌ شعرهای دکتر قیصر امین‌ پور/ به کوشش مهدی قاسم‌نیا/ تهران: زبان امروز، ‌‌۱۳۹۰/ 184 ص.

* قیصر از نگاهی دیگر/ افسانه میری/ مشهد: مهر صفا، ‌۱۳۹۲.

* قیصر امین ‌پور در این کتاب قایم شده!/ یعقوب حیدری/ تهران: مروارید، ۱۳۸۹/ 161 ص.

* قیصر سرزمین عشق/ گردآوری زهرا ارونی/ تهران: رضویه، ۱۳۸۶/ 32 ص.

* قیصر شعر انقلاب/ تألیف لیلا نوری‌ حسینی/ تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، موسسه فرهنگی هنری و انتشارات، ۱۳۹۲/ 136 ص.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸:۲۹

شناسه خبر: 90374

مطالب مرتبط :
دانشگاه علوم پزشکی دزفول

یادداشت/

تاریخ قضاوت خواهد کرد

مردم شوش و گتوند جدا شده از دانشگاه علوم پزشکی دزفول که در توسعه زیرساخت ها و جذب امکانات، اندیمشک و بسیاری از شهرهای همسطح خود را پشت سر گذاشته اند.

کروناویروس

دانش آموز گتوندی بر اثر کرونا فوت کرد

یک دانش آموز کلاس دوم دبستان از شهر ترکالکی شهرستان گتوند به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد.

قالیباف در اهواز

رئیس مجلس در اهواز:

دور زدن تحریم ها با بروز خلاقیت و نوآوری امکان پذیر است/ایجاد فرصت مناسب برای شرکت ‌های دانش بنیان

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه امروزه شرکت لوله‌ سازی اهواز قادر به تولید انواع لوله‌ ها به صورت بومی است که این مهم بیانگر بروز خلاقیت و نوآوری به دلیل تحریم ‌های یک جانبه است.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی  اکبر موسوی امام جمعه اندیکا

امام جمعه اندیکا در دیدار با رییس مجلس:

شهرستان اندیکا بیمارستان ندارد/ قربانی شدن مردم با یک عقرب زدگی

امام جمعه اندیکا گفت: شهرستان اندیکا ۴۷ هزار نفر جمعیت دارد ولی فاقد یک بیمارستان است و این موضوع یکی از مطالبات اصلی مردم است که انتظار داریم برطرف شود.

کودکان بی‌علامت ممکن است «ناقلان خاموش کرونا » در جامعه باشند

به دلیل شرایط موجود کرونا

مدارس خوزستان ۱۵ شهریور بازگشایی نمی شوند/ بهبهان، امیدیه و آغاجاری در وضعیت قرمز

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام مخالفت با بازگشایی مدارس خوزستان به صورت حضوری از نیمه شهریور اعلام کرد: این موضوع از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا تصویب و قطعی شد.

دستگاه

به همت محققان اصفهانی؛

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ طراحی و ثبت اختراع شد

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ در صنعت نساجی به همت محققان اصفهانی طراحی و ثبت اختراع شد.

انتصاب

مسئول جدید بسیج علمی و فناوری شهرستان خرمشهر معرفی شد

در مراسمی مسئول جدید بسیج علمی، پژوهشی و فناوری شهرستان خرمشهر معرفی شد.

جلسه مسئولان بسیج علمی استان خوزستان در اهواز

رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خوزستان:

گردهمایی مسئولان بسیج علمی خوزستان برگزار می شود

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان گفت: همزمان با دهه فجر گردهمایی بسیج علمی، پژوهشی و فناوری شهرستان های استان خوزستان در کلانشهر اهواز برگزار می شود.

دکتر محمد پدرام

پرفسور محمد پدرام به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست

استاد برجسته و پرافتخار دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز پس از چندین روز تحمل درد و رنج ناشی از کرونا به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست.

سهراب گیلانی نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی

چهارمین نماینده خوزستان نیز کرونا گرفت

تا کنون ۴ تن از نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی به بیماری کرونا مبتلا شدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب