خبرگزاری علم و فناوری

در نشست خبری رئیس دانشگاه شیراز عنوان کرد:

حضور دانشگاه شیراز در میان دانشگاه‌های برتر جهان

دانشگاه شیراز براساس رتبه‌بندی‌های جهانی ، در یک نظام رتبه‌بندی بین ٣٠٠-٤٠٠ و در رتبه‌بندی دیگر با شاخص‌های متفاوت بین ٦٠٠ تا ٧٠٠ قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز در نشست خبری مجازی ضمن اعلام این مطلب ،عملکرد دانشگاه شیراز در دولت تدبیر و امید را تشریح و اضافه کرد : برگزاری موفق کنکورهای سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری وآمادگی دانشگاه برای پذیرش دانشجویان جدیدالورود از جمله برنامه های مهم در حوزه‌ی برنامه‌های آموزشی دانشگاه شیراز است وما هیچ محدودیتی در پذیرش دانشجویان نخواهیم داشت؛ مجموعه آموزشی دانشگاه شیراز برای ثبت نام دانشجویان جدید کاملا آماده است و به محض دریافت نتایج کنکور، به مدت یک هفته ثبت نام دانشجویان جدید به صورت مجازی انجام و در اولین فرصت در کمترین بازه زمانی کلاس‌های درسی شروع می‌شود.

وی افزود : دفاع از پایان نامه‌های و رساله‌های کارشناسی ارشد و دکتری به‌صورت ترکیبی برگزار می‌شود؛ یعنی دانشجوی دفاع‌کننده و اعضای کمیته‌ی دفاع با حفظ مسائل بهداشتی به‌شکل حضوری در جلسه حاضر می‌شوند و اساتید خارجی و دیگر دانشجویان علاقه‌مند برای شرکت درجلسه به‌صورت مجازی حضور می‌یابند.

همچنین دکتر نادگران در حوزه‌ی فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه؛ به برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات مؤثر دانشگاه در زمینه‌ی پیشگیری و درمان ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های پژوهشی قابل توجهی در زمینه‌ی ویروس کرونا در استان با محوریت نهاد‌هایی از جمله دانشگاه شیراز انجام گرفته که در این رابطه بیش از ۹۰ طرح به دبیر خانه کارگروه علمی کرونا رسیده و در دست بررسی وداوری است.

وی افزود: در زمینه واکسن کرونا یک کارگروه مربوط به تولید واکسن در استان وجود دارد که به نتایج خوبی هم رسیده‌اند و تعامل خوبی با معاونت علمی ریاست جمهوری برقرار کرده‌ تا در زمینه‌ی تولید و تهیه‌ی واکسن سرعت بیشتری گیرد.

وی درخصوص قراردادها و تفاهم‌نامه‌های دانشگاه در سال گذشته نیز تصریح کرد: با وجود مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، هیچ کاهشی در سال گذشته در زمینه‌ی پروژه‌های پژوهشی دانشگاه شیراز نداشته‌ایم؛ بلکه در بخش تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی یک افزایش ۴۰۰ درصدی و در زمینه‌ی قراداد‌های داخلی نیز ۱۰ درصد رشد داشته‌ایم، همین‌طور قرارداد‌های کلان و مگاپروژه‌های نفتی و غیرنفتی دانشگاه نیز با وجود شیوع ویروس کرونا افزایش یافته و در حال حاضر ۶ مگاپروژه نفتی فعال داریم.

 دکتر نادگران همچنین با اشاره به  برگزاری کلاس‌ها به‌صورت مجازی گفت: دانشگاه شیراز در طول مدت شیوع کرونا، مبالغ هنگفتی را صرف توسعه زیرساخت فناوری اطلاعات (IT) و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) دانشگاه برای برگزاری مطلوب کلاس‌های مجازی کرده است، به غیر از این‌ها، هزینه استاد و تمام عوامل برگزاری کلاس نیز کاهش نیافته بنابراین؛ نه‌ تنها با مجازی شدن کلاس‌ها صرفه‌جویی صورت نگرفت، بلکه هزینه‌های اضافه هم به دانشگاه تحمیل شد. وی تصریح کرد: با وجود این مسائل، در ترم آتی، شهریه‌ی دروس متغیر دانشجویان را ٣٠درصد کاهش دادیم، اما شهریه‌ی ‌ثابت دانشجویان تغییری نخواهد کرد.

 رئیس دانشگاه شیراز در ادامه به فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه‌ی دانشجویی-فرهنگی، به‌ویژه طرح موفق همیار دانشجو که برای نخستین‌بار در دانشگاه شیراز، به‌منظور رصدکردن وضعیت دانشجویان از زمان شیوع ویروس کرونا تشکیل شد اشاره کرد و آن را در کشور بی‌نظیر دانست.

 دکتر نادگران همچنین ضمن تقدیر و تشکر از خبرنگاران حوزه دانشگاه گفت: همه ما باید متوجه ارزشمندی، حساسیت و اهمیت کار اصحاب رسانه باشیم. امیدوارم همه سازمان‌ها، دستگاه‌ها و مدیران اجرایی این اهمیت را سرلوحه کار خود قرار دهند؛ چراکه اصحاب رسانه حلقه‌ی واسط بین دستگاه‌ها و مردم کشورمان هستند و مخصوصا برای دستگاهی مانند دانشگاه این باید رعایت شود.

 

خبرنگار : سیده فاطمه حسینی

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90442

مطالب مرتبط :
ئئئئد

برای دانشجویانی که امکانات سخت افزاری برای آموزش نداشتند،فراهم کردیم

برای دانشجویانی که امکانات سخت افزاری برای آموزش نداشتند،فراهم کردیم

مصاحبه با دکتر محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران

خانواده

به همت ناحیه بسیج دانشجویی فارس

تاسیس مرکز علمی و تحقیقاتی "بهشت خانواده"

مرکز علمی و تحقیقاتی بهشت خانواده با رویکرد انجام پروژه های پژوهشی اولویت دار در حوزه خانواده و سبک زندگی، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای با توجه به نیازهای روز کشور و هدایت و پشتیبانی از هسته های علمی مسئله محور خانواده در راستای گفتمان سازی و مطالبه گری تشکیل شده است .

بدرالزمان قریب

بدرالزمان قریب، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی :

بانویی میان خطوط کهن

بدرالزمان قریب نویسنده، پژوهشگر، ایران‎شناس، زبان‌شناس، سُغدی‎پژوه، ادیب، شاعر، مترجم و مدرس دانشگاه بود. قریب از اعضای پیوسته فرهنگستان زبان و ادب‌ فارسی است. وی چهره ماندگار و مشاور رئیس این فرهنگستان بود.

قرآن

نخبگان دینی و قرآنی دانشگاه شیراز معرفی شدند

برگزیدگان سی و پنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه شیراز معرفی و به مرحله کشوری این دوره از مسابقات راه یافتند.

دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز در مسیر رشد و توسعه

نادگران بر طی کردن مسیر رشد و توسعه دانشگاه شیراز تاکید داشت و افزود: در این راستا کارهای مهم و شاخصی انجام شده که فعالیت تعداد ۲۱ نفر از فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه به مدت یک سال جهت ادامه تحقیقاتشان تحت عنوان دستیاران پژوهشی نمونه ای از این اقدامات است.

ط

۴۰ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: نتایج رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ توسط تایمز اعلام شد که بر این اساس ۴۰ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب