پهپاد های جمهوری اسلامی به موتورهای "توربوفن جهش ۷۰۰" مجهز شده اند

توربوفن نوعی موتور جت است که در آن بخش بزرگی از هوای مکیده شده، بدون رفتن به اتاق احتراق از روزنه انتهائی خارج می‌شود که پهبادهای جمهوری اسلامی به این نوع موتور مجهز شده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری ؛ امروزه اگر بخواهید هر هواپیمای جت پیشرفته ای (چه نظامی و چه غیر نظامی) را در یک مجموعه صنعت بسازید، یکی از بزرگترین چالش ها در مقابل شما بحث موتور خواهد بود و در بخش پیشران های جت در حال حاضر موتورهای توربوفن گزینه اصلی هستند.

کشور ما پیش از این با موتورهای توربوجت اوج که بر اساس موتورهای J-۸۵ جنگنده اف ۵ توسعه پیدا کرده گام محکم اول در بخش هوایی را برداشته بود ولی هنوز تا رسیدن به بزرگان این عرصه در جهان فاصله محسوسی وجود داشت

توربوفن نوعی موتور جت است که در آن بخش بزرگی از هوای مکیده شده، بدون رفتن به اتاق احتراق از روزنه انتهائی خارج می‌شود.

توربوفن یک کمپرسورفن بسیار بزرگ در جلوی موتور دارد که نسبت زیادی از هوا پس از عبور از فن از فاصله بین فن و پوسته عبور کرده، در انتهای موتور با گازهای داغ خروجی موتور یکی می‌شوند و نیروی پیشرانه را افزایش می‌ دهد.

توربوفن‌ ها کارایی بهتری نسبت توربوجت ها دارند؛ زیرا به حجم زیادی از هوا که از فن عبور می‌کند شتاب داده می‌ شود و با توجه به هوای کمی که از هسته موتور عبور می‌کند، نیروی پیشرانه زیادی تولید می‌کند.

این موتورها می‌ توانند با تولید حرارت کم در مدت‌ زمان طولانی با سوختی کم و نزدیک به سطح زمین، به پرواز ادامه دهند و همین باعث می‌شود که امکان ردیابی آن‌ها توسط حسگرهای حرارتی یا رادارهای زمین بسیار کم باشد..

ویژگی موتور توربو فن جهش ۷۰۰ این است که این موتور از ویژگی پره‌های تک‌کریستال بهره میبرد و می‌تواند روی هواپیما با وزن ۴ هزار کیلوگرم نصب شود. همچنین مصرف سوخت این موتور پایین است و قدرت تراست آن ۷۰۰ کیلوگرم است.

با بکار‌گیری این موتور ارتفاع پروازی پهپادهای ایران به ۶۰ هزار پا خواهد رسید.

پرنده‌های بدون سرنشین کشورمان با استفاده از موتور توربوفن جهش ۷۰۰ می‌توانند به راحتی در سقف پروازی پهپادهای مشهور امریکا همچون گلوبال هاوک، حرکت کرده و امکان حمل ۱ تن مهمات را نیز دارا باشند.

انتهای پیام/1020

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹:۳۴

شناسه خبر: 90406

مطالب مرتبط :
دکتر رحمانی

با بروز علایم سرماخوردگی اصول خودمراقبتی و قرنطینگی را رعايت نمائيد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به اينکه در فصل تابستان سرماخوردگي کمتر مي باشد افراد با بروز علايم سرماخوردگي احتمال ابتلا به کرونا را بدهند و ضمن رعايت خودمراقبتي، استراحت، اصول قرنطينگي را رعايت نمايند.

بیابان زایی

بیابان زایی سومین چالش زیست محیطی / نیروی متخصص برای بیابان زایی باید تربیت شود

بیابانی شدن به عنوان یك پدیده جهانی، ایران را نیز گرفتار كرده است، به طوری كه دهها میلیون هكتار تخریب زمین و خاك و فرسایش آبی و بادی را شاهد هستیم، وضعیتی كه به گفته كارشناسان، مقابله با آن همسویی نهادهای مرتبط، مشاركت مردم و تربیت نیروی متخصص را می طلبد.

رادار

علم و فناوری گزارش می دهد؛

حاکمیت بلامنازع ارتش ایران بر محدوده هوایی شمال و جنوب کشور/ رادارهای مراقب و خلیج فارس چه ویژگی های دارند ؟

روز گذشته با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) و امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی، سامانه‌های راداری راهبردی خلیج فارس و مراقب رونمایی شد.

۰۰۱

کارشناس مشهور رسانه های عربی:ایران پنتاگون کوچک را در آسمان هدف قرار داد!

در حقیقت ما با هواپیمایی مواجه هستیم که ارزش تجهیزات ان بالغ بر ربع میلیارد دلار (۲۵۰ میلیون دلار) است، یعنی اینکه این هواپیما ابزار جنگی کاملی است، و آن اتاق کامل عملیات برای تصویربرداری، و شنود اصوات و آنالیز کردن اطلاعات، صداها، و سایت‌ها و ارسال اطلاعات به مکان‌های عملیات، توپخانه، به هواپیماها و موشک اندازها و بالا بردن خوشبینی برای نتیجه عملیات و دستورات است این هواپیما پنتاگون کوچک است که در آسمان در حال پرواز است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب