علم و فناوری گزارش می دهد؛

تل‌آویو و کشتی های جنگی آمریکا در تیررس موشک های جدید ایرانی/ موشک "ابومهدی" و "حاج قاسم" چه ویژگی هایی دارند ؟+ فیلم و عکس

موشک حاج قاسم و ابومهدی دو دستاورد جدید نظامی کشورمان می باشد که به دلیل قابلیت های بالایی که دارند می تواند نقش مهمی در دکترای دفاعی کشورمان ایفا نمایند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان مجموعه موشکی ایران، یکی از متنوع‌ترین قدرت‌های موشکی در خاورمیانه است. ایران هزاران فروند موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد در اختیار دارد که می‌تواند با آنها مناطقی دوردست را هدف قرار دهد. نکته ای که در مورد موشک های ایرانی وجود دارند آن است که تمام دانش ساخت این موشک ها بومی می باشد و ایران می تواند با توجه به نیاز خود در کوتاه ترین زمان اقدام به ساخت آن ها به تعداد بالا نماید. در این زمینه، در روز صنعت دفاعی نیز، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، از چند دستاورد جدید رونمایی کرد که از مهم‌ترین این دستاوردها می توان به موشک بالستیک تاکتیکی «شهید حاج قاسم» و موشک کروز ضد کشتی «ابومهدی» نام برد. در این گزارش قصد داریم به صورت تخصصی به معرفی ویژگی های این موشک ها بپردازیم.

موشک بالتسیک چیست ؟

موشک پرتابشی یا موشک بالستیک (Ballistic missile) به موشک‌هایی می‌گویند که تا ارتفاع بسیار بالایی اوج می‌گیرند که قسمتی از راه با موتور و مابقی راه را با استفاده از نیروی جاذبه زمین به سمت هدف می‌روند که مانند یک سقوط آزاد البته با هدایت صحیح است. برخی از موشک‌های بالیستیک که برد بسیار بالایی دارند حتی از جو زمین نیز خارج می‌شوند و با استفاده از ماشین ورود مجدد (RV) به جو بازمی‌گردند.

اجزای تشکیل دهنده یک موشک بالستیک

در ساخت موشک‌های بالستیک، مبحث پیشرانه که مشخص‌کننده برد موشک است مهمترین مسئله محسوب می‌شود و پس از آن میزان توانایی حمل مهمات که قدرت تخریب آن را افزایش می‌دهد.

مشخصات ظاهری موشک شهید "حاج قاسم"

موشک شهید حاج قاسم با وزن بیش از ۷ تن و طول ۱۱ متر، وزن سرجنگی ۵۰۰ کیلوگرم، دارای برد عملیاتی ۱۴۰۰ کیلومتر و دقت نقطه زنی در حداکثر برد است. این موشک با سرعت ورود به جو معادل ۱۲ برابر سرعت صوت قادر است از هرگونه سامانه دفاع موشکی عبور کرده و با توجه به دقت بسیار بالا و سرجنگی پرقدرت خود، هدف را نابود می کند.

مشخصات موشک شهید حاج قاسم

این مشخصات، موشک قاسم را یک موشک قدرتمند نشان می‌دهد که سر جنگی آن قابلیت انهدام اهداف محافظت‌شده با سطوح مقاوم بتنی را نیز به‌راحتی دارد. به‌گفته مسئولان، بُرد این موشک قابل افزایش تا حدود 1700 الی 1800 کیلومتر است.

با ویژگی های تاکتیکی و منحصربه فرد موشک شهید "حاج قاسم" آشنا شوید

موشک حاج قاسم، یک موشک بالستیک مایل پرتاب تماماً تاکتیکی است که برخلاف همه موشکهای مشابه در دنیا، بر مبنای کنترل آیرودینامیکی طراحی شده است که این قابلیت ، باعث می شود توسط سامانه‌های دفاعی رهگیری نشود. موشک "حاج قاسم" همچنین دارای ویژگی های دیگری است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کنیم :

1- استفاده از سوخت جامد به جای سوخت مایع

یکی از مهترین ویژگی های موشک "قاسم" استفاده از سوخت جامد در طراحی و ساخت آن به جای سوخت مایع می باشد. این عامل باعث گردیده که ‌ برخلاف موشک‌های سوخت مایع که نیازمند مدت زمان چندین ساعته برای تزریق سوخت و سایر فرآیندها قبل از شلیک دارند، این موشک، به چنین زمانی نیاز نداشته باشد و همواره آماده شلیک باشد و بتوان از لانچرهای متحرک با قابلیت جابجایی سریع و اختفای مناسب به منظور در امان ماندن از حملات پیش‌دستانه دشمن نیز از آن استفاده کرد .

آماده کردن موشک حاج قاسم برای شلیک

همچنین از نظر تاکتیک پذیری و پلتفرم هیچ سامانه بالستیک مشابه با سامانه موشک شهید حاج قاسم در جهان وجود ندارد چراکه موشک‌های با این برد همگی عمود پرتاب بوده و وزن بیشتری دارند.

2- سرعت بالای موشک در هنگام برخورد به هدف

پروفایل پرواز موشک‌های بالستیک شامل سه مرحله اوجگیری اولیه (Boost Phase)، پرواز ثانویه یا مرحله میانی(Midphase) و فاز نهایی یا شیرجه به سمت هدف(Terminal Phase)  است  که در سامانه‌های پدافندی معمولا رهگیری این موشک‌ها در فاز میانی و یا نهایی پرواز موشک رخ می‌دهد؛ طی سال های اخیر نیز ، یکی از سرمایه‌گذاری‌های جدی آمریکایی‌ها ، توسعه سامانه‌های موشکی ضد بالستیک بوده که از جمله اهداف عمده این کار، مقابله با موشک‌های بالستیک ایران است و تعداد زیادی از این سامانه‌ها را نیز در منطقه غرب آسیا مستقر کرده‌اند.

فیلم / تست و شلیک موشک بالستیک «حاج قاسم»

اما به گفته مسئولین سرعت موشک حاج قاسم هنگام ورود به جو برابر با ۱۲ ماخ یا ۱۲ برابر سرعت صوت است که این عامل باعث می‌شود به راحتی از سد سامانه‌های موشکی عبور کرده و به هدف برخورد کند.

3- افزایش تعداد بالک های این موشک به 8 عدد

از دیگر مشخصه‌های ظاهری موشک قاسم که با دیدن آن به چشم می‌خورد، افزایش تعداد بالک‌های پایدارساز انتهای موشک است؛ پیش از این معمولا در موشک‌های بالستیک ایران چه از نوع سوخت مایع و چه جامد، معمولا از ۴ بالک پایدارساز در انتهای موشک استفاده می‌شد. به عنوان مثال در موشک‌هایی مانند خانواده فاتح، ذوالفقار و دزفول در قسمت انتهای موشک، ۴ بالک پایدارساز وجود داشت و همچنین ۴ بالک کوچک دیگر نیز کمی جلوتر از آنها قرار داشت.

تعداد بالک‌های پایدارساز موشک حاج قاسم

اما در موشک قاسم تعداد بالک‌های پایدارساز به ۸ بالک و به صورت زوجی افزایش یافته است.علت افزایش تعداد بالک‌های پایدارساز در این موشک، اختلاف وزن سرجنگی و موتور موشک است؛ در حقیقت به دلیل کمتر بودن وزن سرجنگی نسبت به موتور، مرکز ثقل از سرجنگی دورتر است به همین دلیل در زمان پرواز موشک نیازمند پایدارسازی بیشتری خواهد بود.

موشک شهید "ابومهدی" چه ویژگی هایی دارد ؟

موشک شهید «ابومهدی مهندس» نیز با برد بیش از 1000 کیلومتری نسل جدیدی از تسلیحات ضد کشتی کشور ما محسوب می شود که بر پایه موشک های کروز برد بلند حمله به اهداف زمینی مثل هویزه توسعه پیدا کرده اما نکته بسیار مهم درباره این دستاورد دفاعی این مسئله است که تا به امروز تنها سه کشور آمریکا، روسیه و چین موشک های کروز ضد کشتی در برد بالای هزار کیلومتر را در اختیار داشته اند و جمهوری اسلامی ایران با موشک جدید تبدیل به چهارمین کشور جهان با این توانایی شده است.

موشک کروز ضد کشتی شهید ابومهدی

شلیک موشک کروز ابومهدی از پرتابگر زمینی

با وجود امکان استقرار گسترده لانچرهای ساحلی جهت شلیک این موشک و انهدام اهداف در مناطق دوردست، بررسی های اولیه نشان می دهد این موشک با توجه به اندازه بسیار بزرگ خود، به راحتی قابل نصب روی شناورهای فعلی نیروی دریایی ارتش نیست ولی مشخصا در نسل های بعدی ناوهای ایرانی و در وزن های 5 هزار تن به بالا که به سیستم های پرتاب عمودی مجهز خواهد بود، امکان نصب سهولت پیدا خواهد کرد؛ مسئله ای که قدرت آتش ناوهای نداجا را در حد غیر قابل تصوری افزایش داده و عملا نیروی دریایی کشور ما را در منطقه به طور کامل بی رقیب و در جهان نیز در کنار ابرقدرت های دریایی جهان در بحث برد درگیری قرار خواهد داد.

تل‌آویو و کشتی های جنگی آمریکا در تیر رس موشک های جدید ایرانی

در سناریوی شلیک از سواحل جنوب شرقی کشور و با فرض برد 1000 کیلومتر برای موشک "ابوالمهدی" ، متوجه می شویم که وسعت بسیار زیادی از منطقه دریای عرب (که مابین دریایی عمان و اقیانوس هند قرار دارد) توسط این موشک پوشش داده خواهد شد و این مسئله سیگنالی بسیار قدرتمند و خاص برای یک کشور و یک نیرو و آن هم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا خواهد بود. مشخصا در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران بحث حملات دوربرد ضد کشتی به منظور ایجاد فضای ضد دسترسی و دور کردن ناوهای هواپیمابر و شناورهای لجستیکی از سواحل کشور در دستور کار قرار گرفته است؛ امری که لایه ای جدید و وسیع از خطوط دفاعی را برای کشور ایجاد خواهد کرد.

شعاع موشک ابومهدی با برد 1000 کیلومتر با فرض پرتاب از سواحل ایران، نقطه سفید وسط دایره

موشک بالستیک حاج قاسم نیز با برد 1400 کیلومتر، در صورت شلیک از تهران قابلیت انهدام اهدافی در تلاویو و حیفا را دارد .

برد موشک حاج قاسم

کلام آخر ...

جمهوری اسلامی ایران که تا پیش از این با ساخت موشک دزفول، عنوان سازنده دوربردترین موشک بالستیک تاکتیکی دنیا را کسب کرده بود، با ساخت موشک شهید حاج  "قاسم" با برد ۱۴۰۰ کیلومتر، اختلاف برد در این حوزه را بیشتر از گذشته کرد. از سوی دیگر به توجه به قابلیت های این موشک همچون مجهز شدن به سوخت جامد باعث می شود نیروهای مسلح کشورمان، برای هدف قرار دادن اهداف دور دست ، برخلاف گذشته که از موشک های سوخت مایع استفاده می نمود و چندین ساعت برای عملیاتی کردن آن زمان می برد؛ تنها در مدت زمان کوتاهی بتوانند از آن استفاده کنند که این عامل می تواند قدرت بازدارندگی ایران را به صورت چشمگیری افزایش دهد.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90497

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

تکنولوژی و جنگ

سلاح یا نیروی انسانی؟ کدام سرنوشت جنگ را تعیین می‌کنند؟

موشک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

قاتل تروریست های داعش در دستان نیروی دریایی سپاه / موشک بالستیک «ذوالفقار بصیر» چه ویژگی هایی دارد ؟ + فیلم و عکس

روز گذشته، متخصصین کشورمان از نسل جدید موشک های بالستیک دریایی با نام «ذوالفقار بصیر»، رونمایی کردند که با عملیاتی شدن این موشک ، برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه به بیش از ۲ برابر خواهد رسید.

۱۲۳۴

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت تراشه ای که می تواند بیماری زوال عقل را درمان نماید/آیا کنترل انسان از راه دور امکان پذیر می شود ؟

روز گذشته ایلان ماسک، میلیادر کارآفرین ، در یک مراسم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد از یک تراشه کامیپوتری که برای کنترل مغز انسان ساخته شده است به صورت رسمی رونمایی کرد .

ویژگی موشکهای شهید سردار سلیمانی و ابومهدی

ویژگی موشکهای شهید سردار سلیمانی و ابومهدی

به گفته سردار قاسم تقی زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح :در زمینه موشک‌های زمین به زمین به مرزهای دانش رسیده ایم و در موشک‌های کروز بر  تحریم های دشمنان غلبه کرده ایم

موشک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

موشک ضد زره صهیونیست ها در دستان نظامیان ایرانی/ مهندسی معکوس"اسپایک" اسرائیلی چگونه انجام شد؟

به تازگی تصاویری با کیفیتی از موشک ضد زره ایرانی که چند ماه پیش توسط پهپادهای ابابیل ۳ شلیک شد منتشر شده که نشان می دهد این موشک ها در واقع مهندسی معکوس موشک های پیشرفته اسپایک LR رژیم صهیونیستی است که سال گذشته از آن رونمایی کرده بود .

mnmghc

تولید "سوخت موشک" با استفاده از زباله‌های پلاستیکی!

یک شرکت حافظ محیط زیست توانست از پلاستیک‌های دورریز "سوخت موشک" تولید کند!

۱۲۳۵

سردار تقی‌زاده: برد موشک‌های کروز زمینی افزایش خواهد یافت/ سلاح پدافند هوایی لیزری در خط تولید

جانشین وزیر دفاع گفت: یک پروژه موشکی کروز زمینی در پیش داریم که برد و دقت این موشک‌ها با استفاده از سیستم نقشه‌برداری جدید و دیجیتال بیش‌تر می‌شود و در آینده نزدیک مراحل آزمایش آن تمام خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب